Autor Tema: AIS  (Pročitano 15746 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7048
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: AIS
« Odgovor #45 poslato: 17, 02, 2010, 09:12:46 pre podne »
Podržao bih Duletov stav da ovde na forumu treba objavljivati informacije na našem jeziku.
A to što Mossi ukazuje na razlike u prevodu - ne treba nikoga da brine.

Od kada se u svetu radi prevodjenje s jezika na jezik još se nije dogodilo da su dva prevodioca dala identičan prevod istog originalnog teksta. To je posledica pre svega individualnosti svakog od prevodioca.
Moramo da shvatimo da nismo svi jednaki i da nemamo svi isti nivo obrazovanja, isti fond pročitanih knjiga, nemamo svi isti jezički fond... Za mnoge pojmove postoje različiti termini; istim terminima označavaju se različite stvari.

Ono što je važno kod prevodjenja to je da suština teksta mora biti jasno obrazložena. Zato nije bitno da li će neko prevodeći tekst upotrebiti izraz: "vremenski paketići" ili će reći: "vremenski intervali". Bitno je da shvatimo da u jedinici vremena postoje segmenti koji su toliko kratki da ih ljudskim čulima teško možemo razdvojiti ali ih zato tehnologijom koja je primenjena uredjaji koriste da ne smetajući jedan drugom obavljaju posao za koji su konstruisani.

Zato bih ohrabrio sve koji naidju na interesantan tekst na internetu, a koji je u vezi sa temom o kojoj razgovaramo, čak i ako poseduju elementarno znanje stranog jezika, da slobodno tekst prevedu, a tamo gde nisu sigurni koji bi izraz trebalo da upotrebe da u zagradi stave i originalan tekst. Na taj način mnogo ćemo svi pomoći onima koji ne barataju stranim jezicima, a istovremeno pružiti priliku onima koji strani jezik dobro poznaju da mogu da koriguju naše prevode.
Na taj način svi ćemo mnogo dobiti.

Zato, ponavljam, samo slobodno prevodite, izbegavajte bukvalne prevode svake reči (to često može da dovede do velikih zabuna zbog razlika u jezicima, kulturi i sl.) i imajte na umu osnovnu stvar - dajte nam smisao teksta. Ne zaboravite da uvek navedete izvor i autora teksta (ovo je važno i zbog zaštite autorskih prava, pored ostalog).
Svako koga prevedeni tekst zaintrigira ima mogućnost da i sam potraži original, postavi pitanja kada mu nešto nije jasno...

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: AIS
« Odgovor #46 poslato: 17, 02, 2010, 09:19:39 pre podne »
Bežimo u OFF, ali bih još samo ovo rekao.

Ostavite link, prema originalu.
A nek prevodi ko je dokon, prepun dobre volje ili plaćen za to.

 :drinks:

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: AIS
« Odgovor #47 poslato: 17, 02, 2010, 11:56:32 pre podne »
Takođe se slažem da treba dati prevod ili prepričati ono što se postavlja u postovima, jer i sam sam slab sa engleskim jezikom,posebno kad su u pitanju stručni izrazi
Dunav je moje more.....

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16691
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: AIS
« Odgovor #48 poslato: 20, 12, 2010, 12:41:55 posle podne »
ima li novosti ?

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: AIS
« Odgovor #49 poslato: 20, 12, 2010, 13:10:11 posle podne »
Proces implementacije u toku, postavljaju se bazne stanice, montira se oprema po brodovima...
Mi smo trenutno u procesu isporuke određene količine transpondera jednoj domaćoj transportnoj organizaciji koja je odlučila da ne čeka državu nego da sami opreme svoja plovila... Naglašavm da je u pitanju Inland Class A AIS, za komercijalna plovila...

Ja celo leto na Yastogu koristim Garmin Class B transponder i odlično mi služi za monitoring situacije na reci. Na jednom brodiću smo instalirali i Class B prijemnik i povezali ga na Garmin ploter, i rezultati su, i pored malog broja brodova koji imaju transpondere, sjajni...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16691
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: AIS
« Odgovor #50 poslato: 20, 12, 2010, 13:16:42 posle podne »
i dobro jel trebamo da te molimo za cenu i preyentaciju ? :)

daj bre sve podatke nemoj da nas drzis na ledu , slike , cene video klipove... ako nemas javi da organizujem ekipu i da ih saljem da snimaju  :good:


Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: AIS
« Odgovor #51 poslato: 20, 12, 2010, 13:25:18 posle podne »
Moram da prekopam slike sa Yastoga, nisu mi ovde, da pokažem kako izgleda prikaz AIS mete.
Imali smo na sajmu na štandu uključen transponder i videle su se mete na umreženim ploterima...

Van mreže Agent

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 9
  • www.mojaladja.com
Odg: AIS
« Odgovor #52 poslato: 13, 02, 2011, 13:13:37 posle podne »
Evo, morao sam da se registrujem...
Prema mojim saznanjima, AIS je implementiran na vecem delu toka Dunava u Srbiji.
Plovput je nosilac projekta i postoji priča da će određeni broj domaćih komercijalnih plovila (moj domen) dobiti transpoder bespovratno. Kraj priče ćemo videti kad prođe pomenutih 36 meseci.
Ko će moći da vidi sva plovila? Verovatno samo vlasti tipa lucka kapetanija, carina... a mi smrtnici nećemo imati tu privilegiju.
U Mađarskoj pozicije brodova prati Vodena Policija, nešto kao saobraćajci na vodi.

Pošto mi je pozicija brodova na Dunavu bitna za posao, tražio sam način da dođem do AIS podataka u Srbiji.
Zahvaljujući kolegama iz Mađarske, mogu da vidim koji se brodovi kreću tim sektorom, ali Srbiju ne.
Kao moguće rešenje, našao sam opciju na Marine Traffic sajtu da napravim sopstveni AIS prijemnik, a primljene podatke šaljem na net.
Jednostavnim povezivanjem DEBEG radio stanice sa računarom i preko interneta sa serverom Marine Traffic-a.

Pero Garmine,
iako me živo interesuje koja to domaća firma kupuje transpondere za svoja plovila od Vas, neću to da pitam.  :)
Možete li mi na mail poslati ponudu transpondera Inland Class A AIS, koji isporučujete toj firmi?
Hvala unapred.


Pozdrav,



Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: AIS
« Odgovor #53 poslato: 13, 02, 2011, 13:18:25 posle podne »
Agente  :drinks:

AIS očitavanje bi trebalo da je besplatno jer definitivno utiče na bezbednost plovidbe.
Bila to bela ladja ili čamac od 5m.

Taj tvoj projekat hoće li biti javan ili samo za tvoje oči?

Van mreže Agent

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 9
  • www.mojaladja.com
Odg: AIS
« Odgovor #54 poslato: 13, 02, 2011, 14:38:13 posle podne »
Pozdrav Mossi,
ukoliko na svom plovilu imaš AIS prijemnik, moći ćeš da vidiš sve predajnike u dometu i obrnuto, ako imas i predajnik.
To mi zvuči najlogičnije.

Što se tiče projekta, plan sam skovao jutros, i prema prikupljenom infu, trebalo bi da radi.
Obzirom da podatke nameravam da šaljem na sajt www.marinetraffic. com, podatke koje prima moj prijemnik moći će da vide svi koji preko tog sajta prate kretanje brodova.

Nadam se da će i da proradi.  :)

Javnost AIS podataka može da naruši privatnost brodara - prevoznika. Ne mora svako da zna odakle moj brod prevozi robu i kuda i kojom brzinom... jer bi to neko, eventualno mogao i da zloupotrebi. A zlih ljudi ima na pretek.
Mozda sam i ja nekad zzzllzzzlllzzz...  :)

Meni su te informacije potrebne radi bolje organizovanosti posla, o kojem ne bih detaljisao...
Bojim se, samo da stavljanje tih podataka na uvid javnosti ne krši neke zakone... Nadam se da ne.

eto...

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: AIS
« Odgovor #55 poslato: 13, 02, 2011, 15:29:37 posle podne »
Citat
Ne mora svako da zna odakle moj brod prevozi robu i kuda i kojom brzinom... jer bi to neko, eventualno mogao i da zloupotrebi. A zlih ljudi ima na pretek.

Ne mora, ali to i onako piše na svim AIS sistemima, tako da tu nema tajne.

Kod nas je geslo: veliki Nautičari kupuju Garmin, a mali, mobilni sa Google Maps!   :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Znači sve OK.

Dobrodošao još jedared.

 :good:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16691
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: AIS
« Odgovor #56 poslato: 13, 02, 2011, 21:35:34 posle podne »
pa kud obrisa bre :(

ovo je zanimljio recimo

http://www.mojaladja.com/forum/index.php?topic=6868.new#new

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16691
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: AIS
« Odgovor #57 poslato: 13, 02, 2011, 22:29:16 posle podne »
Ko će moći da vidi sva plovila? Verovatno samo vlasti tipa lucka kapetanija, carina... a mi smrtnici nećemo imati tu privilegiju.


tacno sam znao ... opet kradja ... pa svugde u svetu je to besplatno samo nasi prodaju ....i koj k placamo registraciju i porez na plovila...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16691
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: AIS
« Odgovor #58 poslato: 14, 02, 2011, 11:38:28 pre podne »
A kako moze da ti naplati ?
Mozes da imas prijemnik. To niko nikada nece naprlacivati. Verovatno ce naplacivati onima koji zele (ili ce morati) da imaju predajnik.

dule ja sa mogu preko neta da vidim brodove na misuriju ... a ne znam ni gde je taj misuri... ali meni moja drzava ne da da vidim brodove u apatinu pa da javim mosiju da je DIJEGO sa Goranchetom pored njega ... zasto ?

najcrnje je sto nasoj drzavi placamo sve vrste poreza, pa onda od tih poreza drzava napravi AIS, a posle toga da AIS nekome da taj neko meni naplati AIS koji sam ja platio ? 

ej bre pa to je bre prevara, kradja sta god... 

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: AIS
« Odgovor #59 poslato: 14, 02, 2011, 12:04:35 posle podne »
Mi do sad nismo imali implementirane AIS stanice. Kad sve bude postavljeno i proradi. /za koju godinu/
Moraće oni to da puste na neki od javnih AIS servisa, a nama je to dovoljno.
Samo što su naši: spori. lenji, nestručni..
I fali im novaca... po najpre.

 :diablo: