Autor Tema: Komentari za Ikinog OGI-ja  (Pročitano 78245 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vuk

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 595
Odg: Komentari za Ikinog OGI-ja
« Odgovor #120 poslato: 31, 01, 2012, 22:27:55 posle podne »
Licno bi voleo da se otvori tema ili ako Ika hoce ovde, posto ima iskustva, da pise o samom postupku gradnje svog brodica ili bilo kog drugog brodica, Prosto steta bi bila da se ta iskustva ne prenesu i ostanu za stalno. Naravno ako Ika smatra da ne zeli da prica i smadra da je to samo njegovo svakako postujem.
I evo konkretnog pitanja za Iku, da li je moguce i bezbedni transportovati korito u takvom stanju, mislim samo da je priheftano bez punih varova?

Van mreže IKA

  • Moderator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Komentari za Ikinog OGI-ja
« Odgovor #121 poslato: 31, 01, 2012, 22:38:40 posle podne »
po meni nema nikakvog problema da se transportuje samo isheftano, pogotovo što su heftovi tamo gde su naprezanja najveća i veći i duži.Recimo u pramcu gde su limovi doživeli najveće transformacije sami haftovi su dugi i po 15 20 cm( u suštini to su varovi).
U samoj temi o izgradnji Ogi-ja se redosled radova vidi.Na sva pitanja sam odgovorio i voljan sam svakom koga interesuje objsnim ono što znam.Uvek napominjem , da ja nisam profesionalac i da mnoga moja shvatanja i razmišljanja, kao i postupci pri radu nemoraju biti shvaćena kao sveto pismo.Napomenuo sam par puta da se meni , pa ne samo meni,kao amateru neisplati kupovati i nabavljati alat i oprema koja umnogome olakšava rad.Ovo što ja radim je čistadomaća radinost.
Uzgred , nemogu da se uzdržim ali i dobar broj naših proizvođača radi istim sistemom kao i ja i sa istim postupcima ali oni sebe smatraju ozbiljnim brodograditeljima, što je opet njihov problem.

Van mreže nikolar

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 62
  • www.mojaladja.com
Odg: Komentari za Ikinog OGI-ja
« Odgovor #122 poslato: 30, 09, 2013, 10:12:34 pre podne »
Iko,

kako u praksi nivelisati spojena poludna, po uzduznoj osi camca (pravac krma - pramac)?

Da li je to moguce uraditi tako sto se zrcalo podigne na projektovanu visinu kobilice od osnovne linije (u tom slucaju bi druga tacka oslanjanja korita bila na kobilici ispod rebra 8)?  Svakako se u ovom slucaju podrazumijeva da je podloga (patos) u vagresu u dijelu od rebra 8 do zrcala (gdje ce se osloniti kobilica rebro 8 i gdje ce se podbaciti nesto visine 350mm ispod poludna kako bi se zadnja tacka kobilice oslonila na projektovanoj visini od OL? Tada bi se dno oslonilo na dvije tacke sto je dovoljno

Po sirini pretpostavljam da se radi tacku po tacku, postavljaju se rebra po ocrtanim pozicijama po projektu za svako rebro pojedinacno i postavljaju se poprecni flahovi privremeno da bi fiksirali raspone (odnosno zbir poluširina na secnici). Nivelisanje se onda radi po svakom rebru pojedinacno (preko projektovanih tacaka na  secnici). Nadam se ste me razumjeli.


Znam da je teško objasniti pišući. Ako mislite da je problem  nemojte se ni mučiti.

Hvala Vam unaprijed i izvinite što Vas mučim.

« Poslednja izmena: 27, 11, 2013, 16:51:15 posle podne nikolar »