Autor Tema: Aluminijumski camac-ugradnja blistera  (Pročitano 5521 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže kemppi

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 424
  • Pol: Muškarac
Aluminijumski camac-ugradnja blistera
« poslato: 26, 11, 2011, 20:08:10 posle podne »
Evo izmedju ostalog jos jednog aluminijumskog camca,koji mi je bio interesantan,a radio sam ga uz pomoc inzenjera,tj ja sam izvodio radove,a on je osmislio,nacrtao kontrolisao i nadgledao radove.Camac je star 50-ak godina,izuzetno je ocuvan,obzirom da je svo vreme bio u vodi(nigde nema korozije),bio je klasican camac bez kabine,koju su majstori naknadno stavili,ali je postao izuzetno nestabilan,pa se nekoliko puta prevrnuo.Vlasnik nije hteo da rizikuje zivote svojih  putnika,pa je angazovao inzenjera brodogradnje,kako bi povecao stabilitet i upravljivost camca.Kao jedno od mogucih resenja,bila je ugradnja blistera..



















Na kraju porinuce pod budnim okom inzenjera,koji posmatra kako brod plovi,da li stoji potpuno horizontalno,tj. da lezi na svojoj konstruktivnoj vodenoj liniji,nema naginjanja levo i desno,kao ni zatege i pretega.
Takodje je i stabilnost jako dobra,pa i kada svi putnici predju na jednu stranu,brod se ne nagne do ugla panike ,sto ranije nije bio slucaj.
Resen je i problem upravljivosti,koju je takodje imao(i napred,i u rikverc)




Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Aluminijumski camac-ugradnja blistera
« Odgovor #1 poslato: 26, 11, 2011, 20:11:37 posle podne »
kemppi sta se desava kada se blister potopi skroz ?

Van mreže kemppi

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 424
  • Pol: Muškarac
Odg: Aluminijumski camac-ugradnja blistera
« Odgovor #2 poslato: 26, 11, 2011, 20:37:30 posle podne »
Nista,neznam sta bi trebalo da se desi.To je hermeticki zatvorena komora,ako je voda prelije,cim blister izroni voda sklizne.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Aluminijumski camac-ugradnja blistera
« Odgovor #3 poslato: 26, 11, 2011, 21:41:42 posle podne »
samo pitam , posto mi onako "na oko" blister ne deluje kao nesto sto moze da stabilizuje camac... znam iz ovog texta da moze, al sta ces ne moze da udje u glavu :)