Autor Tema: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve  (Pročitano 36933 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #45 poslato: 15, 04, 2014, 15:12:47 posle podne »
znači ove konstatacije su plod dugogodišnjeg iskustva u sidrenju ili nešto drugo?

To je odgovor na tvoju konstataciju koju si izveo na primeru samo 2 plovila.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #46 poslato: 15, 04, 2014, 16:57:04 posle podne »
znači ove konstatacije su plod dugogodišnjeg iskustva u sidrenju ili nešto drugo?

da ... NIKAD nisam znao za sta se sidro zakacilo .. tek pri vadjenju ponekad mogu da provalim kakva je podloga... a koliko sam tek grana pokidao ili izvukao ... sta da je neka od tih grana pukla u toku noci ?

Drugo, Svi bi voleli veliko i komforno plovilo, sposobno za ozbiljnu plovidbu a dobar deo takvih prosto nemože da priđe obali, lako je sa čamčićem sa kabinom nasukati se i zavući se u plićak, ali pitam vas kada ste videli ozbiljan brod nabijen u obalu, videće te ga ili u plovidbi ili u marini ili na sidru. Konstatacija da nikad neznaš da li će se sidro otkačiti ili neće je vrlo plitka i šuplja, isto kao da kažeš da brod može da potone svakog časa.

ne znam sta smatras za ozbiljan brod, ali pogledaj na malim vodama.. u obalu se zabijaju brodovi po 10 , 12 14 metara ... jedrilice mogu da budu na sidru pa ipak svi gledjau da spavaju na marini , iako na moru nema jakih struja i slicnih zezancija i svi gledaju prognozu ...

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #47 poslato: 15, 04, 2014, 18:32:12 posle podne »
Razvila se priča o sidrenju kao i paljenju motora, mislim da je na temi previše teoretičara, počevsi od kolege pokretaca teme  lol idite na vodu...dignite i spustite sidro milion puta i sve ce vam biti jasno...ovako iz fotelje ni kilometar lanca vam nece pomoci

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #48 poslato: 15, 04, 2014, 23:30:40 posle podne »
Lako je tebi... Prođeš džigom par puta i znaš kakva je podloga  roll4

Broker je dobro primetio da ozbiljni brodovi nemaju problema sa sidrenjem. To je i zato što obično imaju vitlo, pa mogu da spuste sidro od pitaj boga koliko kg. Gledam barže kod mene, lanac im ide pod 45 stepeni. U 5 metara dubine spuste samo 7-8 metara lanca ili sajle, a ne 4-5-6-7 dubina, i stoje ko zakucani. Takođe, na tu baržu, i na to sidro kad voda nanese balvan to ni ne osete.

Sa druge strane smo mi koji imamo male čamčiće - brodiće, koji treba da sami vadimo to sidro, od 6-7-8-9-10 kilograma. Naravno da ne možemo da imamo veća sidra, i naravno da kod ovih postoji opasnost da se otkače. Spustio sam sidro što kaže maverick milion puta iz čamca, i ne znam da li sam se 2 puta otkačio. Ali opet ne bih to prepustio slučaju, pogotovo kad je porodica samnom. Zato GPS alarm + sve ovo o čemu se govorilo - dobro sidro + lanac + dovoljna dužina konopca = miran san.

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #49 poslato: 01, 11, 2014, 01:07:59 pre podne »
Da obnovim temu.  Kap. dal si spavao na sidru na moru sa velikom novom jedrilicom.
Ja prve godine na moru nesto nisam smeo, vec sam spavao po gradskomi seoskim pristanima, molovima,...
Ove sam se godine oslobodio i nema sta,  najlepse je kad si u divljini dobro usidren. Ove godine sam napravio jednom gresku sa vezivanjem krme za obalu,  video da rade pa i ja spustio sidro,  a krmu vezao za drvo mozda sam bio 25m od obale. Kad je vetar krenuo u sred noci,  talasi sa boka zategao se i sidrrenjak i kanap do obale. Morao sam da pustim kanap u more da rasteretim sidro,  a brod se okrenuo pramcem u talase i smirio. Ovo isto mi se desilo na nekoj velikoj jedrilici u hrvstskoj pre nekoliko god.  Vlsnik jedrilice napravio istu gresku pa smo se i nasukali malo.
Ove godine sam dosta stekao poverenje u sidro. Imam danfort od 8 kg,  5m debelog lanca i 60m kanapa..  Brod je oko 1,2 tone. kad je pesak nema sanse da se iskopa, kad vetar okrene,  sidro se prevrne i ponovo ukopa. Proveravao sam maskom svako jutro sta je sa sidrom, pa sam ustanovio kako funkcionise. Jedino talasi mogu da iskopaju sidro, al tad od spavanja i onako nema nista

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #50 poslato: 01, 11, 2014, 10:15:33 pre podne »
za sada necu sidriti ...
ove godine sam ucestvovao u sredjivanju papirologije za jednog od boljih srpskih skipera..

covek usao u marinu bila guzva on se pomerio u uvalu ...bacio sidro , mirno vece ... sve po propisima ... u toku noci zaduva vetar dok je on odregovao nasukao se krmom na obalu ... 3 dana zezanja sa policijom , vlasnikom broda,  luckim vlastima i slicno ...

ukoliko se sidri ili bas bas zasticena uvala ili da jedan spava na palubi ...

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #51 poslato: 01, 11, 2014, 13:31:13 posle podne »
Naravno da uvala mora biti zasticena skroz. Ja sam zesce oprezan,  ali bez sidrenja propustas najbolji deo uzivanja u prorodi i miru, a najgore je sto moras da juris mesto u 16h ako je sezona i guzva i propadne ti najlepsi deo dana za plovidbu. Brod ces pre ostetiti u lukama nego na sidristu. Sidro sa lancem neverovatno dobro drzi, ako umes da se dobro usidris. A za marine i lucice nabavi zadjnje sidro i pristajes pramcem, a ne krmom. Mnogo je bolje. Ne moze da se osteti kormilo o kamanje kojeg cesto ima uz pristan, mnogo je lakse uploviti pramcem po jakom vetru i guzvi,  a glavno da ti prolaznici ne vire u brod, vec sedis u miru okrenut ka moru, 

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #52 poslato: 01, 11, 2014, 13:42:47 posle podne »
bas sam sad gledao par brodova koji su pristali pramcem .. dobra je fora... ali kod mene ne izvodljiva.. sa pramca deca ne mogu da na obalu kako treba ...

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #53 poslato: 01, 11, 2014, 13:47:40 posle podne »
Na sidru u uvali se cesto za noc okrenes par krugova oko sidra, pramac je stalvo okrenut u vetar i otpor je mali, pa sidro drzi, u brodu uopste ne osecas male talase i vetar dok je pramac u vetru. Do 15_
-20kt vetra ako nema talasa nema nikakvih problema,  ako je nevreme mora da se dezura,  al ako najave nevreme ides u marinu.
U stvari nema nikakvih problema ako je uvala dobra i dobro se usidris.

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #54 poslato: 01, 11, 2014, 13:49:33 posle podne »
Pa ti si sad na brodu?

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #55 poslato: 01, 11, 2014, 14:39:22 posle podne »
Vratio se prekjuce :)

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #56 poslato: 01, 11, 2014, 17:12:17 posle podne »
jel si plovio ili je brod na suvom.

Van mreže Srecko Sojic

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 331
    • Bela Ladja
  • Brod tip: Mistral
  • Marina: Rotterdam
  • Veličina: 7.0m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #57 poslato: 18, 09, 2015, 09:10:04 pre podne »
sidro, sidro......

ne mogu da nadjem post od prosle godine vezan za sidro pa cu ponovo pitati ovdje.

kao i svaki diletant po sistemu "sto vise to bolje" kupih danforth i ralo prosle godine. medjutim nakon citanja ove literature i prica iz iskustva skontah da je moje sidro najvjerovatnije sa nekog prekookenskog broda i da moze da izdrzi cunami  oops

poljo mi je vec rekao da obavezno ponesem ostar noz da presjecem kanap jer nema sanse da izvadim ova sidra iz save  tamburanje

u planu je izrada kljuna za smjestanje sidra na pramcu kao i ugradnja elektricnog vinca. e sad, ako bi montirao jedno od ova dva sidra kljun bi bio 1.5 metar, sagorilo bi i vinc sa landrovera ili pokidalo kompletan pramac....

pitanje: koliko maksimalno sidro treba za krstas poliester 7m?
Oduvek sam sanjao Panticu da budem kapetan od belu ladju!

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #58 poslato: 18, 09, 2015, 09:20:41 pre podne »
Pogubio sam dosta sidra dok slucajno ne naleteh na jedan interesantan nacin vezivanja. Od kada ovako vezujem sidra, izvlacim svako i to rukama, jednim trzajem, bez po muke...



Osnovna veza je na samom dnu sidra, a za vrat sidra kanap ili lanac se fiksira plasticnom elekro vezicom, koja se jednim trzajem kida kod zaglavljivanja i sidro se okrece naopacke a onda lako vadi:





Odlicno radi kod danford sidra !

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Još malo o sidrenju - namenjeno početnicima i onima koji misle da znaju sve
« Odgovor #59 poslato: 18, 09, 2015, 11:33:21 pre podne »
Дуле, опрости мени неуком на следећем питању.

Овако како је приказано, јасно ми је како ради и зашто се лако вади. Међутим, из искуства које имаш, зар се не догађа да се пластична везица покида од силе којом вода гура чамац и затеже сидерени ланац-канап ако нпр. изненада дуне јачи ветар?

Или је питање можда сасвим безвезе ако има довољне дужине ланца и  конопца која лежи на дну?