Autor Tema: Zoran Radosavljevic Pilot i Nauticar  (Pročitano 2841 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

• Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Zoran Radosavljevic Pilot i Nauticar
« poslato: 23, 03, 2012, 22:20:23 posle podne »
24 Marta 2012 godine ce se napuniti 13 godina od bombardovanje Srbije...

НАТО бомбардовање почело је 24. марта 1999. године. Зоран је те вечери био у свом стану на Новом Београду где је живео заједно са својом девојком. Следећег дана одлази на војни аеродром „Батајница“ и придружује се својим друговима из 127. ловачке ескадриле „Витезови“.

Наредног дана одлази код своје мајке и сестре. Његова мајка Радојка тада га је замолила:

— Сине мој немој да летиш.
    — Шта је човек ако изгуби домовину? Ми пилоти морамо да полетимо и преузмемо први и најјачи удар агресора како би спасили бар једно дете у овој земљи, рекао је Зоран својој мајци.[тражи се извор од 06. 2011.]

Следећег дана, 26. марта 1999. године добровољно се јавио да оде на борбени задатак. Зоранов МиГ-29 оборен је у рејону Мајевице, на територији Републике Српске. Сахрањен је два дана касније на гробљу у Београду.

U cast Zorana Radosavljevica osnovana je Zokijeva Regata koja je prerasla u najvecu srpsku regatu koja ima dva termina godisnje jedan je na Dunavu a drugi na Moru

Van mreže LSI

• Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Zoran Radosavljevic Pilot i Nauticar
« Odgovor #1 poslato: 24, 03, 2012, 08:06:10 pre podne »
Veliki ljudi su kao madjioničari. U  miru, dok je sve u redu, njih kao da nema. Niko ih i ne vidi.

A onda dodju neka teška vremena i odjednom, tako reći ni od kuda, pojave se neki gorostasi.
I niko ne zna gde su do tog trenutka bili i šta su radili jer ni po čemu se nisu razlikovali od nas običnih koji živimo kraj njih.

A koliko su veliki vidimo iz onoga što učine u tim teškim trenucima.
Spremni su na najveće žrtve da bi zaštitili sve one male slabe oko njih. Ni svoj život ne žale, samo zato što imaju svoje vizije i svoja uverenja.

Tužno je samo to što se, kada prodju ta teška vremena, mali, obični ljudi retko sećaju tih velikana.
Pitam se ponekad da li oni, iz tamo nekih njihovih plavih visina, gledaju na nas i šta misle o svemu ovome što se kod nas dešava? A ako stvarno vide...

I tada, verujem da misle kako je njihova žrtva ipak imala smisla i bila vredna. Valjda zato što su tako veliki i što su se svojom žrtvom približili Bogu, pa mogu velikodušno da pomisle: Oprosti im, Bože, ne znaju šta rade!

Van mreže srsa

• Kapitalac Dunavski
  • www.mojaladja.com
« Odgovor #2 poslato: 24, 03, 2012, 11:52:03 pre podne »
Е мој Лазо, ваљда се сећаш -  све ће то народ позлатити.  Тако ће нажалост увек и бити док је света и века.

Van mreže LSI

• LSI
« Odgovor #3 poslato: 24, 03, 2012, 12:00:45 posle podne »
Е мој Лазо, ваљда се сећаш -  све ће то народ позлатити.  Тако ће нажалост увек и бити док је света и века.

Srso, kada sam kao vrlo mlad pročitao Lazarevićevu pripovetku nisam mogao da shvatim i poverujem da je tako nešto moguće. Onda sam malo porastao i život me je naučio da je to što nam je dao doktor Laza bila fotografija ispisana rečima. Verna slika stvarnosti.
I to me je još teže pogodilo.
Nakon pročitane Jakovljevićeve "Trilogije" i niza drugih knjiga, kada sam shvatio svu veličinu tragedije i golgote kroz koju je naš narod prošao, osećao sam gotovo mržnju prema tom političkom sistemu koji je dozvolio da žrtve ostanu žrtve, kao da su same krive za ono što im se dogodilo.

Odrastao sam verujući da se takve stvari nikada neće ponoviti, a evo, pod stare dane, i sam mogu da svedočim, kao nekada moj imenjak, kako društvo ne čini gotovo ništa za običnog malog čoveka.
Naši političari su se pretvorili u politikante u najgorem smislu te reči i bave se licemernim obmanama, kradjom i svim onim čega pošten čovek treba da se stidi. A sve u ime naroda!

A ja sa tim ne mogu da se pomirim. Teško mi pada. I ne mogu da zaboravim.
I nikada neću zaboraviti ni oprostiti ni malu Milicu, ni majora Zorana, ni sve ostale koji su postali žrtve savremene politike.

p.s.
Korigovao sam samo neke greške u kucanju do kojih je došlo zbog nepažnje u žurbi. Ponesu me nekad emocije...
« Poslednja izmena: 24, 03, 2012, 18:41:57 posle podne LSI »

Van mreže srsa

• Kapitalac Dunavski
  • www.mojaladja.com
« Odgovor #4 poslato: 24, 03, 2012, 16:09:25 posle podne »
Тако је то.  Сада се образ и част чувају и мере дебљином новчаника, а Бог којем се моле је евро.

Van mreže LSI

• LSI
« Odgovor #5 poslato: 24, 03, 2012, 18:43:03 posle podne »
Тако је то.  Сада се образ и част чувају и мере дебљином новчаника, а Бог којем се моле је евро.

Da, to su neki novi novoverci ali ima nas koji se nikada nećemo u toj crkvi moliti.

Van mreže srsa

• Kapitalac Dunavski
  • www.mojaladja.com
« Odgovor #6 poslato: 24, 03, 2012, 19:00:49 posle podne »
Управо тако.

Van mreže Zole

• Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • Brod tip: Dehler Delanta 76 ak
  • Marina: Vourvourou