Autor Tema: EKO POKRET STEDISA  (Pročitano 42613 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: EKO POKRET STEDISA
« Odgovor #60 poslato: 10, 12, 2012, 11:39:10 pre podne »
Pozdrav Ziko,
ako mogu odgovori na ova dva pitanja :

2 sta se planira sa kolonijom Labudova i Galebova koji su se nastanili na ostrvu
(slika tacka 12)

3 da li se planira krcenje sumice na vrhu strva da bi se formirala plaza?
(slika tacka 10)

ocito je da cemo biti podeljeni oko toga da li treba ostrvo urbanizovati ili ne... ja sam striktno protiv bilo kakve urbanizacije ostrva jer smatram da je to cisto silovanje prirode... ekoloski aspekt cu uvek podrzati ali ovo sto se trenutno radi po meni vodi ka tome da ostrvo postane novo Lido ...

Van mreže zikica cvetkovic

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 26
  • www.mojaladja.com
Odg: EKO POKRET STEDISA
« Odgovor #61 poslato: 10, 12, 2012, 12:10:44 posle podne »
Postovani gdine Zikica, ne razumem kako zastupate ideju da "ada ostane takva kakva jeste" a zelite da se "SAMO" ocisti i raskrci.

Pa sve sto zivi na adi se krije od ljudi i grabljivaca u gustom sipragu.

Ako proredite prirodnu floru i faunu nista nece ostati kako jeste.

Ptice nece svijati gnezda a vikendasi ce napraviti svoja gnezdasca, grabljivci kao sto su zmije, caplje i rode nece posecivati adu jer nece biti sta da se ulovi i pojede a rostiljdzije hoce lomeci granje i ostavljajuci gomile djubreta.

Oni "savesni" ne odnesu za sobom djubre nego spale svu onu plastiku pomesanu s konzervama papirom i kostima i ostave lep "spomenik svojoj poseti".   

Takvo mesto vise nece posecivati ptice selice ali hoce organizovane ture ekologa da vide kako covek efikasno moze da unisti svoju okolinu i pretvori je u jos jednu gradsku utrinu.

Bravo Marke, odlična pitanja i zapažanja.
Pod čišćenjem mislim na smeće koje je Dunav svih ovih godina nanosio kao i neodgovorni pojedinci a bilo ga je svuda pa i u šipražju. (samo prošle godine smo odneli oko 2000 vreća pet ambalaže)
pod krčenjem mislim samo na uski pojas prema Dunavu da bi posetioci pristali i tu se odmarali i održavanje pešačkih staza. Želimo da Paradajz ostrvo bude ostrvo ptica. Šemu idejnog projekta imate na sajtu www.ekopokretstedisa.com


ove automobilske gume su bas ekoloski materijal  4588

nadjene na ostrvu  jh  mada nista pametnije mi ne pada na pamet sto se tice tog pristana ...


Ziko , sredio sam tehnicki malo odgovor ... Kapetan
« Poslednja izmena: 10, 12, 2012, 15:20:31 posle podne Kapetan »

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: EKO POKRET STEDISA
« Odgovor #62 poslato: 10, 12, 2012, 13:03:48 posle podne »
Slažem se da je lokacija super i ideja je da ostrvo ostane takvo kakvo jeste samo da se očisti, raskrči i omogući posetiocima ( ne masovno) da uživaju u prirodi 

Ovo ne masovno mi bode oci ! Ko ce da odlucuje sta je masovno , ko moze da pristane ili ce se deliti clanske karte za odabrane?
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: EKO POKRET STEDISA
« Odgovor #63 poslato: 10, 12, 2012, 15:25:02 posle podne »
Ovo ne masovno mi bode oci ! Ko ce da odlucuje sta je masovno , ko moze da pristane ili ce se deliti clanske karte za odabrane?

od ovoga  "ne masovno" nas deli samo to da neko skapira da moze da umesto na Sveb prebacuje izletnike na Paradajz za 50 dinara po mestu u camcu tamo vamo ... sto se prosle godine izgleda i dogadjalo ...


Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Odg: EKO POKRET STEDISA
« Odgovor #64 poslato: 10, 12, 2012, 18:43:23 posle podne »
Gotovo sam siguran da je Dusan u potpunosti shvatio sta je pozadina. Na kraju krajeva vidjeo je kako se to desilo sa Adom i uzeo svoj dio kolaca od tog .
Ja nisam prava osoba da o tome sudim jer radim isto ... prvo sam (uz pomoc prijatelja) smjestio svoju g...na dio obale pa poceo da pricam o tome kako obala treba da bude "u prirodnom " stanju .
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.

Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Odg: EKO POKRET STEDISA
« Odgovor #65 poslato: 10, 12, 2012, 18:50:45 posle podne »
Kad zrelo razmislim bas sam licemjer  no125
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: EKO POKRET STEDISA
« Odgovor #66 poslato: 10, 12, 2012, 19:03:37 posle podne »
Kad zrelo razmislim bas sam licemjer  no125

ako se ne varam vi ste smestili marinu u urbanizovanom delu , gde vec postoji nasip ? sto naravno nije ista stvar

paradajz je ostrvo nastalo pre 20 godina , grad jos uvek nista nije uradio sa njim ... posto klub ciji sam clan intezivno trazi lokaciju na vodi, Paradajz je lokacija kuju su nam vise puta ponudili ali smo odbili ... realno grad i ne zna sta ce sa tim ostrvom sto je naravno bruka i sramota...

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: EKO POKRET STEDISA
« Odgovor #67 poslato: 10, 12, 2012, 20:12:32 posle podne »
Svaki urbanizovani deo priobalja je nekad bio netaknuta priroda.Logično je ,da sve ono što je u okviru gradskog područja treba urbanizovati.Povećava se broj stanovnika,sve više ljudi želi na obale,i treba im to omogućiti.Gde je granica urbanizacije obala sam bog zna.Danas je tu ,sutra mora biti pomerena,jer se i gradsko područje širi.
Poljo je bar uvideo da se pojavljuje licemerje,a licemeri koji su za sebe zauzeli urbanizovani deo, nekad netaknute prirode ,bi sada urbanizaciju zaustavili,i najveći su borci za očuvanje prirode.I svi vi koji ste svoja plovila ušuškali u bezbednost neke od marina ste uzurpatori prirodnih resursa.I sve vam je u redu, samo da imate svoj zamišljeni konfor i da ga nova grupa korisnika obala ne remeti.
Ako vam je do očuvanja prirode,čuvajte je van gradskog reona.Grad se neminovno širi .Za to mu je potreban prostor.Vi samo gledajte da taj urbanizovani prostor ne postane ruglo,već deo, gde će i oni, koji nemogu da se smeste na Adu ,pronaći ono što ste vi pronašli na svojim uzurpiranim delovima priobalja.
Za ptice nebrinite,naći će one mesto gde da slete i bez vašeg paradajza.Bilo ih je prošle godine i na Tisi ,biće ih zahvaljujući vama i ove zime.Kod nas je još uvek netaknuta priroda,i mi nemamo ni jednu marinu kojom je grupa ljudi zauzela priobalje kojem ostatak ;nepodobnih ; nemože da priđe

Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Odg: EKO POKRET STEDISA
« Odgovor #68 poslato: 10, 12, 2012, 22:31:22 posle podne »
Eto vidis sto ti je iskustvo. Kako lijepo Iko sroci ono sto sam nevjestim jezikom nenacitanog amatera u pokusaju pisanja propustio da kazem. Hvala i potpisujem .
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: EKO POKRET STEDISA
« Odgovor #69 poslato: 11, 12, 2012, 00:12:47 pre podne »
Ne bi rekao ništa ,osim da si zakasnio.I bez zakupa mnogi su već uzurpirali i zauzeli.Umesto tabli pokazuju nešto malo cevasto( to deda zna iz ličnog iskustva) To je defakto situacija u Srbiji.Ja nisam u poziciji da bilo šta promenim.
E sad razmisli na drugi način.Da je taj i takav teren ,zauzet i urbanizovan od nekog koji bi državi obezbedio neki,kakav takav prihod( primer ade ciganlije) ,da li bi to bilo bolje od ovog divljeg zauzimanja.Čista matematika kaže da za 1000 ljudi postoji potreba za 1000 lokacija određene veličine.Te lokacije će se obezbediti na ovaj ili onaj način.Ja mislim da je bolje kad je ta uzurpacija prirode pod bilo kakvom kontrolom.
E sad to što će se neko ovajditi od toga ,to je neminovnost.Do sada je tako bivalo i dok nedobijemo jednu jaku državu ,koja nije podložna interesima pojedinaca trpićemo to što je na sceni.
Pozorišni komad ostaje isti samo glumci se menjaju.Kad se promeni repertoar,možda i publika bude druga

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: EKO POKRET STEDISA
« Odgovor #70 poslato: 11, 12, 2012, 00:24:27 pre podne »
Ja malo drugačije razmišljam ,obzirom da nemam tu lagodnost koju imate vi koji imate marine,uređene obale,šetališta.
Zašto sam s druge strane,od vas.Zato što znam da svi koji u toku leta kada dolaze u Titel traže mesto za vez isključivo na delu obale koja je raščišćena,raskrčena.Dakle kada odeš van svog akvatorija ,isključivo tražiš mesta koja je neko već raskrčio,očistio.
Svojevremeno sam Marketu predložio,da kada odplovi negde malo dalje traži isključivo neraskrčenu ,divlju netaknutu obalu.Dočekujući mnoge koji dolaze u Titel znam koje je razočaranje kada se desi da nema slobodnog mesta.POd tim se podrazumeva očišćeno raskrčeno mesto.A mesta od spomenika do mosta ima dovoljno da pristane stotine čamaca,ali nisu sva mesta raskrčena.
e zato mi zvuči licemerno borba za očuvanje prirode u nedirnutom stanju.Svi mi volimo raskrčene obale i mesta za okupljanje ,roštiljanje ,druženje.A potreba za takvim mestima je sve veća,i bar u srbiji priroda nije uspela da se odbrani.
Da li će uzvratiti udarac,to će se pokazati.

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2074
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: EKO POKRET STEDISA
« Odgovor #71 poslato: 11, 12, 2012, 06:46:42 pre podne »
Довело би до тога да би држава донела пропис по којем би свих десет хиљада узурпатора било обавезно да плати одређене таксе, чиме би легализовали узурпацију. Рушења не ви било јер није исплативо. Део би уредно плаћао дажбине, део би продао и нови власници би плаћали, а добар део би се бунио и протестовао због увођења такси.  Али у сваком случају обала би остала узурпирана (додуше легализовано), а неуређене обале би биле све даље и даље.  А када после више година на овом или неком другом форуму неко покрене тему узурпације обале, власници - корисници овог (садашње легализованог узурпираног дела обале) простора ће се правдати да легално плаћају све дажбине држави и биће љути противници нове узурпације.  no125  no125  no125  sajkaca 

Van mreže dalibor

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 377
  • Pol: Muškarac
    • Ime broda:Anja
  • Marina: Lepi Mika
  • Veličina: 9m
Odg: EKO POKRET STEDISA
« Odgovor #72 poslato: 11, 12, 2012, 08:37:40 pre podne »
Svako ostrvo i deo obale koje pripada gradu bi trebalo proglasiti nekakvim rezervatom ili makar park zonom po opštinski.
Samim tim bi svaka gradnja bila sprečena u startu.Što kaže Ika neminovno je da sve više ljudi beže u prirodu. Samim tim treba srediti makar jedan mali deo ostrva ili priobalja za miran odmor na obali, tim bi se izbegao problem oko krčenja i sečenja šume i divlje gradnje.
Ajde pravnici i opštinari recite neku pametnu za ovu ideju da prekinemo ovu raspravu oko licemerstva i poštenja.
 
Život je jedan a Dunav večan

Van mreže HOGAR

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1446
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Hogar Strasni
  • Brod tip: Djena ship ''Hrabri''
  • Marina: ''Nautek'' Zemun
  • Veličina: 11 m
Odg: EKO POKRET STEDISA
« Odgovor #73 poslato: 11, 12, 2012, 09:08:45 pre podne »
Elem,ja rece onomad da sam uzeo brod da mogu da pristanem na nekrcena i ne napadnuta mesta.Nikad necu razumeti ljude koji sa brodovima jure na obalu,do koje ladno dodjes sa autom  sha .Uzgred,kada pristanem na obalu,izadjem samo zbog vezivanja i vise jok  sajkaca .Ljude, koji dolaze kolima i krce prirodu,moze samo drzava da otera,a nece,prema tome onaj ko misli da je ladjar,nazalost,mora da trazi netaknuto.Nista novo nisam rek'o,al' ,mor'o sam,dzaba rasprava na forumu,i to izmedju dobrih ljudi  sajkaca
Kolumbo ko ti dade ladju, j.... te radoznala

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: EKO POKRET STEDISA
« Odgovor #74 poslato: 11, 12, 2012, 12:08:56 posle podne »
Pozdrav Iko,

Moram i ja da odgovorim na "licemerje nas koji koristimo marine gde je nekad bila netaknuta priroda".
Malo da pojasnim svoje stanoviste:
Na stranu sto placamo mesto u marini kao garazu u gradu.

Kada sam davnih sezdesetih godina vezivao moj prvi camac na obali Dunava iza fabrike hartije "Avala" nije mi trebao ni katanac a kamoli marina. Tada sam pio vodu iz Dunava ali sa sredine jer je voda "prljava" pri obali. Kada sam ga posle dosta godina registrovao tablica je bila BGD 11.

A sada malo da pricamo o marinama u Beogradu za koje ja znam.

Ako vas mrzi da procitate sledeci pasus, UKRATKO:
Skoro nijedna beogradska marina nije unistila netaknutu prirodu vec iskoristila obalu koja je urbanizovana preko svake mere.


Primeri:
U celom Visnjickom dunavcu koji je nastao formiranjem gradske deponije do nekih sedamdesetih otprilike, vlast je unistila prirodu i marine nisu nista promenile nagore vec nabolje. Stenka je takodje na delu gde se iz Topciderskog potoka izliva najgrdji otrov a naftna industrija koristi taj deo za svoje potrebe te se ni tu ne moze reci da su marine unistile niti jedan pedalj tla. Stara centrala na Dorcolu kako joj i ime kaze vec je deo urbanizovane obale i potom devastirane pa je marina tu bar dala neki smisao postojanju tog placa. Kod Nebojse kule cela obala je unistena jer je betonirana a to je smrt za zivi svet i u vodi i na obali. A isto je i u Zemunu.

Mozda ste vi marinama unistili prirodu u vasem kraju ali nemojte nas nazivati licemerima sto branimo ono gde su nam jos dedovi pecali i ribarili, govorite u svoje ime i delite obalu u vasem kraju nas pustite da se opiremo malogradjanskim zeljama da sirotinja pravi vikendice od otpadnog materijala i to naziva ekologijom.
Naravno napadam i one koji sazidaju cvrste kuce na nasoj zajednickoj obali potom to legalizuju i ograde svoje "imanje".
Razlika je sto se oni ne foliraju vec su bahati i bezobzirni i grabe koristeci opste bezakonje.

 114 114 114
   
« Poslednja izmena: 11, 12, 2012, 15:05:59 posle podne marke »
Marke