Autor Tema: Ko ima ovlscenje kontrolisanja plovila ili tako slicno?  (Pročitano 7325 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vuk

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 595
Odg: Ko ima ovlscenje kontrolisanja plovila ili tako slicno?
« Odgovor #15 poslato: 09, 09, 2011, 09:21:44 pre podne »
Ja kad sam postavio pitanje nisam mislio na čamac bez papira nego na čamac kojem je istekla registracija.

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Ko ima ovlscenje kontrolisanja plovila ili tako slicno?
« Odgovor #16 poslato: 09, 09, 2011, 09:53:41 pre podne »
kod nas smijes voziti plovilo na prikolici ako je registracija plovila istekla a prikolica uredno registrirana...mislim da sve ostalo je van pameti

Van mreže Vuk

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 595
Odg: Ko ima ovlscenje kontrolisanja plovila ili tako slicno?
« Odgovor #17 poslato: 09, 09, 2011, 11:43:09 pre podne »
Upravo tako! Ali ni više nije bilo jasno ko sme da kontroliše na vodi i došli smo do zaključka da samo može kapetanija i niko više. Kaže meni prošle godine poljočuvar da će kontrolisati registraciju čamaca, samo sam se slatko nasmejao  :)

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Ko ima ovlscenje kontrolisanja plovila ili tako slicno?
« Odgovor #18 poslato: 09, 09, 2011, 14:59:11 posle podne »
na raznim forumima iz srbije vezanim za nautiku primjecujem da ste kolektivno protiv registracija...sto nije dobro...vi se trebate organizirati i traziti ustupak u cijeni registracije pa ce te svi imati uredna plovila sto bi i trebao biti krajnji cilj pa vam svejedno tko smije a tko ne smije vrsiti kontrolu ako ste uredni...

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Ko ima ovlscenje kontrolisanja plovila ili tako slicno?
« Odgovor #19 poslato: 11, 09, 2011, 16:36:29 posle podne »
Nismo mi protiv  registracije, već protiv registracije pod ovakvim uslovima.... ovo je otimačina od strane države....
Dunav je moje more.....

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7041
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Ko ima ovlscenje kontrolisanja plovila ili tako slicno?
« Odgovor #20 poslato: 30, 03, 2012, 20:01:47 posle podne »
Mnogo je vremena prošlo od kako smo pisali na ovu temu. Bilo je tu raznih tekstova o tome kako niko nema pravo da stupi na nečije plovilo bez poziva i dozvole i tome slično.
Našao sam jedan strani tekst koji nam govori o tome kako se to radi u Americi i o čemu bi posebno početnici morali da vode računa, pa sam pomislio da bi bilo lepo da to podelim sa vama - tek da se zna (možda će to uskoro važiti i kod nas).


Tekst je namenjen početnicima u nautici i govori o tome da bi svaki novajlija morao dobro da upozna svoje plovilo i da bi morao kada je sam, na mirnoj vodi, bez vetra da provede vreme izvodeći razne manevre, naprede-nazad, levo-desno, vožnja u krug, zaustavljanje pri različitim brzinama i tome slično.

U jednom delu teksta naglašeno je da bi svi morali da imaju jasno u svojoj glavi ko na vodi ima prednost, a ko i kada mora da preduzme sve da svoje plovilo ukloni sa pravca kretanja onog drugog. Iznad svega, početnici bi trebalo da posvete pažnju bezbednosti plovidbe. Na svakom plovilu trebalo bi da bude dovoljno pojaseva za spasavanje ili prsluka.
Ali najvažnije je da samo plovilo bude ispravno i bezbedno.

O tome u Americi računa vodi više organizacija.

U.S. Coast Guard (US CG - Američka obalska straža) i lokalne nautičke agencije imaju pravo da se ukrcaju na nečije plovilo u bilo kom trenutku da bi se uverili da li su zadovoljeni svi standardi i da li je plovilo opremljeno bezbednosnom opremom u skladu sa zakonom.,
Ako niste sigurni da li je vaše plovilo opremljeno u skladu sa zakonom pomoć možete da nadjete na više mesta. Medju njima najvažniji su Nautičarski vodič krozu federalne propise koji se odnose na rekreativna plovila (BGFR-RB) i besplatan program kontrole bezbednsti plovila (VSC - skraćenica na engleskom).

VSC jednom godišnje vrši kontrolu plovila, proverava da li postoji obavezna oprema za bezbednost i sprovode je specijalno običeni inspektori iz redova US CG, US motornog odreda (US PS) ili članovi državne nautičarske agencije za sprovodjenje zakona. Svi oni će najveću pažnju posvetiti tome da li na plovilu imate odgovarajuće pojaseve ili prsluke i da li ih imate u potrebnom broju za vas i putnike.

Ukoliko nešto nedostaje nećete dobiti nalog da platite kaznu. Inspektori nemaju zadatak da kažnjavaju. Njihov posao je da vam ukažu na to šta vam je potrebno da biste vi i putnici bili bezbedni. Ali postupanje po nalogu VSC inspektora može da vas poštedi neprijatnosti i da vam uštedi prilično novca ako sprovedete njihov nalog i otklonite nedostake koji bi vas inače mogli dovesti u vrlo neprijatnu situaciju ako do vas dodju predstavnici agencije za sprovodjenje zakona o plovidbi. Ovo trebaimati na umu, posebno ako ste vlasnik starijeg plovila.

A ako imate sve što je obavezno i neophodno za bezbednost budite sigurni da znate kako se to koristi u vandrednim okolnostima. Za to postoje specijalni kursevi koji se organizuju širom zemlje i namenjeni su vlasnicima rekreativnih plovila svih vrsta.

Van mreže colonelo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 319
  • BG-023 B
Odg: Ko ima ovlscenje kontrolisanja plovila ili tako slicno?
« Odgovor #21 poslato: 30, 03, 2012, 23:13:05 posle podne »
Lep tekst, ali to ce kod nas da vazi za jedno 22 godine - kada za mene nece vise biti bitno.
Bolje je ziveti sam nego sa budalama

Van mreže zoke

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 736
  • Pol: Muškarac
    • PERAVA
  • Brod tip: MBD-Hausboot
  • Marina: N:K:-Moja ladja-Brcko
  • Veličina: 10x4,40N:K
Odg: Ko ima ovlscenje kontrolisanja plovila ili tako slicno?
« Odgovor #22 poslato: 30, 03, 2012, 23:52:01 posle podne »
Maverik: citao sam tvoj post ,kako je kod vas ,i da nema ni jednog neregisrovanog camca i sta vam organi granicne policije tamo rade itd itd. Evo ja sam na Savi u Brckom a prijeko je isto Hrvatska i granicna policija Hrvatske ,imogu ti reci da ni blizu nije tako kao sto je kod vas ili kako ti pises. Oni su zaduzeni za kontrolu,svoje obale da nebi doslo do ilegalnog ulaska ili izlaska i zemlje i nedao bog ilegalnog prevoza roba da nekazem SVERCA, Ako im je nesto sumljivo prilaze plovilu i traze samo licne dokumente radi identifikacije a za plovilo ,plovne i ostale dozvole uopste ih neinteresuje a kamoli da mi vrsi kontrolu ribe i da se penje na plovilo. Na savi su cesto kombinovane patrole Bosne i hrvatske i ni najmanji problem mi nemamo sa njima. Oni su nam sve objasnili kroz druzenje i pricu sta smiju a sta nesmiju ,e pa ja sticem utisak da je kod vas Neko uzeo zakon u svoje ruke pa vam kroji kapu kako hoce ili misli da tako to treba

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Ko ima ovlscenje kontrolisanja plovila ili tako slicno?
« Odgovor #23 poslato: 03, 04, 2012, 17:35:28 posle podne »
Ma nije problem ni u registraciji ni u ceni. Cenu bi mi mogli da smanjimo da nemamo jedan probleml.
Nikako ne mozemo da se udruzimo  :)

ja sam uvek za protest !