Autor Tema: Pomoc oko sonara  (Pročitano 35049 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Petarelektra

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • STESA
  • Marina: AJK
Pomoc oko sonara
« poslato: 13, 01, 2015, 13:30:41 posle podne »
Koji je povama bolji sonar Garmin echo 301 DV ili Lowrance Elite 4X HDI .


Van mreže Sinisa30303

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 55
  • www.mojaladja.com
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #1 poslato: 13, 01, 2015, 16:26:31 posle podne »
Ajde bato ovako.

Nit gledam Garmine nit Lawrense ali ti mogu pomoci u vidu lepog saveta pa ti sam odluci.

Prvo imas Single beam echosounders Znaci jedan Ping (zvucni signal ) je pusten kroz transducer, on putuje udara u dno i vraca se nazad do transducera koji ga belezi i prko jednacine ti pokazuje koja je dubina. (opet ofrlje greska moze biti do 70 cm) zato sto u ove kupovne nemozes da ubacis brzinu zvuka u vodi a dali imaju bar check mogucnost to neznam.

Onda imas tracne echosoundere to ti je ukrstanje izmadju echosoundera i side scan sonara.
Znaci kuda prodjes imas sliku sa leve i desne strane broda u zavisnosti od dubine. Ako je dubina 1/2 metra imaces oko 2 metra starbor i 2 metra port stranu preglednost dna sto je dubina veca to ti je veca i vidljivost sa strana.

I imas Multibeam echosoundere koji su van kategorije posto oni krecu od 30000 40000 soma dolara pa o njima necu.

Znaci obrati paznju
 A. jel single beam ili je tracni sounder
B. Koliki mu je ugao emitovanja zvuka na transduceru.
C Kolike je frekvencije.
Visoka frekvencija znaci bolja vidljivost rezolucija ali karaci domet ( dubina) plus kad odes na mulj ima jako slab vizuelni odraz da ti daje.
Niska frekvencija Znaci niza rezolucija ali zato radice ti i u dubljim vodama a ima da dobijes i duplo dno zato sto ce signal penetrisati povrsinski sediment i dace ti sliku dna ispod dna.

Eto to je onako malo od mene mogao bih ti tupiti akustiku dva dana ako mene hoces da poslusas pogledaj strane oglase kupi sebi Hidrographic surveyor grade single beam echosounder ( matora drtina od dvaes godina za dzabe lovu) prikljucis ga na laptop i dobijes dubinomer samo takav za krs lovu.
To ti je to
Pozdravi iz Perzijskog zaliva   

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #2 poslato: 13, 01, 2015, 19:25:46 posle podne »
Malo si ti tu napisao svasta nesto....kut sonde je na rijekama bitan...da bi imao sirinu...nova hdi lowrance tehnologija s sondom 83/200 ima kut 120 stupnjeva....tako da svakako odgovor na postvaljeno pitanje je lowrance...ne znam , sigurno Pera ima neku opciju s prednostima Garmina  thumbup

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #3 poslato: 13, 01, 2015, 22:35:13 posle podne »
Malo si ti tu napisao svasta nesto....kut sonde je na rijekama bitan...da bi imao sirinu...nova hdi lowrance tehnologija s sondom 83/200 ima kut 120 stupnjeva....tako da svakako odgovor na postvaljeno pitanje je lowrance...ne znam , sigurno Pera ima neku opciju s prednostima Garmina  thumbup

Pera vise nije u Srbiji i nece se baviti Garminom kako cuh ..

Van mreže Petarelektra

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • STESA
  • Marina: AJK
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #4 poslato: 14, 01, 2015, 08:58:00 pre podne »
Hvala na pomoci . I meni se nekako cinio bolji Lowrance.

Van mreže Petarelektra

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • STESA
  • Marina: AJK
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #5 poslato: 14, 01, 2015, 09:10:42 pre podne »
Moze i
Humminbird 561 DI da dodje u obzir  sha

Van mreže Sinisa30303

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 55
  • www.mojaladja.com
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #6 poslato: 14, 01, 2015, 09:12:22 pre podne »
"Nit gledam Garmine nit Lawrense ali ti mogu pomoci u vidu lepog saveta pa ti sam odluci."



"Malo si ti tu napisao svasta nesto....kut sonde je na rijekama bitan...da bi imao sirinu...nova hdi lowrance tehnologija s sondom 83/200 ima kut 120 stupnjeva....tako da svakako odgovor na postvaljeno pitanje je lowrance...ne znam , sigurno Pera ima neku opciju s prednostima Garmina "

Hajde da se pojasnim
Ja nit sa Garminom nit sa Lawrensom neradim iz jednostavnog razloga zato sto oni nikad nemogu biti precizni kao naprimer Odom Konsberg ili Reason.
Ovi uredjaji su cisto rekreativnog tipa i oni su klonirani sistemi malopre navedenih samo MNOGO pojednostavljeni.( uz naravno prelepu ambalazu i prelep LCD).
Mislim da sam coveku lepo objasnio razliku izmedju single beam i single beam SSS soundera.

Sto se frekvencije tice mislim da je to objasnjeno ok.
A sto se tice meteoroloskih uslova t.j uticaja atmosferskog pritiska na Transducer plocu koja je napravljena od piezo kristala.uticaja brzine zvuka pod vodom koji se mora uploadovati u single beam e to je druga prica i samo od ova dva malopre navedene varijabile isti set up tyokom zime i leta na istoj dubini pri istom vodostaju ce dati dve razlicite vrednosti dubine.

E sad jedna sala
Pre 4 godine radio sam za Software kompaniju u Hjustonu koja proizvodi Qinsy software za navigaciju i za prikupljanje i procesovanje Multibeam SSS podataka i svga podvodnog cega se ljudski mozak moze dosetiti.
 Salje mi Support mail neka cura iz Nigerije i u mailu kaze
Dragi gospodine molim vas da mi u nekoliko kratkih recenica objasnite kako da setupujem multibeam Hardwer i softwer.

Sad kako objasniti curi da cak i iskusni hidrografski surveyori imaju po dva tri dana ozbiljnog posla kad Multibeam treba da se instalira i kalibrise.

Pa lepo ja odgovorim u jednoj recenici.
Najbolje bi bilo da vas vas poslodavac posalje na brzih 4 godine fakulteta i sve ce vam biti jasno

Pozdravi
Sinisa






 
 

Van mreže Azazriel

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 11
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #7 poslato: 14, 01, 2015, 11:23:22 pre podne »
Kako vjerovatno ne trebaš echosounder točnosti u cm nego fishfinder ovaj Lowrance se čini čisto OK.

Siniša bio mogao otvoriti temu o hidrografiji, uređajima, software-u,.......,  kada je već na neki način i započeo.
Vjerujem da bi tema bila zanimljiva i ostalim članovima foruma.


Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #8 poslato: 14, 01, 2015, 11:55:08 pre podne »
Siniša ja prodajem lowrance i normalno da ga vise no hvalim...a s tim navedenim nemam bas nikakvih iskustava...a vidim da si upucen...pa daj nam malo vise pokusaj napisati  thumbup

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #9 poslato: 14, 01, 2015, 15:13:40 posle podne »
samo da se ispravim u vezi Pere, nije u Srbiji ali se bavi Garminom van Srbije ! firma naravno radi i dalje

Van mreže Sinisa30303

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 55
  • www.mojaladja.com
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #10 poslato: 09, 06, 2015, 18:54:51 posle podne »
Ajde malo ste cekali na ovaj odgovor ok malo vise ali eto rodila se cerkica ja sam stalno na moru po terenima pa nikad da sednem i stvarno nesto napisem.

Posto smo ovde svi pecarosi ( a ne ona druga vrsta lovci na olupine - E to je bilo presudno da pocnem ovim da se bavim posto me moja mama lepo zarazila sa time) krenucu od toga da svi mi zelimo da znamo:

A.Poziciju naseg omiljenog mesta za pecanje ( na reci jezeru to je tu negde ali na moru itekako treba ) GPS.
B.Ima li ribe ispod nas i kakva je konfiguracija terena.

Elem ja cu onako da picim temu pa ako nekog zanima malo poblize neka slobodno uputi pitanje.

Elem Navigacija.
GPS,(USA), GLONASS(Rusija),KOMPAS(Kina),Onda ova nasa propala Evropska agencija I Japan svi imaju svoje satelite koji su podeseni da kruze oko zemljine orbite tako da obuhvataju interesne zone Vojske i Civilne industrije.

Za sada ono sto mi u Srbiji koristimo su L1 i L2 frekvencija zvuka ( koji je nosac  pozicionog signala ).obican GPS od 5 do 10 m preciznost
Za dobru poziciju Moras minimum da uhvatis 4 satelita na svoj GPS 3 od njih ti daju dobru triangulaciju signala a cetvrti ti daje latency ili kasnjenje signala koji ti opet treba postio se pozicija izracunava tako sto je poznato kolika je brzina zvuka u vazduhu i u svemiru.
Elem tu jos postoje i radio stanice takozvani Beacon Differencijali.
Ta stanica zna tacne GPS Koordinate i bazirano na tome salje korekciju tvoje pozicije. Zove se DGPS signal. preciznost 0.50-0.70 m
Onda postoji RTK Real time kinematic (recimo Trimble Stanica- koju moras da kupis) koja radi na istom principu ali radi samo na frekvenciji koju si samo ti dobio od drzave tako da je korekcija pozicije jos bolja ide do 0.40 m
I onda ima Virtual refrence station tj pozicioniranje putem radio odasiljaca i prijemnika mobilne telefonije. Na telefonima GPS coordinate su dobijene ovim putem.

To je ono ajde da kazem osnovno da nebude da sam posao offshore 15 milja od obale sa mojim I phonom pa se cudim zasto nemam GPS koordinate:-)


B. Ima li ribe ispod mene i ima li ikakve podvodnog reljefa.
Kao sto se zna riba voli da ima stenu koja strci iz vode staru Ladu koju je neko sinu u vodu ili bilo sta na dnu gde ce manja riba da se sakuplja i krije a veca ce da kruzi i da ih vreba.
E tu se upotrebljavaju echosounderi.
Mozda opet budem preskakao pa ako budem slobodno recite.
Na onome koji se zove Single beam ( znaci jedan ping je emitovan i kad udari u odredjenu cvrstocu Ribe ili dna odbice se i vratiti nazad na "citanje"  pomocu softwera.
E tu je sad malo SIVA ZONA.
Normalno da prodavci zele da prodaju svoj proizvod pa ce reci ovaj moj echosounder je toliko i toliko tacan, ali ja jednostavno ne mogu da verujem da su ovi rekreacioni echosounderi bolji od Knudsena, Kongsberga ili Odoma. ( a ova prva dva su poznati podmornicarski echosounderi).
Ali ajde da predjem preko toga.
Verovacu da su napravili neko ukrstanje.
A. Profesionalni echosounder je napravljen tako da masina belezi momenat emitovanja pinga i isto tako belezi momenat kad se taj ping vratio.
Pa ako zna da se ping vratio posle 1 sekunda (ofrlje vreme) ( e sad postoji sonda koja se spusta u vodu i ona se zove SVP ili CTD) i preko nje dobijamo Average Sound Speed. Ajde recimo da je prosecna (Average) brzina zuka 1530 M/S metara u sekundi (More) posto je Brzina u Slatkoj vodi sporija.
To ce znaciti da za pola sekunde ping predje 765 m udara u dno i vraca se prema nama sledecih 0.5 sec i prelazi opet istih 765m.
I to znaci da je dubina ispod nas 765m.
E tu se sad ja pitam kako ping TJ software provaljuje sta je riba a sta je dno?
Jedini logican zakljucak je opet frekvencija.
Znaci Niska frekvencija duzi domet, slabija rezolucija, i veca penetracija. ( penetracija znaci zvucni signal probija kroz Ribu, Mulj, Rastresiti sediment sve dok nedodje do cvrste Gline,Tvrdo napakovanog peska ili do kamena odbija se i vraca se na "Citanje").
Visoka frekvencija visoka rezolucija kraci domet,i mala penetracija ( sto bi logicno zakljucio da se ovakav signal lako odbija od tela ribe ili ribljeg jata i vraca se na "Citanje").
Ili postoji mogucnost da su neki od ovih echosoundera dual frequency tako da nam daju ukrstene podatke Visoke i niske frekvencije.

Eto toliko za danas ako zelite postavite pitanja a onda cemo moja cerkica i ja da odgovaramo zajedno
Pozdravi Sinisa

 

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #11 poslato: 09, 06, 2015, 23:25:08 posle podne »
Cestitam na ceri :)
Da li je moguce da se salju dva tri snopa ? na raznim frekvencijama... jedan za dno drugi za ribu ?

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #12 poslato: 10, 06, 2015, 16:36:39 posle podne »
Uvijek rade sve frekvencije, samo odabiremo na ekranu koju zelimo gledati...recimo hdi od lowrance imaju 83-200-455-i 800 prve dvije cine broand band sonder s mogucnoscu fish id prikaza dok druge dvije frekvencije prikazuju structru dna tj onaj stari down scan( dsi) image....koji je bio u seriji od ranije...i tu sad dolazi do izrazaja kako iskoristi sto vise opcija...jedini nacin je kupnjom veceg monitora da bi mogao sloziti dvije paralelne slike....a cijena kopletnog uredjaj vise manje najvise zavisi od velicine ekrana ...pa dodjemo na ono koliko para toliko muzike...
Oni koji vise manje provode puno vremena pecajuci i prate trendove ni ne koriste obicni sonar vec s dsi-ijem i structure scanom traze i ribu...jedan od primjera kako izgleda smudj na sprudu....s mojim sonarom kad pregledas , zaokruzio sam ih crvenom bojom...




Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #13 poslato: 10, 06, 2015, 16:37:56 posle podne »
Evo ih i tu


Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #14 poslato: 10, 06, 2015, 16:44:12 posle podne »
A ovo je slika limana s porusenim drvetom