Autor Tema: Kurs za Operatera (i licencu) VHF radio stanice - zima 2013  (Pročitano 14589 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sci

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 212
  • www.mojaladja.com
Odg: Kurs za Operatera (i licencu) VHF radio stanice - zima 2013
« Odgovor #15 poslato: 28, 06, 2013, 20:57:55 posle podne »
Koliko je meni poznato u Srbiji rekreativci ne mogu da polazu i dobiju srpsku dozvolu za VHF brodsku stanicu. To je omoguceno kapetanima recne flotile, tj. profesionalcima.
Vozi Miskooooo.....

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Kurs za Operatera (i licencu) VHF radio stanice - zima 2013
« Odgovor #16 poslato: 29, 06, 2013, 10:04:19 pre podne »
Koliko je meni poznato u Srbiji rekreativci ne mogu da polazu i dobiju srpsku dozvolu za VHF brodsku stanicu. To je omoguceno kapetanima recne flotile, tj. profesionalcima.
Tacno tako,zasto bi i bilo drugacije?
Ako polaze ko voli,da je ima u ormanu ili da kaze komsijama gubi svaki smisao.
I da,vazi na celom toku Dunava,priznata od svih podunavskih zemalja,mi drugo i nemamo.

Van mreže Sci

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 212
  • www.mojaladja.com
Odg: Kurs za Operatera (i licencu) VHF radio stanice - zima 2013
« Odgovor #17 poslato: 29, 06, 2013, 23:59:09 posle podne »
Tacno tako, ali je tacno i to da i rekreativac moze da potone, pa i da se udavi, a tacno je i to da bi voleo da javi kolegama sa ostalih brodova da je doziveo havariju i da je u opasnosti.
VHF stanica sluzi za bezbednost plovidbe, a ne za ukras i ormane, druga je stvar sto neki ljudi apsolutno nemaju svest o bezbednosti i potrebi da na nju obrate paznju. Zato je nekima VHF stanica luksuz i ne sluzi nicemu, a ja recimo planiram letos na otvoreno more, posto nisam profesionalac ne treba mi znanje niti VHF stanica, stvarno je smesno i raspravljati o ovoj temi na ovakav nacin, suvise je neozbiljno, a smatram da smo svi ovde ozbiljni ljudi.
Ne pisem ovo da bi raspravljao sa bilo kim, ali cinjenice i fakti su nepobitni, VHF stanica pomaze kako profesionalcima tako i rekreativcima, ako imaju dozvolu i potrebno znanje da se koriste njome...
A kad ona zatreba cesto su zivoti u pitanju...
Vozi Miskooooo.....

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Kurs za Operatera (i licencu) VHF radio stanice - zima 2013
« Odgovor #18 poslato: 30, 06, 2013, 09:33:01 pre podne »
Bez namere da ulazim u neku dalju raspravu.
Vise je nego neozbiljno reci da radio stanica danas nema nikakvu ulogu u plovidbi,tj recnom saobracaju,bas naprotiv,ali...
Sedi na bicis(ili jos bolje camac ako je u vodi,a zasto ne bi bio...),ukljuci stanicu,idi od Pancevackog mosta do Medjice,i cuces cemu sluzi,tj kako je ljudi koriste.Hiljadu puta je bilo reci o tome.
A za to otvoreno more...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Kurs za Operatera (i licencu) VHF radio stanice - zima 2013
« Odgovor #19 poslato: 30, 06, 2013, 17:59:28 posle podne »
Bez želje da se na bilo koji način stavljam na stranu jednog ili drugog, rekao bih da je brodska radio stanica potrebna na svakom čamcu, bez obzira na veličinu, da li ima kabinu ili ne, da li služi za dnevne ili višednevne potrebe.

Pisali smo već o tome. Po meni, to je stvar bezbednosti.
Ne treba da nam pogled zaklanja činjenica da danas postoje mobilni telefoni. Već sam u jednoj prilici rekao: nema mnogo onih čije brojeve imam u svom mobilnom koji će se nalaziti u blizini mesta na kojem ću se ja nalaziti kad jednom zaplovim. Ali brodsku stanicu bi trebalo da čuje neko ko se nalazi na nekoliko stotina metara ili na par kilometara od mesta na kojem ću biti onda kada mi nečija pomoć bude potrebna.

Sasvim je druga stvar kako se kod nas koriste stanice koje postoje i šta se može čuti preko njih. Svašta. Ali, rekoh, stanice ne služe za svašta nego da se javimo onome kome je pomoć u tom trenutku potrebna ili da se obavestimo o nekom drugom momentu koji može da bude značajan za našu bezbednost ili bezbednost nekog drugog.

I onda ćemo se opet vratiti na pitanje cene. Kažu - bezbednost nema cenu. To je samo delimično tačno. Sve ima svoju cenu. Pa tako i svako od nas mora da zna čemu stanica služi i šta sa kojom stanicom može da uradi. Od toga će zavisiti i koliko para će odvojiti za stanicu.

A da se preko stanica ne bu čulo svašta, dobro je da ljudi završe kurseve ili da makar na svoju ruku pročitaju priručnike koji se time bave, tako da stanicu koriste samo onda i onoliko koliko je to nužno.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Kurs za Operatera (i licencu) VHF radio stanice - zima 2013
« Odgovor #20 poslato: 30, 06, 2013, 18:05:02 posle podne »
LSI,vas poslednji pasus...
Ljudi zavrsavaju obuke za B kategoriju pa i nakon toga prave razne prekrsaje.
Zasto bi sa radio stanicama bilo drugacije?
Nema rasprave ili stajanja na neciju stranu,jesu potrebne,nisu za zloupotrebu,mogu se kupiti na Bubanj potoku i ne,nije neophodno zavrsavati razne ino kurseve i obuke.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Kurs za Operatera (i licencu) VHF radio stanice - zima 2013
« Odgovor #21 poslato: 30, 06, 2013, 18:43:27 posle podne »
LSI,vas poslednji pasus...
Ljudi zavrsavaju obuke za B kategoriju pa i nakon toga prave razne prekrsaje.
Zasto bi sa radio stanicama bilo drugacije?
Nema rasprave ili stajanja na neciju stranu,jesu potrebne,nisu za zloupotrebu,mogu se kupiti na Bubanj potoku i ne,nije neophodno zavrsavati razne ino kurseve i obuke.

Potpuno saglasan. Mislim da sam i ja rekao to samo na drugi način.

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Kurs za Operatera (i licencu) VHF radio stanice - zima 2013
« Odgovor #22 poslato: 30, 06, 2013, 23:43:50 posle podne »
Ja je koristim godinama a bogami imam nameru jos dugo da je koristim!
Ne znam koliko moze da koristi onome ko je potonuo( ili se nedaj boze udavio) .
Ja posto ne planiram da potonem ili sta vec reskiracu da je koristim bez kanadske licence.
Ko voli te sertifikate kupice i svi srecni i zadovoljni.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kurs za Operatera (i licencu) VHF radio stanice - zima 2013
« Odgovor #23 poslato: 01, 07, 2013, 23:27:39 posle podne »
da bi se u inostranstvu koristila stanica potrebna je licenca.. ja sam je izvadio prevashodno jer je uslov za RYA Offshore certifikat..

da bi se u zemlji srbiji koristila lepo bi bilo da posedujete dozvolu, a ako je vec nemate onda lepo ponasanje i poznavanje 2-3 pravila nije na odmet...


radio stanica nije predvidjena samo za bezbedonosnu upotrebu vec i za razne tipove komnikacija, gde se na 16om kanalu uspostavi kontakt a onda se predje na neki kanal predvidjen za komunikaciju ...

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Kurs za Operatera (i licencu) VHF radio stanice - zima 2013
« Odgovor #24 poslato: 02, 07, 2013, 06:41:34 pre podne »
Pa dobro to je za profesionalce koji ce sa jedrilicom od 7m preko okeana sail
Inace ako nemas dozvolu tj sertifikat za koriscenje svaka vrsta pomoci ce ti biti uskracena...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kurs za Operatera (i licencu) VHF radio stanice - zima 2013
« Odgovor #25 poslato: 02, 07, 2013, 11:30:41 pre podne »
Pa dobro to je za profesionalce koji ce sa jedrilicom od 7m preko okeana sail
Inace ako nemas dozvolu tj sertifikat za koriscenje svaka vrsta pomoci ce ti biti uskracena...

ti verovatno bez vozacke dozvole ne znas da vozis? ako si vadio vozacku zasto ne bi i ovu ? ah pa da ovde neme nikoga da te nahvata i naplati kaznu ...

VHF stanica je profesionalan uredjaj i koristi se u profesionalne svrhe.. to sto ti pricas je CB stanica i namenjena je zezanju gradjana.... red je ako zelis da koristis VHF makar  naucis par osnovnih pravila ... to sto Srbija nema polaganje za VHF za fizicka lica je nasledje komunizma i slicnih idotizama....

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Kurs za Operatera (i licencu) VHF radio stanice - zima 2013
« Odgovor #26 poslato: 02, 07, 2013, 13:35:38 posle podne »

               Ovo mi lici na takmicenje,ko ima vise cega polozenog.Ajde da se malo urazumimo.
Nigde niko nece da te pita na celome svetu oko brodske radio stanice na tvokok ladji.E sada
ako hoces da radis ko Skiper,da iznajmljujes ladje po belom svetu,svasta ima da ti traze.
               Ajde malo da se urazumimo,ipak je ovo sajt za amatere,ako gresim onda sam za-
lutao.Manite vise sta sve treba profesionalcu.
                Ako imate brodsku ili neku drugu stanicu,a moze da koristi brodske kanale,dovo-
voljno je biti pristojan.Sta znaci pristojan,uspostaviti vezu na 16kanalu,i radi price preci na
neki drugi kanal.Izbegavati nepristojne reci i to je to.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kurs za Operatera (i licencu) VHF radio stanice - zima 2013
« Odgovor #27 poslato: 02, 07, 2013, 14:34:05 posle podne »
                Ako imate brodsku ili neku drugu stanicu,a moze da koristi brodske kanale,dovo-
voljno je biti pristojan.Sta znaci pristojan,uspostaviti vezu na 16kanalu,i radi price preci na
neki drugi kanal.Izbegavati nepristojne reci i to je to.
da je tako ne bi se slusale razne gluposti na 16om ... sva sreca nema toga mnogo ...

i nije takmicenje, par nas zeli da dobije zvanja koja ce im omoguciti rentiranje brodova za porodicni boravak na moru , da bi se to ispunilo potrebno je imati  odredjene licence ... kao sto su VHF, Prva pomoc i sl...

sajt jeste namenjen prevashodno amaterskom pristupu , ali ne vidim zasto ne bismo pricali i van tog okvira... niko nikoga ni na sta ne prisiljava , vec bas naprotiv pisemo o raznim drugim mogucnostima...

Van mreže evrotec

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Kurs za Operatera (i licencu) VHF radio stanice - zima 2013
« Odgovor #28 poslato: 02, 07, 2013, 20:37:40 posle podne »
E jesu ovi svedjani zaostali kod njih netreba ni dozvola za plovidbu ni registracija plovila

Van mreže evrotec

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Kurs za Operatera (i licencu) VHF radio stanice - zima 2013
« Odgovor #29 poslato: 15, 09, 2013, 11:55:14 pre podne »
 Pozdrav ko i gde izdaje dozvolu za ugradnju VHF stanice na plovilu mislim na Srbiju