Autor Tema: Sajt "Eko život"  (Pročitano 2377 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže MadScientist

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 44
  • Pol: Muškarac
    • Total Nautika
Sajt "Eko život"
« poslato: 23, 02, 2012, 17:19:35 posle podne »
Nije me bilo već dugo na forumu zbog problema sa netom, ali problem je rešen pa sam došao da vam predstavim jedan sajt koji sam napravio, a zove se "Eko život". Na sajtu ćemo se baviti temama poput očuvanja prirode, obnovljivih izvora energije, sportskih aktivnosti, zdravlja i nekome najzanimljivijih homemade projekata ok

Sajt možete da posetite na:
www.ekozivot.weebly.com



Sajt sam pravio oko mesec dana i "pušten je u promet" pre dva dana, a od tada je posećenost bila oko 700 korisnika. Tokom leta će biti organizovane akcije čišćenja obale Dunava, a ubuduće nadam se i šire.

Sve u svemu ima zanimljivih rešenja koje je lako i jeftino napraviti. Ako se neko oproba u tome može slobodno da se posavetuje u ovoj temu ok

Ako imate neki predlog za sajt slobodno ga ostavite ovde.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Sajt "Eko život"
« Odgovor #1 poslato: 23, 02, 2012, 17:56:35 posle podne »
Bravo Majstore !

Jel imas mozda subscription listu gde mozemo da se prijavimo ?

Van mreže MadScientist

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 44
  • Pol: Muškarac
    • Total Nautika
Odg: Sajt "Eko život"
« Odgovor #2 poslato: 25, 02, 2012, 00:31:44 pre podne »
Od sad je i to moguće 114

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Sajt "Eko život"
« Odgovor #3 poslato: 25, 02, 2012, 08:47:24 pre podne »
Pre, sada već, dve godine Republika Srbija dobila je uredbu Ministarstva za zaštitu životne sredine i prostornog planiranja kojom se firme i preduzetnici obavezuju da plaćaju ekološku taksu za sve količine proizvedenog otpada.

U jednom delu, ova uredba bavi se i problemom vezanim za proizvodnju plastičnih kesa za prodavnice - tregerica.

Svima nama koji smo prijatelji prirode i koji se trudimo da provodimo vreme na vodi i na obalama naših reka i kanala, uživanje kvare hiljade i hiljade odbačenih kesa koje vise kao neke zastavice sa grana i koje se motaju po travi i pesku.

Znamo da se ovom problemu prilazi na razne načine, pa je čak bilo i pokušaja u nekim sredinama da se donesu odluke o zabrani proizvodnje ovih kesa.

A rešenje ovog problema postoji i ono je realno moguće i kod nas u Srbiji.

Zahvaljujući dobrom pristupu i razumevanju u pomenutom Ministarstvu doneta su pravila koja su konačno stupila na snagu i od početka ove godine proizvodjači kesa tregerica imaju mogućnost da biraju:
- da rade na način na koji su radili i pre i da plaćaju taksu u visini od oko 200 evra po toni proizvedenih kesa,
- da u svoje kese dodaju specijalni aditiv koji će kese učiniti okso-biorazgradivim i da plaćaju taksu od svega 10 evra po toni proizvedeni kesa,
- da kese proizvode od biopolimera i da ne plaćaju taksu.

Zašto sve ovo pišem?

Zato što verujem da je i to tema kojom bi Vaš sajt mogao da se pozabavi.
Kao što vidite, u ovom tekstu nigde nisam pomenuo da se moja firma bavi distribucijom pomenutog aditiva, niti sam pomenuo naziv tog aditiva, iako je to pravilima ovog foruma dozvoljeno.
Ako se jednog dana odlučimo da kao firma reklamiramo svoj rad i svoje proizvode na ovom forumu onda ćemo dati i te podatke.

Moja je želja da ukažem na nešto što je postalo realnost u našoj sredini.
Skloni smo da ponavljamo kako u našoj zemlji ništa ne valja i kako nema nade, a to nije sasvim tačno.
Ovo o čemu pišem, upravo je primer koji pokazuje suprotno.

Dodatkom pomenutog aditiva, kese koje se u prirodi spontano razgradjuju u periodu dužem od stotinu, a postoje tvrdnje da je period raspada duži i od 400 godina, menjaju svoje osobine i počinju da se razgradjuju nakon nekoliko meseci od dana kada su proizvedene, a pretvaraju se u humus, ugljen dioksid i vodu u periodu kraćem od pet godina. Na ovaj način, dat je doprinos nastojanju da ovo ruglo koje vidimo na sve strane oko nas, nestane i da svi živimo lepše. Na tržištu postoji više proizvodjača ovakvih aditiva - neki su uspešniji i delotvorniji, neki su skuplji, neki jevtiniji ali svi će pomoći da nam obale i prostori oko načih kuća i zgrada budu čistiji, a u radnjama ćemo i dalje moći da pakujemo kupljene namirnice kao i do sada.

Ukoliko postoji interes od strane urednika sajta ili postoji interes od strane članova ovog foruma, mogao bih da napišem mnogo više o svemu ovome i da na taj način doprinesemo širenju informacije o tome da se nešto radi, da se nešto menja nabolje.

Želim Vam uspešan rad sajta, mnogo poseta i pozdravljam svaki doprinos očuvanju i zaštiti životne sredine.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Sajt "Eko život"
« Odgovor #4 poslato: 25, 02, 2012, 14:21:40 posle podne »
@mad
prijavio sam se  hi


ovo sa kesama znam od ranije i to je jedan od nacina da se ovja problem resi... cak i pre ovog zakona mislim da je pekabeta saminicijativno uvela biorazgradove kese u svoje objekte ...


e sad jedini problem je sto smo sve stare stvari pakovali u kese i lagerovali u garazu, to u buduce bas inece biti dobra ideja  oops

Van mreže MadScientist

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 44
  • Pol: Muškarac
    • Total Nautika
Odg: Sajt "Eko život"
« Odgovor #5 poslato: 25, 02, 2012, 15:21:30 posle podne »
@LSI - Hvala na tako detaljnom tekstu. Tema "Problem plastičnih kesa u Srbiji" je bila u pripremi i biće obogaćena sa ovim novim informacijama. Veliko je olakšanje čuti da se zaista radi nešto povodom tog problema, a svaka pomoć oko sajta je dobro došla ok

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Sajt "Eko život"
« Odgovor #6 poslato: 25, 02, 2012, 18:31:38 posle podne »
@mad
prijavio sam se  hi


ovo sa kesama znam od ranije i to je jedan od nacina da se ovja problem resi... cak i pre ovog zakona mislim da je pekabeta saminicijativno uvela biorazgradove kese u svoje objekte ...


e sad jedini problem je sto smo sve stare stvari pakovali u kese i lagerovali u garazu, to u buduce bas inece biti dobra ideja  oops

Na našem tržištu najviše je u tom pravcu učinio Delta Maxi u čijim objektima su se okso-biodegradabiln kese prodavale ali sada ih ima i u drugim objektima.
A što se tiče toga da nećemo moći da pakujemo stare stvari - nije to baš tako.

Prvo, Za sada, kod nas aditiv se dodaje samo u tregerice (postoji plan da se u doglednoj budućnosti isti princip primeni i na kese sa smeće i druge proizvode poput posuda za meso ili voće i povrće, za čaše za automate i sl.) tako da će ostati mogućnost da se koriste neke druge plastične folije.

Drugo, u zavisnosti od izbora aditiva, količine koja se dodaje u toku proizvodnje kesa, a ponajviše od vrse aditiva, moguće je uticati na to kada će kesa početi da se razgradjuje.

Tako postoje aditivi čiji proizvodjači tvrde da kese sa njihovim aditivima počinju da se razgradjuju tek posle 18 meseci od dana proizvodnje.
Mi, sa našim aditivom, našim kupcima omogućavamo da proizvedena kesa može da se posle proizvodnje skladišti mesec, dva, tri ili više i da se kesa u prodavnicama i u kućama može koristiti u periodu od mesec, dva ili više, a da tek posle toga počne da se razgradjuje.

U svakom slučaju, bitno je da će se kesa razgraditi u periodu kraćem od pet godina. A to je najvažnije - da ne ostane i trajno zagadjuje prirodnu sredinu.