Autor Tema: Radio komunikacija na vodi  (Pročitano 4718 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Savska meduza

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 34
  • www.mojaladja.com
    • Ljubica
  • Brod tip: samogradnja, metalac
  • Marina: Bosanski Šamac
  • Veličina: 6
Radio komunikacija na vodi
« poslato: 10, 02, 2012, 18:02:46 posle podne »
pozdrav

Radio komunikacija na vodi , sta , kako ? Koji kanali se koriste za komunikaciju , kultura komuniciranja, kako se predstavljamo , kako pozivamo  itd. ? Nisam imao priliku da koristim radio komunikaciiju na vodi , sada sam u postupku nabavke neke radio stanice , a blage veze nemam . Posto se graničimo sa Hrvatskom ( Bosanski Šamac / Šamac ) , predpostavljam da će bitti pojačane kontrole na granici sada kako uđu u EU, pa će mi RS-a biti neophodna . Ovdje sam vidjeo neke postove sa kanalima ali mi nista nije jasno :( ... Eto hvala

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Radio komunikacija na vodi
« Odgovor #1 poslato: 10, 02, 2012, 20:21:04 posle podne »
Za komunikaciju brod-kapetanija i brod-brod se koristi 16. kanal ako je razgovor "sluzbeni" a ako zelis sa kapetanom plovila ili kapetanom kapetanije da obavis privatni razgovor onda se nakon uspostave veze dogovorite na koji kanal da predjete.
A sam nacin pozivanja i odgovaranja ces nauciti slusanjem. Kad nabavis RS ukljuci je na 16. kanal i samo slusaj. Cuces vec neku konverzaciju i brzo ces shvatiti kako to ide.

Ovde ces naci sve sto ti je potrebno da znas o radio komunikaciji. Nemoj uzimati u obzir samo onaj deo koji se odnosi na pomorski saobracaj kad su u pitanju rasporedi kanala, a nacin komunikacije je u sustini isti.

http://www.mojaladja.com/forum/index.php/topic,4789.0.html

Van mreže Savska meduza

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 34
  • www.mojaladja.com
    • Ljubica
  • Brod tip: samogradnja, metalac
  • Marina: Bosanski Šamac
  • Veličina: 6
Odg: Radio komunikacija na vodi
« Odgovor #2 poslato: 10, 02, 2012, 20:31:34 posle podne »
Puno hvala na informacijama i na linku !

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Radio komunikacija na vodi
« Odgovor #3 poslato: 10, 02, 2012, 20:40:03 posle podne »
Zato postojimo.  k5 ok thumbup k5

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Radio komunikacija na vodi
« Odgovor #4 poslato: 11, 02, 2012, 12:24:58 posle podne »
Dule,
pretpostavljam (nisam siguran), da svaki reon ima neki svoj "privatni" kanal, a to znaju oni iskusniji koji vec imaju radio stanicu pa ce mu predloziti da predju na njega. Bosanski Samac nije u nasem reonu i ne mora da znaci da je i njima 88. kanal za licnu komunikaciju. Zato mu to nisam ni predlozio.

Van mreže sloba

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 32
  • Pol: Muškarac
Odg: Radio komunikacija na vodi
« Odgovor #5 poslato: 11, 02, 2012, 14:05:04 posle podne »
Možda i ovo pomogne.
https://rapidshare.com/files/172712902/SRC_udzbenik.pdf

Nije za reku, al slično je.


Pozdrav,
Sloba

Van mreže Savska meduza

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 34
  • www.mojaladja.com
    • Ljubica
  • Brod tip: samogradnja, metalac
  • Marina: Bosanski Šamac
  • Veličina: 6
Odg: Radio komunikacija na vodi
« Odgovor #6 poslato: 11, 02, 2012, 20:24:28 posle podne »
Ok ,
Bitno mi je da znam koji je službeni kanal za komunikaciju, a i raspitati cu se kod ovih nasih iz VP SAVA . Mada mislim da nece biti problem , vremenom cu skontati sta i kako, pa i ako promašim nešto , ispraviće me neko  :) Sloba , hvala na linku ! 

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Radio komunikacija na vodi
« Odgovor #7 poslato: 11, 02, 2012, 21:12:49 posle podne »
Radio telefonski saobraćaj u pomorskoj službi (tako se zove ono o čemu je čovek pitao) se obavlja u opsegu 165 -162 MHz. (uopšteno,  radio služba u pomorskom saobraćaju je opštiji pojam, obuhvata i druge vidove komunikacije, i zauzima nešto širi opseg, kao što i u ovom opsegu postoje drugi vidovi komunikacije osim radio telefonije).

Radio telefonijom (prenosom glasa) u pomorskoj službi se komunicra na 56 (1-28 i 60-88) definisanih kanala u ovom opsegu. SVI KANALI, tj. CEO OPSEG JE SLUŽBENI. Nema prviatnih ni javno raspoloživih. Svi oni su namenjeni za rad stanica u pomorsko službi, a to su stanice koje imaju Dozvolu za radio stanicu na brodu i drugim plovilima. Kako se ona pribavlja u Srbijii možete pronaći na sajtu RATELa (zahtev u kapetaniji, upis u međunarodni registar, dodela identifikacionog znaka od ministarstva za infrastrukturu, sve to sa atestom za radio stanicu u RATEL, + takse, i dobije se dozvola). Za BIH ne znam ali bi propisi trebalo da su veoma slični, a to važi i za nastavak:

Radio saobraćaj u ovom opsegu je regulisan  Pravilnikom o korišćenju radio stanica na domaćim i stranim vazduuhoplovima, lokomotivama brodovima i drugim plovilima.  I to se može naći na RRA sajtu (boldovan tekst je dobar za pretragu po guglu).

E sad, drugari nisu bili skroz precizni:
- 16. (156800 kHz) kanal je namenjen  za slučaj opasnosti, operacije spasavanja i poziva za pomoć.
- Primarni kanal za komunikaciju brod- brod je 10. (156500 kHz)
U praksi slušaš 16. , javiš se jednom rečenicom i ako je dalja komunikacija neophodna prelaziš dalje (npr. na 10.)

- za društvenu komunikaciju (ali ne za bilo koje stanice) su predviđeni kanali 72 i 77.
U praksi, 88. (157425 kHz) kanal se za to koristi lokalno u Beogradu i može opisati kao "naša posla". On je po propisima namenjen za "specijalne događaje na privremenoj osnovi uz obaveznu saglasnost nadležnih organa". Umesto toga, razmenjuju recepti, viče se i psuje, i ljudi ne vode računa o tome da možda ometaju radio službu predviđenu na tom opsegu.

Ako čovek ipak ne želi da registruje stanicu (kao i većina ovde) onda bi uputstvo trebalo da glasi: NE OTPRAVLJAJ NIŠTA. Slušaj 16. kanal jer ćeš tako biti obavešten o opasnim situacijama. Ako ti se dogodi nešto i potrebna ti je pomoć, ONDA OTPRAVLJAJ na 16 kanalu isključivo, opasnost ne poznaje zakon, a 16. svi slušaju.

Ako želiš da probavaš dokle ti dobacuje stanica, zbijaš šale sa drugarima i šta god, onda je uputno da se to radi na frekvencijama koje su za to predviđene: CB (građanski opseg), PMR (personal mobile radio) i tako dalje.
« Poslednja izmena: 18, 02, 2012, 20:24:52 posle podne Terca »
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Savska meduza

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 34
  • www.mojaladja.com
    • Ljubica
  • Brod tip: samogradnja, metalac
  • Marina: Bosanski Šamac
  • Veličina: 6
Odg: Radio komunikacija na vodi
« Odgovor #8 poslato: 11, 02, 2012, 22:15:57 posle podne »
Terca hvala ti na ovako konkretnom objasnjenju , od A do Z sto bi se reklo !

Ne znam jos da li cu registrovati stanicu , moram malo da vidim kakvi su kod zakoni, ali ako se mora , mora se ! Znaci recimo da mi ide veci brod u susret ja mogu da mu se obratim na kanalu 16, pa da eventualno predjemo na neki drugi kanal , recimo u vezi mimoilazenje ili tako nesto . Mozda postavljam glupa pitanja , ali stvarno nisam imao priliku da komuniciram na taj način.

Hvala jos jednom !

Van mreže ПЕЦОВ

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 649
  • ај на ВОДУ
Odg: Radio komunikacija na vodi
« Odgovor #9 poslato: 12, 02, 2012, 00:07:54 pre podne »
znaci ide ti veci brod u susret i ti se sklonis   25648

Van mreže Savska meduza

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 34
  • www.mojaladja.com
    • Ljubica
  • Brod tip: samogradnja, metalac
  • Marina: Bosanski Šamac
  • Veličina: 6
Odg: Radio komunikacija na vodi
« Odgovor #10 poslato: 12, 02, 2012, 00:54:54 pre podne »
Naravno ,ali u koju stranu :) Imao sam jednom (bliski) susret na Savi , crkne mi penta  na pola Save nece u brzinu i bog , a Dubrovnik ide pun gas nizvodno , a ja ni pomocnog motora , ni vesla ( tek sam pazario brodic , falilo je puno toga ) ... Nekako sam uspio da ubacim u brzinu na jedvite jade ,pa sam se dovukao do obale !!!

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Radio komunikacija na vodi
« Odgovor #11 poslato: 12, 02, 2012, 18:35:50 posle podne »
- za društvenu komunikaciju (ali ne za bilo koje stanice) su predviđeni kanali 72 i 77.
U praksi, 88. (157425 kHz) kanal se za to koristi lokalno u Beogradu i može opisati kao "naša posla". On je po propisima namenjen za "specijalne događaje na privremenoj osnovi uz obaveznu saglasnost nadležnih organa". Umesto toga, razmenjuju recepti, viče se i psuje, i ljudi ne vode računa o tome da možda ometaju radio službu predviđenu na tom opsegu.

Samo da potvrdim ovo sto je Terca rekao, 88 kanal smo dogovorno proglasili za kanal gde se svi nalazim , ovo "radio službu predviđenu na tom opsegu" se nikad nije culo na tom kanalu jer kao i mnoge druge stvari drzava definise sve sto moze, popuni sva mesta za sebe i onda to niko nikad ne iskoristi ...

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Radio komunikacija na vodi
« Odgovor #12 poslato: 18, 02, 2012, 20:28:28 posle podne »
Napraviio sam grešku u gornjem tekstu, nije RRA, nego RATEL, to sam sad i izmenio gore.

Elem:  http://www.ratel.rs/upload/documents/Regulativa/Pravilnici/Radiokomunikacije/Pravilnika%20o%20stanicama%20na%20avionima,lokomotivama%20i%20brodovima.pdf

Član 10, Tabela 4, treći red odozdo, (na 9.strani) 157,425 MHz, tj 88. kanal.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.