Autor Tema: Gumeni camac. Koliki motor staviti?  (Pročitano 27453 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže vmiro

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 33
  • www.mojaladja.com
Odg: Gumeni camac. Koliki motor staviti?
« Odgovor #45 poslato: 28, 07, 2015, 11:25:50 pre podne »
Znam da je tema prilično stara, ali pošto je problem sličan, nisam htjeo da otvaram novu temu.
Vidjeo sam u jednom postu da je korisnik batica78 ojačavao zrcalo na desantnom vojnom čamcu radi stavljanja motora veće snage. Isti čamac imam i ja i sa motorom od 25KS dolazi do savijanja zadnjeg dijela čamca. Slika više govori:



Crvena linija sa oznakom 1 pokazuje dužine zadnje dvije daske. Pri povećanju brzine čamac se lomi na spoju ove dvije daske (crvena linija 2).
Po slikama korisnika batica78 čini se da bi ojačanje u vidu šipke L profila vezano za zrcalo i pod riješilo problem. Na slici crnom linijom 3 sam označio profil koji bi napravio. Nisam siguran koliko dug treba da bude dio koji ide na pod...na slici ide preko čitave poslednje podne daske i pola sledeće. Da li je to dovoljno?

Ako ima bilo kakva iskustva sa ojačavanjem desantnog vojnog čamca DC-10, svaki prijedlog i sugestija su dobrodošli...a i koja sličica ;)

Hvala
mIRO
« Poslednja izmena: 29, 07, 2015, 07:58:33 pre podne vmiro »

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Gumeni camac. Koliki motor staviti?
« Odgovor #46 poslato: 28, 07, 2015, 15:26:58 posle podne »
Ne mogu da ti vidim sliku ali taj roll bar da bi bio u funkciji moras da produzis do prrve daske bar do polovine jedino tako ces da sprecis "zvakanje"izmedju dasaka.nazad ih ispravis po zrcalu i poprecno povezes da ne smeta penti napred isto po patosu da bi sprecio uvrtanje.Za jacii motor i dva kosnika pod 45stepeni ili cak i manje da povezes kz sa uzduznim ojacanjem.Ako ostavis samo ukrucenje na prvoj dasci zvakat ce na sledecoj moras sve da ih ukrutis
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Gumeni camac. Koliki motor staviti?
« Odgovor #47 poslato: 28, 07, 2015, 17:00:20 posle podne »
Ne mogu da ti vidim sliku ali ...

sredjeno

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Gumeni camac. Koliki motor staviti?
« Odgovor #48 poslato: 28, 07, 2015, 18:09:45 posle podne »
Super za sliku.Crnu liniju produzis sve do pramcane daske naravno s obe strane camca i na pola pramcane daske ih spojis poprecnim ojacanjem.Po kz je to ok crna linija a tu gde ti se nalaze ti zatazaci treba  ti kosnik od L da povezes i dodatno ojacas vezu kz i uzduznih nosaca.25ks na 100kg gumenjaka je jaka sila kad das gas.Taj patos od letvica bi sa donje strane do komore trebao da ima hrastovu letvu na koje nalezu letvice od patosa ako nemas dodaj jer ce tu stalno da ti zvace sto im je urodjena boljka.
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Gumeni camac. Koliki motor staviti?
« Odgovor #49 poslato: 28, 07, 2015, 18:14:45 posle podne »
Sad vidim letvu na patosu uz komoru al s gornje strane.
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže vmiro

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 33
  • www.mojaladja.com
Odg: Gumeni camac. Koliki motor staviti?
« Odgovor #50 poslato: 29, 07, 2015, 07:56:39 pre podne »
sredjeno

Da, hvala za sliku ;)

Super za sliku.Crnu liniju produzis sve do pramcane daske naravno s obe strane camca i na pola pramcane daske ih spojis poprecnim ojacanjem.Po kz je to ok crna linija a tu gde ti se nalaze ti zatazaci treba  ti kosnik od L da povezes i dodatno ojacas vezu kz i uzduznih nosaca.25ks na 100kg gumenjaka je jaka sila kad das gas.Taj patos od letvica bi sa donje strane do komore trebao da ima hrastovu letvu na koje nalezu letvice od patosa ako nemas dodaj jer ce tu stalno da ti zvace sto im je urodjena boljka.

Patos sa obje strane ima tu hrastovu letvu koja ne da da se camac "lomi". Ta letva ide do polovine poslednje podne daske i baš tu imam problem.
Da li ima potrebe da idem sa tim uzdužnim ojacanjima duž citavog patosa do pramcane daske s obzirom da ove bocne hrastove letve solidno rade posao?
Inace, ne planiram stavljati veci motor od 25KS, niti mi treba neka brzina. Kada izglisiram, brzina je negdje 22km/h sa 4 osobe, što mi je sasvim dovoljno...
Možda nešto ovako:



Žutom bojom su označene poslednje dvije podne daske, crvenom hrastove letve i crnom potencijalno ojačanje.

Pozdrav
mIRO

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Gumeni camac. Koliki motor staviti?
« Odgovor #51 poslato: 29, 07, 2015, 09:03:14 pre podne »
Pozdrav Miro.Ovako ces da ukrutis samo te dve zadnje krmene daske a pocet ce da zvace na sledecem spoju gde nema ojacanje tako da kad vec radis produzi crno ojacanje(L profil ili sta vec koristis) i ukruti i pramcanu dasku obavezno i spoji levu i desnu preko polovine pramcane daske .Hrastova letva sluzi prvenstveno za zastitu komora od letvi patosa i naravno da to malo ukruti.Ako su ti letvice patosa malo krive te drvene kajle pomeri sto vise(nabij)uz letvu i komoru.L profil treba da pomeris sto vise uz komoru (sa druge strane tih zatezaca tih kanapa ili sajlica) i bukvalno kako oni stoje(a mozes cak i do sledece daske) jos jedan L da izgleda kao trougao sa uzduznim ojacanjem.Na taj nacin sile koje pravi penta(bilo koja) prenosis i rasporedjues na L nosace po celoj duzini camca eliminises zvakanje preko talasa.Ako stavis i drvenu kobilicu iznenadit ces se.Ako ti je zrcalo ok onaj L po  zrcalu ti i ne treba(bar ne tako nisko).Bolje ispod tog ojacanja za motor.Ja sam imao sport 320 kacio sam i T18 na njega pored rol bara stavljao sam i gurtne za noge da ne bi ispadali iz camca.
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže vmiro

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 33
  • www.mojaladja.com
Odg: Gumeni camac. Koliki motor staviti?
« Odgovor #52 poslato: 30, 07, 2015, 09:01:12 pre podne »
Pozdrav Miro.Ovako ces da ukrutis samo te dve zadnje krmene daske a pocet ce da zvace na sledecem spoju gde nema ojacanje tako da kad vec radis produzi crno ojacanje(L profil ili sta vec koristis) i ukruti i pramcanu dasku obavezno i spoji levu i desnu preko polovine pramcane daske.

OK, jasno mi je, ići ću na tu varijantu da ukrutim čitav čamac. Ovaj čamac ima pet odvojenih letvica patosa koje se mogu skinuti i jednu na pramcu koja je fiksirana za čamac. Mislim da neću moći spojiti ove dvije na pramcu (na slici 1. i 2.) pošto se čamac tu sužava, a te letve nisu u ravni sa ostalima, odnosno, izdignute su u odnosu na ostale zbog kobilice. Jedino bih mogao da zavarim pod uglom nastavak preko ove dvije pramčane daske ??



Hrastova letva sluzi prvenstveno za zastitu komora od letvi patosa i naravno da to malo ukruti.Ako su ti letvice patosa malo krive te drvene kajle pomeri sto vise(nabij)uz letvu i komoru.L profil treba da pomeris sto vise uz komoru (sa druge strane tih zatezaca tih kanapa ili sajlica) i bukvalno kako oni stoje(a mozes cak i do sledece daske) jos jedan L da izgleda kao trougao sa uzduznim ojacanjem.Na taj nacin sile koje pravi penta(bilo koja) prenosis i rasporedjues na L nosace po celoj duzini camca eliminises zvakanje preko talasa.

Te drvene kajle su nabijene skroz do hrastove letve tako da je fiksiraju uz komoru čamca. Ovo ojačane bih stavio odmah uz te "kajle" kao što je prikazano na slici, to je najbliže što mogu da priđem komori.
Taj trougao neće biti problem, kao na slici kod batica78:


Ako stavis i drvenu kobilicu iznenadit ces se.Ako ti je zrcalo ok onaj L po  zrcalu ti i ne treba(bar ne tako nisko).Bolje ispod tog ojacanja za motor.Ja sam imao sport 320 kacio sam i T18 na njega pored rol bara stavljao sam i gurtne za noge da ne bi ispadali iz camca.

Znam da stariji modeli desantnog čamca imaju drvenu kobilicu. Zamjena kobilice je već drugi projekat ;)

Što se tiče ovog ojačanja, mislio sam da koristim cijev pravougaonog profila 40x20mm, nadam se da je to adekvatno?

Pozdrav
mIRO

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Gumeni camac. Koliki motor staviti?
« Odgovor #53 poslato: 30, 07, 2015, 16:01:02 posle podne »
 Ta kutija je ok samo taj ugao napravi veci.Tamo gde je njima sraf odatle nek ti krene kosnik pa dokle god ne smeta za noge dok sedis.I produzi kutije bar do pola daske br 2 ili kolko mozes i poprecno ih povezi inace ce da se uvrce a bi ce i dobra osnova za neku eventualno konzolu i komande.Naravno i drvena kobilica al da patos naleze na nju da bi drzala platno patosa sto zategnutijimbi ce to ekstra.Ne kao onaj zodiac ali ekstra i ukrucen i brzi nego sad.
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže vmiro

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 33
  • www.mojaladja.com
Odg: Gumeni camac. Koliki motor staviti?
« Odgovor #54 poslato: 30, 07, 2015, 16:42:55 posle podne »
Primljeno k znanju. Mislim da imam sad dovoljno informacija, samo da uhvatim malo vremena pa da se bacim na posao.
Zorane hvala mnogo a informacijama, javljam se sa rezultatima ;)


Pozdrav
mIRO

Van mreže balkanhost

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 1
  • www.mojaladja.com
Odg: Gumeni camac. Koliki motor staviti?
« Odgovor #55 poslato: 03, 08, 2017, 12:51:45 posle podne »
Pozdrav, jeste da je stara tema, ali da ne otvaram drugu, probacu da nastavim ovde...mozda ko i vidi.
Pratio sam malo ovu temu i kako su pojedini clanovi ojacavali camac DC-10, te se i ja planiram u narednom periodu upustiti u slican projekat na DC-10 (kobilica na duvanje).

Posto je planirano da se stavi motor od 50KS (mozda i 60KS, jer su pregovori u toku) imam nekoliko nedoumica:
Prije svega kako ce se ovaj camac ponasati sa takvim motorom? Sto se tice tezine samog motora misim da tu nema nekog veceg odstupanja, jer vojska je na ove camce stavljala one preteske jonsone 40KS...
Kojim profilima ojacavati camac, da li je ok profil 40x20 3mm?
Koliko ljudi na camcu bi bilo optimalno, da bi moga da izglisira sa motorom od 50KS? Posto ovaj camac modifikujemo za potrebe ronjenja, 6,7 ljudi bi nam bilo idealno....

Unaprijed se izvinjavam ako sam postavio previse pitanja :)

pozdrav

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Gumeni camac. Koliki motor staviti?
« Odgovor #56 poslato: 03, 08, 2017, 14:00:27 posle podne »
Ja sam se bavio ronjenjem i koristili smo DC sa tomos 4 sa 10 ronilaca plus čamdžija... To je bilo strašno, pola se ronilaca oblači dokle se druga polovina kupa pa onda se oni oblače... Mislim da sa 50 konja i 5 ljudi ima da glisira i bez ojačanja... dovoljne su mu one njegove sajle na zrcalu. A sa Tomos 18 je već išlo pristojno.
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!