Autor Tema: Za novajlije - dužina osovine vanbrodskog motora  (Pročitano 28989 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Za novajlije - dužina osovine vanbrodskog motora
« poslato: 21, 04, 2012, 21:02:40 posle podne »
Ako nameravate da kupite polovan ili novi vanbrodski motor dobro je da znate dužinu osovine.

Postoje tri osnovne, standardne, dužine:
- kratka                  - 15" tj. 38,1 cm
- duga                    - 20" tj. 50,8 cm
- ekstra duga          - 25" tj. 63,5 cm.

Dužinu osovine merimo od ivice čeljusti za kačenje motora do donje ivice kavitacione ploče. Ta dužina treba da odgovara dužini, mereno po vertikali, od gornje ivice krmene ploče (kod nas je prilično odomaćen izraz: "zrcalo" koji se koristi u Dalmaciji) do najniže ivice dna.
Smatra se da odstupanje dužine osovine za +/- 1" tj. ako je osovina duža ili kraća za oko dva i po centimetra od visine krmene ploče neće uticati značajno na plovidbene karakteristike tj. na brzinu plovidbe i iskorišćenje snage motora.
Zato je važno da pre kupovine izmerite visinu krmene ploče.

Da bi bilo jasnije o čemu govorim, pogledajte slike u prilogu (oznake na crtežima su na engleskom, tako kako sam ih preneo iz originalnog teksta, jer sam suviše lenj da prevodim nešto što je verujem svakom jasno ali ako ipak ima pitanja - javite se).

Često se ljudi pitaju da li na čamcu koji je konstruisan za motor sa kratkom osovinom mogu da koriste motor sa dugom osovinom?
Odgovor je: DA.
Medjutim, imaće to uticaja na iskorišćenje snage i ponašanje plovila. Ipak, treba ovo izbegavati ako se plovi u plitkim vodama.

Ukoliko pri vožnji primetite da motor često "iskače" iz vode, pre biločega, proverite položaj osovine i podesite nagim u odnosu na krmenu ploču (tome služi onaj klin koji se može provući kroz nekoliko rupa na nosaču motora.

Ako imate motor sa kratkom, a želite da ga pretvorite u motor sa dugom osovinom ili obrnuto i to je moguće kod nekih vrsta motora. Džonsoni su za to najpogodniji i kod njih se to najjednostavnije radi ali moguće je i kod nekih drugih.

Van mreže Stufy

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Za novajlije - dužina osovine vanbrodskog motora
« Odgovor #1 poslato: 21, 04, 2012, 21:35:14 posle podne »
Odlicna tema LSI,
imam samo da dodam neka svoja zapazanja. Duzina od ivice čeljusti za kačenje motora do donje ivice kavitacione ploče na dva Chryslera 20ks koje imam je 42.5 cm, stoga sam svoje "zrcalo" pravio da bude 40.5cm. Ako se ne varam ova duzina naseg najcesceg vanbrodskog motorceta Tomos 4 (kratki) je oko 45cm. Evo jos par interesantnih sitnica. Smederevac (klasicni, Sartidov) sa svancom pozadi ima visinu "zrcala" 35cm , a Titelovo (Premix) trimaransko korito "gliser Shark" ima visinu "zrcala" od 40cm da bi se sto vise smanjio otpor pri glisiranju a oba su za kratku ososvinu. Takodje na to kako i koliko vode dolazi do elise utice i oblik korita i udaljenost elise od "zrcala" odnosno nagib istog ali i trim motora.
I jos jedan podatak Chrysler 45 duga osovina montiran na zrcalo za kratku 12 km/h sporije i mnogo vise prskanja i sanse da se zakaci nesto pod vodom nego kada je montiran kako treba.Razlika merena u brzini  na Titelovom glisercicu Lux.
Brad Paisley - Water

Van mreže jolovicn

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 15
  • www.mojaladja.com
Odg: Za novajlije - dužina osovine vanbrodskog motora
« Odgovor #2 poslato: 21, 04, 2014, 01:10:32 pre podne »
Pozdrav smima,

imam klasican smedervac sa svancom pozadi I zanima me kako da izmerim visinu, da li kada camas stoji sam bez ikakvog opterecenja ili kada neko sedne pozadi. Razlika je prilicna. Po meni bi bilo logicno da treba izmeriti pod opterecenjem motora I nekoga ko sedi pozadi jer je to startna pozicija medjutim bojim se da bi u slucaju da predjem na prednji deo camca I zadnji se izdigne impeler ostao bez vode. Da li za smederevac postoje neke specificne mere kojih se treba drzati da bi se izbalansiralo sa ova dva problema?

Pozdrav.

Van mreže Srecko Sojic

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 331
    • Bela Ladja
  • Brod tip: Mistral
  • Marina: Rotterdam
  • Veličina: 7.0m
Odg: Za novajlije - dužina osovine vanbrodskog motora
« Odgovor #3 poslato: 21, 04, 2014, 15:46:30 posle podne »
hvala LSI

niste ni svjesni koliko ovakvim informacijama pomazete nas diletante na vodi  roll4

ako sam dobro razumio, u idealnom slucaju samo propeler bi trebao da bude ispod najnize tacke plovila
Oduvek sam sanjao Panticu da budem kapetan od belu ladju!

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Za novajlije - dužina osovine vanbrodskog motora
« Odgovor #4 poslato: 21, 04, 2014, 15:51:52 posle podne »
hvala LSI

niste ni svjesni koliko ovakvim informacijama pomazete nas diletante na vodi  roll4

ako sam dobro razumio, u idealnom slucaju samo propeler bi trebao da bude ispod najnize tacke plovila

Srećko, i ja ne znam mnogo. Zato pokušavam da pronadjem informacije pa kad naidjem na nešto što mi se učini zanimljivim podelim to sa svima vama na forumu. I ja sam ovde na forumu našao mnogo korisnih informacija.
Dok svako od nas bude dodavao po kamičak naš mozaik će postajati veći i lepši.

Van mreže jolovicn

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 15
  • www.mojaladja.com
Odg: Za novajlije - dužina osovine vanbrodskog motora
« Odgovor #5 poslato: 21, 04, 2014, 23:30:26 posle podne »
hvala LSI

niste ni svjesni koliko ovakvim informacijama pomazete nas diletante na vodi  roll4

ako sam dobro razumio, u idealnom slucaju samo propeler bi trebao da bude ispod najnize tacke plovila

Mozda me niste razumeli ali kod smederevaca (sa svancom), kada je bez ikakvog opterecenja, najniza tacka plovila, tj. dno camca na krmi, se nalazi min 5 cm iznad vode. Po tome kada bi podesio pentu, u slucaju da izadjem sa camca ili predjem na prednji deo elisa bi izasla iz vode I samim tim impeler ostao bez vode. Ustvari mozda je bolje pitanje sta je kod camca sa svancem najniza tacka plovila?
« Poslednja izmena: 22, 04, 2014, 01:35:07 pre podne jolovicn »

Van mreže njegos68

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1624
  • Pol: Muškarac
  • Krapolovac
Odg: Za novajlije - dužina osovine vanbrodskog motora
« Odgovor #6 poslato: 22, 04, 2014, 07:37:39 pre podne »
hvala LSI

niste ni svjesni koliko ovakvim informacijama pomazete nas diletante na vodi  roll4

ako sam dobro razumio, u idealnom slucaju samo propeler bi trebao da bude ispod najnize tacke plovila

Mozda me niste razumeli ali kod smederevaca (sa svancom), kada je bez ikakvog opterecenja, najniza tacka plovila, tj. dno camca na krmi, se nalazi min 5 cm iznad vode. Po tome kada bi podesio pentu, u slucaju da izadjem sa camca ili predjem na prednji deo elisa bi izasla iz vode I samim tim impeler ostao bez vode. Ustvari mozda je bolje pitanje sta je kod camca sa svancem najniza tacka plovila?
Ti smederevci sa svancom su predvidjeni za motore manje snage...svanc napravljen da bi camci lakse klizili kroz vodu ...tako da ti predpostavljam imas motor od 4-6 ks i slobodno mozes da stavis motor sa dugom osovinom da bi cizma bila dovoljno u vodi...

Van mreže darkoM

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 4
  • www.mojaladja.com
Odg: Za novajlije - dužina osovine vanbrodskog motora
« Odgovor #7 poslato: 24, 07, 2014, 08:58:07 pre podne »
pozdrav,zavrsavam drveni camac i sada bih trebao odrediti visinu krmenog zrcala (po dalmatinski).
Na zadnjem dijelu camac je plici za 9cm tj zadnji svanc je za toliko zakosen najdublji dio stranice je 51cm a krma je visine 42cm
Da li prilikom postavljanja motora kavitacionu plocu uranjam 2,5cm u odnosu na krmu ili u odnosu na najnizu tacku plovila.
evo nacrta po kojem sam ga radio da bi bilo jasnije


Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Za novajlije - dužina osovine vanbrodskog motora
« Odgovor #8 poslato: 24, 07, 2014, 11:19:34 pre podne »
krmu ...

Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: Za novajlije - dužina osovine vanbrodskog motora
« Odgovor #9 poslato: 24, 07, 2014, 11:33:20 pre podne »
krmu ...

Ajde i ovde da ti odgovorim.

Stavis motor na krmu i kada kavitaciona ploca uroni 2.5 cm u vodu zategnes motor.

Mozda je tako jasnije.

To je isto ono sto sam ti napisao i na vukovima. Od dela gde se camac spaja sa vodom. Od tog mesta meris.


Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Za novajlije - dužina osovine vanbrodskog motora
« Odgovor #10 poslato: 24, 07, 2014, 12:04:56 posle podne »
evo da bude jasnije




Van mreže darkoM

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 4
  • www.mojaladja.com
Odg: Za novajlije - dužina osovine vanbrodskog motora
« Odgovor #11 poslato: 24, 07, 2014, 17:38:50 posle podne »
krmu ...

Ajde i ovde da ti odgovorim.

Stavis motor na krmu i kada kavitaciona ploca uroni 2.5 cm u vodu zategnes motor.

Mozda je tako jasnije.

HVALA,sad je jasnije.Zbunilo me to sto si rekao "gdje se spaja sa vodom"
Znaci da ne gledam to sto je sredina camca dublja za tih 9cm.Samo na krmeno zrcalo postavim motor i uronim ga u vodu 2,cm i to je to ..

To je isto ono sto sam ti napisao i na vukovima. Od dela gde se camac spaja sa vodom. Od tog mesta meris.

Van mreže darkoM

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 4
  • www.mojaladja.com
Odg: Za novajlije - dužina osovine vanbrodskog motora
« Odgovor #12 poslato: 24, 07, 2014, 17:42:18 posle podne »
krmu ...

Ajde i ovde da ti odgovorim.

Stavis motor na krmu i kada kavitaciona ploca uroni 2.5 cm u vodu zategnes motor.

Mozda je tako jasnije.

To je isto ono sto sam ti napisao i na vukovima. Od dela gde se camac spaja sa vodom. Od tog mesta meris.


HVALA,sad je jasnije.Zbunilo me to sto si rekao "gdje se spaja sa vodom"
Znaci da ne gledam to sto je sredina camca dublja za tih 9cm.Samo na krmeno zrcalo postavim motor i uronim ga u vodu 2,5cm i to je to ..