Autor Tema: Metalni "tabanas" za 20 ks  (Pročitano 57123 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Stufy

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Metalni "tabanas" za 20 ks
« poslato: 22, 03, 2012, 17:45:53 posle podne »
Pozdrav, trenutno sam u fazi pravljenja planova za izgradnju metalnog camca pa bih podelio sa vama svoja razmisljanja i pitao vas pitanja u vezi nekih nedoumica. Odlucio sam se za metalnu varijantu jer imam i gumeni i plasticni i svaki ima svoje mane i prednosti. Pre desetak godina je moj otac imao becku siklju koju su nam ukrali i od svih camaca koje smo imali do sada ona se nekako pokazala kao "najisplativija" varijanta za nase namene. Treba mi camac na kome mogu sam da majstorisem, varim, farbam, i da je otvojenog tipa da bi moj pas mogao da utrci u njega. Stavise verovatno bih se zadrzao na gliserskom koritu da ne zelim da pas ide stalno samnom, on ima 40kg pa ga je tesko ubacivati stalno preko palube.

A sada o onome sto imam u planu.
Duzine 6 m odnosno malo manje, jer se radi od 3 ploce duzine 2m pa kada se prednja savije izgubice se koji cm.
Sirina ce najsira na prednjem delu kod pocetka vodene linije biti 1.25m koliko ploca dozvoljava. Odlucio sam se za ovu sirinu jer mi znaci siri camac (stabilniji) za pecanje iz istog razloga idem na cisto tabanasko korito. Odaprednje komore ka zrcalu planiram postepeno suzavanje na 1.20m camac ne bi "vukao vodu" u deplasmanskom rezimu. Sirina na zrcalu mi treba i zbog tezine od oko 50kg koliko ce biti tezak motor, a ko zna mozda stavim i 45KS mada sumnjam.
Egije planiram da budu od flaha 5x30mm na svakih 50 ili 40cm, takodje planiram da ih sve povezem ili cevi ili flahom na visino od oko 40cm da bih izmedju njih mogao da "setam" klupu i da daju camcu dodatnu cvrstinu. Sa spojlne strane bi isao valobran od cevi, jos nisam odlucio kog precnika.
Ispred prednje komore bi bila komora za stvari dubine malo nize od komore i sirine 50cm.
Na krmi bi bile dve komore za sedenje za koje jos nisam odredio dimenzije ali verovatno 30x50x40cm, tako da izmedju njih ostaje 60 cm prostora.
Camac se radi od 2mm lima i nema svanc na krmi, a na pod camca sa donje strane celom duzinom se vare 3 "vodjice" od flaha 20x9mm zbog drzanja pravaca i dodatnog ukrucenja, razmak izmedju spoljne dve ce biti 100cm ili uze (ne bih isao sire jer su mi valjci na prikolici sirine 105cm)
Camac se boji osnovnom nitro bojom u 2-3 sloja, do vodene linije spolja i iznutra balastinom, emajl lakom u SMB boji ili "slonova kost" iznutra skroz a spolja do balastina, a preko balastina antialgin.

Pitanja:
Da li da zrcalo bude pod 90 stepeni u odnosu na dno ili pod uglom zbog trima?
Kako najbolje raditi talasnjecu? Estetski mi se vise svidja cev ali da li je kutijast profil bolji?
Hladno valjani ili toplo valjani lim?
Da li brusiti varove? Ili ce to uticati znatno na cvrstinu? Varove lima radi atestirani varioc u CO2 zastiti duplim varom sa obe strane osim u slucaju komora.
Posto se dno i bokovi rade iz segmenata 2x1.25m da li da se egija vari na var ploca ili ne?

Sigurno cu se setiti jos nekog pitanja u medjuvremenu. Inace camac ce krenuti da se radi za oko 7 dana, radi ga majstor Mileta iz okoline Zrenjenina. Covek radi po planu koji mu ja donesem i kako se dogovorimo.

Ako pored odgovora na pitanja imate bilo kakve sugestije vezano za bilo sta, varenje, lim, dimenzije, boju, rado bih ih cuo jer ovo je prvi put da pravim metalni camac po dimenzijama i svaki je savet dragocen.

Unapred hvala na odgovorima i nadam se da sam bio dovoljno precizan u pitanjima koje sam postavio i nadam se da ce ova tema koristiti i u buducnosti nekome ko zeli da pravi camamc bez svanca na krmi.
Brad Paisley - Water

Van mreže bugi

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 643
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Galija Visnjica
  • Veličina: 5.25
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #1 poslato: 22, 03, 2012, 18:11:28 posle podne »
Zrcalo koiko ja znam ide pod uglom (mislim 11 stepeni)...visina zrcala odredjuje duzinu cizme na motoru
Talasnjaca mi je najlepsa od cevi koja se isece po duzini na pola pa se sve vari punim varom (i to verovatno dodatno kosta)
Lim se uzima obicno najjeftiniji  sajkaca
Posto ti camac ne ide na izlozbu a radi ga atestirani varioc mislim da varove ne treba dirati osim ako je ponegde ruzan tj malo vise zice naliveno. Eventualno na mestima gde sedis da te ne zulja i bas tamo gde bode oci (mada je meni dobar var melem za oci)
Estecki je lepse kad se varovi na podu ne vide ali pitanje je hoce li ti se uklopiti raspored egija da bas poklopis varove (kad stavis patos nece nista da se vidi)

Van mreže IKA

  • Moderator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #2 poslato: 22, 03, 2012, 18:26:25 posle podne »
Smoje strane samo upozorenje da ne koristiš nitro lak.
čamac radiš sad i ko zna kad.Ali da bi izbegao probleme koje imaju svi oni koji bi da uštede neki minimalni iznos tokom gradnje , a zatim svake godiner muku muče sa šmirglanjem , brušenjem , farbanjem,iznađi nešto malo više sredstava za epoksi osnovnu, i poliuretan lak.KG tih farbi se kreće oko 1400-1500din.Ali ni nitro lak nije jeftin.Netreba ti 20 kola pa da te to odvrati od kupovine kvalitetne zaštite.
Ušteda ovog momenta od 5-6000 din može da se pokaže kao bačene pare već sledeće sezone.

Van mreže Stufy

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #3 poslato: 22, 03, 2012, 20:47:12 posle podne »
Pozdrav Bugi,
zrcalo je odmereno i bice visine 42-3 cm, je noga ovog Chryslera od "stipaljke" do kavitac clapione ploce je 44cm.
Hmm ovo za cev mi se svidja kao zamisao, bas cu da potrazim malo slike takvog rada, hvala  clap Sto se vara tice mislio sam na brusenje sa donje strane zbog otpora (moja greska nisam precizirao), a egije sam mislio na var zbog neke cvrstine a ne estetike, sad da li to lima smisla? Posto ako su na 50 ili 40 cm mogu tako da uklopim.

Pozdrav Ika,
Imao sam bas lose iskustvo pretprosle godine pri farbanju drugarovog camca sa epoxi osnovnom, a bas smo se potrudili da pripremimo camac. Mozda je bilo samo do te kante ali ono se ljustilo ove godine kao da smo je na rdju naneli. Razmisljao sam o PU lak jer mi se dobro pokazao na plasticnom camcu ali nemaju ovu boju za koju sam zapeo :) U svakom slucaju zelim da odradim camac kako treba i izdvojicu pare za to. Da li imas iskustva sa balastinom?
Brad Paisley - Water

Van mreže IKA

  • Moderator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #4 poslato: 22, 03, 2012, 20:55:46 posle podne »
Do sada sam koristio Zorkin epoksi osnovni(feropoks) kao prvi sloj zaštite( dva sloja) zatim balastin, za podvodni deo.Apsolutno sam bio zadovoljan rezultatima.Međutim ove godine sam odlučio da isprobam Piturin epoksal, osnovni,čisto da bih proverio tvrdnje o njihovom kvalitetu.
Kada se epoksi osnovni ljušti kao papir,pre je greška u neodgovarajućoj pripremi.Ja nisam čuo mnogo žalbi na zorkin feropoks.Da je falična pojedinačna konzerva, verujem da je moguće,pogotovo ako je rok upotrebe istekao
A balastin je definitivno kvalitetan premaz.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #5 poslato: 22, 03, 2012, 23:15:31 posle podne »
A da nisi koristio ne odgovarajući razređivač?

Van mreže Stufy

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #6 poslato: 22, 03, 2012, 23:40:23 posle podne »
Sto se tice pripreme, radili smo svasta. Prvo onom tecnoscu za skidanje farbe koja "nabubri" farbu, ali su delovi farbe i dalje ostali. Naime ta tecnost je skinula poslednji sloj farbe ali je prethodni vlasnik imao na camcu jos makar tri sloja nepoznate farbe ispod koju ta tecnost nije ostetila. Zatim smo probali zicanom cetkomna brusilici i busilici, bez mnogo uspeha i jako sporo. Zatim nekom naboranom smirglom koja se kaci na brusilicu, ovo je funkcionisalo 10minuta dok se smirgla ne napuni. Isfrustrirani svim ovim smo uzeli dve brusilice sa brusnim kamenom i obrusili svu rdju do cistog metala sto je trjalo djavo i po, a pri tome smo se trudili da sto manje skinemo lim. Zatim antirost, pa on izbrisan i onda epoksi osnovna. Tako smo radili. I nanosili farbu posle valjkom. 
I bas zbog celog ovog iskustva zelim da na svom camcu odradim sve kako treba. Pogotovu zato sto kada smo ogulili sve do lima videlo se koliko je rdja nagrizla lim i ostavila trajne posledice u vidu rupica u njemu.
@ IKA i tako zasticen camac, epoksi osnovna, pa balastin a iznad vodene linije poliuretenski lak, koliko ti je trajao?
@broker975fx Razredjivac uzeli u farbari Roma u Zemunu zajedno sa farbom ako se ne varam ali je davno bilo da bih se setio kako je izgledao.
Brad Paisley - Water

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #7 poslato: 23, 03, 2012, 21:07:45 posle podne »
Epoksi osnovni ima svoj razredjivac i isti taj se koristi i za Epoksi Katran ili Balastin, PU lak ima svoj, antialgin svoj. Moguće da ti je prodavac dao pogrešan razređivač pa je zbog toga ispalo tako. Sličnu stvar sam video na jednom čamcu gde je lik mešao PU lak i nitro da bi mu brže sušio

Van mreže Stufy

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #8 poslato: 23, 03, 2012, 22:37:05 posle podne »
Ne mogu da tvrdim da tu nije doslo do greske jer se ne secam pakovanja... Mozda je to u pitanju.  Razmislicu jos o tome svemu posto bih da odlozim brusenje i ponovno farbanje sto je vise moguce. Sa druge strane uzimam metalni camac bas da ga ne bih stedeo kao plasticni tako da ce u svakom slucaju biti farbanja s kraja godine jer ce biti i guljenja tokom godine, samo mi je bitno da ne krene neka strasna korozija i da ga uniisti. Cuo sam razne price o tom balastinu kao o neprevazidjenoj farbi, zvao sam i Metal Miks gde su mi rekli da ga oni nanose na nitro osnovu a za njihove camce i zastitu sam opet cuo samo reci hvale.
I mala digresija. Koristio sam PU lak (zorkin beli) na gliseru bez razredjivaca i nanosio valjkom i jako sam zadovoljan rezultatom. Ostecenja na njemu su nastala samo od kamenovanja od strane nekih razularenih narkomana i kada su mi odsekli vez zbog 20m kanapa pa se camac udarao celu noc po kosavi o ponton. Od normalnog koriscenja i sitnih udaraca nista. I ne puca kada se savija, test sam uradio na parcetu pleksiglasa koji i dan danas mogu da savijem bez pucanja laka. Znaci za PU lak od mene samo  thumbup

Ali farba ce doci tek na kraju, da li neko ima sugestija oko izgradnje, posto bi to trebalo da krene uskoro?
Brad Paisley - Water

Van mreže Stufy

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #9 poslato: 30, 03, 2012, 22:22:43 posle podne »
Danas sam bio u Elemiru kod majstora i dao mu nacrte i dogovorili se oko izgradnje.
Bice nekih izmena...
Poslusacu vas i camac cu raditi u epoxi osnovnoj, tako da ga od majstora dobijam u metalu sa nitro zastitom samo u unutrasnjosti komora aja nanosim epoxi i pazimna razredjivac i datum. Ostavice mi i po jednu svecu u komori da izgori kiseonik dok zavaruje komru.
Ugao od 11 stepeni ce biti na zrcalu po Bugijevoj sugestiji.  Takodje ce biti izvarene matice na zrcalo gde cu da usrafim anodu od magnezijuma (modifikovanu bojlersku). Rebra na oko 40 cm sva iznutra spojena cevi od cola za vezivanje i da po njima setam klupu. Talasnjaca ce biti od kutije jer mi se ipak dopala vise od isecene cevi.  "Vodjice" po dnu ce ipak biti 4 a ne 3.

Novac uplacujem u ponedeljak a camac krece u izradu u utorak, tako da ako neko ima sugestija neka progovori sada ili neka zauvek cuti  56568  tamburanje Salu na stranu svaka sugestija mi znaci, najbolje dok ne krene izgradnja  jh

Jos jednom hvala vam na dosadasnjim savetima.
Brad Paisley - Water

Van mreže IKA

  • Moderator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #10 poslato: 30, 03, 2012, 22:31:53 posle podne »
Ajd dok nebude kasno , pojasni te vođice po dnu.
Ako misliš na takozvane peskuše ili ; peskare, kako ih ko zove koje stavljaju sa donje strane tabana onda je moja preporuka min.5*30 još bolje 6*30.Ujedno su takve vođice i dodatno ojačanje samog tabana.
Kao svetao primer pogledaj link
http://www.mojaladja.com/forum/index.php/topic,4168.msg107797.html#msg107797

Van mreže Stufy

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #11 poslato: 30, 03, 2012, 22:55:51 posle podne »
Bas ovako! Cak sam sliku koju je Budens72 postavio gde je camac obrnut naopacke i gde se vide te peskare ili peskuse odstampao i odneo majstoru samo sto sam produzio srednje dve 10 cm od vrha pramaca jer ce camac biti prednjim delom vezan na ponton (gumu) pa da i tu stite od udaraca. Flah koji bi trebao da ide je 20mm x 9mm ali mi majstor rece da se teze nalazi i ako ne nadje da ce staviti najdeblji koji nadje ali nikako ispod 5mm debljine. A sa 4 sam se odlucio jer su cvrsce od 3 a i mislim da je bolji dotok vode do elise ako nema centralne.  sha

Sada sam video sta si napisao u ovoj temi gore pa cu i ja da nabavim kilo alu gita  thumbup Video sam da se to gituje ali nisam znao koji git se korisiti.
Brad Paisley - Water

Van mreže IKA

  • Moderator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #12 poslato: 31, 03, 2012, 00:00:45 pre podne »
Ja sam pogrešno protumačio tvoj tekst.Ti si mislio na 4 komada,dok sam ja mislio da se to odnosi na debljinu.
Dakle tu se slažemo,što deblji flah,jeste ga teško naći ali i 6-7 mm će odraditi posao. Pa nek je sa srećom clap

Van mreže Stufy

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #13 poslato: 31, 03, 2012, 00:14:29 pre podne »
Hvala. Ako sve bude islo po planu bice gotov za dve nedelje najvise. A onda na farbanje, drvenarija, pa buc u vodu.
Brad Paisley - Water

Van mreže Stufy

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #14 poslato: 05, 04, 2012, 11:39:09 pre podne »
@ Ika Javljao mi se majstor juce. Nabavuo je peskare 9x20mm  clap Tako da ce to biti po mom misljenju odlicno dodatno ucvrscenje po dnu i zastita od udaraca.

Takodje danas sam doneo i boje. Odlucio sam se za Pituru, i kupio boje po savetu njihovog tehnologa. Brodoprimer K-EPO sivi u dve ruke, Brodoluks K-EPP za podvodni deo i Top PUR za nadvodni deo. Boja nadvodnog dela je "bez", kao boja pustinjskih vojnih uniformi.

A evo i slike boja i razredjivaca koji ce se koristiti.
Brad Paisley - Water