Autor Tema: Konopci za vezanje  (Pročitano 18879 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #75 poslato: 19, 03, 2012, 11:09:42 pre podne »
sad sam bas kruzio ponetu i nasoa jedno zanimljivo objasnjenje za ovaj fenomen ...

The main reason the respective sizes of boats and their required anchors is expressed in length and weight, may be simply because everyone knows the length of their boat and the weight of an anchor.

http://www.dulhunty.com/dmp1.htm

sto ce reci da se unapred unosi predpostavka da je brod po nekim uvrezenim standardima... sto nas opet dovodi do toga da duzina broda samo uslovno daje tezinu sidra ... zamisli sidro na Kanu-u od 5 -6 metara, , ili na siklji sidro prema gornjoj tabeli ...

siklju od 6 metara i brod od 6 metara definitivno nece drzati isto sidro ...


mada po meni kao sto gornji link kaze, mnogo je bitniji oblik sidra nego sama tezina...

Van mreže Srecko Sojic

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 331
    • Bela Ladja
  • Brod tip: Mistral
  • Marina: Rotterdam
  • Veličina: 7.0m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #76 poslato: 19, 03, 2012, 11:39:23 pre podne »
mene sad zulja ono sto sam kupio da mi ne bude preveliko. cim ga izmjerim javljam....mislim tezinu  roll4
Oduvek sam sanjao Panticu da budem kapetan od belu ladju!

Van mreže espresso

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 726
  • Pol: Muškarac
  • BG-509C
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #77 poslato: 19, 03, 2012, 17:29:59 posle podne »
mene sad zulja ono sto sam kupio da mi ne bude preveliko. cim ga izmjerim javljam....mislim tezinu  roll4

bice ti svakako preveliko i jako komplikovano i tesko za operativni rad prilikom sidrenja i dizanja sidra.
onaj plug od 25 kila sam vidjao na jedrilicama i katamaranima od 15 metara. to ti sigurno ikada nece trebati a vredi, pa probaj da ga prodas.
ono manje od 15kg cuvaj za rezrvno sidro u slucaju neke oluje ili salauke, a kupi neko manje kako Dule rece od 7kg sa lancem ili kombinacijom lanca i kanapa.
Ne idite utabanim putem. Umesto toga krenite tamo gde puta nema i ostavite trag.

Van mreže Srecko Sojic

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 331
    • Bela Ladja
  • Brod tip: Mistral
  • Marina: Rotterdam
  • Veličina: 7.0m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #78 poslato: 20, 03, 2012, 04:46:18 pre podne »
tako ce i biti
Oduvek sam sanjao Panticu da budem kapetan od belu ladju!