Autor Tema: Konopci za vezanje  (Pročitano 19075 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Srecko Sojic

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 331
    • Bela Ladja
  • Brod tip: Mistral
  • Marina: Rotterdam
  • Veličina: 7.0m
Konopci za vezanje
« poslato: 12, 03, 2012, 11:08:12 pre podne »
pozdrav ladjari

Interesuje me koji konopci su najpogodniji za vezanje camca/brodice/ladje i koja duzina je preporucljiva za nase uslove.

Znam da ce mnogi pomisliti "konopac kao konopac" ali vjerujem da ima razlicitih iskustava sa najlonskim ili konopcima od prirodnog materijala.

Koliko konopaca je preporucljivo imati na camcu i gdje ih treba postaviti?

Eto, jedna nova tema i par novih pitanja od mladjeg retardiranog brata  roll4
Oduvek sam sanjao Panticu da budem kapetan od belu ladju!

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #1 poslato: 12, 03, 2012, 11:11:30 pre podne »
Uf gde bas pitas za konopce?!
Tema nije nova,cak je oko iste bilo X rasprava...
Ima boljih,losijih,ako ih menjas redovno,tj koristis dok ima smisla,onda neces imati problema koje god da kupis,i nikada ih neces imati dovoljno.
Znaci raznih duzina,debljina,za vezivanje,na kratko,na dugo,za sidrenje,za vucu,za vesanje... jh jh

Van mreže Srecko Sojic

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 331
    • Bela Ladja
  • Brod tip: Mistral
  • Marina: Rotterdam
  • Veličina: 7.0m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #2 poslato: 12, 03, 2012, 11:24:44 pre podne »
jbg gorance to sam znao i sam  m5

kao sto vec navedoh ja sam mladji retardirani brat i totalni arhiduduk za brodoopremu. ne mogu otici u prodavnicu i kupiti 200m konopca razlicitih kalibara debljina i duzina

zar ne postoji neka osnova bar majku mu? ono na fazon:
1.) laneni konopac 20m debljine 20mm za vezanje na dugo postavljase uglavnom na pramac,
2.) najlonski konopac 2m debljine 15mm za kratko vezanje
3.) laneni konopac 15m debljine 50mm za sidro
4.) itd itd

il da ja ipak kupim tonu konopca pa da to razvucem okolo  4587
Oduvek sam sanjao Panticu da budem kapetan od belu ladju!

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #3 poslato: 12, 03, 2012, 11:59:45 pre podne »
pozdrav ladjari

Interesuje me koji konopci su najpogodniji za vezanje camca/brodice/ladje i koja duzina je preporucljiva za nase uslove.

Znam da ce mnogi pomisliti "konopac kao konopac" ali vjerujem da ima razlicitih iskustava sa najlonskim ili konopcima od prirodnog materijala.

Koliko konopaca je preporucljivo imati na camcu i gdje ih treba postaviti?

Eto, jedna nova tema i par novih pitanja od mladjeg retardiranog brata  roll4


Na ovom forumu su se mnoga koplja polomila u raspravama oko konopaca. Dosta vremena ćete provesti pretražujući stare teme.
Mislim da je najjednostavnije (ako ste iz Beograda ili bliže okoline) da odete do prodavnice našeg prijatelja Buse2 (Saša) koja se nalazi na Zemunskom keju, na uglu kod pijace.
Saša ili sin, David, rado će Vam pomoći jer imaju veliki broj različitih konopaca, raznih po vrsti, debljini i kvalitetu.
Sami ćete odlučiti koji kvalitet ste spremni da platite a oni mogu da pomognu preporukama oko toga koja debljina i dužina za koju namenu...

I još nešto, nemojte da se iznenadite ako se posle moje poruke pojavi niz komentara na račun kvaliteta Businih konopaca - dešavalo se to i ranije. Ja mogu da Vam kažem da dosta nas ima konopce koje smo kupili kod njega. Ako su pravilno odabrani i ako se koriste kako treba, to su sasvim dobri i upotrebljivi konopci.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #4 poslato: 12, 03, 2012, 12:00:20 posle podne »
Osnove nema,mudrovanja ima koliko neces.  6589
Napravis par konopaca za mesto gde ti stoji camac,napravis ih na merku i oni uvek ostaju tu gde treba.
Nabavis,npr par konopa po 20m,isto tako po 10m i mirna ti glava.
Oko ovoga moze mnoooogo da se mudruje,u sta ces se i sam uveriti,redovno menjaj kanape,imaj ih i vise nego sto mislis da ti treba i sve je ok.
U malom camcu bez kabine imam nacet bunt od 100m,i jos negde oko 20 raznih kanapa.Dva sidra,lanac kao predvez,po 15ak metara konpa na sidrima i sve to na malom camcu...KONOPA NIKAD DOSTA.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #5 poslato: 12, 03, 2012, 12:38:17 posle podne »
necu komentarisem Busine konopcie... samo cu reci da su jako losi ali ujedno i najeftiniji ... sve ostalo sto valja je jako skupo ... ja te busine menjam svake dve godine i tako odrzavam neki kvalitet....

moj savet ti je... uzmi 200 metara konopa od 8-10 mm... i 100 metara od 4-6mm i polako seckaj za sta ti treba to je jedino ispravno... niko ti ne moze reci koliko ti konopca trega za vez koliko za bitve i slicno...

sam se drzi par pravila

1 NIKAKO PLUTAJUCI (Polipropilen ) on sluzi za susenje vesa.. a ovde ga prodaju kao idealan za natuiku jer pluta  56568 ...
2 Ako uspes da nadjes najlon to je odlicno , prirodni kanapi nemaju vise neke preterane prednosti nad prirodnim ... a Manilu orginalnu tesko da ces naci ..
3 Najbolji kanapi su od kevlara... ali su JAKO SKUPI... pre par dana sam radio sa jednim kevlarskim i glava nas nije zabolela...


Jako bitan savet jeste , ako si jednom vrlo jako nategao kanap i ako je doslo do sitnog istezanja ne koristi taj kanap vise ni za sta pametno , daj ga deci da se igraju ili ga cuvaj za nesto drugo ...

obavezno nauci kako se mota kanap pomoci ce ti u nebrojeno situacija, a i par osovnik cvorova nece da skodi ...

Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #6 poslato: 12, 03, 2012, 13:00:15 posle podne »
Semberac , ti imas prednost posto u Bjeljini ,ako nije zatvorio, postoji proizvodjac konopa(uzar) . Duzine ... nekako je najblize ovo Kapetanovo , dva bunta od po xy metara pa ... 4587
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.

Van mreže espresso

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 726
  • Pol: Muškarac
  • BG-509C
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #7 poslato: 12, 03, 2012, 13:50:36 posle podne »
jbg gorance to sam znao i sam  m5

kao sto vec navedoh ja sam mladji retardirani brat i totalni arhiduduk za brodoopremu. ne mogu otici u prodavnicu i kupiti 200m konopca razlicitih kalibara debljina i duzina

zar ne postoji neka osnova bar majku mu? ono na fazon:
1.) laneni konopac 20m debljine 20mm za vezanje na dugo postavljase uglavnom na pramac,
2.) najlonski konopac 2m debljine 15mm za kratko vezanje
3.) laneni konopac 15m debljine 50mm za sidro
4.) itd itd

il da ja ipak kupim tonu konopca pa da to razvucem okolo  4587

imao sam gliser sa kabinom od 7.3 metara duzine i brodskim motorom od 320ks. ukupna tezina oko 1500kg.
od sidra i konopa na brodu imao sam sledece:
1. sirdo macak 6kg + lanac 6mm, 5 metara + 30 metra sidrenog konopa debljine 10mm
2. privezni konopi 2 puta po 6 metara i 2 puta po 12 metara (za springove) debljine 8mm
3. rezervno sidro macak 12kg + 50 metara sidrenog konopa debljine 14mm
ovo navedeno mi je bilo dovoljno da se godinama sigurno sidrim i privezujem na savi i dunavu.
konopi debljine ispod 8mm su dobri samo za vezivanje bokobrana.
konopa ima raznih kvaliteta, ali bitno je da ne kupujes plutajuce konope. takav nabavi ukoliko planiras da vuces skijasa ili neki rekvizit za vodu.
takodje je vazno da konope povremeno ispiras slatkom vodom i da proveravas da nisu osteceni ili naceti od struganja (pogotovo sidrenjake!!!).
Ne idite utabanim putem. Umesto toga krenite tamo gde puta nema i ostavite trag.

Van mreže Srecko Sojic

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 331
    • Bela Ladja
  • Brod tip: Mistral
  • Marina: Rotterdam
  • Veličina: 7.0m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #8 poslato: 12, 03, 2012, 13:57:05 posle podne »
ljudi svaka cast!

ocigledno da ima dosta razlicitih preferenci ali sad bar znam od cega da pocnem. hvala puno na savjetima.
posto idem po kruzer u holandiju, koja inace ima najbrojniju flotu, mislio sam da kupim nesto opreme, usput sto se kaze pa se zato interesujem sta mi sve treba. bar ono osnovno jer kruzer nema nista osim motora

@poljo, majstor pero je jos ziv i zdrav i radi punom parom na kruznom toku. sigurno cu ga posjetiti da vidim sta on kaze i kakva su mu iskustva sa konopcima. negdje sam spomenuo da mi je stari penziju zaradio u brodogradnji tako da kuci ima konopaca jedno 2 tone! moram i to da preberem da vidim sta valja

e sad, sidro....vidio sam da ima razlicitih tipova za razne namjene.

konkretno: koji tip i koja tezina su najpogodniji za Dunav i Savu za poliesterski kruzer 7x2 m ukupne tezine jedno 1500kg?
Oduvek sam sanjao Panticu da budem kapetan od belu ladju!

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #9 poslato: 12, 03, 2012, 14:04:47 posle podne »
Samo blic potpitanje za espressa: Šta se meri kad se kaže lanac 6mm? (debljina mesa karike?)

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #10 poslato: 12, 03, 2012, 14:06:31 posle podne »
@espresso

konopi debljine ispod 8mm su dobri samo za vezivanje bokobrana.

upravo to ... ali uvek nadju primenu ... zastavice, cuvarke, krmeni vez pri teglju, tenda , sator...  ma vazda nesto sitno treba vezati, utegnuti i slicno ...
graota je za cuvarku seci sidrenjak od 10 mm

@Sojic
iako nisam bio ljubitelj Bruce sidro (Bruce anchor) mi se jako , jako , jako dobro pokazao na jedrilici 23 feeta oko 1 tone, sto je blisko tebi ...



odmah za njim mi se dobro pokazao i dunford sidro (anchor danforth )



e sad dosta ljudi preferira macak sidro ... ja od njega bezim ko djavo od krsta , jeste imam jedno na ladji al doslo sa ladjom pa sam ga ostavio za pomocno i za nedaj boze...

kad vec ides tamo pazari (mozes i da napravis) jedno zavlacno sidro manjih dimenzija da te drzi u toku  ( drift anchor) ... ovde je omiljena fora da bace kofu na konopcu i kao to je to  56568 ...



invertor naravno kupi, gel akumulator, solarne panele, fish findere , sonare i slicno sve je tamo drastico jetinije nego ovde...

Van mreže Srecko Sojic

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 331
    • Bela Ladja
  • Brod tip: Mistral
  • Marina: Rotterdam
  • Veličina: 7.0m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #11 poslato: 12, 03, 2012, 14:14:15 posle podne »
to to to kapetane to mi treba!
nema nista gore kad otpucam toliki put, dovezem prazan brod i onda vidim da je nesto kod nas tri puta skuplje ili da nema

jel moze neki detalj oko akumulatora i solarnih panela? naravno znam da ide koliko para toliko muzike ali neki prosjek je uvijek dobar parametar :-)


aj da se ne zahvaljujem vise, popicemo nesto i izvrnuti neki rostilj cim budem plovan!
Oduvek sam sanjao Panticu da budem kapetan od belu ladju!

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #12 poslato: 12, 03, 2012, 14:49:45 posle podne »
Inverter OBAVEZNO SINUSNI jacine od 300 watti pa na vise (koliko imas para)
GEL akumulator sto vise ampera, ali ovo je za potrosace ne za motor (cena od 1-2 evra po amper casu) uzimaj preko 100Ah
Solarni panel SAMO MONO CRISTALNI tamo bi trebalo da su oko 1.3 evra po wattu , uzmi preko 100 watti...

Ako si pecaros onda znas koji sonar ti treba...  (Lowrance je ovde izgleda jeftiniji, garmin proveri cene sa perom)
Kartografija , kupi tamo garmina a ovde pazari mape , lowerance ima krljavu mapu
Radio stanica (Marine Band) stacionarnu i rucnu ... ili Stacionarnu sa daljinskim mikrofonom (SIMRAD imas dole u SVB predtsvaljanje jedne idealne)
Glomax antenu za radio stanicu ( u srbiji je izmejdu 40 i 50 evra u garminu )

Pojaseve za spasavanje... na njima imas oznake N50 N75 N100... NE UZIMAJ nista ispod N100 (nema veze sa kilogramima to da se ne zbunis)

Kanape - uzmi jedna kvalitetan karbonski za nedaj boze 10-16mm , kada treba neko da te tegli ili cupa iz blata... imas u jednoj temi kako je broker prosao sa jeftinim domacim kanapom zamalo nije poginuo ...

Wc solja ako je nema na ladji ovde je oko 150 evra tamo jeftinija , obavezno za RUCNOM pumpom, nezezaj se da uzmes sa elektricnom pumpom

Mozda elektircni winch za sidro ali i tamo je skup :(


mozda nije losa ideja uzeti pomocni camac gumenjak tamo ... jeftiniji su i kvalitetniji nego ovde a obicno idu u kompletu za malim 4t motorima... kada uporedis cene izadje da je camac grates...


Van mreže espresso

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 726
  • Pol: Muškarac
  • BG-509C
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #13 poslato: 12, 03, 2012, 15:04:27 posle podne »
Samo blic potpitanje za espressa: Šta se meri kad se kaže lanac 6mm? (debljina mesa karike?)
meri se precnik debljine "mesa" karike. nikako sirina ili duzina karike
Ne idite utabanim putem. Umesto toga krenite tamo gde puta nema i ostavite trag.

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Konopci za vezanje
« Odgovor #14 poslato: 12, 03, 2012, 15:27:59 posle podne »
 hi