Autor Tema: Johnson 30 2t  (Pročitano 26982 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Johnson 30 2t
« Odgovor #75 poslato: 15, 06, 2011, 00:21:32 pre podne »
Ovo nije pravi Elan, nema pur pene, a duplo dno je bilo prazno.
Doduše, ne kažem da nije moguće, nešto mora biti razlog, ali to se jedino može proveriti  tako da se čamac odveze na vagu.
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže Darkobp

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 730
  • Pol: Muškarac
    • Silvery
  • Brod tip: Elan 495k malo modifikovan i produzen
  • Marina: Backa Palanka Tikvara
  • Veličina: 5.80m
Odg: Johnson 30 2t
« Odgovor #76 poslato: 15, 06, 2011, 00:28:37 pre podne »
Ja sam imao problem sa prvobitnom onom krmenom nadogradnjom sto je bila svancovana za 4do 5cm,pa ni sa 60ks ja ga nisam mogao izglisirati samo je orao kao Srsin i sve to zbog jeb...5cm,ako nije to pravi Elan ko zna kako je to korito odradjeno,mozda je problem u takvom nekom svancu,trebalo bi ga pregledati dobro na prikolici

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Johnson 30 2t
« Odgovor #77 poslato: 15, 06, 2011, 00:32:17 pre podne »
@maverick

OK, ako znas iz iskustva onda je tako. Primljeno k znanju.  :good:

@Sale

Matori ovo vise nema veze sa proracunima nego sa prostom logikom. Opet, kako bre isto korito, manji deplasman, jaci motor, a ne moze da izglisira, dok ti glisiras bez problema. Stvarno nemam drugu ideju sem da korito samo lici, a da ima lose karakteristike ili da motor ne daje dovoljnu snagu, ali primetio bi da nesto ne stima oko motora. Prosto je neverovatno da ne mozes da ga prebacis u gliserski rezim. Pa ja sa dubke natovarenom pasarom i 8HP idem ~10 km/h prosecno, oblak sa jedrilicom ide 15. Vi ste isli 17 sa 30HP, klasican deplasmanski rezim, ako motor stvarno daje 30HP.

Nego negde je srsa i napisao da su mu rekli da nece moci da izglisira sa 30HP, moguce da to korito ima neku falinku u odnosu na elanovo.   

   
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže retfala

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 74
  • Osijek
Odg: Johnson 30 2t
« Odgovor #78 poslato: 15, 06, 2011, 07:02:58 pre podne »
Meni na titelu 9 elisa od 13 nije mogla izvrtiti ni kad sam sam. elisu sam dao kolegi koji ima fišermana i Tohatsu 30. Fišerman je 4,5m i nije teži od 230 kg. Motor mu se vrti na točno 5000 , trebo bi max 5850. gotovo sam siguran da je kod srse u pitanju prevelika elisa

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Johnson 30 2t
« Odgovor #79 poslato: 15, 06, 2011, 08:53:35 pre podne »
Nisam video čamac na suvom, tako da ne znam kako izgleda korito i koliko se razlikuje od mog korita.
Predložio sam Srsi da, neovisno o elisi i motoru, ugradi trim tabove na zrcalo. Video sam da Svetionik ima one podesive nosače tabova po nekoj stvarno pristupačnoj ceni. Tabovi bi korigovali eventualne manjkavosti korita, ako je samo do toga.
Treba probati sporiju elisu.

Ovi Johnsoni imaju WOT raspon od 4500-5500 rpm, za razliku od većine drugih motora koji idu od 5000 do 6000 rpm.
Zato sam siguran moj Johnson nije vrtio 7000 rpm na starom Zeki, jer bi se verovatno raspao! Možda 5800- 6000 , ali i to mi deluje mnogo.
Moj Johnson je glisirao Elana, ali sigurno ne na 5500, i pritom, sa troje u čamcu, morao sam da držim pun gas da bih glisirao, čim bih malo popustio, čamac bi počeo pomalo da ore i gubi brzinu. Zato sam i računao da će ovih 5 ks više, biti taman ona rezerva snage koju moj Johnson nije imao.

Šteta što se Srsa toliko razočarao, pa nije imao volje da proba sam jedan krug. Verujem da bi tada izglisirao.   
Jedno je sigurno, ovaj motor i ova elisa su trebali pogurati taj čamac preko 30Km/h u najgorem slučaju!

Čisto za podsećanje, Johnson 25 na Elanu 495




"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže retfala

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 74
  • Osijek
Odg: Johnson 30 2t
« Odgovor #80 poslato: 15, 06, 2011, 09:00:54 pre podne »
razumijem čovjeka. šteta što nije probao sam vozit jer bi onda bili puno pametniji o čemu se radi. Taj čamac bi morao niz vodu ići po mom i brže od 30 km. Zorter vam je blizu probajte od njega uzeti elisu 12

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Johnson 30 2t
« Odgovor #81 poslato: 15, 06, 2011, 09:12:43 pre podne »
To je na Zorteru i Srsi da se dogovore!
Ako neko ima ili zna nekoga ko bi mogao imati elisu 10x11 za Johnsona (izduv kroz elisu), a voljan je da je pozajmi na probu, neka se javi.
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Johnson 30 2t
« Odgovor #82 poslato: 15, 06, 2011, 09:17:54 pre podne »
zorterova je 12.5

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Johnson 30 2t
« Odgovor #83 poslato: 15, 06, 2011, 10:18:42 pre podne »
@Sale

Pa kako ti to izgleda, jel on blizu da izglisira. Inace citava logika u poredjenju sa tvojim camcem i tih dodatnih 5HP i po mom misljenju je sasvim ispravna. Mislim da Srsa ne bi trebalo tako brzo da se razocarava, razumem ga, ali nacicemo sta je.

Prva mogucnost:
Otpor elise sa tim korakom je preveliki za taj motor, motor se muci i spusta obrtaje, nizi obrtaji formiraju manju potisnu silu nedovoljnu za camac te tezine i otpor tog trupa, pa elisa proklizava i brzina ide u bunar.  Nema druge nego da se ide na manji korak (11) cime ce se postici RPM i da se nadamo da ce potisna sila u tom slucaju biti dovoljna. Brzina bi u tom slucaju bila ~28 km/h.

Druga mogucnost:
Motor postize obrtaje, ali sila na tom precniku nije dovoljna za camac te tezine i otpore trupa pa zbog toga elisa proklizava. To znaci da je potreban veci precnik.

Ako bi znali koji je trenutni RPM motora, znali bi na koju stranu da idemo. Da li si siguran da to mozes po zvuku da odredis?
 
Jel ima srsa ovu nadogradnju sto pominje Darkobp?

« Poslednja izmena: 15, 06, 2011, 11:41:13 pre podne Barba »
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Johnson 30 2t
« Odgovor #84 poslato: 15, 06, 2011, 11:28:01 pre podne »
Barba, po mom iskustvu, svi ovi manji gliseri prelaze u gliserski režim pri cca. 20Km/h, uključujući i mog Elana.
Znači- nije daleko! Fali mu potisak za još 2-3km/h, onda bi već kriva otpora počela da pada.
Zato i mislim da bi već trim tabovi ili elisa 11 bili prava stvar! 

Darkobp je produžavao korito ( kao LSI), pa je na toj nadogradnji napravio švanc, čime je dobio bolju plovnost sa malim motorom.
Koliko sam mogao da procenim, Srsin čamac je u "originalnom" stanju.
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Johnson 30 2t
« Odgovor #85 poslato: 15, 06, 2011, 11:44:54 pre podne »
Izmenio sam prethodnu poruku, pa procitaj izmene. Jbg, dodatnih 2-3 km/h na toj brzini u deplasmanskom rezimu moze da trazi puno snage. Znas i sam kako ta kriva menja nagib u deplasmanskom rezimu. U svakom slucaju sledeci korak je da se proba 10x11 i bilo bi odlicno, ako je ikako moguce, staviti obrtomer radi probe.
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Vuk

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 595
Odg: Johnson 30 2t
« Odgovor #86 poslato: 15, 06, 2011, 12:20:58 posle podne »
Da li neko od forumaša može negde da pozajmi laserski obrtomer, ima da se kupe u Nišu, a ima i ovde http://www.limundo.com/kupovina/Tehnika/Merno-regulacioni-instrumenti/Merno-regulacioni-instrumenti/Laser-Tachometer-Brojac-obrtaja-NOVO/2664233
Ja sam se nosio mišlju da sebi kupim jedan zato što nema obrtomer a trebalo bi da znam na koliko mi vrti motor.

Van mreže Vuk

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 595
Odg: Johnson 30 2t
« Odgovor #87 poslato: 15, 06, 2011, 12:23:39 posle podne »

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2076
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Johnson 30 2t
« Odgovor #88 poslato: 15, 06, 2011, 12:32:09 posle podne »
Добрим делом јесам разочаран, најпре су то били мајстори и мајсторска посла, затим проба са елисом која је добијена са мотором, затим проба са стандардном елисом. Да не спомињем финансијски фијаско око целе ове приче(а за сада без позитивних резултата). Уз све то ја сам лаик који је очекивао много више од онога што ћу уз овај мотор(који је феноменалан) моћи да добијем. Мислим на брзину и могућност дуже пловидбе у глисерском режиму али без да гас буде до даске. Наравно у старту сам направио грешку јер сам требао да купим мотор од око 50 КС. Али шта је ту је. Ако успе да изглисира са том елисом 10 х 11, бићу задовољан и са брзином од око 25 КМ/сат, уколико будем могао да је одржавам са 2/3 или 3/4 гаса. Нисам тип који јури за брзином по сваку цену, али ми је неопходна крстарећа глисерска брзина уз релативно мању потрошњу горива и уз немучење мотора.
Иначе, данас сам се чуо са Угљешом и његов коментар је отприлике следећи: "батали прорачуне, таблице и теорију, у старту сам ти рекао да је потребна елиса 10 х 11, и то што је немаш ти је узрок мале брзине и слабијег броја обртаја, а мотор је одличан". 
Неопходна ми је та елиса на пробу и по могућству ако неко има обртомер, такође приликом пробе. Просто ми је ван памети да са овим мотором будем бржи од пасаре за пар километара, а да мучим мотор пуним гасом.   :sorry:  :sorry:  :suicide:

Van mreže Vuk

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 595
Odg: Johnson 30 2t
« Odgovor #89 poslato: 15, 06, 2011, 13:22:30 posle podne »
Nabavi potrebnu elisu i reši se muke. Taj elan 495, ako sam shvatio da je taj u pitanju, traži dugu osovinu koji ti i imaš jel tako, da bar to eleminišemo kao mogući nedostatak. Ako ti je za utehu moj tata je muku mućio sa elisama, po nekoliko puta je išao do Milana dok nije ubo pravu, a sve zato što nije imao pojma i nije imao obrtomer. Zato sam i postavio onaj likn ka leserskim obrtometima jer ih možeš koristiti gde hoćeš i kad hoćeš.