Autor Tema: Pozicija jedara  (Pročitano 16017 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #30 poslato: 29, 10, 2015, 22:52:13 posle podne »
pa nije bas taj rol toliko dobar.on radi savrseno kad je skroz otvoren i kad je zarolan radi lepo ali ne moze bas da se jedri ostro. malo se nabere i stoji visoko, a kako mi je klizac  skote dosta daleko od jarbola ,blizu boka broda , sve to zajedno ne radi kako treba. glavno jedro moze daleko ostrije. Inace cesto mi treba jedrenje u vetar. na moru redovno, a na dunavu kad duva gornjak jedva napredujem uzvodno. Inace jedrilica dosta lepo jedri s obzirom da nije neki sportas, a i ja nisam u tom fazonu. ima tu jos jedna stvar, taj moj rol je neki frankestajn i mislim da nije bas ni predvidjen za jedrenje kad je narolan do pola. probao sam ja to sve i na brodu koji ima bas dobar rol i isto je kao kod mene, cim ga malo zavijes opadas obavezno 10 stepeni, i onda i glavno malo popustis. U stvari ja ne mogu da gledam kad jedra nisu lepo natrimovana i imaju neke falte ili nesto trese, tad ne uzivam u jedrenju.
Mozda mi je najbolje da dodam samo dva manja klizaca skote i da to staro jedro smanjim po merama koje mogu naci na internetu i kad je jaci vetar da skinem genovu i stvim to manje. sistem je takav da se jedro lako menja jedro. tada bih to jedro isto mogao da narolam ako zatreba.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #31 poslato: 30, 10, 2015, 11:02:49 pre podne »
To sa tim naborima manje vise ces uvek imati kod rolanja.Ako ti je kobilica plitka i dugacka nemoj da ocekujes neko bolje jedrenje u vetar jednostavno ne moze pa kakv god flok da stavis.Bolje je i sigurnije da malo otpadne nego da prihvati sam u vetar.Najjednostavnije je da klizac skote ili produzis i primaknes jarbolu ili kabini kako vec stoji pa da probas ili da pozajmis flok ili genovu od nekog mikrotonca pa da vidis sta ces dobiti i sta ti se isplati da radis.
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #32 poslato: 30, 10, 2015, 18:12:49 posle podne »
Probacu sa pozajmicom floka. Jedrilica lepo jedri i ostro dok je prednje jedro skroz otvoreno. Kobolica nije plitka kad se spusti svert. Jedri dosta bolje nego sto bi se ocekivalo na prvi pogled. Samo mi je to problem sa prednjim jedrom kad je jaci vetar. Ovo je malo starija koncepcija sa prednjim jedrom do vrha jarbola, tako da je to jedro jako vazno. Bez njega jedrilica mili.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #33 poslato: 30, 10, 2015, 21:22:04 posle podne »
To ojedrenje sa prednjim jedrom do vrha jarbola(nije starija koncepcija) diktira manje glavno(a veca prednja) jedro lakse su za jedrenje a uz pomoc rolfloka omogucava lakse i komfornije jedrenje i najcesce se koristi za carter brodove porodicna plovila...7/8 ima vece glavno jedro(prednja su manja)teze je za rukovanje ali omogucava i bolje jedrenje naravno imaju i one rolflok(to je sad manje vise standardno)...Mozda ti tvoj rol namotava suvise visoko donji porub jedra pa dobijes nesto kao na skici "b"..."a" bi bilo kao razmotano tj normalno a "c" je pozajmlljeni flok ili genova vidi sta ti odgovara po duzini donjeg poruba
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #34 poslato: 30, 10, 2015, 21:46:44 posle podne »
Ovo sto si ti hteo tj tu dodatnu sajlu bi mozda i dalo najbolje rezultate sa klasicnim flokom kod jedrenja u vetar.Vece jedrilice regatne  imaju slicne sisteme.Samo resi kacenje podizaca za jarbol.
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #35 poslato: 31, 10, 2015, 00:18:10 pre podne »
Hvala Zorane.  Videcu.  ili da nabavim bolji rol sistem, cime cu vrlo malo dobiti ili da dodajem sajlu, ili samo da imam jos jedno manje jedro, pa da ovu genovu skidam i stavljam to manje po potrebi.
Znam da ovo resenje sa jedrom do vrha jos uvek ide na neke brodove i to ima svojih prednosti. Meni tu malo smeta sto je prednje jedro veliko i kad ima dosta refula ne mozes da il lepo anortizujes pustanjem skote glavnog jedra. Kad je reful jak to zna da ne bude dovoljno, pa onda mora i prednje jedro da se malo popusti. to je na vecem brodu manje izrazeno.
Inace carter jedrilice cesto ne valjaju uopste za jedrenje. Par puta sam se bas iznenadio kako mile.

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #36 poslato: 31, 10, 2015, 00:43:35 pre podne »
Nije kod mene situacija slika b. Grego je to dobro iskrojio, bas po meri.
Inace malo mi problem ova dodatna sajla zbog onog prostora u kojem je sidreni lanac  i konop. Ispred bi bilo dosta blizu rola, a iza poklopca je mnogo blizu jarbola. Tako da bi moralo skroz blizu rola pa sajla ne bi bila paralelna sa narolanom genovom, kao na tvojoj slici. Mada to ne smeta

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #37 poslato: 01, 11, 2015, 10:14:54 pre podne »
Mislim da kad se  namotava genova ona izgubi i oblik i profil pa jednostavno nije oblika  kao flok gubis opstrujavanje vazduha izmedju prednjeg i glavnog jedra i lagano otpadas pa bolje ide u vetar samo s glavnim jedrom.Samo flok na sajlu ili kako vec namontiras te vraca u vetar ... on ne gubi ni profil ni oblik...Ne znam kako to na palubi izgleda kod tebe al kaci sajlu blize priponi...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!