Autor Tema: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve  (Pročitano 36930 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #75 poslato: 19, 09, 2015, 12:59:26 posle podne »
Срећко, шалим се ја за пиво али ако буде... нећу одбити.

Што се тиче Брокоеровог коментара... Чекај, да не помисли да сад ја то полемишем зато што је написао да је то што сам ја написао глупост?
Брокеру, није то продукт моје памети (глупости). То су написали неки други људи који о свему томе знају много више од мене. Али зашто пишем коментар?

Зато што то "правило" како је наведено, да се за сидро користи ланац и није правило, већ пракса која се показала оправданом на великим пловилима. То су по правилу већа и тежа пловила и за њихово сидрење потребно је и теже сидро и дужи ланац, али све то више не извлаче руке морнара већ мотори бубњева за намотавање. И у тој варијанти и ланац и сајла могу да обаве посао јер их не слаже људска рука.

За мала пловила, хајде нека се јаве наши са форума и нека кажу ко од њих на пловилу испод десет метара дужине има сидрени ланац дужине 30-70 м.

Колико то наших малих пловила има моторне намотаче за сидрени ланац?

Уверен сам да добро одабрани конопац, с пар метара ланца на делу одмах до сидра, савршено одговара свима нама на малим пловилима који ручно спуштамо (или обарамо) и подижемо сидро.
Јер ланац на почетку, не само због своје тежине којом леже на дно, већ и због своје јачине, неће да се прекине ако при извлачењу запне за неки камен, што може да се деси ако је у питању канап. Али кад се једном нађе на палуби, ланац с канапом лакше је смотати и одложити него сајлу.

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #76 poslato: 19, 09, 2015, 20:20:59 posle podne »
Tako je dr Lazo!
Ja sam na Lakiju u zadnjih 5-6g imao Danford sidro od 12kg , 10 metara obicnog lanca i 40m konopca 14mm.
Camac je tezak oko 4t i nikada mi se nije desilo da popusti sidro.
Do duse zbog sidrenja gde nije pametno izgubio sam par komada ali to nije tema

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #77 poslato: 20, 09, 2015, 10:29:28 pre podne »
to kako ce sidro drzati najmanje zavisi od tezine sidra .... ako je tako onda stavite radijator,  ima bar 30 kila ...

Svaka podloga trazi neko sidro .. univerzalnih sidara nema ...

Retko ko ima dva ili tri sidra na brodu , zato se ide na vece tezine ... po meni 2-3 sidra raznih tipova, od 7 ili 8 kila ce drzati brod od jedne tone skoro svugde ...

mi imamo tu varijantu da sta god da radimo debelo preterujemo .. evo sta kazu neki tamo cobani sto ceo zivot provode da brodu

Za ladju od 1100 kg, duzine 7 metara predlazu BRUCE od 2.kg... (?????)

evo tabele pa se uverite : http://www.cncphotoalbum.com/technical/anchorguide.htm

Lanac ima ulogu da prilepi sidro sto vise na dno, da oteza dodatno celu pricu, i da amortizuje udare... sajla nema te momente zato se i ne koristi u nautici toliko ... celo leto sam bio na moru i sajlu na sidru ne vidoh


Van mreže Srecko Sojic

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 331
    • Bela Ladja
  • Brod tip: Mistral
  • Marina: Rotterdam
  • Veličina: 7.0m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #78 poslato: 20, 09, 2015, 12:05:54 posle podne »
kapetane po ovoj racunici dvolitra od piva ce biti sasvim dovoljna  114
Oduvek sam sanjao Panticu da budem kapetan od belu ladju!

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #79 poslato: 20, 09, 2015, 12:55:12 posle podne »
Хвала Капетану за дати линк.
Ако сте имали времена да погледате шта тамо пише, могли сте видети да је практично све што сам написао раније по овом питању - тачно!
А то ме баш радује, јер сам, очито, добро упамтио оно што сам раније прочитао.

Шта ћете? Једном штребер - увек штребер!

За оне који не владају добро енглеским, ево само мали резиме оног што тамо пише:
- за сва пловила испод десет метара дужине препоручује се комбинација ланац-конпац;
- ланац треба да буде дужи од два и нешто метара (што дужи то боље);
- конопац треба да има дужину тако да с дужином ланца укупно то буде између 4 и 7 дубина на месту сидрења;
- што је укупна дужина сидрењака краћа, тежина сидра треба да буде већа.

Што се тиче података из табеле о врстама и тежинама сидара према дужини/тежини пловила, о дебљинама ланаца и конопаца, то се морате мало и сами потрудити. Постоје таблице за конверзију.

Van mreže sceka

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #80 poslato: 20, 09, 2015, 13:23:17 posle podne »
Camac 25 stopa, tezina ukupno oko 2,5 t, sidro Delta - 6kg, 30m lanca 6mm. Odlicno drzi na reci, na moru nisam probao. Rezervno sidro: macka 12kg sa 30m konopca (+ 3m lanca 6mm).

 hi

Van mreže Srecko Sojic

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 331
    • Bela Ladja
  • Brod tip: Mistral
  • Marina: Rotterdam
  • Veličina: 7.0m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #81 poslato: 20, 09, 2015, 14:41:33 posle podne »
@sceka svaka cast, konkretno i iz prve ruke. da li je ovo rezervno sidro iz odredjenog razloga duple tezine ili je to slucajnost?
Oduvek sam sanjao Panticu da budem kapetan od belu ladju!

Van mreže sceka

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #82 poslato: 20, 09, 2015, 15:10:33 posle podne »
@sceka svaka cast, konkretno i iz prve ruke. da li je ovo rezervno sidro iz odredjenog razloga duple tezine ili je to slucajnost?

Nije slucajnost. Prema ovim podacima: http://www.svb.de/de/faltklapp-anker-stahl-verzinkt.html za moj camac je trebalo izmedju 8 i 10kg ali sam ja naleteo na rasprodaju i najpriblizniji je bio ovaj od 12kg pa sam ga uzeo zbog toga. Inace da budem najiskreniji sidro slabo drzi po pesku i mulju (na rekama) mozda drzi bolje na moru gde je kamenito dno ali postoji opasnost od zakacinjanja i trebalo bi ga izbegavati. Jedina prednost je zato sto je sklopljivo i lako mu se nadje mesto!

Ako bas treba da dam savet 2 komada delte + lanac + konopac (lakse izvlacenje - manja tezina) ili samo lanac (drzi se ko smrt za babu ali se teze izvlaci) ili kombinacija jedno sidro lanac - glavno a pomocno lanac i konopac.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #83 poslato: 20, 09, 2015, 17:27:00 posle podne »
Pa ja sidrim i spavam po takvom vetru da vetar odize gumeni camac iz vode.Zato sam i kupio toliko lanca.Oboeim sidro lepo ga ukopam i mirno se spava. Te varijante lanci konopci itd kod mene ne piju vodu. Samo lanac.Pa nije preterao,od viska nikada ne boli glava a kako ce ga podizati e to je vec drugi problem.



Ja potpuno razumem u kakvim uslovima se ti sidriš, ali u ovom trenuku, ako se ne varam, nismo pričali o tebi.
Koliko se sećam, čovek je spomenuo Savu, tako da to šta tebi pije ili ne pije vodu i nije bitno.

U medjuvremenu su kolege lepo razradili temu u pravom pravcu, i sve što je rečeno stoji.
Većina nas sa manjim plovilima izvlačimo sidro "na mišiće", tako da je sve to jedan isti problem.

Van mreže ANASTASIA II

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 179
  • www.mojaladja.com
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #84 poslato: 20, 09, 2015, 18:38:00 posle podne »
Slušaj Zankiki, nebitno gde se JA sidrim, nije mi bila namera da to potenciram. Hteo sam samo da pokažem da se i po vetru može biti na sidru. Ne vezano da li je more, reka jezero. A sve to ne zbog toga da se vidi kako ja to kao znam, mogu… ..nego da razbijem strah kod drugih.
Nego ti pošto voliš da se praviš mnogo pametan a pojima nemaš, kada budeš nabio moju miljažu ispod kobilice javi se pa da popričamo. Do tada samo možeš da kažeš " tako je čiko" i da pažljivo slušaš.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #85 poslato: 20, 09, 2015, 18:56:32 posle podne »
@Zankiki i Anstazia .. iskulirajte malo ...

Lepo je Sceka rekao "na reci".. gornja tablica je za morsku varijantu, to tek posle scenkinog posta skapirah ..

E sad more ima struje oko 1-2km na sat (u vecini slucaja) i to nije drama .. ali reke , ove nase, znaju da briju i po 6 km na cas ... sto nikako nije zanemarljivo .. te bi onu gornju tablicu trebalo malo sa zadrskom uzeti u razmatranje ...

ok more ima vetar koji zna da pogura ladju ... ali ...

Meni je na reci jeddrilicu od 7 metara tezine oko 1-1400 kg drzalo brus sidro od 6 kila .. i nikad nije pustilo ...


Van mreže dell_mare

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 193
  • Pol: Muškarac
    • Ukleti Holanđanin
  • Brod tip: Ten Broeke 780 AK
  • Marina: Stara Centrala Dorćol
  • Veličina: 8 m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #86 poslato: 13, 05, 2019, 11:30:40 pre podne »
Kao početnik, pronađoh se na ovoj temi. Šta mi treba od sidara za brod od 3 tone i 8 metara dužine?  Ne mogu da ukačim koja težina minimalna mi je potrebna i na koju dužinu kanapa. Takođe, koji bi bio sistem za namotavanje najefikasniji?

Hvala.

Na mreži Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #87 poslato: 13, 05, 2019, 11:39:54 pre podne »
Moje iskustvo je da Danforth sidro odlicno drzi. Za moj brodic od 7.5m, tezine 1.6T, Danforth sidro od 8kg radi bez problema. Do sidra imam 3m lanca, a kanapa imam 25m i pokazalo se dovoljno za neko sidrenje po lokalu i okolini.

Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže dell_mare

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 193
  • Pol: Muškarac
    • Ukleti Holanđanin
  • Brod tip: Ten Broeke 780 AK
  • Marina: Stara Centrala Dorćol
  • Veličina: 8 m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #88 poslato: 13, 05, 2019, 11:48:53 pre podne »
Moje iskustvo je da Danforth sidro odlicno drzi. Za moj brodic od 7.5m, tezine 1.6T, Danforth sidro od 8kg radi bez problema. Do sidra imam 3m lanca, a kanapa imam 25m i pokazalo se dovoljno za neko sidrenje po lokalu i okolini.

Hvala i ovde na savetu, posebno u vezi sa dužinom kanapa i lanca. Je l to znači da za moj skoro duplo teži brodić treba duplo teže sidro?

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #89 poslato: 13, 05, 2019, 12:06:14 posle podne »
Kao početnik, pronađoh se na ovoj temi. Šta mi treba od sidara za brod od 3 tone i 8 metara dužine?  Ne mogu da ukačim koja težina minimalna mi je potrebna i na koju dužinu kanapa. Takođe, koji bi bio sistem za namotavanje najefikasniji?

Hvala.

Можда помогне информација из ове теме:
http://www.mojaladja.com/forum/index.php/topic,356.msg4073.html#msg4073