Autor Tema: CE-certificate  (Pročitano 2079 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže nenadd

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 25
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • datebest.net - visit website and win smartphone!
CE-certificate
« poslato: 19, 04, 2012, 15:36:19 posle podne »
Trebao bih kupiti plovilo u inostranstvu.plovilo poseduje CE-certificate ,i vlasnik kaze da se ne placa carina?Ima li neko iskustva sa time jer mi je za nasu zemlju malo cudno da se ne placa carina,i da postoji nesto nasta oni ne bi uzeli pare.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: CE-certificate
« Odgovor #1 poslato: 19, 04, 2012, 16:48:27 posle podne »
Koliko je meni poznato, na sva plovila prilikom kupovine u inostranstvu moraćete da platite trošak izvoznog carinjenja, a kada stignete u Srbiju tu vas čekaju troškovi uvoznog carinjenja koji obuhvataju: špeditersku uslugu (to obično nije mnogo), carinu na vrednost vozila uvećanu za trošak dopreme do granice i od granice do odredišta, a onda na tako dobijenu vrednost (cena vozila + cena transporta + iznos carine) platićete PDV u visini od 18%. Stopa carine je, čini mi se 10% za plovila o kojima mi ovde govorimo na ovom forumu.
Da biste bili sigurni, javite se nekom dobrom špediteru, pokažite mu ugovor i tehničke podatke o plovilu i od špeditera ćete dobiti najkompletniji odgovor.

Ima tu i nekih drugih troškova (odjava plovila i sl.) ali o svemu tome najviše  može da Vam kaže nap prijatelj Arsa koji je nedavno uspešno prošao čitavu proceduru.

Srećno sa kupovinom.

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: CE-certificate
« Odgovor #2 poslato: 19, 04, 2012, 17:02:47 posle podne »
Ukoliko je plovilo novo i proizvedeno u EU nema carine ako vam prodavac da original EUR1 certifikat. Za starija plovila iz EU  tesko da postoji EUR1, a za plovila proizvedena van EU nema oslobadjanja. Inace carina je tu najmanja stavka, ali nije zanemarljiva.
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže nenadd

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 25
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • datebest.net - visit website and win smartphone!
Odg: CE-certificate
« Odgovor #3 poslato: 19, 04, 2012, 18:17:23 posle podne »
Da ,hvala ,cenim oba odgovora i veoma su korisna.Plovilo je 1999 god,ako mogu da nazovem novije.On kaze da ne treba placati carinu.Mozda misli da smo mi u EU pa da za nas ne vazi takva stavka.Medjutim kada malo bolje se okrenem vidim da ce se ipak sve placati.Takodje je kolega u pravu da hoce spediter da obracuna i troskove transporta u carinjenje sto je po meni van svake pameti.Ali sve to zavisi od speditera da li radi korektno ili planira da vas dotuche.Znam iz iskustva kada sam trebao motorcikl da uvezem i onda su krenuli da tovare cene kako im treba.
Moram dobro proveriti sve i da se dobro izracunam.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: CE-certificate
« Odgovor #4 poslato: 19, 04, 2012, 20:34:43 posle podne »
Nenadd-e, način obračuna vrednosti koja se uzima za osnovicu obračuna PDVa nije stvar hira špeditera. Tako je dato uputstvom na osnovu Carinskog zakona. To je standarna procedura. Sam špediter retko da će uzeti više od 50-100 evra za pripremu papira (to obično pokrije i sve takse).