Autor Tema: Pajsovanje  (Pročitano 3845 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Pajsovanje
« poslato: 31, 03, 2012, 00:45:03 pre podne »
Termin iz naslova označava rečnu plovidbu uz vodu, van matice i van plovnog puta, sa ciljem povećanja brzine i skraćenja vremena i troškova.
Podrazumeva poznavanje reke, terena, čamca i šta sve ne.

Evo primera, kako sam obećao, izvadio sam jedan log iz GPSa, letos na vodostaju 250, iz Karlovaca gde je pečeno jagnje, do Novog Sada...

Prvo sam prešao svesno i namerno preko kraja špora iznad karlovačke plaže jer je na tom vodostaju on bezopasan, i onda gruvao uz samu obalu, tu je zidana obala i dubina oko 4-5m. Nikad ne idem pored Subića jer tamo ima kamen preko cele širine dunavca, kad je mali vodostaj ne može da se prođe, kad je srednji ima slap, ne može da se prođe, a kad je visok jedva prođem i samo izbijem na mesto gde je matica najšira...
Zato se tu prebacim na desnu obalu, pa između usidrenih barži, nisu one tu džabe usidrene. Tu ima i dva dobra limana u kojima voda pri obali teče kontra, i tu mi se brzina podigne i do 10 na sat.

Kod Šarana u Petrovaradinu opet svesno pređem preko kraja špora jer je taj odavno potonuo i zasut i opasan je tek kad voda padne na 100. Posle dolazi plićak na oficirskoj plaži ali se to zaobilazi iako voda stoji. Suviše je plitko, ne zato što je opasno za neko fatalno nasukivanje, nego se lađa značajno uspori "kad nema dosta vode ispod nje".

Posle kod srušenog Žeželja, odmah iza pomoćne skele, ima strava dubina, 15m, a voda dere uzvodno, biće da je to ostalo od miniranja i uklanjanja mosta, tu dostignem i 14 na sat. Kad bih plovio maticom, 100 metara desno odatle ne mogu ni 5 da postignem.

Desna strana je skroz ok, duboka i čista sve do stubova Franca Jozefa. Tu se prelazi opet na levu obalu i onda lagano kući. Opasni su jedino plivači samoubice sa kereće plaže, i oni na špicu na Štrandu.

Sve u svemu, ovaj deo znam i tu sam i na 8 na sat uzvodno (12km za sat ipo). Kad duva košava (u krmu) i kad je drugi vodostaj, malo se menja pristup... i mislim da je ovo vrhunski sport.

E sad: nijedan ovaj detalj nema  u Garminovoj karti, ni kod Plovputa.
Ja bih voleo da da dobijem slična uputstva i crteže i za druge parohije, ako neko može da da.

Isto tako, mollim vas sve da se ovde ne diskutuje o tome da li treba ovako ili ne. Ko misli da ne, nek otvori sebi takvu temu.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže BEGEJ

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 177
  • www.mojaladja.com
Odg: Pajsovanje
« Odgovor #1 poslato: 31, 03, 2012, 09:01:39 pre podne »
Ima ovde najverovatnije jos kamikaza roll4 114 hi

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Pajsovanje
« Odgovor #2 poslato: 31, 03, 2012, 09:27:43 pre podne »
 hi thumbup

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Pajsovanje
« Odgovor #3 poslato: 27, 07, 2017, 08:39:45 pre podne »
Ha, slučajno naleteh na ovo. Neverovatno je da imamo 90% istu putanju, ja jedino kad prodjem izmedju dva ostrva se držim uz ostrvo skoro do samog vrha, tu voda prilično sporo ide, pa tek onda prelazim preko. Ostalo je identično.

Van mreže markus

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 86
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pajsovanje
« Odgovor #4 poslato: 27, 07, 2017, 14:47:24 posle podne »
Što reče Zankiki, 100% isto.
Uz malu napomenu, pri jako niskom vodostaju, kod parkinga barži paziti na izlaz kanalizacije, kao neka vrsta tunela.
Ploviti se mora...