Autor Tema: dimilica  (Pročitano 36159 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
dimilica
« poslato: 12, 05, 2009, 20:17:31 posle podne »
Talandara me asocirala da i ja pokazem svoju napravu.Vatra je nezavisna od unutrasnjeg dela tako da za gorivo moze da sa koristi sve sto se nadje.Inace radi na principu drajvkukera iz e.sopa.Uspesno sam termicki obradjivao sve vrste mesa ali za ribu je car.

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: dimilica
« Odgovor #1 poslato: 12, 05, 2009, 20:20:18 posle podne »
Giga,batali slike,degustacija je ono pravo,od ovih slika samo dobijam nervozu!! :preved: :drinks: :dance:
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže drazeta

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
Odg: dimilica
« Odgovor #2 poslato: 12, 05, 2009, 21:09:09 posle podne »
Sta je ovo na najdonjem nivou?Da li se dim propusta kroz gornji deo?
ploviti se mora

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: dimilica
« Odgovor #3 poslato: 12, 05, 2009, 21:33:27 posle podne »
Giiga, ova naprava je pečenje i dimljenje u isto vreme ako sam dobro skapirao

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
Odg: dimilica
« Odgovor #4 poslato: 12, 05, 2009, 22:03:14 posle podne »
Giiga, ova naprava je pečenje i dimljenje u isto vreme ako sam dobro skapirao

Tako je i pece i dimi ,ovo dole je bukova piljevina koja polako dimi unutrasnjost.Piljevinu upali visoka temperatura u lozistu.

Nema okretanja parcica,riba se ne raspada ma vrh.Ovu sam sklepao od bojlera 80l i boce od hidrofora,Stane oko 7kg krilaca,ribe nesto vise.

Ako neko doplovi do nas sigurno ce isprobati specijalitete iz cadjave dimilice :drinks:

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: dimilica
« Odgovor #5 poslato: 12, 05, 2009, 22:44:10 posle podne »
Evo jedne zanimljive priče Mome Seve, pisane na onom forumu o sistemu za dimljenje koji on koristi, usput njegove priče su jedina stvar zbog koga bacim oko na taj sajt.

Ovaj sistem za dimljenje ribe, video sam i probao ga u Belorusiji na Dnjepru. Ja sam ga uspesno primenjivao na Zilavoj Adi.

Postupak je sledeci: Ribu ociscenu drzis u salamuri 6 do 8 sati. Netreba vise jer je meso ribe mekano i brzo prima slanost. Vadeci ribu iz salamure, stavlja se u drugo bure u kome je pijaca voda. Posle 1,5h ribu sestavlja na dasku sa stomakom nadole, da se iscedi. Posle 30 minuta, pocinkovanom mekanom zicom u komadima po 10 cm, probijas svakoj ribi kroz usta, uvezujes i pravis kukicu sa kojom zatim kacis ribu u dva reda u gornjem buretu, u kome su postavljene popreko nosece zice, debljine 3mm. od paljenog gvozdja. Zatim se zatvara poklopac i u lozistu se zapali ne velika vatra. Temperatura gornjeg bureta mora biti ne toplija, no sto se mogu drzati sake na buretu sa spoljnje strane. Tako 10 do 15 minuta i tada se riba skuva u sopstvenoj kozi. Tada meso omeksa i zatim se zagasi vatra i kontrolise se da samo dimi. Poklopac malo se podigne i stave se distanceri, debljine jedan santimetar. Tako pod jakom koncentracijom dima sledecih 4 do 5 sati se podrzava dim.

Zatim, kada se prohladi ja sam ribu vadio iz bureta i kacio je na zategnuti kanap ispod baldahina, zasticenom gustom mrezom od insekata. Osice znaju da prave rupe po ribi, bez obzira sto je meso slano. Za neko vreme dimljenu ribu izduva vetar i smanji joj koncentraciju mirisa dima. Inace veoma je ukusna i moze odmah da se jede. Sa suvim crvenim vinom ne smeta.

Pozdrav Moma S.

Evo i linka http://www.navodi.com/forum/viewtopic.php?t=1854&postdays=0&postorder=asc&highlight=talandara&start=45

Van mreže Bane

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 422
  • Pol: Muškarac
Odg: dimilica
« Odgovor #6 poslato: 13, 05, 2009, 18:25:11 posle podne »
U bre Giga, i mene uvati neka opasna nervoza.
svaka cast, to je sprava :good:
Duško Radović: Pametni i skromni ljudi neće ono što ne mogu. Zato se drugima čini da oni mogu sve što hoće.

Van mreže Outboard Master

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 506
  • caos
Odg: dimilica
« Odgovor #7 poslato: 13, 05, 2009, 21:40:27 posle podne »
Evo jedne zanimljive priče Mome Seve, pisane na onom forumu o sistemu za dimljenje koji on koristi, usput njegove priče su jedina stvar zbog koga bacim oko na taj sajt.

Ovaj sistem za dimljenje ribe, video sam i probao ga u Belorusiji na Dnjepru. Ja sam ga uspesno primenjivao na Zilavoj Adi.

Postupak je sledeci: Ribu ociscenu drzis u salamuri 6 do 8 sati. Netreba vise jer je meso ribe mekano i brzo prima slanost. Vadeci ribu iz salamure, stavlja se u drugo bure u kome je pijaca voda. Posle 1,5h ribu sestavlja na dasku sa stomakom nadole, da se iscedi. Posle 30 minuta, pocinkovanom mekanom zicom u komadima po 10 cm, probijas svakoj ribi kroz usta, uvezujes i pravis kukicu sa kojom zatim kacis ribu u dva reda u gornjem buretu, u kome su postavljene popreko nosece zice, debljine 3mm. od paljenog gvozdja. Zatim se zatvara poklopac i u lozistu se zapali ne velika vatra. Temperatura gornjeg bureta mora biti ne toplija, no sto se mogu drzati sake na buretu sa spoljnje strane. Tako 10 do 15 minuta i tada se riba skuva u sopstvenoj kozi. Tada meso omeksa i zatim se zagasi vatra i kontrolise se da samo dimi. Poklopac malo se podigne i stave se distanceri, debljine jedan santimetar. Tako pod jakom koncentracijom dima sledecih 4 do 5 sati se podrzava dim.

Zatim, kada se prohladi ja sam ribu vadio iz bureta i kacio je na zategnuti kanap ispod baldahina, zasticenom gustom mrezom od insekata. Osice znaju da prave rupe po ribi, bez obzira sto je meso slano. Za neko vreme dimljenu ribu izduva vetar i smanji joj koncentraciju mirisa dima. Inace veoma je ukusna i moze odmah da se jede. Sa suvim crvenim vinom ne smeta.

Pozdrav Moma S.

Evo i linka http://www.navodi.com/forum/viewtopic.php?t=1854&postdays=0&postorder=asc&highlight=talandara&start=45


Odlican sistem za dimljenje ribe, ja dimim skoro iskljucivo pastrmke od po 450 - 500 grama na isti nacin (samo manje bure) i sa termometrom zbog kontrole da nepredje 85-90 stepeni unutra za tih 15 minuta dok se pece/kuva. Preporucujem da se umesto obicne jodirane soli upotrebi nitritna so ( ima u svakoj mesnoj industriji) zbog dugotrajnosti produkta , boljeg ukusa i ravnomerne boje mesa pogotovo kod ribe treba da bude belo meso a ne sivkasto. Da li riba gotovo skuvana vidite kad povucete ledjnu peraju i ona se bez problema moze da izvuce to znaci da je gotova. Upotrebljivam samo bukovinu i njenu piljevinu za krajnje dimljene u koga dodajem pri kraju i po nekoliko kuglica KLEKE u vatricu , ona daje fantastican finish dim. Ja nedimim ribu vise od 1-1,5 h nepodnosi vise svaciji stomak pa zato  :smile: . 
Poceo sam da dimim sa 16 godina kad sam istovremeno zapoceo zanat za mesara pa posle na majstorskoj skoli mi je bio glavni fah dimljenje.

Van mreže VMilos

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
Odg: dimilica
« Odgovor #8 poslato: 01, 08, 2009, 21:26:32 posle podne »
Evo i mog skromnog doprinosa temi... OVo je skinuto iz casopisa "SAM" i pravo da kazem namucih se dok pronadjoh.

P.S. nadam se da cu uspeti da ukacim sliku  :scare:

Pozdrav i prijatno,

VMilos
Pod vodom mogu da izdržim duže, nego kod kuće !!!
Milosh The Great  :preved:

Van mreže Zoran

  • Moderator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: dimilica
« Odgovor #9 poslato: 05, 11, 2009, 10:57:47 pre podne »
    Prijatelj je napravio malu pusnicu,
 ali izmedju komore za meso i lozista slozio
 je sloj sljunka koji sluzi kao filter za cestice
 pepela iz dima.Mozda bi i vi to trebali da
 uradite.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže Bucho

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 300
  • Pol: Muškarac
Odg: dimilica
« Odgovor #10 poslato: 06, 11, 2009, 08:28:56 pre podne »
Ja ribu dimim u klasicnoj susari(pusnici) za meso. Susenje traje 24-36 sati i posle toga riba mora da se pece, przi ,kuva ili sta vec ko voli. Znaci dimi se na hladnom dimu, temp. oko 20-tak stepeni. Najbolja je u posnoj sarmi umesto svinjskih rebaraca. Takodje isprobano na posnom podvarku, a kada se baci na vrelo ulje bude kao dimljena vesalica. Da se razumemo, posto ja nisam ribolovac, sve vreme pricam o saranu ili pastrmci  kupljenoj u ribarnici. Posto odimim po pedesetak kila, sve lepo isecem i u zamrzivac. Postupak pre dimljenja isti kao i gore opisani. :drinks: