Autor Tema: Dilema jedrilica ili brodic  (Pročitano 6555 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže radoradovic

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 1
  • www.mojaladja.com
Dilema jedrilica ili brodic
« poslato: 03, 03, 2012, 12:27:25 posle podne »
Uvezao bih neko plovilo 6 do 8m, jedrilicu ili brodic pa me interesuje sta je bolje. Za ovu oblast sam laik 90% a onih 10% znam hocu da plovim. Ako neko ima volje da mi po nesto objasni bicu vam zahvalan.Raka

Van mreže Zoran Marinković

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 906
  • Pol: Muškarac
Odg: Dilema jedrilica ili brodic
« Odgovor #1 poslato: 03, 03, 2012, 14:32:44 posle podne »
 114

Prvo pozdrav i dobrodošao !

Drugo, slažem se Duletom. Nabavi neki brodić da bi jednostavno bio na vodi i tek posle par sezona ćeš i sam znati šta je to
što najviše odgovara tvojim potrebama.
Deda Zoran

Van mreže gile69

  • Zeljan da plovi
  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 164
  • Pol: Muškarac
  • BG- 483 E Stara centrala, Dorcol
Odg: Dilema jedrilica ili brodic
« Odgovor #2 poslato: 03, 03, 2012, 18:18:03 posle podne »
Slazem se sa Duletom i Zoranom Marinkovicem.
Jedrilica na Dunavu  dosta treba da vodis racuna o dubini, unutra dosta vise mesta,  ali kada je kisa i hladni vetar napolju imamo probleme. Naravno sve ovo moze lepo da se sredi ali za to je potrbno dosta novca.
Brodic od 6-8 metara sasvim je dovonjan za sve potrebne zelje, skoro 12 meseci godisnje na Dunavu.
 114

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Dilema jedrilica ili brodic
« Odgovor #3 poslato: 03, 03, 2012, 21:02:26 posle podne »
Pa pitanje je da li si jedrilicar ili nisi. Ako jesi onda znaš šta treba da uradis a ako nisi onda je brodić bolje rešenje pa polako možda te jedrenje zainteresuje jednog dana kao našeg Kapetana. Sve ima svoje za i protiv ali generalno na reci i na moru velika je razlika između jedrenja tj mnogo je bolje naravno na moru.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Dilema jedrilica ili brodic
« Odgovor #4 poslato: 04, 03, 2012, 08:06:12 pre podne »
rako ne rece ti gde bi tacno plovio ... jedrilica na savi bas i nije resenje dok za Dunav moze da posluzi ....
na dunavu jarbol na jedrilici od 6-8 ne predstavlja problem jer je recimo pancevac visok 1495 cm ... a tebi je jarbol maximum 9 metara od povrsine vode...

e sad sta treba da pazis ako se odlucis za jedrilicu
1 kobilica mora da ima opciju da se podigne , ako nema tu opciju zaboravi da ces izaci na plazu , ali na neke obale mozes bez problema recimo male vode...
2 Obarajuci jabol, jako malo jedrilica ih ima ali to ti dozvoljava ovo sto dule kaze da pridjes u obalu zaraslu drvecem

to su recimo mane jedrilica u ondosu na brodic... a evo ih prednosti


1 prosle godine sam potrosio oko 80% manje goriva nego da sam koristio brodic , prosecna potrosnja do bele stene i nazad mi je ispod 500 grama dok je recimo uobicajena oko 3-4 litre
2 Plovidba na jedra je neuporedivo zanimljivija od plovidbe motorom
3 Jedrilice su skoro uvek bolje osmiljsene i opremljenije od ladja slicnih gabarita, i skoro sve su fabricke a to mnooooogo znaci ...
4 korita su im plovnija
5 sve imaju V korito i talasi cak ni po kosavi ne predstavljaju opasnost

ali jedrilice ipak traze neko predznanje tako da da ko se radi o prvom brodu ne bih nikako preporucio jedrilicu ...


sa gornjim postovima se ne bih slozio da na jedrilici recimo nemas voznju iz kokpia, to se resava sa elegantnim spray hoodom







ipak su one zamisljene da predju atlantik po svakakvom vremenu  25648



Van mreže nauticant

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 158
Odg: Dilema jedrilica ili brodic
« Odgovor #5 poslato: 04, 03, 2012, 08:28:27 pre podne »
Evo i jednog suprotnog stava, kupi jedrilicu i ne brini svidece ti se. Malo ko je se sa jedrilice vratio na motornjak a motornjaci neretko odu u jedrilicare. Nemoj gubiti vreme na motornjaku ako uopste imas razmisljanja a to znaci i afiniteta za jedrilicu. Brzo se nauci elementarno o jedrenju kao i o plovidbi uopste, a onda predstoje godine sticanja iskustva i daljeg napredovanja u tim vestinama. Manja jedrilica, po mogucstvu sa sklopivom kobilicom(ali ne obavezno) pruza ti mogucnost i da je koristis na moru, sto je veruj mi zaista fenomenalno i ne kosta puno. Kada kupujes gledaj stanje trupa i opremljenost i ne zuri. 

Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Odg: Dilema jedrilica ili brodic
« Odgovor #6 poslato: 04, 03, 2012, 09:01:59 pre podne »
A moze i ovako . Kupis jedrilicu i malo , vrlo malo jaci motor i koristis je kao motornjak dok te ne krene zelja za jedrenjem. Naravno ide skidanje jarbola , uvlacenje kobilice ili izbor neke sa demontaznom , postavljanje ovog sokocala koje kapetan spominje . Stvarno je velika razlika u plovidbi jedrilicom i motornim brodicem iste duzine . Probao i jedno i drugo i ,vjeruj , tesko da cu da odlucim za neki drugi oblik korita u klasi do 9-10 m .
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Dilema jedrilica ili brodic
« Odgovor #7 poslato: 04, 03, 2012, 09:28:50 pre podne »
Pa ako zivis na moru svakako kupi jedrilicu, u beogradu ce ti praviti samo probleme.
Ne mali broj puta sam gledao nesretnike u jedrilicama kako sa interesantnim izrazom na licu duvaju u jedra pokusavajuci da se sklone sa plovnog puta zahuktaloj samohotki.
Kod mene u marini ima dvadesetak jedrilica i sa izuzetkom jedne(da se janez ne uvredi) skupljaju prasinu.
Sto se pecanja tice tu nemoras da brines  f67
Kad je lep dan za jedrenje( sto podrazumeva solidan vetar) onda nije nizasta drugo.
Evo i kapetan od kada je uzeo jedrilicu niti ide negde na pecanje niti ide negde na druzenje il nemoze da dodje il nemoze da se smesti)

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Dilema jedrilica ili brodic
« Odgovor #8 poslato: 04, 03, 2012, 17:02:44 posle podne »
pusti novusa nije mogao da me stigne sa dignutim jedrima na malom vetricu  pa mu sad malo krivo  cap , a sto se samohodki tice ako nema vetra upalis motor i sklonis se... janez je recimo moju a i svoju jedrilici terao direktno na samohodke i nervirao kapetane  56568 ima jedrilica mnoooooogo prednosti ....

a mozes i kao oblak skratis kobilicu utepas jarbol i teras kao deplasmanac sa performansama koje skoto niko u klasicnom deplasmancu nema... a to vuce manju potrosnju i jos 100 drugih stvari

a da je za pecanje i nije bas ... ali to vise zavisi od skippera  fishing

gledano istorijski na Dunavu su 1000ma godina koristili jedra,  samo se za male camce koristila vesla mada je i to prestalo pre 1000 godina ..

slike su Dunavkse :)

Beograd



Petrovaradin



Hajducka Vodenica



Golubac



Kazani



Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Dilema jedrilica ili brodic
« Odgovor #9 poslato: 04, 03, 2012, 22:33:14 posle podne »
Alal ti vera, kao da si pitao: da li da oženim crnku ili plavušu?

Sad dobijaš brdo odgovora, crnka je bolja, plavuša je zakon, ma uzmi ti bogatiju, ili neku iz dobre kuće, ili vredniju, ili onu sa bujnim poprsjem...
A oni drugi kažu nek se crnka ofarba u plavušu, stavi motor na jedrilicu, turi jarbol na motornjak...

Pravi savet je da izabereš onu koju voliš, a kako očigledno ne znaš šta bi, laik si 90%, a ti prvo nađi devojku...

To jest: kupi ti lepo mali čamac, šikljicu,  i malu pentu, pa da savladaš osnovna znanja, na primer: čamac negde mora  da se priveže; pa na jedan lep dan dođe nekoliko sa kišom, vetrom i ko zna čime, a čamac treba održavati; a na dva dana vikenda dođe pet radnih dana; pa vodostaj na  rekama ide i po pet metara gore-dole u toku jedne sezone; pa zimi ume da bude i leda, pa se čamci vade iz vode, treba mesta i za to; brodarice se brzo ukaljaju u blatu.... sve se to događa i kad tebi prija i kad tebi ne prija, ali uglavnom kad ti ne prija.

Kad to savladaš znaćeš i da li želiš da ploviš dalje, da li želiš da ploviš brže, da li želiš i da prespavaš napolju, da li ti prija da se švrćkaš i po kiši, i u proleće i u jesen... pa ćeš poželeti drugačiji čamac, ali ćeš već imati ideju kakav drugačiji, i da li si u stanju da živiš sa njim.
Ako se u međuvremenu razočaraš, ni po jada....

Znači prvo simpatija, pa flertovanje, pa devojka, pa promeniš devojku... i kad ti se dogodi fatalna ljubav, nećeš više nikog ništa pitati, i biće to dok vas smrt ne rastavi.

ps. Nema veće muke i zgubidana od jedrenja na Dunavu. Ljudi koji to rade, uglavnom baš zato to i rade: ljubav je to.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže nauticant

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 158
Odg: Dilema jedrilica ili brodic
« Odgovor #10 poslato: 04, 03, 2012, 22:51:33 posle podne »
Moj savet ti je da uzmes onu sa vecim sisama, samo sto pre, nemoj da gubis vreme