Autor Tema: Bio sam u Pragu  (Pročitano 6925 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Bio sam u Pragu
« poslato: 21, 04, 2013, 01:16:48 pre podne »
Proteklih nekoliko dana proveo sam u Pragu.

Za taj grad kažu da njegove krovove krasi hiljadu tornejva. Ja ih nisam brojao ali da ih ima - ima ih.
Istina kad u Prag odete službeno, onda baš i nemate mnogo vremena ni da vidite te tornjeve, a kamo li da ih prebrojavate. Obično dan provedete u nekoj prostorjii, često čak i bez prozora, gde vam čitavog dana neko objašnjava da tošto vidite ispred sebe na ekranu predstavlja najvažniju stvar na svetu.

Ipak, predveče i nama su se smilovali.
Preostalo svetlo iskoristio sam da načinim par snimaka koje bih da podelim s vama.

Zamislite da čujete zvuke Smetanine "Vltave" i prošetajte Karlovim mostom. I nemojte da se uplašite da će se neki od tih brodova, koji se tiskaju izmedju stubova mostova i provlače kroz usku prevodnicu sudariti. Njima je to omiljena zabava za turiste.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Bio sam u Pragu
« Odgovor #1 poslato: 21, 04, 2013, 11:03:58 pre podne »
ja sam mislio Vltava mala reka.. al ona je prilicno reprezentativna...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Bio sam u Pragu
« Odgovor #2 poslato: 21, 04, 2013, 12:28:32 posle podne »
ja sam mislio Vltava mala reka.. al ona je prilicno reprezentativna...

I ja sam to isto mislio dok pre par godina nisam po prvi put izašao na Karlov most. Reka je široka na tom mestu par stotina metara i u tom prostoru neprestano manevriše mnogo brodova. Koliko - ja nisam uspeo da izbrojim.

Jedni se vrte izmedju stubova, drugi se provlače niz prevodnicu uzvodno, treći nizvodno...

I nisu to ni malo mali brodovi, kao što možete da vidite sa fotografija.

Na par mesta imaju te barijere kojima su smirili tok reke i kojima kontrolišu vodostaj (tako sam ja zaključio, a da li sam u pravu - ne znam).

Inače, reka izvire na severu, negde blizu nemačke granice, i tok je dug nešto više od 400 km. Kroz grad Prag protiče u dužini od oko 30 km provlačeći se ispod 18 mostova. Uliva se u reku Elbu.
 
Oko tog ušća ima nešto što je meni bilo zanimljivo.
Obično se kaže da se manja reka uliva u veću. U ovom slučaju, na mestu na kojem se Vltava uliva u Elbu, Vltava je dosta šira, sa mnogo više vode i ima, čini mi se i duži tok, medjutim, u Elbu se uliva pod skoro pravim uglom i to je bio razlog zašto je usvojeno da se Vltava uliva u Elbu, a ne Elba u Vltavu!

Što bi rekli ljudi: pravila su pravila, principi su principi, pa može i veća reka da bude pritoka manje.
Ako je to njima dobro - i meni je.

Van mreže oblak

  • Administrator
  • Talasožder Mali
  • *****
  • Poruke: 769
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Bayliner 2556 flybridge
  • Marina: Stenka, Beograd
  • Veličina: 25 ft
Odg: Bio sam u Pragu
« Odgovor #3 poslato: 21, 04, 2013, 14:34:10 posle podne »
LSI da li si obisao neku nauticku prodavnicu ili marinu? Kakva je ponuda polovnih plovila?
Zvoni, kucanje ne radi!

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Bio sam u Pragu
« Odgovor #4 poslato: 21, 04, 2013, 17:10:14 posle podne »
Ako neko zna kako izgleda centar Praga, ima jedna bočna ulica, mislim da se zove Soukenička (ili tome slično). Nedaleko od ugla sa bulevarom Revolucije, postoji jedna specijalizovana prodavnica sportske opreme - na žalost, zaboravio sam kako se zove.

Ima u njoj nekoliko etaža sa opremom za različite potrebe: za planinare, skijaše, bicikliste, pecaroše, motoriste... Kad udjete u nju, zaboravite na vreme.
Ovog puta, ja sam prvog jutra otrčao tamo da probam da nadjem onu grejalicu koja se stavlja na gasne rešoe (pisano je nedavno o tome na forumu), ali nisam je našao.

Na žalost, iako sam u Pragu bio više puta, osim te prodavnice, nisam video neku drugu (a i ovu ne bih video da nije bila preko puta hotela u kojem sam jednom ranijom prilikom odseo). Obično nemam vremena za šetnju po gradu, osim što uveče izadjemo negde na večeru, pa koliko vidim uz put - to je to. Ali to ne znači da takvih prodavnica nema.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Bio sam u Pragu
« Odgovor #5 poslato: 21, 04, 2013, 17:39:17 posle podne »
nije to ni cudo ... sad sam pregledao Google maps... imaju 3-4 marina sa po 30tak camaca... a onda pogledate tok i shvatite da je na svakih kilometar prevodnica....