Autor Tema: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve  (Pročitano 37060 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #60 poslato: 18, 09, 2015, 12:13:55 posle podne »
Naravno da ne.

Ovo što je Dule postavio je odlična varijanta za dnevno pecanje, kad se selimo više puta, pecamo u panjevima i slično, pa se očekuje eventualno kačenje.

Da li bi se iko usudio da provodi noć na vodi, a da ga od sigurnosti deli plastična vezica? Ja ne bih, za vas ne znam.

Što se sidra tiče, ja na slične dimezije imam 10kg i nemam problema. Obavezno prvih 5-6-7 metara debeli lanac.

Van mreže Srecko Sojic

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 331
    • Bela Ladja
  • Brod tip: Mistral
  • Marina: Rotterdam
  • Veličina: 7.0m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #61 poslato: 18, 09, 2015, 12:17:59 posle podne »
zankiki hvala

koju debljinu lanca i konopca koristis? sidro vadis rucno?
Oduvek sam sanjao Panticu da budem kapetan od belu ladju!

Van mreže ANASTASIA II

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 179
  • www.mojaladja.com
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #62 poslato: 18, 09, 2015, 12:27:37 posle podne »
Jedrilica 12 metara dužine, težina 15 tona, sidro JAMBO ANKER 25 kg, lanac inox 8 mm 60 metara.
Oborim uvek 5 dubina lanca, zavezem krmom i sidro se ukopa u prvih metar ipo. Onda dignem obrtaje na 1800 i pratim sta se dešava naredni minut. Ako me drži u mestu a do sada je uvek držalo gasim motor, unesem poziciju sidra u dnevnik i mirno spavam. Letos 45 noći na sidru po Severnim Sporadima. Dno uglavnom bilo peščano mada za Jambo Anker potpuno nebitno da li je pesak, mulj, trava…..

Van mreže Srecko Sojic

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 331
    • Bela Ladja
  • Brod tip: Mistral
  • Marina: Rotterdam
  • Veličina: 7.0m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #63 poslato: 18, 09, 2015, 12:54:01 posle podne »
'os kupit sidro anastasia II?  roll4....po ovim podacima ja sam ga bas pretjerao da ne kazem us.... izvagacu moja sidra cim dodjem kuci ali sigurno imaju 20tak kilograma
za poliesterskog krstasa od 7m koji ne bi trebao da bude tezi od 800-1000kg mislim da ne treba teze sidro od 7kg

vidim da je kod tebe sve u lancu. pretpostavljam da za laksa sidra moze da ide konopac.
Oduvek sam sanjao Panticu da budem kapetan od belu ladju!

Van mreže ANASTASIA II

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 179
  • www.mojaladja.com
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #64 poslato: 18, 09, 2015, 13:10:46 posle podne »
Hvala, osim Jambo sidra ja na jedrilicu više drugo sidro ne unosim. Nisi ga preterao.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #65 poslato: 18, 09, 2015, 16:08:45 posle podne »
'...

vidim da je kod tebe sve u lancu. pretpostavljam da za laksa sidra moze da ide konopac.

Срећко, за сва сидра препорука је да првих неколико метара буде ланац а не конопац. Ланац има сопствену тежину којом легне по дну и тако помаже сидрењу.
(Хехе, како сам паметан! Ма, прочитао сам негде, а има и код нас на форуму сигурно.)
Препорука је да дужина ланца и конопа буду увек бар пет до седам дубина на месту сидрења.
Понављам, погледајте по форуму, писали смо и о тежинама сидара према тежинама бродова. Ако нађем, јавићу у којим темама.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #66 poslato: 18, 09, 2015, 16:13:42 posle podne »
Hvala, osim Jambo sidra ja na jedrilicu više drugo sidro ne unosim. Nisi ga preterao.

Kako nije, ti sidriš 15 tona sa 25kg, a njemu predlažeš da sidri 1 tonu sa 20kg? Jeste da imaš dosta lanca...

Na manjim brodovima nema baš mesta za vinč, a vući 20kg na ledja i ruke nije baš lak posao.
Kao što rekoh meni sa nešto manje od 3 tone 10kg odrađuje posao. I njemu bi sigurno.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #67 poslato: 18, 09, 2015, 16:32:46 posle podne »
Oво сам нашао о тежинама сидра по врсти према тежини пловила:
http://www.mojaladja.com/forum/index.php/topic,356.msg4073.html#msg4073

Све има на нашем форуму, само треба имати и стрпљења па цуњати.

Van mreže Srecko Sojic

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 331
    • Bela Ladja
  • Brod tip: Mistral
  • Marina: Rotterdam
  • Veličina: 7.0m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #68 poslato: 18, 09, 2015, 17:04:39 posle podne »
e ovaj LSI je nenadmasiv!  svaka cast thumbup

LSI, hajde sto ima na forumu nego znam da sam i pisao na tu temu ali ne mogu da nadjem

znaci 10kg max i bez brige. nista, kad dodjem kuci mjerim sidra pa ce vjerovatno zavrsiti u malim oglasima ovde. mozda nekome treba za tanker ili barzu  roll4

@zankiki na samom vrhu pramca mog krstasa ima otvor koji je sluzio za rezervoar za vodu. sada je samo rupa sa cepom naravno. osacovao sam od prilike da bi se na pramac mogao napraviti kljun, nosac za sidro ili kako se vec zove i spustiti konopac i lanac i unutrasnjost pramca preko te rupe gdje bi moglo da se smjesti elektricno vitlo koje bi moglo da izvuce 10kg.

interesuje me iz kog razloga se ne moze sidriti sa obicnom sajlom kakva je na auto vitlu. cini mi se veoma prakticno i jeftinije ali posto nigdje nisam vidio tako nesto vjerovatno ima debeo razlog za to, samo ne mogu da se dosjetim  sha
Oduvek sam sanjao Panticu da budem kapetan od belu ladju!

Van mreže ANASTASIA II

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 179
  • www.mojaladja.com
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #69 poslato: 18, 09, 2015, 17:34:11 posle podne »
Pa ja sidrim i spavam po takvom vetru da vetar odize gumeni camac iz vode.Zato sam i kupio toliko lanca.Oboeim sidro lepo ga ukopam i mirno se spava. Te varijante lanci konopci itd kod mene ne piju vodu. Samo lanac.Pa nije preterao,od viska nikada ne boli glava a kako ce ga podizati e to je vec drugi problem.

« Poslednja izmena: 18, 09, 2015, 18:20:50 posle podne ANASTASIA II »

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #70 poslato: 18, 09, 2015, 18:00:03 posle podne »
e ovaj LSI je nenadmasiv!  svaka cast thumbup

...

interesuje me iz kog razloga se ne moze sidriti sa obicnom sajlom kakva je na auto vitlu. cini mi se veoma prakticno i jeftinije ali posto nigdje nisam vidio tako nesto vjerovatno ima debeo razlog za to, samo ne mogu da se dosjetim  sha

Част је част а пиво је пиво!
Ма, Срећко, за разлику од већине вас који се напловисте ове и сваке друге године по водама наших река и језера, да не помињем ове који се љуљушкају на таласима плавог мора, ја крстарим форумом, па ми некако остане у сећању слика текста и теме. А онда мало "мале сиве ћелије" и ето линка.

Него, у вези питања зашто не би требало користити сајлу... А таман хтедох да кажем да смо и о томе писали, али ево нећу...

Сећам се да сам негде прочитао да је много лакше, у случају нужде, нарочито кад је велика, ножем пресећи сидрени конопац - нож је увек негде при руци. Брица, или неки за чишћење рибе, тек нешто је у чамцу. Али за сајлу то не помаже. А ко носи маказе за резање жице?

А кад кажем "велика нужда", мислим на ситуације кад се сидро заглави и неможете да га извучете на палубу.

Усидрили сте се негде, знате да не би требало на пловном путу, ал' чули сте да баш ту ради сом, кад наиђе самохотка... Треба бежати.
Наилази олуја, треба одмах кренути... Има тога још, живот свашта уме да приреди.
А сајла уме и да се узјогуни, па неће да се мота како човек хоће...

Дакле, сидро, ланац, па конопац. Што дужи и јачи, од оних који тону.

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #71 poslato: 18, 09, 2015, 18:50:05 posle podne »
Naravno da ne.

Ovo što je Dule postavio je odlična varijanta za dnevno pecanje, kad se selimo više puta, pecamo u panjevima i slično, pa se očekuje eventualno kačenje.

Da li bi se iko usudio da provodi noć na vodi, a da ga od sigurnosti deli plastična vezica? Ja ne bih, za vas ne znam.

Što se sidra tiče, ja na slične dimezije imam 10kg i nemam problema. Obavezno prvih 5-6-7 metara debeli lanac.
Zankiki je sve objasnio.
Ja ovde u opste nisam pricao o sidrenju za spavanje , vec o sidrenju za pecanje, sidrenju za brzo menjanje mesta, sidrenje u panjevima,....Sto se tice sidrenja za nocenje na vboi, ja tu pojma nemam i ne zelim da dajem nikakve savete.
Ono sto sam znao to sam napisao.
Lazo, ova vezica se moze pokidati jedino jakim trzajem, sto se na vodi nece cesto desiti, osim ako su neki sasavi talasi , a ja se onda i ne sidrim.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #72 poslato: 18, 09, 2015, 23:47:15 posle podne »
Neko je spominjao sajlu i zasto treba ili ne treba istu koristiti. Ovo LSI  sto spominje je u principu glupost jer po pravilima bi trebalo koristiti lanac a ni njega ni sajlu neces iseci nozem. Iz prakticnih razloga i kompromisno se koristi kombinacija lanca i konopa uglavnom kod manjih plovila samo kao nuzno zlo. Nekoga je zanimala sajla i vitlo za sidrenje, osnovni problem sajle je nedovoljna tezina (pa je potrebno vise je ispustiti) i neophodnost velikog vitla u ciju spulnu mora stati preko 50 metara sajle. Ja je imam na brodu, sajla 12 u kombinaciji sa sidrom 50kg. Nije ni ta sajla lagana ali ipak cu da probam da predjem na lanac, mislim da on ipak bolje amortizuje pokrete plovila.


Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #73 poslato: 19, 09, 2015, 07:01:52 pre podne »
tezina sidra je nebitna, mnogo je bitnije koji je tip sidra u pitanju ...

Van mreže Srecko Sojic

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 331
    • Bela Ladja
  • Brod tip: Mistral
  • Marina: Rotterdam
  • Veličina: 7.0m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #74 poslato: 19, 09, 2015, 12:45:31 posle podne »
@LSI pivo ce da bidne prvom prilikom  114 a sto se plovidbe tice bar kod mene je situacija "siljim razanj a jos nemam zeca" sto ce reci da sam jos na 4 hrastove klade tako da ce mi sidro tek trebati. ali polako prikupljam opremu i informisem se da ne bih opet napravio kiks kao sa ovim sidrima sto sam kupio i vukao cak iz holandije.

@broker, veoma jasno i validno objasnjenje za sajlu. cijenim da za plovilo od oko 1t sidro lanac i konopac mogu zavrsiti posao. pogotovo referisuci na tablicu koja je postavljena ranije u ovom postu.

ako dobro shvatis konopac za sidro treba da bude onaj koji tone....cek da ubacim na listu kad budem isao kod buse u zemun u shoping  m4
Oduvek sam sanjao Panticu da budem kapetan od belu ladju!