Autor Tema: Riblja Mladj  (Pročitano 39169 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #45 poslato: 14, 05, 2016, 17:14:22 posle podne »
http://www.fao.org/3/a-i4021e/i4021e05.pdf
Bravo !
Koliko vidim vecinu bakterija kontrolisem dobrom aeracijom ..

Inace ovaj FAO je odlican izvor raznih informacija !

Van mreže Sora

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 10
  • www.mojaladja.com
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #46 poslato: 15, 05, 2016, 19:56:24 posle podne »
Pozdrav svima! Zanima me vase misljenje o malom ribnjaku koju cu pokusati da napravim od bazena za navodnjavanje koji nije jos zavrsen.
Voda u bazenu ce biti iz busotine, cista je i koristimo je za pice ali su mi rekli da nece imati dovoljno kiseonika pa cu pokusati da je obogacujem tako sto ce voda padati sa visine a i mozda cu ubaciti neko plutajuce bilje pa me zanima koje je najbolje? Jos samo cekamo lepo vreme da bismo mogli da ga oblozimo folijom i napunimo vodom. Sto se tice riba mislim da cu da ubacim sto vise vrsta, bavim se ribolovom pa ce unutra biti sarana, tolstolobika, amura, klena, krkuse, mrene, soma i linjaka.
Dimenzije su 15x5x1.80

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #47 poslato: 15, 05, 2016, 20:51:06 posle podne »
Prvo dobrodosao ! Mogao bi malo da nam se predstavis, tipa gde je ovaj ribnjak?

pad sa visine nista nece uraditi .. moras imati aerator ako ne mislis da ti se posle razvoja algi u toplim danima ribe izvrnu na ledja... Imas gore klip kako se to jednostavno radi sa solarnim panelom, a ako imas struju blizu uzmi stavi potapajucu pumpu i pravi gejzir...

a mozes i ovako :


ali to trazi struju ...

za biljke ne znam sta da ti kazem, ja sam odustao od lokvanja posto je i meni dubina 180 cm (lokvanji idu do 80 cm dubine) .. trska ima isti problem ..razmisljam da napravim terase gde ce trska i lokvanji moci da se zapate na manjoj dubini ... inace vvodeno bilje je uzasno skupo .. ja se spremam kad se jezero napuni da odem negde do neke ciste bare i "nabrem" raznih biljaka ...

kupi lakmus papir u Hidroponici , oko 300 dinara je juce sam uzeo , pa vidi ph faktor te vode.. za ribe je odlicno od 6.5 do 8 ... mada neke trpe i veci..
ovako sa slike bih rekao da je zemlja glina.. ako jeste zaboravi na najlon ... ne treba ti

eto ako sam nesto pomogao , i ja sam nov pa se snalazim citajuci razna iskustva  ...


Van mreže Sora

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 10
  • www.mojaladja.com
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #48 poslato: 15, 05, 2016, 21:08:54 posle podne »
Daleko je ovo od ribnjaka (: a nalazi se u Kursumliji pored vikendice i imanja i sluzice za polivanje maline i kupine tako da ce u toplim danima dolaziti sveza voda jer ce se tada bazen prazniti zbog polivanja. Videcu to sa vodenom pumpom i ph vrednoscu mada mislim da je oko 7, ovo sa pumpom ce ici malo teze jer mi je struja na nekih 100m od bazena . Ako ti nije problem napisi mi nazive biljaka koje bi bilo najbolje da zasadim unutra ili po povrsini, cuo sam da postoje neke koje dodatno obogacuju vodu kiseonikom.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #49 poslato: 15, 05, 2016, 22:11:37 posle podne »
mrka kapa oko biljaka, jos nisam presao na googlanje oko njih ... ja nadu polazem u solarne aeratore...

Van mreže Sora

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 10
  • www.mojaladja.com
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #50 poslato: 15, 05, 2016, 22:15:37 posle podne »
Pa zar nije to jos skuplje? Sa panelima i pumpama izaci ce preko 250e

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #51 poslato: 16, 05, 2016, 12:08:42 posle podne »
Pa zar nije to jos skuplje? Sa panelima i pumpama izaci ce preko 250e

paneli , pumpe, kontroler i slicno .. pa tako oko 250 evra... i nemas drugih troskova narednih 20 godina (sem za pumpu ako crkne)...

sa druge strane racunaj 100 metara kabla koliko te izadje i struja koju ces potrositi u narednih 20 godina ...

za ove malo potrebe , solarni paneli su daleko isplativiji od obicne struje...

ono sto ti je bitno jeste da pumpa radi i zimi , ne zbog aeracije.. vec da se ne bi formirao led... ako ti ne redi pumpa zimi onda kad god smrzne moras da idas da lupas led.. i tako dva puta dnevno...

a uz malu dodatnu investiciju mozes celo jezero nocu da osvetlis sa led lampama koje bi vukle struju sa akumulatora (gore ti ne trebaju akumulatori)

Van mreže Sora

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 10
  • www.mojaladja.com
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #52 poslato: 29, 05, 2016, 19:35:56 posle podne »
Da li zna neko gde se moze kupiti mladj?


Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #53 poslato: 30, 05, 2016, 16:28:52 posle podne »
bravo majstore  thumbup
ja moje jezero napunio do pola , pa ispraznio .. pokazalo se da najlon nije idealna podloga za uzgoj riba.. danas bas spustaju kamene ploce na dno , pa ce onda da idu po obodu jezera...

mladj jos nisam nasao gde moze da se kupi u manjim kolicinama .. jedino sto sam nasao su KOI Sarani...



cena u srbiji je 1 evro za komad... (5-8 cm)

malo sam googlao oko njih , i ispostavilo se da se radi o identicnim nasim saranima samo sto su ovi selekcijom u uzgajanju dobili te boje ... naravno mogu da se jedu ... prirast identican kao i obicnim ...

bilje.. na kraju sam resio , da kada zavrsim poplocavanje i zid, odem do neke nezagadjene bare (recimo Carska bara) sa dva bueta i asovom .. lepo pokupim iz priobalja lokvanje i slicno i to prebacim u jezero ... kupovati je suludo .. svaka biljka po par evra kosta pa sad vidi ....

obavezno uradi testove vodee, moje babuske trennutno plivaju ledjni stil :) verovatno kiseonik (nisu jos stigle solarne ploce ... )



Van mreže milan vlajkovic

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 70
  • Pol: Muškarac
  • moja garsonjera desno
    • no name
  • Brod tip: sklep dunavski hand made
  • Marina: grocka
  • Veličina: 6,00
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #54 poslato: 30, 05, 2016, 17:33:41 posle podne »


 hi

www.portal-srbija.com/ribnjaci
www.ribnjak-tima.com
www.dtdribarstvodoo
postoji dosta mesta za proizvodnju riblje mladji ,samo treba potraziti

Van mreže Sora

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 10
  • www.mojaladja.com
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #55 poslato: 31, 05, 2016, 02:10:57 pre podne »
Kako da uradim analizu vode? Gde?
Ja sam zvao nekoliko ribnjaka i svi su mi rekli je veoma tesko da se do jeseni nabavi negde mladj jer smo zakasnili, a sto se tice biljaka ja cu naj verovatnije sa ćelija nesto doneti samo cekam da se otvori sezona i da krenem na pecanje.

Pogledaj ovo je jos jedna ideja na koju sam ja naleteo a moze da se napravi lako

Sve sto ti treba je naduvana unutrasnja guma od bicikle i pricvrstis jednu mrezicu za dno. napunis zemljom i eto ga ostrvce za bubice i biljke.
Secam se da je pre imala ziva riba da se kupi u metrou ili tempu, pa jesi li razmisljao mozda da uzmes odatle koju.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #56 poslato: 01, 06, 2016, 22:03:48 posle podne »
analiza kao sto Milan Vlajkovic kaze u 29 Novmebra , institut za zdravlje .. cena je 1500 dinara za mikrobiolosku i minerolosku analizu ..

znam za te ideje sa plutanjem .. bice nesto slicno ... druge opcije nemam ...

evo malo slika

Van mreže Bećar

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 253
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #57 poslato: 02, 06, 2016, 02:18:14 pre podne »
Razmisli ti o uzgoju Malawi ciklida.Podloga je kao stvorena za njih.  thumbup

A što se tiče obogaćivanja vode kiseonikom,u akvaristici se to rešava dovođenjem svežeg vazduha,važdušnom pumpom, u predkomoru (taložnik )gde se nalazi vodena pumpa.
Pumpa usisava vazdušne mehure,impeler ih usitnjava i ubacuje sa vodom i ti dobijaš "izmaglicu " vazduha koja više prija ribama i biljkama nego klasično upumpavanje vazduha preko creva.
Klasično ubacivanje preko creva i rasprskivača je bacanje para...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #58 poslato: 02, 06, 2016, 07:19:56 pre podne »
Шта је ту камена отишло?

Него, Капетане, а што каменом на фолију?
Није ли требало прво песак, па после груби камен?
Надам се да радници нису оштетили фолију...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #59 poslato: 02, 06, 2016, 12:21:41 posle podne »
A što se tiče obogaćivanja vode kiseonikom,u akvaristici se to rešava dovođenjem svežeg vazduha,važdušnom pumpom, u predkomoru (taložnik )gde se nalazi vodena pumpa.
Pumpa usisava vazdušne mehure,impeler ih usitnjava i ubacuje sa vodom i ti dobijaš "izmaglicu " vazduha koja više prija ribama i biljkama nego klasično upumpavanje vazduha preko creva.
Klasično ubacivanje preko creva i rasprskivača je bacanje para...

Sta su ti malawi ciklidi ?
aj okaci taj sistem za vodu , ja sam mislio pumpa da baca na 2  metra visine pa ond ada stavim prskalice ....

@LSI moj kamen , imam ga na imanju .... dole je meko tlo i geotextil je dole... a pesak nece da stoji na zidovima... sada ce te fuge malo betonom da se pokriju