Autor Tema: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve  (Pročitano 37081 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dell_mare

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 193
  • Pol: Muškarac
    • Ukleti Holanđanin
  • Brod tip: Ten Broeke 780 AK
  • Marina: Stara Centrala Dorćol
  • Veličina: 8 m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #90 poslato: 13, 05, 2019, 12:11:36 posle podne »
Kao početnik, pronađoh se na ovoj temi. Šta mi treba od sidara za brod od 3 tone i 8 metara dužine?  Ne mogu da ukačim koja težina minimalna mi je potrebna i na koju dužinu kanapa. Takođe, koji bi bio sistem za namotavanje najefikasniji?

Hvala.

Можда помогне информација из ове теме:
http://www.mojaladja.com/forum/index.php/topic,356.msg4073.html#msg4073

Hvala, to je to.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #91 poslato: 13, 05, 2019, 19:05:11 posle podne »
Sto se kaze nije sve u tezini samog si:). Sidro mu dodje samo jedna stva od celog sistema. 5-6 m lanca pre sidra koje bi za tvoju tezinu bilo ok, recimo 10kg i jedno 25m ozbiljnog konopa bi te pokrilo za vecinu sidrenja pod uslovom da je dubina ispod kobilice 3/4 metara. Sto se tice cine to dizati stavar je kozmeticke prirode za te tezine, najjeftinije tj besplatno je na kicmu a skuplja varijanta na neki lepi vinc. Moje neko iskustvo da se sve do 15 tak kila vadi vise nego opusteno mada znam i neke koji rukama vade sidro od 50 kila

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #92 poslato: 13, 05, 2019, 19:24:41 posle podne »
Ja bih se složio sa ovim što je broker napisao. Kolega sa Dunava, a i foruma, ima čamac od oko 2 tone i sidri ga sa danforthom od 6kg. Bitan je oblik sidra, ocigledno mnogo bitniji od težine. Na prospektu za Albin 25, koji po specifikaciji ima 1.6 tona, piše da se preporučuje danforth sidro od 8kg. Pretpostavljam da bi tebi ono od 10kg zadovoljilo potrebe, max 12kg. Inače kad se ukopa, drži odlično po ovim našim terenima na Dunavu.

Siguran sam da će se javiti i kolege sa težim čamcima da kažu šta i oni koriste  hi
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #93 poslato: 14, 05, 2019, 08:22:24 pre podne »
Marissa ima oko 2.5 tone, danfort od 8kg me svuda drži, doduše, nije baš za miran san u toku...
Spavao sam i više puta i nije se otkačilo, ali obavezno uključen neki gps anchor alarm...

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #94 poslato: 14, 05, 2019, 11:07:29 pre podne »
Ja imam Danfort mislim da je 4 ili 4,5 kg. Pasaru Istranku je držalo super, sad ću videti kako će Držati Cranchija koji mislim da ima oko 1000 do 1200 kg. Za svaki slučaj sam nabavio jedno mačak sidro ili kako se već zove, ono sklapajuće od 12 kg. Neće smetati na čamcu ali može da zatreba.

Van mreže vlajko45

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 89
  • Pol: Muškarac
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #95 poslato: 14, 05, 2019, 16:09:51 posle podne »
Po meni je najbitnija dužina sidrenog veza, odnosno ugao pod kojim je plovilo u odnosu na sidro. Mislim da je neko pravilo: dužina veza = 3 x dubina.
Takođe je bitno i bočno sidro protiv zanošenja na vetru i jačem vodotoku. Što su sidra udaljenija jedno od drugog, manji je ugao vezova i bolje zahvataju 6589

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #96 poslato: 14, 05, 2019, 19:02:47 posle podne »
Mudrije bi bilo malo vise 5x a bogami i po 7x

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #97 poslato: 14, 05, 2019, 21:21:49 posle podne »
Camac je oko 2 tone, danfort 6 kg i 30m kanapa...bez ikakvog lanca....drzi me gde god da sam se sidrio i obicno uhvati iz prve...samo je bitno da otpustim dovoljnu duzinu kanapa.

Van mreže dell_mare

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 193
  • Pol: Muškarac
    • Ukleti Holanđanin
  • Brod tip: Ten Broeke 780 AK
  • Marina: Stara Centrala Dorćol
  • Veličina: 8 m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #98 poslato: 14, 05, 2019, 22:21:24 posle podne »
Hvala svima na podeljenom iskustvu, mislim da ću ipak 12kg da uzmem. Brod jeste 3 tone al prazan. Dodajmo tome par odraslih i decu (inače na njemu može 6 odraslih da spava), plus pokućstvo, natankano gorivo i vodu i ko zna šta još u budućnosti, može da izađe i još +300kg.
« Poslednja izmena: 14, 05, 2019, 22:53:47 posle podne dell_mare »

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #99 poslato: 14, 05, 2019, 22:52:34 posle podne »
Setih se kad mi je u Belegisu Radovan(Vepar) rekao da ne voli da se sidri i da je sidro do sad bacio samo nekoliko puta otkad ima "Princezu". Pitao sam ga zasto, a on kaze, pa zato sto ima 15kg...! sajkaca

Salu na stranu, ne moze ti niko reci precizno sta ce da drzi tvoj camac, ali imaj u vidu da ces se i ti menjati spram svog camca. Mozda ces se najlepse osecati kad se vezes za obalu, pa ces cesce ici na tu varijantu nego na sidro. Sa manjim camcima sam ranije uvek gledao da se vezem za obalu ili neko drvo, granu na vodi, a otkad imam Albina, najlakse mi je da se usidrim. Tako i brzo promenim poziciju za pecanje po potrebi jer samo izvadim sidro i krenem dalje, a ako sam na obali onda je to vec komplikovanija procedura koja ukljucuje malo guranja obale motorom da bi ostao na istoj poziciji, i odvezivanje minimum dva ili tri kanapa, izlazak/ulazak..

Ja sam prilicno siguran da bi ti 10kg bilo sasvim dovoljno. 12kg sigurno nije na odmet, mada mislim da ga nece biti bas lako vaditi.
Uostalom, probaces, videces, pa ces lako promeniti ako ne odgovara. Najbitnije je da brod odgovara  6589  114
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #100 poslato: 15, 05, 2019, 06:36:09 pre podne »
 m07800Bez obzira na vrstu, tezinu i kvalitet sidra , prakticnost i sigurnost je dvojaka.
Ako se zeli biti na 35C u hladovini i MIRNO spavati onda je jedino sigurno biti vezan u obali. Kada budes prvi put doziveo oluju ili jaku kosavu usred noci kada ne znas gde je nebo a gde voda onda ces retko kada biti nocu na sidru.
Ako se danju sidris privremeno da bi se kupao ili pecao, a ujedno zelis da na suncu koristis solarne panele za dopunu akumulatora, onda je komfornije sidriti se.
Ovo vazi za sidrenje na toku Dunava, mada ja ne spavam nikada na takvim mestima jer su vetrovi mnogo jaci nego u nekom rukavcu.
Nocu sidro mogu opusteno koristi zavucen u neki rukavac i onda je zabavno gledati kako te vetar vrti oko sidra.
Oni koji su ljubitelji sidrenja po svaku cenu a zele biti sigurni i pri jakom vetru nocu (pod uslovom da vuku sa sobom i pomocni camac) prilikom sidrenja blizu obale razvuku i jos jedan pramcani kanap do jeceg drveta na obali.
Plovila sa vecom siluetom su mnogo osetljivija na udare vetra nego na to koje sidro koriste.
Kada se plovi danima ODMOR nocu je mnogo bitan, ako treba celu noc da pratim svetla ili druge markere na obali ili osluskujem alarm za vucenje sidra na GPS-u za pomeranje van zadatog laznog kruga (to je GPS kordinata koju brod nesme napustiti kod sidrenja) onda od spavanja nema nista.
« Poslednja izmena: 15, 05, 2019, 07:40:02 pre podne Misha D »
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #101 poslato: 15, 05, 2019, 08:18:44 pre podne »
Ja bogami i suviše MIRNO spavam u svakoj kombinaciji, zato i palim anchor alarm kada spavam na sidru...
Znam da bi mogao da rinujem kilometrima a da se ne probudim  lol lol lol

Ali stoji da postoje mesta na kojima kad se uvežem za obalu ne razmišljam ni o čemu jer znam da sam zaštićen i da mi nijedna oluja ništa ne može... Kad se plovi na duže nepoznatim terenom nije uvek lako naći takva mesta, a ako smo negde prošli već više puta onda svako od nas ima neka svoja ispobana mesta na koja staje...

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #102 poslato: 15, 05, 2019, 08:45:31 pre podne »
mnogo je lep osećaj bezbednosti kada naiđe danju u roku od odmah, a pogotovu noću, letnja oluja a ja uvezan duplim kanapima u obali (tih salauka, letnjih oluja će ovog leta a i idućih biti sve više i više).
Upalim tv, u jesen grejanje, pa posmatram kako vetar lomi sve po obali.
Kanapi škripe, ali uzalud.
Mada ukoliko je u blizini neko klimavo stablo topole, najnebezbednije za nautičare, onda i nije baš opušteno.
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #103 poslato: 15, 05, 2019, 10:17:48 pre podne »
Blago tebi, ja ne mogu biti toliko miran... Ako je baš-baš dobra oluja, nema šanse da budem miran, na terasi sam i posmatram šta se dešava. Ako je noć, ustanem, opet isto - terasa i posmatram dok se ne smiri. Koliko god da sam na dobrom mestu kad tuku gromovi na 500 metara ne mogu biti miran.

Izuzetak je jedino ostrvo kod Titela, tamo sam umeo i po najgorim salaukama da spavam, tamo se baš osećam sigurno.

Prošlog leta mi je u Kralovcima tako naišla noću oluja, počela lagano, ja dobro uvezan, reko super baš ću lepo da spavam kad me u neko doba probude gromovi koji tuku i blizini, na 500 metara po drugoj obali. U neko doba je zveknuo negde blizu da me je skroz protreslo. Ujutru smo našli drvo u koje je udario na 15-20 metara od broda, sreća izgleda nije bio jak, samo se drvo rascvetalo pri zemlji.

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #104 poslato: 15, 05, 2019, 13:38:05 posle podne »
DA DAAA a na 500m na drugoj obali ja spavam sa sve limenim krovom bez gromobrana :D Uzdam se u fiziku i topole..