Autor Tema: Moze li neko da mi objasni razliku izmedju...  (Pročitano 6770 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže VMilos

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
Moze li neko da mi objasni razliku izmedju...
« poslato: 11, 08, 2009, 09:44:06 pre podne »
... vanbrodskog motora sa kratkom i dugackom nogom (cizmom) ili kako se vec to zove ? Cemu sluzi kratka, cemu dugacka i koja je bolja za gumeni camac Zodiak MK-1 ?


Hvala unapred,
VMilos :)
Pod vodom mogu da izdržim duže, nego kod kuće !!!
Milosh The Great  :preved:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Moze li neko da mi objasni razliku izmedju...
« Odgovor #1 poslato: 11, 08, 2009, 09:52:09 pre podne »


Krtaka ili duga noga , kao sto ime kaze jeste rastojanje izmedju glave motora i elise (neko ce to sa strucnim izrazima mozda bolje reci) na slici mozes videti razliku ... na gumenjake obicno ide kratka noga-cizma-shaft mozda i gresim al ja ne videh gumenjak sa dugackom nogom osim ako gumenjak nije bas bas velik recimo preko 5-6 metara  , uvek u uputstvu dobijes informaciju da li treba da stavis long ili short cizmu ...

znaci obicno gornji vrh elise ide, u ravni, 1 cm ispod korita broda, na gumenjacima obicno je zrcalo , ili daska koja nosi motor, nisko postavljena pa ide kratka noga dok je na camcima sa kabinom uobicajena duga noga jer je daska visoko postavljena...

znaci ako nemas uputstvo onda pogledaj rastojanje od korita camca do zrcala i zakljucices koja ti noga treba :)



moze neko i strucnije :) ali to je to

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Moze li neko da mi objasni razliku izmedju...
« Odgovor #2 poslato: 11, 08, 2009, 10:27:31 pre podne »
Reperna dimenzija kratke cizme (osovina) je 15 inca (1 inc = 25.4mm, oznaka cizme je S) mereno od ivica naleganja nosece kandze do kavitacione ploce. Pod dugom cizmom se uglavnom podrazumeva cizma reperne dimenzije od 20 inca (oznaka L), a postoje i duze (25 inca, oznaka XL i 30 inca, oznaka XXL). Ima i nekih medjuvarijanti koje su manje popularne. Idealna pozicija kavitacione ploce je poprilicno kompleksna stvar, ali je ona uglavnom u ravni sa ivicom korita. Tu u principu nemas nikakvog izbora, motor mora da bude u skladu sa visinom krmene daske camca koji imas, osim ako ne zelis da dasku seces ili nadogradjujes kako bi odgovarala motoru. Ako stavis dugu cizmu na camac cije je zrcalo 15 inca, elisa ce biti duboko i podizace pramac pri osrednjem gasu ili mozda cak i manjem, ako uradis kontra, elisa ti nece biti u vodi. Vise o idealnom podesavanju mozes da procitas ovde:

http://www.marinepartsman.com/installing-an-outboard-on-your-boat.html
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.