Autor Tema: Meteor 380  (Pročitano 34622 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Meteor 380
« Odgovor #30 poslato: 07, 06, 2017, 09:56:56 pre podne »
I da dodam...plovne karakteristike plovila odredjuje samo korito i hidrodinamika korita...svi ti dodaci ili promene sluze da poboljsaju SAMO NEKU od karakteristika i to u jako malim procentima 2-3-7%...najcesce kao korisnik camca razliku osecate u nijansama a ne tipa ide 50% bolje... 114
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Meteor 380
« Odgovor #31 poslato: 07, 06, 2017, 13:28:03 posle podne »
...Mi sad pravimo nesto drugo gdje motor bez obzira na konjazu udaljavamo nekih 15 cm iza zrcala i onda uz sting ray...kao trebalo bi da bude veceg pomaka...e sad sta bi se tu moglo matematicki dokazati...bas me zanima sto Zoran T misli o tome...

                   ako vec niste poceli da pravite mozete to jedno popodne mozete relativno lako da ispitate ako je manji camac u pitanju...izmerite otpor u kg koji stvara izvorni(A1) camac sa pentom pri odredjenim brzinama (gps) koju recimo uvelicavate za po 5 kmh....1m/s je 3.6km/h...isto to merite sa promenama na camcu(A2) tj provizorno montirajte pentu sa sting-rayom na zeljenu poziciju i ponovite merenje...ako bi mogla provizorna pozicija da se i pomera malo napred nazad par santima radi korekcije jos bolje...naravno prvo prazan camac A1 pa posle sa opterecenjem isto i  A2...
                    otpor merite tako sto testirani camac teglite sa drugim malo jacim camcem a kg merite sa vagom na istezanje(do 50kg)...dobit ce te za svaki km/h odredjeni broj kg...razlike u  otporu A1 i A2 ce vam reci na kojim brzinama ili opterecenjima A2 ima ili nema svrhu..,otpor je jednak potrebnom potisku koji treba da ostvari propeler  za tu brzinu ...kad se  to konvertuje u Nm ili imperijalne ft/lbs dobijete potisak...dalje preko nekog kalkulatora mozete da gadjajte i broj obrtaja za pentu posto ks i dimenzije propelera znate...otpor ce te izmeriti 98%tacno a ovo drugo zavisi od kalkulatora vrlo verodostojno...
                     to se inace radi sa modelima pa se posle preracunava za velik camac ali ako je camac relativno mali a moze se povuci jacim camcem sto da ne...imate odma realne rezultate i ne mora da se zahebavate sa linearnim jednacinama,razmerom,itd...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže MarkoSK90

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 56
  • www.mojaladja.com
    • Fortuna Major
  • Brod tip: Meteor 380
  • Marina: Dvoriste
  • Veličina: 3.8
Odg: Meteor 380
« Odgovor #32 poslato: 07, 06, 2017, 14:51:23 posle podne »
Moze li neko da mi kaze koliko duboko treba da stoji kavitaciona ploca? Na gliseru mi je yamaha sa srednjom duzinom noge i kavitaciona je jedno 2-3 cm ispod poda camca. 

Negde sam procitao da bas tako treba, dok sam na drugom mestu video da bi trebalo da de digne 4-5 cm...

Moze li neko da mu pojasni malo? Uslikacu kada dodjem kuci pa cu okaciti da vidite kako stoji.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Meteor 380
« Odgovor #33 poslato: 07, 06, 2017, 15:27:38 posle podne »
to je ta mera...dobro je ne diraj...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže MarkoSK90

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 56
  • www.mojaladja.com
    • Fortuna Major
  • Brod tip: Meteor 380
  • Marina: Dvoriste
  • Veličina: 3.8
Odg: Meteor 380
« Odgovor #34 poslato: 07, 06, 2017, 15:32:49 posle podne »
Evo kako trenutno stoji. Znaci kazes da je to to Zorane?
Mislio sam samo da ubacim peraje da se ne propinje jako posto mi e sva tezina pozadi. Akomulator, rezervoar, oprema its... Nemam bas neki izbor a ni mesta da prebacim to sve napred

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Meteor 380
« Odgovor #35 poslato: 07, 06, 2017, 16:49:29 posle podne »
stavi stabilizator ili probaj prvo malo bez njega pa ga posle stavi cisto da vidis i znas razliku...vidim da je penta na prvoj rupi za trim jel ne moze vise da pridje noga zrcalu...mozda foto vara mozda bi trebala jos malo noga ka zrcalu...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže MarkoSK90

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 56
  • www.mojaladja.com
    • Fortuna Major
  • Brod tip: Meteor 380
  • Marina: Dvoriste
  • Veličina: 3.8
Odg: Meteor 380
« Odgovor #36 poslato: 07, 06, 2017, 17:12:24 posle podne »
Koliko sam ja probao, ne moze. Prva rupa za trim. Probacu bez peraja pa cu ga montirati na plazi da vidim razliku 25648

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Meteor 380
« Odgovor #37 poslato: 08, 06, 2017, 10:13:13 pre podne »
Zorane, odlično objasnjeno...a inace kao izmak od zrcala mislio sam na ove naprave...koje zovu jack plate...mehanicka nije komplicirana za napraviti a osim izmicanja do zdrave vode....mozes i idealno podesiti dubinu motora


Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Meteor 380
« Odgovor #38 poslato: 08, 06, 2017, 17:10:30 posle podne »
Nije to neko veliko udaljavanje...i ako penta nije puno teska nece to puno uticati...umesto tog slica za stelovanje visine ja bi licno isao na rupice i sraf kao na pentama za trim...nekako mi to sigurnije  sha...sve vam zavisi od tog sting stabilizatora...ako uspe na manjoj brzini da podigne malo krmu uz pomoć uzgona ili trima glisirat ce te s nesto manje obrtaja nego bez...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže MarkoSK90

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 56
  • www.mojaladja.com
    • Fortuna Major
  • Brod tip: Meteor 380
  • Marina: Dvoriste
  • Veličina: 3.8
Odg: Meteor 380
« Odgovor #39 poslato: 09, 06, 2017, 03:00:17 pre podne »
Spustanje glisera ce da se odlozi koji dan, zarivala sajl za menjac. Probao sam da je malo opravim uz razne akrobacije kompresorom i uljem al nist od toga.

Tako da sad moram da odem po novu sajlu od 3m i to sve da opet namestim sto sam raskantao dok sam vadio :)

Ici cu u Gros Inox da uzmem i imaju neku crvenu koja izgleda isto kao i moja, 3m za nesto preko 4hiljade din.

Ima li neke bitnije razlike u tim sajlama posto vidim da varira cena od 3000 din do kolko hoces za 3m teleflex sajle... ?

Na sajtu bas ne nude neko objasnjenje. Al ajd da ne budem cigan i da ne uzmem tu najjeftiniju, uzecu tu za 4000 :)

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Meteor 380
« Odgovor #40 poslato: 09, 06, 2017, 08:53:46 pre podne »
Mozda te nisam razumeo, ali teleflex sajla i sajla za menjac nisu isto. Teleflex sajle se razlikuju po tipu glave volana koju imas, i cene variraju na osnovu tipa sajle, i duzine naravno.
Sajla za menjac je nesto drugo, u Zemunu za 3m kosta 3200din. Nego mi cudno, one su skroz jednostavne, unutra je kao jaka zica i ako se desi da zaribaju to je uglavnom do ostecenog burzira. Da nisi negde napravio veliki ugao prilikom provlacenja sajle, pa da te to blokira? Jednom mi je to bio slucaj na gliseru, cim sam napravio manji ugao moglo je da radi.
Pozdrav!
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže MarkoSK90

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 56
  • www.mojaladja.com
    • Fortuna Major
  • Brod tip: Meteor 380
  • Marina: Dvoriste
  • Veličina: 3.8
Odg: Meteor 380
« Odgovor #41 poslato: 10, 06, 2017, 15:11:49 posle podne »
Sajla za menjac je zaribala, uzeo drugu, stavio i sve  ok

Kupio kaljuznu pumpu.... I glej sad ovo.... Pumpa kad joj je plovak dole onda radi, kad se plovak digne ona se ugasi :)

Pa ovo samo meni moze da se desi da nesto radi naopacke :)

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Meteor 380
« Odgovor #42 poslato: 10, 06, 2017, 16:19:12 posle podne »
Pa ti montiraj plovak naopacke  grandpa sajkaca
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže MarkoSK90

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 56
  • www.mojaladja.com
    • Fortuna Major
  • Brod tip: Meteor 380
  • Marina: Dvoriste
  • Veličina: 3.8
Odg: Meteor 380
« Odgovor #43 poslato: 12, 06, 2017, 17:16:18 posle podne »
Spusten camac konacno.... Probao sa stabilizatorom, ne pomaze :)

Brzina oko 50 max s tim sto preko 40 skace ko jarac non stop, otpasce mi bubrezi :)

E sad... Motor previsoko? Pogresan prop...? Videcemo

Van mreže MarkoSK90

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 56
  • www.mojaladja.com
    • Fortuna Major
  • Brod tip: Meteor 380
  • Marina: Dvoriste
  • Veličina: 3.8
Odg: Meteor 380
« Odgovor #44 poslato: 12, 06, 2017, 19:34:59 posle podne »
 Postavicu neki video sutra da vidite sta se desava, bas se propinje katastrofa. Spusten je na prvu rupu za trim, ne moze vise dole da ide.