Autor Tema: Nevreme na reci - saveti i iskustva  (Pročitano 23074 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Nevreme na reci - saveti i iskustva
« poslato: 17, 09, 2017, 16:05:02 posle podne »
Danas sam preziveo nesto strasno! Nikada nista slicno nisam ni video!!! Uhvatila me je salauka tacno na krivini pre zezeljevog mosta od jednom bez najave,... vetar je nosio brod od 5t kao da je od papira 20 min smo se borili kontrirali kubota se patila dimila... kormilo je cvrcalo ali izdrzalo je sve. Kada sam digao glavu na pola pakla i video na meteo stanici brzinu vetra od 107 km/h smrzao sam se dunina od 15 m je onemogucila sidrenje a tu je i plovni put i to veoma uzan. Talasi, zena place dete na svu srecu spava, stvari lete, ne pozeleti nikome... kroz 20 min takav pljusak da sam vozio po mapama i gpsu jer se mostovi nisu videli... a za pola sata se sve smirilo i mi nastavismo polako ka marini... usidrili se i vezali... sutra idem da kupim prsluke za svo troje!
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #1 poslato: 17, 09, 2017, 18:07:03 posle podne »
Mileta ne zameri, kritika je bila iz najbolje namere, da si samo pet minuta kasnije krenuo uhvatilo bi te onaj najzesci nalet na pola Dunava........zena i ja smo krenuli da pecemo papriku ali s obzirom da su bili sumnjivi oblaci odustali smo, ona se vratila kuci a ja na bovu da malo pecam pa smo se eto i videli po nevremenu

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #2 poslato: 17, 09, 2017, 18:54:13 posle podne »
Lepo korito ovaj Albin...sad je malo visok i lagan dok se ne sredi...garant bi mogao i kao motorsailer da jedri...nije bas motor bio na mestu kako treba moglo je malo levo i puno desno da se skrece i stigosmo...sve je bolje nego da smo se slepovali...
  Mileta...kao reklama za pasaru...mali remorker...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Na mreži DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #3 poslato: 17, 09, 2017, 18:57:40 posle podne »
Mileta,
Mislim da ti je zveki66 rekao jednu veliku istinu. Iako znam da si veliki zaljubljenik plovidbe, u nekim situacijama treba biti razuman. Kad si video sta je i kako je, vezi camac za vrbu i ako treba izadji na obalu. Blje pokisnuti nego potonuti...
Vepar, eto i tebi jedno veliko zivotno iskustvo.... Nece pojasi setati na camcu, a samo ce biti jedna velika pomoc, ako ne daj Boze...

Prijatelji moji, uvazavajte reku pa ce i ona postovti vas!!!

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #4 poslato: 17, 09, 2017, 18:57:52 posle podne »
Милета, Милета, само кад сте се ви нама обоје вратили живи и здрави.
По таквом невремену, посебно кад почне без најаве, тешко је бити паметан.

Многи кажу да се треба привезати уз обалу, ако је икако могуће у заветрини, при чему треба водити рачуна да не постоји вероватноћа да се неко дрво извали баш на место где је чамац.
Опет, има их који кажу да су безбеднији на отвореној води...

Ко би га знао? Тек, после оваквих олуја, свако има своје искуство за успомену.

Читам и Вепрову поруку - 107 км/сат! А они без сигурносних прслука у чамцу. Хвала богу да је њихов чамац заиста добар, а и он је већ толико на води па је успео да не направи неки погрешан маневар. Ја сам више пута на овом форуму писао на тему безбедности - прслуци су један од делова опреме коју сматрам обавезном. Мој чамац је мали, без кабине, за кратке вожње али ја моју децу не пуштам у чамац док не закопчамо прслуке...

Надам се да су се сви наши пријатељи данас безбедно вратили кућама или продужавају боравак на води без неких већих проблема, јер ова олуја је била заиста жестока. Изгледа да је нека Ирмина млађа сестра прошла нашим крајевима. Олуја ме је затекла у Старом Сланкамену, изнад раскрснице с путевима који воде у Крчедин и Сурдук. Кад се ветар подигао, кад се дигла прашина и кад су полетеле гране... није ми било пријатно ни у аутомобилу.

А само петнаест минута пре тога, примио сам позив из Новог Сада - брат ме је упозорио на долазак олује. Одмах сам јавио жени да затвори нашу тенду на приколици, али спуштајући се серпентинама доле ка Дунаву, питао сам се шта ћу затећи. А затекао сам оборен предшатор и искривљене цеви од конструкције која држи предшатор. Све сам то мало причврстио канапом па ћу сутра да отварам и да сушим. Срећом, приколица није оштећена.

На путу кући, на траси према Новим Карловцима, било је много сломљеног дрвећа на путу. На пар места се једва могло проћи. Оборени електрични стубови, каблови дуж пута...

У Старој Пазови, наиђем на нашег кафеџију Марка... Њему је олуја однела доста црепова и са главне куће и са помоћних објеката где су му радионица и шуша...

Попео сам се на кров да помогнем да се вашар мало среди, дао му цираду да покрије оно за шта нисмо имали црепова. Кренула радна акција као некад оне омладинске...

Онда видим, скупило се још неколико људи, сиђем с мердевина и објасним Марку да мислим да треба да пођем - има њих довољно и без мене, а ја бих да обиђемс стан у Батајници и пријатељицу чији је муж у болници. Причам с Марком и полазим, кад... гледам човека па ми не иде у главу! Јесте Марко-Бећар - није Марко-Бећар! Откуд он ту?

А јесте био Марко-Бећар. Чуо се с Марком-кафеџијом, чуо за невољу па дошао да помогне. Заиста сам осетио нешто топло у грудима кад сам видео да још има душе у нашим младим људима.

Пролазећи кроз обе Пазове и Батајницу видео сам трагове које је олуја оставила за собом. Огромна стабла, углавном веома стара и трула, била су изваљена на много места, много срушених билборда и табли које путари постављају код раскрсница; оборене бандере, телефонски и електрични каблови обешени ниско или сасвим на земљи...

Надам се само да нико није настрадао.
Журио сам да обиђем пријатељицу па се нисам задржавао да направим неке посебно ефектне слике, а волео бих да се никад више ништа слично не понови па макар никад у животу не снимио ништа слично.

Али зато сам, непосредно пред олују, снимио један веома леп призор код нас у марини - нови пар лабудова се појавио па ево нека њихова слика, као потпуна супротност овој олуји, буде нешто што ће нас подсетити колико је природа лепа.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #5 poslato: 17, 09, 2017, 20:40:36 posle podne »
Danas sam obisao svoj camac, i video sam da ga je nevreme pomerilo za jedno 15-20m nizvodno sa sve sidrom i bovom. Pomerilo je i jos jedno 5-6 drugih kabinasa, a jedan cak i otkinulo sa veza.

Hocu da kazem da u slucaju nevremena, kakvo god da je sidro(a ovo je teze od 50kg) nece biti bezbedno kao kad se vezes za obalu u "cetvorovez".
Ne bih voleo da sam danas bio na vodi...
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #6 poslato: 17, 09, 2017, 21:37:11 posle podne »
Apropo današnjeg nevremena, ZoranT šalje:

Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #7 poslato: 17, 09, 2017, 21:42:15 posle podne »
Bakara, danas je bio test za sve nase camce a bogami i sidra. Nadam se da niko od clanova nije imao ozbiljniju stetu. Meni je prednje sidro izdrzalo ali se zato zadnje pomerilo ka obali tako da sam se u jednom trenutku priblizio na metar od Miletine pasare.  Kada se nevreme stisalo bilo je oruk sa klupskim camcem pa je vraceno ponovo na svoje mesto.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #8 poslato: 17, 09, 2017, 21:48:56 posle podne »
Ja sam prosao( provukao) mojim camcem  pre njega i bilo je neprijatno i mokro...uz trecu obalu na velikoj vodi ono sto bi prosao za 15tak min do marine gurali smo oko40-45min...cupali talasi bove ko od sale
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #9 poslato: 17, 09, 2017, 21:52:46 posle podne »
Zveki, dobro je da niste imali štete vas dvojica...da znaš, ovo je bio test za sve usidrene čamce. Ja sam sinoć bio do čamca da pojačam vez sa još jednim kanapom, čisto da bih mirnije spavao jer sam video da prognoza pokazuje kišu i vetar za sutrašnji dan, ali ovo mislim da niko nije očekivao.

Kad smo već kod te teme, meni se od aplikacija za vremensku prognozu najbolje pokazala "The Weather Channel", pa ko ne koristi, može da proba.

P.S.
Izvini Mileta, tema je malo otišla na drugu stranu  jh
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #10 poslato: 17, 09, 2017, 22:38:42 posle podne »
Nisam ni ja ocekivao ovakvo nevreme, po prognozi su bili udari vetra do 32km/h, bio sam na sidru na ulazu u male vode, ali mi je bilo jasno pred sam pocetak nevremena posto uvek iz tog pravca salauka krece na slican nacin. Sacekao sam oko pola minute nakon sto je krenulo za kormilarskim mestom, a kad video da je djavo odneo salu upalio motor za slucaj da se odsidrim, a sto se i desilo par minuta kasnije. Par vrlo neprijatnih minuta manevrisanja dok nisam izvukao sidro, a posle ostao na vodi do kraja nevremena povukavsi se malo dublje u zavetrinu malih voda. Svakako ne bih voleo da sam bio na sred Dunava kao Vepar.

@Vepar, bolje  je u toj situaciji da dimi Kubota i da mozes da okrenes pramac u vetar/talase nego da si bacio sidro da je na primer bilo plice. Pitanje da li bi sidro drzalo, a ne bi ti dalo da okrenes brod kako hoces, potencijalno vrlo opasna situacija, pogotovo sa slabijim motorom. Svakako, bas neprijatno iskustvo zbog zene i deteta.

Pozdrav i mirne vode svima!

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #11 poslato: 18, 09, 2017, 00:57:46 pre podne »
Joj samo kada je proslo... mislim da bi bilo odlicno da administratori iseku ovih poslednjih 10 tak postova i prebace u novu temu tipa salauka na dunavu... time bismo ocistili ovu temu a i iskustva podelili sa svima na forumu...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #12 poslato: 18, 09, 2017, 08:23:07 pre podne »
Što se tiče teme, meni ne smeta što se o ovom ovde piše, ako želite možete od ovih nekoliko zadnjih postova napraviti posebnu temu. Drago mi je da se  članovi foruma javljaju i iznose svoja iskustva, kao što mi je drago da za sada ne vidim da je neko imao veće štete, ili ne daj bože nečega gore- Žao mi je tog čoveka kod Lida  no125.

Jeste bilo žestoko, ali kako sam već rekao, meni je donekle drago štop sam imao ovo iskustvo, jer dok čovek nešto sam ne doživi ne zna baš kako je. Sada znam i iskusniji sam na vodi, znaću više da je cenim i budem mnogo, mnogo oprezniji.

Zveki tvoje kritikie sam shvatio ozbiljno, video sam na bovi kako se vetar poigrava sa tvojim čamcem iako je toliko velik i težak.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #13 poslato: 18, 09, 2017, 12:08:55 posle podne »
Obavezno ovu temu podeliti, ovakvi cirkusi se ne desavaju cesto ali kada se dese lako se gubi glava. Katastrofa obicno nije izazvana jednim faktorom nego bude los mix vise njih. Neiskusna posada, poluispravni motori a ponekad i obican otkaz u losem trenutku, prenatrpana plovila, losa plovila, alhohol, losa procena u kombunaciji sa ekstremnim desavanjem dovode do potonuca, povreda a na zalost i smrtnih ishoda. Toga nisu imuni ni veci brodovi pa eto prodje 60 godina od tragedije kada je u slicnoj salauci na uscu potonuo brod Nis sa stotinak putnika.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #14 poslato: 18, 09, 2017, 12:32:48 posle podne »
Tu sada ima bezbroj varijanti sta raditi, da li je brod u plovidbi ili je vezan u obali ili je pak usidren. Izmedju postoji hiljadu podmogucnosti jer na sidru si obicno zakacen sa nekim ko je vezan za tebe ili ti za njega, ili oko tebe ima jos 10 usidrenih, ako plovis mozda si u teglju sa nekim ili si vezan za neki brod koji te tegli. Hiljadu varijanti a kako su svi izgledi da ce ovog biti sve vise treba biti oprezan i pripremljen.

Nisu to lake odluke, usidren si blejis i u roku od 10 minuta sve se promeni, bice tenutaka kada vise nema vremena za podizanje sidra ali ima za ispustanje svog lanca, 10, 15 dubina a sta ako te vetar onda krmom nabije u obalu. Nema univerzalnog resenja mada sam prilicno siguran ako je rec o iole pristojnom plovilu da ce mu bolje biti na vodi, makar pod gasom stajao u mestu