Autor Tema: Saveti - preporuke za izbor polovnog motora  (Pročitano 9442 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže drug_igrutin

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 177
Saveti - preporuke za izbor polovnog motora
« poslato: 16, 01, 2009, 16:43:24 posle podne »
Uskoro bi trebao da snadbem korito i nekim motorom, pa obzirom na raspoloživa sredstva verovatno će to biti neki malo stariji model dvotaktnog motora. Obzirom da sam do sada vodu uglavnom posmatrao sa kopna, jasno je kakva su moja iskustva sa motorima, pa je svaka pomoć dobro došla.
Prevashodno me zanimaju motori snege od 10 - 25 ks,proizvođača Johnson, Yamaha i Tomos.
Sva iskustva su dragocena, znači teškoće prilikom nalaženja rezervnih delova, servisera, potrošnja goriva, potrošnja rezervnih delova ...
Unapred zahvalan na svakom dobronamernom savetu

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Saveti - preporuke za izbor polovnog motora
« Odgovor #1 poslato: 16, 01, 2009, 16:49:41 posle podne »
kakvo korito planiras ? deplasmanac, gliser , polu V ???

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
???: Saveti - preporuke za izbor polovnog motora
« Odgovor #2 poslato: 16, 01, 2009, 17:01:02 posle podne »
Ja vozim matorog Johnsona 25 commercial na malom gliseru od 150kg.
Koliko koštaju delovi? -ne znam, to čudo se ne kvari!
Gde se nalaze delovi? - To može da bude problem, ali "Mile Johnson" bi mogao biti dobra adresa. ja dosad ništa nisam trebao.
Potrošnja? - Između 8- 13 litara / sat, zavisno od toga koliko ga odvrneš! 2/3 gasa oko 8-9 litara.
Ostali utisci: ne voli mali gas, tada pravi baš jake vibracije, na višim obrtajima bučan i beskrajno pouzdan (čini se..)
Standardno održavanje radim sam, nema šta puno da se radi, samo svećica i zamena ulja u čizmi. Outboard Master je postavio uputstva o tome...

Umalo da zaboravim reći , vozim ga već dve sezone, za sada sam samo svećicu OČISTIO!!! Ulje i svećicu ću promeniti ove zime.
Tako, mogu da preporučim, ali moj nije na prodaju. :good:
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
???: Saveti - preporuke za izbor polovnog motora
« Odgovor #3 poslato: 16, 01, 2009, 17:43:33 posle podne »
Igrutine napisi nasto stavljas taj motor od 15/20ks

Van mreže Outboard Master

  • Moderator
  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 506
  • caos
???: Saveti - preporuke za izbor polovnog motora
« Odgovor #4 poslato: 16, 01, 2009, 18:23:11 posle podne »
igrutine, do koliko para sme da bude taj motor?  kad bih ziveo u srbiji i znam da su delovi malo problematicni i skupi ja bih uzeo neki stariji johnson/evinrude ili tohatsu 2t. nekvare se brzo i jako su izdrzljivi.

pa kad se ovaj usudio da sa malim johnsonom predje ceo niger , to je argument kupiti takav motor   :dance: :dance:
http://plus7.arte.tv/de/detailPage/1697660,CmC=2380214,scheduleId=2354410.html

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
???: Saveti - preporuke za izbor polovnog motora
« Odgovor #5 poslato: 16, 01, 2009, 18:49:44 posle podne »
Igrutine, možda sam ja pogrešio, ali tražiš taj motor da guraš to svoje vojno korito?
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže drug_igrutin

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 177
???: Saveti - preporuke za izbor polovnog motora
« Odgovor #6 poslato: 17, 01, 2009, 00:55:54 pre podne »
kakvo korito planiras ? deplasmanac, gliser , polu V ???

Kapetane, kapetane . . . pa juče sam se predstavio u grupi  !!!STIGAO SAM!!!
promiču ti stvari  :)

evo i linka, a tamo ima slika korita na koje ide motor, pa zainteresovani izvolite pogledajte
http://www.mojaladja.com/forum/index.php/topic,106.0.html

Van mreže drug_igrutin

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 177
???: Saveti - preporuke za izbor polovnog motora
« Odgovor #7 poslato: 17, 01, 2009, 01:41:42 pre podne »
Imao sam iskustvo i video da to odlično ide i sa tomos 10. Ipak bi bilo dobro nešto jače, recimo Jonson od 20HP, dvotaktni ali sa teretnom elisom.
Veruj mi da ni sa 50 HP ne bi išao ništa brze.

Upravo sam nešto tako i razmišljao, nešto poput onog u oglasima
http://www.mojaladja.com/index.php/component/adsmanager/?page=show_ad&adid=7&catid=2
samo bi mi dobro došla duža osovina.
Bio je jedan isti čamac na prodaju sa Tomosom od 10 ks, ali mi on deluje malo nejako za njega. Taj je uz dunav išao nekih 5-6 km/h, što mi je nekako baš malo. Jeste da mi brzina nije prioritet, glupo je trošiti godišnji za krstarenje od Bg-a do Grocke   :)

Pozdrav i hvala svima na odgovorima, samo tako nastavite

Van mreže drug_igrutin

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 177
???: Saveti - preporuke za izbor polovnog motora
« Odgovor #8 poslato: 17, 01, 2009, 02:28:55 pre podne »
igrutine, do koliko para sme da bude taj motor?  kad bih ziveo u srbiji i znam da su delovi malo problematicni i skupi ja bih uzeo neki stariji johnson/evinrude ili tohatsu 2t. nekvare se brzo i jako su izdrzljivi.

pa kad se ovaj usudio da sa malim johnsonom predje ceo niger , to je argument kupiti takav motor   :dance: :dance:
http://plus7.arte.tv/de/detailPage/1697660,CmC=2380214,scheduleId=2354410.html

OM plan je da za nekih 400-500, eventualno 600 eura uzmemo motor. Znaš onu varijantu (koja nikad ne biva), za male pare da nađemo motor u ekstra stanju  :)
Obzirom da motore o kojima je ovde reč imate u malom prstu, dobro bi došao još neki savet na šta treba obratiti pažnju prilikom kupovine polovnih motora. Pročitao sam na Vašoj temi o održavanju motora ( i uzgred svak Vam čast za izlaganja u istoj) za merenje kompresaije što je dobro proveriti pre kupovine.

p.s. a ovaj link meni nešto ne radi :sorry:
 

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Saveti - preporuke za izbor polovnog motora
« Odgovor #9 poslato: 17, 01, 2009, 12:30:47 posle podne »
p.s. a ovaj link meni nešto ne radi :sorry:

koji link? daj da sredimo to ...

Van mreže Outboard Master

  • Moderator
  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 506
  • caos
???: Saveti - preporuke za izbor polovnog motora
« Odgovor #10 poslato: 17, 01, 2009, 18:45:44 posle podne »
igrutine, do koliko para sme da bude taj motor?  kad bih ziveo u srbiji i znam da su delovi malo problematicni i skupi ja bih uzeo neki stariji johnson/evinrude ili tohatsu 2t. nekvare se brzo i jako su izdrzljivi.

pa kad se ovaj usudio da sa malim johnsonom predje ceo niger , to je argument kupiti takav motor   :dance: :dance:
http://plus7.arte.tv/de/detailPage/1697660,CmC=2380214,scheduleId=2354410.html

OM plan je da za nekih 400-500, eventualno 600 eura uzmemo motor. Znaš onu varijantu (koja nikad ne biva), za male pare da nađemo motor u ekstra stanju  :)
Obzirom da motore o kojima je ovde reč imate u malom prstu, dobro bi došao još neki savet na šta treba obratiti pažnju prilikom kupovine polovnih motora. Pročitao sam na Vašoj temi o održavanju motora ( i uzgred svak Vam čast za izlaganja u istoj) za merenje kompresaije što je dobro proveriti pre kupovine.

p.s. a ovaj link meni nešto ne radi :sorry:
 

kao prvo ovde na forumu se osecam medju prijateljima i bilo bi mi drago kad vi/ti me nebi persirali sa VI... hvala

kompresiju meris zato sto se tu vidi dali su pod potrebnim pritiskom ...(tesko mi na srpskom objasniti) ... moram prvo da pravilno i jasno sastavim text pa cu da postujem kasnije

Van mreže drug_igrutin

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 177
???: Saveti - preporuke za izbor polovnog motora
« Odgovor #11 poslato: 18, 01, 2009, 15:24:45 posle podne »

Citat
kao prvo ovde na forumu se osecam medju prijateljima i bilo bi mi drago kad vi/ti me nebi persirali sa VI... hvala

kompresiju meris zato sto se tu vidi dali su pod potrebnim pritiskom ...(tesko mi na srpskom objasniti) ... moram prvo da pravilno i jasno sastavim text pa cu da postujem kasnije

Razumeo! Od sad ste Vi Ti i nema Više persiranja! :)
Kapiram za kompresiju, isto kao i kod auta bitno je da nije mala i da nema većih razlika između cilindara. Kompresija govori dosta toga o stanju motora, ali mi nije mi padalo na pamet da primenim na vanbrodske motore.

Citat
koji link? daj da sredimo to ...

Ovaj koji mi je ostavio OM nemogu otvoriti kod kuće, ali sam na poslu uspeo da otvorim ?! Nažalost nije bilo neke vajde pošto neznam nemački :sorry:

Citat
pa kad se ovaj usudio da sa malim johnsonom predje ceo niger , to je argument kupiti takav motor   :dance: :dance:
http://plus7.arte.tv/de/detailPage/1697660,CmC=2380214,scheduleId=2354410.html


 

Van mreže drug_igrutin

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 177
???: Saveti - preporuke za izbor polovnog motora
« Odgovor #12 poslato: 18, 01, 2009, 15:29:12 posle podne »
Zvao sam za onog johnsona što je u oglasima, malo je mnogo mator 69 godište, može li se za njega naći neki deo kad zatreba?
Ima li neko iskustva sa tako starim motorima?

Van mreže Outboard Master

  • Moderator
  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 506
  • caos
???: Saveti - preporuke za izbor polovnog motora
« Odgovor #13 poslato: 18, 01, 2009, 16:01:29 posle podne »
69 to godiste!! takve ja trazim za restauraciju.  :yahoo: koliko para i koliko ks??

ako ces motor da kupijes koji ti treba svaki dan nemoj se zabludjivati tako starim motorima i ako su oni vrlo dobri ipak je noviji npr. od 90tih bolji.
BRP europa je podigla cene do 35% za rezervne delove evinrude/johnson od 2009 godine. ma sve je skupo bolje nadji motor koji se po mogucnosti nekvari a tu samo sreca igra veliku ulogu :drinks: :drinks:

Van mreže drug_igrutin

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 177
???: Saveti - preporuke za izbor polovnog motora
« Odgovor #14 poslato: 19, 01, 2009, 01:53:05 pre podne »
69 to godiste!! takve ja trazim za restauraciju.  :yahoo: koliko para i koliko ks??

ako ces motor da kupijes koji ti treba svaki dan nemoj se zabludjivati tako starim motorima i ako su oni vrlo dobri ipak je noviji npr. od 90tih bolji.
BRP europa je podigla cene do 35% za rezervne delove evinrude/johnson od 2009 godine. ma sve je skupo bolje nadji motor koji se po mogucnosti nekvari a tu samo sreca igra veliku ulogu :drinks: :drinks:

Već sam ostavio link za taj oglas, al evo ga još jednom
http://www.mojaladja.com/index.php/component/adsmanager/?page=show_ad&adid=7&catid=2

Što se tiče kvaliteta taj je verovatno bolji od većine novijih motora, jedino su problem delovi kad zatrebaju.
Sad bre sve rade našminkano nalickano i traje malo više nego garancija.