Autor Tema: Šta kada se u vodu prospe gorivo ili nešto drugo?  (Pročitano 1893 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Šta kada se u vodu prospe gorivo ili nešto drugo?
« poslato: 31, 03, 2012, 19:40:32 posle podne »
Prevrćući stranice magazina Boating World naidjoh na interesantan tekst.

Čovek se obratio advokatu pitanjem da li je bio u pravu radnik na doku za tankovanje goriva kada mu je kazao da bi zbog male količine nafte koja se prolila u vodu dok je sipao gorivo u tank, a koju je odmah posuo vrlo jakim deterdžentom tako da se nafta više nije videla, mogao da završi u zatvoru?

Šta mislite kakav odgovor je dobio?

Kada slučajno dodje do prolivanja goriva ili bilo čega drugog što može da zagadi vodu i prirodno okruženje, počinilac je obavezan da to prijavi i plati čišćenje. Upotreba deterdženta nije rešenje. Tako se nafta samo razbije u manje kapljice ali ostaje u vodu.

Svako namerno ili zagadjenje izazvano krajnjim nemarom, kažnjava se visokim novčanim kaznama i višemesečnim zatvorom!

Šta mislite koliko vode će proteći Dunavom i Savom dok ovo ne postane i deo naše stvarnosti?

Istina, imamo i mi već sada neke zakone koji se bave ovim ali sve dok se iz naših gradova kanalizacija izliva u reke bez prečišćavanja, teško da će se bilo šta ozbiljnije desiti. Dok kod nas ne budu obavezni hemijski WC-i i tankovi za otpadnu vodu na plovilima, naš lepi, plavi Dunav boriće se svojom silinom protiv svega što mu činimo iz dana u dan.

Van mreže njegos68

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1624
  • Pol: Muškarac
  • Krapolovac
Odg: Šta kada se u vodu prospe gorivo ili nešto drugo?
« Odgovor #1 poslato: 01, 04, 2012, 08:10:14 pre podne »
Lazo,to je naša realnost i stepen razvoja svijesti a bogami i države..   6589 Prije par godina,firma Montera iz Pančeva ,koja posjeduje plovni bager,je dobila posao na kpanju kanala za vodovod po dnu skadarskog jezera...Moja firma ih je snadbijevala naftom za te mašine i tada sam prvi put vidio to sa deterdzentom.. Oni su dolazili nekim radnim brodom u Virpazar i tu tankovali naftu u pedesetak buradi koju su tpretakali u plovni bager na gradilištu... i prilikom utakanja u burad dolazilo je do manjeg izlivanja nafte u vodu koju su nemilice prskali deterdzentom-i nema nafte.. tako Lazo,ne nerviraj se,to će kod nas biti još uvjek tako...  sajkaca Mada se i priroda pobrine da sanira ono što joj čovjek napravi nepažnjom.. Sjećam se devedesetih godina kad je bio embargo i šverc nafte preko jezera,sve je bilo devastirano počni od vode pa završi sa obalom,sve je bilo posuto naftom..  no125 Ali posle godinu dvije priroda se potrudila da to sanira  i nije bilo ni traga od nafte... Lazo ,ja se raspisah sorry  hi

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Šta kada se u vodu prospe gorivo ili nešto drugo?
« Odgovor #2 poslato: 01, 04, 2012, 09:59:39 pre podne »
Hvala bogu da nas priroda cuva od nas samih koliko moze ali kao i sa deterdzentom koji samo zamaskira problem tako i ta nafta; vise se ne vidi ali je obala i voda i dalje toksicna jer se otrovne komponente dugo zadrzavaju u prirodi iako ih mi nevidimo. toga nam je puna voda hrana i vazduh.   roll4
S jedne strane smo nemaran i nesvestan narod koji zagadjuje gde stigne a s druge pricamo o nasoj zdravoj hrani...  357
Moramo decu vaspitavati da je to njihov svet, za nas je uglavnom kasno,lose navike su jako uvrzene.  sos6

 114
Marke

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Šta kada se u vodu prospe gorivo ili nešto drugo?
« Odgovor #3 poslato: 01, 04, 2012, 11:02:59 pre podne »
apsolutno se slazem sa marketom ... i drago mi je da kada god odem sa nekim na vodu uvek posle toga vidim da se smece skuplja u jednu kesu i nosi na marinu ili pali na licu mesta ...