Autor Tema: Konopci za vezanje  (Pročitano 18880 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Srecko Sojic

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 331
    • Bela Ladja
  • Brod tip: Mistral
  • Marina: Rotterdam
  • Veličina: 7.0m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #45 poslato: 15, 03, 2012, 05:07:08 pre podne »
evo da se pohvalim odmah

nabavio sam dva sidra. jedno ralo od 25kg sa 2m lanca i jedan dunford oko 15-20kg sa 2m lanca sve naravno polovno ali u odlicnom stanju.
pre nego sto vam kazem koliko sam to platio interesuje me koliko bi to vrijedilo realno  roll4

Oduvek sam sanjao Panticu da budem kapetan od belu ladju!

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #46 poslato: 15, 03, 2012, 07:28:40 pre podne »
Srećko Šojiću,

Lanac koji se kači na sidro treba da bude dosta duži od ta dva metra.
Funkcija tog lanca nije ukrasna nego da polugu sidra drži u oborenom položaju, priljubljenu uz dno, kako bi se sprečilo da vodena struja podigne sidro i otkači ga.
Treba imati u vidu i potrebnu dužinu konopca za sidrenje.

Ja znam da, kada sam se raspitivao o sidrima, došao sam do zaključka da je meni, za moj mali i laki čamac, za "mačak" sidro od 4 kg potrebno 5 metara lanca i najmanje 20 m konopca za sidrenje u vodama dubine do 5 m.

Ima na ovom sajtu sigurno pozvanijih od mene, sa većim iskustvom i boljim poznavanjem nautike i ovakvih stvari, pa bi bilo dobro da daju svoj komentar.

Van mreže Srecko Sojic

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 331
    • Bela Ladja
  • Brod tip: Mistral
  • Marina: Rotterdam
  • Veličina: 7.0m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #47 poslato: 15, 03, 2012, 07:34:12 pre podne »
Hvala na savjetu LSI

svakako cu postaviti veci lanac na oba sidra i bar 50m sidrenog konopca kako je ranije savjetovano.

koji sidro je bolje koristiti kao primarni; ralo ili dunford posto cu imati oba? ralo je oko 20kg a dunford je oko 15.
Oduvek sam sanjao Panticu da budem kapetan od belu ladju!

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #48 poslato: 15, 03, 2012, 08:13:18 pre podne »
Direktan odgovor na ovo pitanje ne bih da dajem - to bih prepustio "kvalifikovanijima" i iskusnijima.

Sidrenje je važno i bitno za bezbednost na vodi. Vrstu i težinu sidra treba izabrati imajući u vidu razne faktore. Po meni, najvažniji su težina plovila, vrsta podloge na mestu sidrenja i brzina vodenog toka.

Imam dosta literature koja se bavi sidrima i sidrenjem ali svi ti dokumenti su dosta veći od formata koji možemo ovde na forumu da postavimo kao priloge porukama.
Zato ću biti slobodan da iskoristim Vašu e-mail adresu da Vam pošaljem informaciju o uporednom testu nekoliko vrsta različitih tipova sidra i još po nešto na ovu temu, a Vi ćete nakon što to pogledate i uzmete u obzir i neke druge preporuke naših koelga sa foruma, morati sami da izaberete svoju dobitnu kombinaciju.

Van mreže Srecko Sojic

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 331
    • Bela Ladja
  • Brod tip: Mistral
  • Marina: Rotterdam
  • Veličina: 7.0m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #49 poslato: 15, 03, 2012, 08:16:52 pre podne »
jos jednom hvala LSI, s obzirom na autenticnost fotografija mogli bi da predjemo i na per tu, bar sa Vase strane

naravno da mozete korititi mail adresu za slanje svih podataka vezanih za plovidbu i plovila

sto se parametara tice
- tezina plovila oko 1500kg
- brzina toka, zavisi od Save
- podloga, vjerovatno debeo mulj

 roll4
Oduvek sam sanjao Panticu da budem kapetan od belu ladju!

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #50 poslato: 15, 03, 2012, 08:52:06 pre podne »
Sve ovo što ti LSI kaže je teorecki u pravu a praktično koje god od ta dva da izabereš će te držati bez problema jer sa jedne strane taj brotić nije težak a sa druge strane i jedno i drugo sidro sa slike su ozbiljna i dovoljno teška da i ta dva metra lanca će biti sasvim dovoljna. Ono što je kod sidrenja vrlo bitno to je koliko konopa ispustiš jer i 50 kg može da te pomeri ako npr na 1m dubine ispustiš 1,5m. Taj odnos bi trebalo da bude barem 5 dubina a ponekad i više. Što se tiče koje sidro mislim da ti je dunford za tvoju namenu možda praktičniji i bolji. Uzmi samo malo bolji konop i deblji da ne cepaš ruke.

Van mreže Srecko Sojic

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 331
    • Bela Ladja
  • Brod tip: Mistral
  • Marina: Rotterdam
  • Veličina: 7.0m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #51 poslato: 15, 03, 2012, 08:55:20 pre podne »
brokeru ako sam te dobro razumio na dubini od 5m moras da ispustis 25m konopca, je l' tako?

u nekoj holandskoj nautickoj knjizi sdam procitao da se prilikom sidrenja baca i prednje i zadnje sidro...
Oduvek sam sanjao Panticu da budem kapetan od belu ladju!

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #52 poslato: 15, 03, 2012, 08:59:53 pre podne »
vidim ja da ce biti ono bolje im se pridruzi jer ne mozes da ih pobijedis svakako :-)

sta je bolje uzeti 12V ili 24V akumulator s obzirom da cu i solarne ploce i inverter uzeti? Kapetan rece sve preko 100Ah je dobro

To je bila i moja nedoumica-navikao sam se na 12v a sada mi je osnova 24v ali sam skapirao konačno zašto je bolje imati 24v. Recimo sijalica 15w na 12v troši 1.25a a ista ta na 24v troši 0.62a. Gubici struje su manji i slično sa druge strane sve na 24v je skuplje ali se i to da rešiti relativno jeftino sa DC/DC pretvaračem koji sa 24v spušta na 12v. Za elektroniku na brodu je to čak i bolje jer daje stabilnih 12v. Ja sam na kraju napravio 12/24/220v. Samo ne zaboravi da ako hoćeš dve grupe akumulatora i hoćeš 24v onda ti treba 4 akumulatora. Kako god mislim da ti to ne treba i da ti je 12v totalno ok

Van mreže Srecko Sojic

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 331
    • Bela Ladja
  • Brod tip: Mistral
  • Marina: Rotterdam
  • Veličina: 7.0m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #53 poslato: 15, 03, 2012, 09:03:36 pre podne »
posto i dalje ne planirama kamaranje opreme i samo povremenu upotrebu broda mislim da ce 12V biti dovoljno zbog kompatibilnosti ugradnog materijala. znaci 12V sa sto vecom amperazom, solarna ploca i neki manji invertor cisto ako zatreba za nesto
Oduvek sam sanjao Panticu da budem kapetan od belu ladju!

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #54 poslato: 15, 03, 2012, 09:15:49 pre podne »
brokeru ako sam te dobro razumio na dubini od 5m moras da ispustis 25m konopca, je l' tako?

u nekoj holandskoj nautickoj knjizi sdam procitao da se prilikom sidrenja baca i prednje i zadnje sidro...

Da upravo to nije baš kruto taj odnos ide od barem 3 do 7 i može zavisiti od niza stvari, koliko planiraš da usidren ostaneš, pozicije, dna, vremenskih uslova i slično. Po sunčanom danu bez vetra a planiraš da ostaneš pola sata možeš da ispustiš i 3 i 4 dubine. Ako planiraš da ostaneš da spavaš onda ćeš i po najlepšem vremenu ispustiti i više od 7 dubina (i to posebno u početku - skoro da sigurno nećeš mirno spavati 6589)
Videćeš u realnim okolnostima 5 m je već solidno velika dubina za sidrenje i retko kad ćeš se za duže tako sidriti. Neke ok dubine su oko 1,5-2 -3m. Kod sidrenja ti je najbitinije odabir mesta gde se sidriš a to bi trebalo da bude u zavetrinama što dalje od plovnog puta i sl.

Što se tiče dva sidra to je večita tema da ili ne. Mislim da je jedno a dobro bolje rešenje jer je dobro pustiti lađu da se namesti u zavisnosti od vetra. Varijanta i sa krme se radi ako ima dosta plovila u okolini pa bi krug okretanja mogao da dovede do udaranja lađa ali to ima smisla ako su i drugi oborili sidra po krmi. Ove godine sam se samo jednom tako sidrio  na spavanju u Porečkoj reci i to samo zato što sam bio uvezan sa još jednim brodićem koji je bio na svom sidru. Sa krme je pušteno još jedno sidro da nas ne okreće i da nam ne zamrsi prednje konope.

Van mreže Srecko Sojic

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 331
    • Bela Ladja
  • Brod tip: Mistral
  • Marina: Rotterdam
  • Veličina: 7.0m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #55 poslato: 15, 03, 2012, 09:26:17 pre podne »
hvala na izdasnom odgovoru.  114
za sada cu ipak da se koncentrisem na nabavku osnovne opreme a ove tehnike cu ostaviti za kasnije. naravno sve je ovo vec "copy-paste" u licnom prirucniku za kasnije.

 roll4
Oduvek sam sanjao Panticu da budem kapetan od belu ladju!

Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #56 poslato: 15, 03, 2012, 09:44:28 pre podne »
Ajde da te zamoli drug nesto . Za ovu temu 4 stranice su dosta a i zaokruzena je . Postavljaj sledeca pitanja u nove ili vec postojece teme koje su vezane za temu . Nisam administrator ali ... steta je da se izgube kvalitetni odgovori za nekoga ko se tek prijavi .
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #57 poslato: 15, 03, 2012, 13:24:32 posle podne »
12V i neces imati nikakve brige ... 24 volte su komplikovane do zla boga.. jeste tacnp da trosi manje sijalica , ali trazi vise akumulatora sto se opet svede na isto ...

minimum za sidrenje je 3 duzine dubine.. na 5 metara bacas 15 metara ....  ta sidra su sasvim ok , cak po meni i malo preteska za tu ladju ali su povpoljna ne trazi nista vise sasvim su ok ...

ovo sidro sa slike bacaj gde god hoces  (pesak, sljunak, kamen.... ) drzace.. ali ce da zeza ako ga bacas na travu , za travu bacaj drugo sidro

Van mreže HOGAR

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1446
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Hogar Strasni
  • Brod tip: Djena ship ''Hrabri''
  • Marina: ''Nautek'' Zemun
  • Veličina: 11 m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #58 poslato: 15, 03, 2012, 15:22:00 posle podne »
 ha ha ha ,dakle,nas narod je cudo,od viska glava ne boli.Srecko,to sidro od 20kg i lanac su ti za jednokratnu upotrebu.Ako imas noz,ostar,mozda ces i da se vratis u marinu,u neko doba.Moj camac ima 4,5-5t,i sidro dunfort 12kg i 5m lanca,i molim Boga da ne moram da ga obaram.Ono plug sidro prodaj, a danfort zameni za 8kg i 5m lanca f8 i da sve bude O.K.,moj ti je savet  sajkaca 114
Kolumbo ko ti dade ladju, j.... te radoznala

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #59 poslato: 15, 03, 2012, 16:52:51 posle podne »
Citat
Uz ta sidra je neophodan King Kong kao pomocni mornar ili vitlo.

 ha ha ha

Moj kolega kad idemo na pecanje odmah naglasi: NEĆU DA BUDEM SIDRAŠ!
Imam neki teg od 18kg i to je zlo božije.
Što kaže Hogar za jednokratnu upotrebu.

 44444 od toga.