Autor Tema: CNC ili Papirni planovi  (Pročitano 13532 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže BORA-D.T.D.

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 323
  • www.mojaladja.com
Odg: CNC ili Papirni planovi
« Odgovor #45 poslato: 21, 11, 2011, 21:31:54 posle podne »
bora dtd mi je predlozio http://www.bateau.com/studyplans/TW28_study.htm?prod=TW28
ima zanimljiv raspored , nije neki "brzinas" ali ima dosta mesta ...  e sad jedino sto je 28 feeta meni treba oko 33... u Bateu kazu da moze povecanje 10% ali to mu opet dodje oko 30 ... mad amozda neka nadogradnja sta li ...

u razmatranju je nista neij odlucneo .. recimo CNC planovi za ovaj brod su 208 evra..
Nazalost, cena od 208E odnosi se na projekt na papiru. Projekti plovila ciji su deovi spremni za rezanje na CNC masinama su visestruko skuplji.
Projekti na papiru su jeftini, ali iscrtavanje delova na sperploci ili limu je obiman i strucan posao koji zahteva odredjeno vreme i mora se platiti onome koji to zna da uradi. Rezanje spera ili lima tradicionalnim rucnim alatima nije skupo i ne traje dugo.
Projekat u digitalnoj formi (spreman za rezanje) i kupljen od projektne firme je najkvalitetnija varijanta ali takvi projekti su relativno skupi. Rezanje na CNC masinama moze takodje biti skupo. Medjutim, ovako se umnogome skracuje vreme do pocetka izgradnje plovila.
Moguca je varijanta da se nabavi projekat na papiru a zatim izvrsi njegova digitalizacija. Za uspesnu digitalizaciju, potrebno je profesionalno poznavanje odredjenih softvera i brodogradjevne tehnike. Koliko to kosta, nije mi poznato.
Mislim da svako ko planira izgradnju plovila mora dobro prouciti sve varijante i na osnovu svojih mogucnosti odabrati  postupak gradnje, koji ce za njega biti najracionalniji.
Za one koji poseduju neka od ovih znanja kao sto su: znanje iscrtavanja ili digitalizacije, izbor projekta i postupka gradnje je olaksan i postoji mogucnost ustede u nekoj od faza rada.

Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Odg: CNC ili Papirni planovi
« Odgovor #46 poslato: 21, 11, 2011, 23:21:20 posle podne »
DUsane ...svaka ti zlatna .
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.

Van mreže serbon

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 63
  • Pol: Muškarac
Odg: CNC ili Papirni planovi
« Odgovor #47 poslato: 22, 11, 2011, 19:31:18 posle podne »
Stvarno ovaj Dule zna da izvuce kritike a vala i pohvale. Logicar nema sta.

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: CNC ili Papirni planovi
« Odgovor #48 poslato: 22, 11, 2011, 21:35:05 posle podne »
Ovde prica ide u dva pravca.

Jedan je vezan za dilemu CNC ili rucno secenje. Moje misljenje je da je u licnoj samogradnji, sa ili bez plana, logicniji izbor rucnog secenja. Zasto? Covek koji sam pravi brod jer nema para da placa majstora odlucuje se da radi sam. Rucnim secenjem dodatno stedi. Entuzijasta koji iako ima novca, radi sam jer zeli sam da odradi ceo posao iz licnog zadovoljstva, a rucno secenje ce to zadovoljstvo samo pojacati. 

Drugi pravac je izbor CNC-a jer to samo po sebi podrazumeva kupovinu plana koga su uradili profesionalci. To samo po sebi garantuje i estetiku i kvalitet pod uslovom da bravar i varioc odrade svoj deo posla korektno. To je mnogo bolja i brza varijanta, ali i skuplja.

Generalno mislim da bi najbolje prosao onaj ko ima bravarsku vestinu i zna da vari, pa kupi CNC planove, isece table na CNC-u, a sam odradi varenje i bravariju. Za to je potrebno znanje, iskustvi i pedantnost i preciznost u svakom smislu.

Mislim da su najgore varijante kada laici (a vrlo cesto i profesionalci) menjaju gotov projekat. U vecini slucajeva ga ili estetski unakaze ili smanje performanse. Nemoguce je da neko ko hoce da plati ne moze da nadje plan za camac koji mu odgovara, taj ocigledno ne shvata o cemu se u celoj prici radi (slicno vlasnicima ovih sega mega ultra splavova u kojima ima svega, samo nema osecaja da ste u prirodi ili na vodi).   
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.