Autor Tema: Prepravke...  (Pročitano 65968 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Prepravke...
« Odgovor #15 poslato: 10, 01, 2012, 14:36:49 posle podne »
To sam mu i ja rekao. Toliko se lako pokreću ti motori da je lagano mogao napraviti wind generator i na ovo malo vetra što ga ima kod nas.

A te motore sam i ja video i našao kako se pravi ali nisam uspeo da nadjem gde ima neodijumskih magneta jer je jedino sa njima ovo moguće napraviti.

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Prepravke...
« Odgovor #16 poslato: 10, 01, 2012, 14:40:30 posle podne »
Da li može el.motor od viljuškara da stane pod kapo nekog vanbrodskog motora i kog? Gde može da se nabavi el.motor od viljuškara i koja je od prilike cena? nov-polovan.....
Dunav je moje more.....

Van mreže neboisha

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Prepravke...
« Odgovor #17 poslato: 10, 01, 2012, 14:50:36 posle podne »
@zorter

www.magneti.co.rs
ili
http://neodimijum.com/

Pozdrav, Nebojsa

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Prepravke...
« Odgovor #18 poslato: 10, 01, 2012, 16:23:06 posle podne »

      Prihvatam !

      Od 5kw,ako je odnos kao sto kazes 1:3.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Prepravke...
« Odgovor #19 poslato: 10, 01, 2012, 21:27:13 posle podne »
@zorter

www.magneti.co.rs
ili
http://neodimijum.com/

Pozdrav, Nebojsa

Neboisha, hvala za info. :good: :drinks:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Prepravke...
« Odgovor #20 poslato: 10, 01, 2012, 21:29:11 posle podne »
Evo jedan primer




a ima jos mnogo primera.

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Prepravke...
« Odgovor #21 poslato: 10, 01, 2012, 23:12:48 posle podne »
Zorteru, ajde pojasni malo to čudo od tehnike?!

 :good:

Van mreže oblak

  • Administrator
  • Talasožder Mali
  • *****
  • Poruke: 769
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Bayliner 2556 flybridge
  • Marina: Stenka, Beograd
  • Veličina: 25 ft
Odg: Prepravke...
« Odgovor #22 poslato: 11, 01, 2012, 00:52:21 pre podne »
Ako je stator stalni magnet, rotor je " motan"? Mora imati Kolektor i cetkice... Malo je problematicna ta teza, Otpor samih lezaja, trenje minimalno ali trenje postoji plus otpor cetkica, plus elektromagnetno polje oko namotaja. Prilicno gubitaka da bi bili samonadoknadivi... Perpetomobile... Ima raznih resenja primenjenih u autoindustriji sa malim dizelim i elektromotorom ali se ipak sve svodi na minimalnu potrosnju ali ipak gubici su neminovni. Pa i taj motor za bajs  ima super resenje da se dopunjava kad se pedale vrte i kad se magnetno koci nizbrdo ali ga je ipak uvece potrebno ustekati na ispravljac :)
Zvoni, kucanje ne radi!

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Prepravke...
« Odgovor #23 poslato: 11, 01, 2012, 01:31:36 pre podne »

      Prihvatam !

      Od 5kw,ako je odnos kao sto kazes 1:3.

tu sam  i ja  :muslim-man:

Van mreže oblak

  • Administrator
  • Talasožder Mali
  • *****
  • Poruke: 769
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Bayliner 2556 flybridge
  • Marina: Stenka, Beograd
  • Veličina: 25 ft
Odg: Prepravke...
« Odgovor #24 poslato: 11, 01, 2012, 01:32:58 pre podne »
Kod magnetnih motora nema cetkica.
Nema ni kolektora i rotor moze biti i spolja. Sve odradjuje mala elektronika, znaci bez otpora. Jedini otpor kod magnetnih motora je lezaj dela koji je pokretan, tj. rotora.


Mnogi pokusavaju da naprave i motore koji nemaju namotaje. Stalni magneti i na rotoru i na statoru.
Problem je samo, koliko sam ja ukapirao, sto stalni magnet ima dva pola i tu nastaju neke smetnje. Pronalazaci kazu da su to resili. Ali onda i nestanu video snimci, pojedini zaglave zatvor zbog prevare... mutna neka posla.


Nisam kompetentan da sudim niti da kazem da li radi ili ne. Ali pogledaj video koji sam postavi. Sve sami magneti i to se vrti. I to dobro.
I mislim da ne treba u tom pravcu da razmisljamo jer jos nista nije sto posto dokazano.
Ali treba napraviti pravi magnetni motor koji ce trositi struju ali davati veliku snagu. To postoji. I moze se kupiti za 1000 dolara. Ali se moze i napraviti za mnogo manje para. Kako nema cetkice, kolektore, delove koji se greju idealan je za plovila.

Gledam snimak. Vrte se magneti, al kako obrce polove jedan u odnosu na drugi? Kako je izbegnuto da ne dodje do "odbijanja" u jednom polozaju kad krene rotacija?
Zvoni, kucanje ne radi!

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Prepravke...
« Odgovor #25 poslato: 11, 01, 2012, 08:08:34 pre podne »
Dule,
gledajući ovaj snimak postavlja mi se pitanje, "Kako ovo radi i koju snagu ima kad se optereti?"
Sve je ovo moguće kad radi "na prazno", ali kad se postavi elisa i još uroni u vodu............ ?? ?? ?? ?? ???
Pored toga što je ceo sklop nekako glomazan, gde sve to smestiti. Činjenica je, da bi se dobilo na snazi motora mora da se upotrebi veći broj magneta, pa bi ovaj motor za snagu motora od 4hp verovatno bio duplo deblji od ovog sa snimka, a to onda poteže pitanje konstrukcije nosača motora (ako se koristi kao vanbrodski). Teoretski to može sigurno da radi veoma uspešno, ali praktično je problem samo u gabaritima cele konstrukcije. Elektromagneti ostvaruju mnogo veću snagu od stalnih magneta, pa bili oni i neodijumski. Ni jedna dizalica ne koristi stalne magnete već elektromagnete upravo iz tih razloga. Ja ne bih imao ništa protiv da upotrebim i elektromagnete (bilo u statoru ili rotoru), ali da budu isključivo stalni magneti, mislim da to ne imalo efekta, bar u našim uslovima konstrukcije.

Van mreže sloba

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 32
  • Pol: Muškarac
Odg: Prepravke...
« Odgovor #26 poslato: 11, 01, 2012, 11:39:52 pre podne »
A možda da se doda Teslina purpurna ploča...  :lol:

Van mreže sloba

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 32
  • Pol: Muškarac
Odg: Prepravke...
« Odgovor #27 poslato: 11, 01, 2012, 11:57:09 pre podne »
Bez šale, za onaj prvi snimak objašnjenje je prosto. Srednja ploča ima 6 namotaja koji se napajaju sa tri žice, dolaze sa desne strane stola. U njima se obrazuje obrtno magnetno polje, koje vrti stalne magnete na gornjoj ploči. To je Tesla demonstrirao pre 100 godina. I radi, ali TROŠI struju. IMA ŽICE SA DESNE STRANE, 3 komada!!! Umesto stalnih magneta na gornjoj ploči može da se stave i namotaji u kojima se indukuje struja pa time i magnetno polje, koje opet sa onim obrtnim poljem stvara silu koja okreće rotor. Ovo je takođe Tesla napravio i zove se Teslin indukcioni motor iliti ASINHRONI motor, koji se vrti u preko 90% aplikacija motora u svetu.
Ovo sa stalnim motorima se zove i reluktantni motor, steperi rade tako samo što se obrtno polje okreće u koracima a ne kontinualno.
 
U donjem delu su posebni namotaji u kojima se opet induuje struja od onih namotaja gore i magneta u kretanju. Opet prosta stvar, sinhroni generator. Starije od Teslinog indukcionog motora. I on proizvodi napon koji pali sijalicu i koji se meri instrumentom.

Nema magije, nema čuda, ne postoji perpetuum mobile! Nema svetske zavere, Vatikan i tako to.

Samo prevaranti koji uspevaju da na trenutak zabljesnu poštene ljude kji nisu dovoljno upućeni.
Da to postoji, ne bi se vodili ratovi az naftu i gas.

Žao mi je gospodo, ali nema džabe energije.

Pozdrav, jedan munjarski dovitljivac.

Van mreže sloba

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 32
  • Pol: Muškarac
Odg: Prepravke...
« Odgovor #28 poslato: 11, 01, 2012, 12:00:14 posle podne »
I Zorter, u pravu si. Ovako naivno napravljeni motor nema nikakvu znatnu snagu, pa ne bi mogao da okreće ništa što je iole teže.
Napraviti veoma efikasan motor, sa stalnim magnetima ili namotajima je velika nauka i još veća tehnika. Pomaci na bolje su mogući u smislu povećanaj iskoristivosti električne energije i njenog pretvaranja u mehaničku, a mere se promilima sa svom današnjom naukom i tehnikom.

Momci, i dalje je najbolja penta marke Yamaha ili slično...
 

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Prepravke...
« Odgovor #29 poslato: 11, 01, 2012, 14:31:56 posle podne »
Momci, i dalje je najbolja penta marke Yamaha ili slično...

kako se tebi cine elektro varijante ? ili hibridi ?