Autor Tema: Anode  (Pročitano 54014 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže HOGAR

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1444
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Hogar Strasni
  • Brod tip: Djena ship ''Hrabri''
  • Marina: ''Nautek'' Zemun
  • Veličina: 11 m
Odg: Anode
« Odgovor #45 poslato: 13, 03, 2012, 14:35:58 posle podne »
Hvala Marke  thumbup
Kolumbo ko ti dade ladju, j.... te radoznala

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Anode
« Odgovor #46 poslato: 13, 03, 2012, 22:56:59 posle podne »
 Nisam spominjao elektrolitsku korziju ali nazalost neznanje je uzrok da se brka elektrolit ili sredina u koju je potopljen camac i elektrolitska korozija. Naravno cim se barata sa nepoznatim pojmovima ne razume se sustina i brkaju se stvari. Kod GALVANSKE korozije dva razlicita materijala su uronjena u ELEKTROLIT KAO STO I PISE U CLANKU KOJI JE DULE PRILOZIO da potvrdi ono sto sam napisao. Takodje U CLANKU pise da je: Galvanska korozija elektrohemijski proces koji nastaje kad su dva ili vise razlicitih metala ili legura medjusobno povezani i okruzeni ELEKTROLITOM. To je proces u kome su za delovanje korozije presudni vlastiti galvanski naponi razlicitih materijala koji sudeluju u procesu. Od nje se mozemo zastititi sustavom UZEMLJENJA I POSTAVLJANJEM ZRTVENIH ELEKTRODA KOJE MORAJU BITI RASPOREDJENE PO BRODU. SVI METALNI DELOVI MORAJU BITI POVEZANI S ANODAMA PREKO SUSTAVA UZEMLJENJA NA BRODU OBICNO JE TO VEZA PREKO PRIKLJUCKA UZEMLJENJA NA BLOKU MOTORA> .  Eto lepo pise pa vi citajte....
Marke

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Anode
« Odgovor #47 poslato: 13, 03, 2012, 22:58:37 posle podne »
Sta dobijes kada sastavis Marketa i Duleta?

Zucnu raspravu na nivou!! 55555
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Anode
« Odgovor #48 poslato: 13, 03, 2012, 23:04:04 posle podne »
Deda, Dule raspravlja sa clancima koje on sam postavi ja samo citiram ono sto on pronadje na netu. ja to znam i bez trazenja clanaka na netu.

 114
Marke

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Anode
« Odgovor #49 poslato: 13, 03, 2012, 23:16:21 posle podne »
Znam da postavljate clanke da me pobijete ali u njima pise ono sto pise a to je ono sto sam citirao.

Naravno da je lakse direktno spojiti anodu na lim ali ako je to neprakticno moze se spojiti anoda i provodnikom sa limom na camcu.
Na drvenim i plasticnim camcima se fitinzi povezuju za uzemljenje pa onda provodnikom na anodu ili anode koje se postave na korito. Tako ne mora svaki komad metala da ima svoju anodu.

Ja nisam nista kapetanu preporucio ali ako nema gde anodu da postavi s prednje strane moze da je spusti u vodu i poveze za masu broda i zastitice ga. Znaci moze i tako.

Nema politike u nauci samo procitajte clanak. 

Problem je sto se tako okacen protektor koristi samo dok je brod na vezu da ne bi lupao i skakutao kao varalica dok brod plovi.

  114
 
Marke

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Anode
« Odgovor #50 poslato: 13, 03, 2012, 23:17:29 posle podne »
Sve boldovano je prepisano iz prilozenog clanka ili sam mozda nesto pogresio??? hi
Marke

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Anode
« Odgovor #51 poslato: 13, 03, 2012, 23:35:33 posle podne »
Ova rasprava od pocetka nije imala smisao ali sam pokusao da pomognem vlasniku camca koji nema drugi nacin da postavi anodu a da ne busi korito ili da vadi camac da zavari drzac anode.

Pitanje je glasilo?  Da li radi anoda kad se spoji zicom sa limom....

Ovo resenje nije za one koji imaju Baylinere nego za plehane siklje koje nisu na vreme zasticene po propisu.

Naravno da kad prave fabricke camce predvide i mesta za anode i postave ih kako treba ali dosta je camaca koji nisu tako pravljeni.

Znaci mozete zalepiti anodu za korito i spojiti kablom sa limom ako vam je nezgodno da busite ili varite korito - radice.

Kad budete vadili camac postavite drzace za anode a dotle stap i kanap. j1




Marke

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Anode
« Odgovor #52 poslato: 13, 03, 2012, 23:37:17 posle podne »
Svejedno , ali je bar na nivou!! 4587
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Anode
« Odgovor #53 poslato: 14, 03, 2012, 06:58:29 pre podne »
 kgk  thumbup 114 hi
Marke

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Anode
« Odgovor #54 poslato: 15, 03, 2012, 15:57:43 posle podne »
 Evo primera i odgovora na dilemu:  sha

Da prevedem: yg
Ova se anoda koristi za ukotvljena plovila, veoma je efikasna u sprecavanju korozije kod plovila u slatkoj vodi.  Treba je uroniti i povezati s metalnim koritom plovila pomocu stipaljke na kraju kabla. sajkaca


Pogledajte ovaj sajt: 55555
http://www.boatzincs.com/hanging_anode_magnesium.html

Ukratko:

HangTuff™ Magnesium Anode
HangTuff Magnesium Anode is two pound magnesium hanging anode with 15 ft. vinyl coated galvanized steel cable and electrical connector for grounding.  The anode features magnesium alloy with a galvanic voltage of -1.50v to offer the highest level of corrosion protection in freshwater water.  Simply attach to the vessel’s DC ground or metal hull and hang overboard.  It’s a very effective solution for corrosion protection of freshwater vessels, especially those with aluminum hulls, pontoons or outdrives.

 




New & Improved

HangTuff™ is a new and improved generation of hanging anodes designed to provide reliable, long-term corrosion protection.  Unlike earlier products, HangTuff's cable connection is 100% guaranteed not to fray or break during the life of the anode.

 
Features:


Two pound overboard magnesium anode with galvanized steel cable and plier clamp for grounding.
Steel rod cast into the full length of the anode's body.
Swaged stainless steel connector that ensures the cable connection will not fray or break.

Specifications:

Anode Weight:  2.0 lbs
Anode Dimensions:  2" diameter, 10 " long.  Includes plastic bump guard cap.
Anode Connector:  304 stainless steel swaged connector
Cable:  15 feet vinyl coated 3/16" galvanized steel cable.  Flexible 6x7 rope construction.  2000 lbs breaking strength.  Plier clamp for electrical connection to boat.  Compatible with #8 AWG (blue) crimp lugs.



A ima i drugih na trzistu: 114:
http://www.z-guard.co.uk/hanginganode.html
http://anodesdirect.co.uk/joomla/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=62&Itemid=92&vmcchk=1&Itemid=92
http://www.asap-supplies.com/marine/hanging-mooring-anodes/mgduff-zinc-hanging-anode-zd57-812029
http://www.amazon.com/Martyr-Magnesium-Grouper-Hanging-Anode/dp/B001TK98MQ
http://www.asap-supplies.com/marine/hanging-mooring-anodes
http://www.anodeoutlet.co.uk/product/265/md57/
http://www.anodeoutlet.co.uk/product/425/md57lkit/
http://www.tacomapropeller.com/6564/22717/Boat-Hull-Anodes/Grouper-Hanging-Zinc-Anode.html


« Poslednja izmena: 15, 03, 2012, 17:26:49 posle podne marke »
Marke

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Anode
« Odgovor #55 poslato: 15, 03, 2012, 23:10:38 posle podne »
 roll4  Dule ovo sad vec nije ni smesno, sad iznosis nove poluteorije i kvazi stavove.

Isti je efekat jedne ovako spojene kao i jedne iste takve anode usrafljene na lim direktno kako si ti video i naucio.
Prvo nisi znao da ovo postoji ali si se ubio da dokazes da ne postoji. Kad sam ti u clancima koje si ti linkovao naveo delove koji upravo potvrdjuju da je moguce onda si rekao da ja tako tumacim jer sam politicar.
Pri tom si me vredjao sa gluposcu oko antialgina na krovu.
Sledeci argument ti je da bi se to sigurno i radilo da to tako moze.
Pokazao sam ti da se to tako radi i naveo gde moze da se kupi ali sada odjednom tvrdis "to nije efikasno".
Odakle si sad to izvukao kad efikasnost zavisi od izlozene povrsine anode, PH faktora vode, kolicine izlozenog lima i ostalim faktorima a ne od nacina spajanja anode za lim.

Da ne spominjem novi komentar da je "nezasticen brod odlicno zasticen jer ima vecu povrsinu izlozenu koroziji" -BRAVO ZA IZJAVU.

Dule samo sam pokusao da coveku dam savet na osnovu znanja koje imam a ti si me pravio budalom "JER TI TO DOSAD NISI VIDEO". Jesi li kad video virus?  Mislim da nisi ali ipak postoje.

Nemam nameru da se s tobom nadgornjavam u znanju samo mi jako smeta kad dajes pogresne savete drugima jer pretpostavljas da sve znas zato sto pretrazujes internet.
U isto vreme trazis da ti prevedem clanke s interneta a 99% nauke i informacija je na engleskom voleli mi to ili ne.

Ja ne savetujem ljude kako da farbaju, zavaruju, kuvaju i lece se od raznih bolesti JER TO NE ZNAM.

Problem je sto si u stanju da bespogovorno verujes i neumorno zastupas neobjasnjene fenomene besplatne energije i motore koji ne trose nista samo zato sto je neko uploadovao traljavi snimak (a to moze da uradi bilo ko iz zezanja) sa interesantnom pratecom pricom.  U isto vreme ces neumorno negirati naucno objasnjene proizvode koji su u upotrebi i jednostavne fizicke procese, lako dokazive, samo zato sto ih nerazumes i sto to nije stiglo u Beogradske marine.
Sad kad si video da postoji i prodaje se odjednom nema veze sto si tvrdio da to ne radi nego sad "slabo radi".
Mozda si radio testove na tom tipu iako si dosad tvrdio da to ne postoji.
E sad tvrdis: "Svaki fabricki brod bi dobio u kompletu i tu anodu. Ili bi bila u ponudi kao deo opreme po izboru".
U sajtovima koje si video to i jeste dodatna oprema po izboru.
Kad se projektuje fabricki brod PREDVIDI SE MESTO gde ce se direktno spojiti anoda i tu se i postavi. Nisam tvrdio da treba da skines anodu i vezes je preko kabla vec ako je nema moze i ovako. 
 
Sta reci....Bez ljutnje i s postovanjem Marke . 114 hi thumbup kgk 114
« Poslednja izmena: 15, 03, 2012, 23:46:44 posle podne marke »
Marke

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Anode
« Odgovor #56 poslato: 16, 03, 2012, 10:44:00 pre podne »

            Ovde je doslo do krupnih izjava,pa bi u najmanju ruku neko trebao da se izvini.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Anode
« Odgovor #57 poslato: 16, 03, 2012, 12:03:52 posle podne »
Ja se unapred izvinjavam ako sam uvredio Duleta ili bilo koga ali samo sam sumirao nasu malu raspravu. llll
Nadam se da to nije licno pogodilo Duleta i cilj mi nije da ga "ucom pameti" samo hocu da ukazem da treba na forumu da ima vise tolerancije a manje iskljucivosti i sujete.
Ljudi treba da iznose svoje stavove i polemisu ali bez omalovazavanja drugih i njihovog znanja.   thumbup 6589 jh
Dule nadam se da nisi uvredjen jer mi to nije bio cilj ali popusti makar malo bar ponekad. 114 114 114
« Poslednja izmena: 16, 03, 2012, 19:41:34 posle podne marke »
Marke

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Anode
« Odgovor #58 poslato: 16, 03, 2012, 13:18:37 posle podne »
Prvo i najvaznije je da nema ljutnje medju nama. Velikim uspehom smatram sto si mi priznao da nisam za sve u pravu jer to shvatam da za dobar deo jesam ali je to tesko prevaliti preko jezika.

Sto se tice osmirglanog camca ne deluje ista galvanska struja "oko njega" na ceo camac, jer camac je proizvodi u sadejstvu s drugim metalom. Onoliko je puta veca struja koliko je veca izlozena povrsina dva metala koji reaguju medjusobno. Akumulatori koji mogu da daju veliku trenutnu struju imaju porozne celije da bi im se povecala povrsina izlozena reakciji pri praznjenju i fizicki su veci. Slicna stvar je i kod camca mnogo ce veca struja delovati na golo korito nego na samo par tacaka. Dve baterije (dupla povrsina elektroda) daju duplu struju kratkog spoja kad ih vezes paralelno u kolo tako je i sa camcem. (otpor velike povrsine camca je mnogostruko manji od otpora par ogoljenih tacaka a struja je onda naravno veca toliko puta OHM-ov zakon.

Prvi put cujem da neko ne farba brodove jer je tako bolje i mislim (ali ne tvrdim) da je razlog beda i sirotinja. Dunavom prolaze lepe ladje i brodovi iz Austrije Madjarske i svi nekako lepo ofarbani a nasi truli i garavi s puno zakrpa. 25648  Takodje mozda je neekonomicno trositi skupu boju na brodove koji i ovako traju svoj radni vek jer je lim debeo dovoljno da izdrzi desetine godina, a mora da ima tu debljinu da bi izdrzao terete i naprezanja pri exploataciji. 25648

Za engleski sam reagovao jer sam preveo ono osnovno a ako to nije dovoljno nek se ljudi potrude a dao sam i sliku. Dosta od mene. 55555

Pod besplatnom energijom ne smatram solarnu iako jeste besplatna vec one vrtuljke sto se i vrte i daju struju. Oni mi licno ne smetaju ali sam ocekivao da covek koji je toliko otvoren za novo i drukcije ne moze da bude toliko iskljuciv za male izmene u postojecim tehnologijama.
Naravno da svi imamo strasti i hobije i to mi naravno ne smeta jos ako se pokaze da to i radi nista lepse ne moze coveku da se desi. "IPAK SE OKRECE" rekose mudri ljudi. thumbup

Elektropogon je stvar buducnosti i to bliske ali ipak jos nismo stigli dotle, nadam se da cemo uskoro kad nam stignu jeftine tehnologije koje na zapadu vec postaju standard. Nadam se da cemo uskoro svi u tisini ploviti bez dima i vibracija nasim plovilima. m4
Marke

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Anode
« Odgovor #59 poslato: 16, 03, 2012, 14:41:53 posle podne »
 sajkaca k5 hi
Marke