Autor Tema: Metalni "tabanas" za 20 ks  (Pročitano 57098 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dalibor

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 377
  • Pol: Muškarac
    • Ime broda:Anja
  • Marina: Lepi Mika
  • Veličina: 9m
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #45 poslato: 18, 04, 2012, 10:18:30 pre podne »
Nisam odpratio temu do kraja. Malo sam se za.....bao.
Samo navodim primer drugih koji su lak mazali preko katrana,mislim na dvokomponentni i lak i katran.
Desavalo im se da im je katran normalno ostao  a lak se oljustio kao slicica jer su hteli da sve bude belo tako da se katran nevidi ni na jednom mestu.Izvinjavam se za moju gresku.
Život je jedan a Dunav večan

Van mreže Stufy

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #46 poslato: 18, 04, 2012, 11:20:09 pre podne »
Aha, znaci preko epoxi katrana mora epoxi primer pa na njega PU lak ako sam dobro skontao da se PU ne bi ljustio. Hvala na savetu posto sam bas hteo deo epoxi katrana koji pokriva pod i 15 cm uz stranice a koji nece pokriti drveni patos da ofarbam da se sto manje greje na suncu.  thumbup
Brad Paisley - Water

Van mreže dalibor

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 377
  • Pol: Muškarac
    • Ime broda:Anja
  • Marina: Lepi Mika
  • Veličina: 9m
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #47 poslato: 18, 04, 2012, 19:34:59 posle podne »
Sad smo se razumeli.
Budi temeljan isprati uputstvo do kraja za svaku stavku i neces imati problema.
Od prajmera do laka, sušenje tačno kolko piše pa tek sledeci sloj.
Pa ,stafi srećni radovi i lagano, poz.
Život je jedan a Dunav večan

Van mreže bugi

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 643
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Galija Visnjica
  • Veličina: 5.25
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #48 poslato: 19, 04, 2012, 06:28:35 pre podne »
Preko katrana ide antialgin i to je sve
Gde god je neko farbao katran imao je problema
E sad kako ce to sve biti sa prajmerima nemam pojma...

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #49 poslato: 19, 04, 2012, 09:37:25 pre podne »
Zar katran nije sam po sebi antialgin?  sha

Van mreže Stufy

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #50 poslato: 19, 04, 2012, 15:37:41 posle podne »
Ovo za farbanje katrana dolazi na red u utorak ako se ne promeni vremenska prognoza jer moram da vezem par dana bez padavina. Ako jos neko ima neka iskustva sa farbanjem katrana bio bih mu zahvalan da ih podeli. Sto se tice toga da je katran i antialgin to ne znam. Jel zato sto je i on otrovan pa sprecava rast algi?

Inace sada me je kisa poterala sa camca pa da javim sta sam uradio. Poslusao sam savet od Kemppia i Ike i odlucio da ojacam camac. Jutros ju mi u Jeepu isekli 16 komada duzine 110m flaha dimenzija 250 x 5mm i te segmente sam uvario izmedju podnog i bocnog dela rebra. Ovo mi je bilo lakse i isplatljivije nego da kupujem celu tablu lima od 4mm i da seckam trouglove a i video sam da je tako uradio i Budens72 ciji mi se camci veoma dopadaju. Takodje dodao sam varove dugacke oko 5cm na mestima gde ste mi savetovali. Posto sam imao ukupno manje od 4 sata iskustva u varenju pre ovoga bojao sam se da ne probusim patos pa se tresla ruka. Varovi nisu bas estetski Bog zna kakvi ali sam skakao po limu, lupao cekicem po njima i rebrima i drze, a to sto nisu lepi nema veze posto ide pod preko njih. Svuda sam skidao sljaku udaranjem cekicem, pa zicanom cetkom. Sve u svemu ishod danjasnjeg rada je sledeci: ja zadovoljan i srecan jer sam uneo deo sebe u camac, camac ojacan, dovareni nosaci tende i promenjen otisak levog palca jer sam se uhvatio za vruc flah  lol
Brad Paisley - Water

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #51 poslato: 19, 04, 2012, 16:33:46 posle podne »
...
 i promenjen otisak levog palca jer sam se uhvatio za vruc flah  lol


Srećne ti rane, junače!
Tako će se duže pamtiti...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #52 poslato: 19, 04, 2012, 16:42:27 posle podne »
Ovo za farbanje katrana dolazi na red u utorak ako se ne promeni vremenska prognoza jer moram da vezem par dana bez padavina. Ako jos neko ima neka iskustva sa farbanjem katrana bio bih mu zahvalan da ih podeli. Sto se tice toga da je katran i antialgin to ne znam. Jel zato sto je i on otrovan pa sprecava rast algi?
...


Stufy, katran i antialgin nisu jedno isto.

Antialgin je premaz koji u sebi sadrži najčešće bakar u nekoj od njegovih formi, koji se u prisustvu vode oslobadja i kako je po svojoj prirodi otrovan, ta  okolina postaje otrovna za alge i druge vodene organizme.
Kada se vremenom kompletna količina otrova oslobodi, boja ostaje na plovilu ali više u njoj nema ničeg što bi škodilo biološkim organizmima i zato se sloj antialgina obnavlja posle izvesnog vremena. U našem slučaju to je ili svake ili svakih nekoliko godina - zavisi od kvaliteta premaza i to kvaliteta same boje i kvaliteta izvedenog bojenja. U protivnom korito će brzo da obrastu alge i da se na njega zakače školjke.

Katran nije antialgin. To je premaz koji zbog svoje strukture veoma dobro pokriva površinu na koju je nanet i praktično onemogućava pristup vodi do metalne podloge, do korita čamca. Nanosi se obično u debljem sloju pa tako čini fizičku barijeru. Preko njega se može naneti sloj dekorativne boje, a može i sloj antialgina ali uvek treba poštovati uputstva proizovodjača i voditi računa o fizičko-hemijskoj prirodi kako bi se naneti slojevi "podnosili" i dobro vezali.

Van mreže Stufy

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #53 poslato: 19, 04, 2012, 18:15:13 posle podne »
Hvala LSI,

Citao sam i sam kako funkcionise antialgin, ali razumem i sta Mossi pita. Na primer Robert sto servisira vanbrodske motore u Zemunu ima na camcu katran a nema antialgin (osim ako je stavio crni) i nema alge na camcu. Verovatno je i katran u nekoj meri otrovan ali ja sam kupio antialgin pa ce da ide i on u svakom slucaju. Sto se bojenje katrana tice Pitura ga karakterise kao zavrsni premaz. Nazvacu ih i pitati direktno kako i sta ali naravno znace mi i iskustva kolega.

Sve u svemu hvala vam svima sto ste odvojili vreme da podelite vasa iskustva sa mnom.  thumbup  thumbup thumbup
Brad Paisley - Water

Van mreže Stufy

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #54 poslato: 28, 04, 2012, 21:16:16 posle podne »
Evo mali update o camacu. Camac je ofarban osnovnom i epoksi katranom sa gornje strane. Slede jos jedan sloj osnovne PU lak i obrtanje i farbanje dna. A evo malo kako je to radjeno.

Priprema povrsine za farbanje je radjena smirglanjem rotacionom smirglom na maloj brusilici. Prvi put sam koristio ovaj metod i zadovoljan sam. Povrsina je mnogo bolje pripremljena nego sa rotacionom celicnom cetkim a nema bojazni od stanjivanja kao kod brusnog kamena. Moj savet je da se papiri cesto menjaju da ne bi doslo do ostecenja cicka na koji se oni kace. Sve u svemu otislo je 18 brusnih papira. Nezgodna mesta su rucno smirglana. Potom je povrsina oprana nitro razredjivacem pa Piturinim DB odmascivacem  i na par mesta koja su oksidisala stavljen Antirost (ovo sam uradio na jako malom delu da vidim kako reaguje sa epoksi osnovnom posle 20 sati stajanja i rezultat je da su se tu javili mehurici, palo je brusenje a planirani novi sloj ce sve to srediti a test je ispao vrlo negativan). Farbano je cetkom i valjkom. Prvi premaz je bio cetkom svih spojeva egija i varova, zatim valjkom izmedju, pa opet cetkom spojeve i varove, pa valjkom , pa opet cetkom. Ukupno je utroseno jedno pakovanje boje od 2.5kg, 0.5 kg ucvrscivaca i pola flasice razredjivaca. Nanosenje je islo lako i boja lepo pokriva samo su isparenja toliko "opijajuca" da sam morao 2 puta da odmorim da se ne otrujem skroz.

Evo par slicica koje su slikane telefonom u smiraj dana pa i nisu preterano dobro ispale zbog nedostatka svetla ali se vidi sta je pokriveno.
Brad Paisley - Water

Van mreže Stufy

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #55 poslato: 30, 04, 2012, 01:33:08 pre podne »
Kao sto sam i napisao juce sam naneo preko epoksi osnovne (Piturin brodoprimer) i epoksi katran (Piturin brodoluks) Nanosenje isto kao prethodni sloj. Povrsina koju vidite na slikama je ofarbana sa polovinom kompleta odnosno 1kg boje i 250 gr ucvrscivaca. Farban je spoljnji deo do visine od 20 cm a unutrasnji do 10 cm. Pre farbanja sam oblepio camac da bih dobio koliko toliko ravne linije. Katran udara u glavu jos gore nego osnovna...  tamburanje

Evo i par demonstrativnih slika:
Brad Paisley - Water

Van mreže njegos68

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1624
  • Pol: Muškarac
  • Krapolovac
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #56 poslato: 30, 04, 2012, 06:53:10 pre podne »
Fino si ti to sredio..  thumbup sad patos pa u vodu...   25648 Bravo  k5

Van mreže Stufy

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #57 poslato: 30, 04, 2012, 12:24:38 posle podne »
Hvala Njegose, ali ima jos do vode... Danas nanosim PU lak preko ovog gornjeg dela osnovne pa mi za vikend  dolaze drugari da ga okrenemo pa ide osnovna i katran na dno. Do tada cu zavrsiti pod i dasku zrcala. Tako da jedina voda koju ce videti uskoro je kisa u cetvrtak  roll4 Do porinjavanja koristim gumenjak, kanu i kajak pa mi je malo lakse. 25648
Brad Paisley - Water

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #58 poslato: 30, 04, 2012, 22:08:53 posle podne »
Javi kad kad je prodaješ 6589
Mislim da ovako temeljno retko ko tretira šiklju - ova će da traje barem 100 godina

Van mreže Stufy

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Metalni "tabanas" za 20 ks
« Odgovor #59 poslato: 01, 05, 2012, 18:16:06 posle podne »
Hvala ali nadam se da to nece biti uskoro  jh treba i malo da se uziva u njemu. Trudio sam se da bude sto bolje (u granicama mojih mogucnosti) a i u svemu sam zaista uzivao. Uzivanje bi bilo jos i vece da je bilo za njijansu hladnije, izgoreh  oops
Danas sam zavrsio u drugi sloj PU laka pa evo slika. Inace kada sam gledao u ton karti boja mi se cinila tamnijom malo ali na suncu je kao beli euro krem  6589 Sve u svemu zadovoljan sam jer se malo greje a videcemo koliko ce biti bolja za prljanje od bele  jh Na slikama deluje malo svetlije nego sto zaista jeste.

Brad Paisley - Water