Autor Tema: Krpelj - sve i sja  (Pročitano 21981 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Krpelj - sve i sja
« poslato: 12, 05, 2009, 14:59:01 posle podne »
Par saveta o krpeljima:
 
Remove a tick from your skin as soon as you notice it. Use fine-tipped tweezers to firmly
grasp the tick very close to your skin. With a steady motion, pull the tick’s body away from your skin. Then clean your skin with soap and warm water. Throw the dead tick away with your household trash.
Avoid crushing the tick’s body. Do not be alarmed if the tick’s mouthparts remain in the skin. Once the mouthparts are removed from the rest of the tick, it can no longer transmit the Lyme disease bacteria. If you accidentally crush the tick, clean your skin with soap and warm water or alcohol.
Don’t use petroleum jelly, a hot match, nail polish, or other products to remove a tick.
 
Evo i prevoda: Uklonite krpelja cim ga primetite. Koristite pincetu i uhvatite ga sto blize kozi i povucite polako bez trzaja on ce se pustiti. Operite mesto ujeda vodom i sapunom. Pokusajte da ne otkinete samo deo krpelja. Ako ipak deo usta ostane na kozi ne panicite. Kad se odvoji od tela krpelja taj deo ne moze da prenese Lajmsku bolest. Ako se desi da ostane deo samo operite ranicu sapunom i vodom ili alkoholom.
Ne korisitite petrolej, ulja i lak za nokte ili spaljivanje sibicom ili slicno.    
Marke

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
« Poslednja izmena: 12, 05, 2009, 20:20:29 posle podne marke »
Marke

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Kako skinuti krpelja
« Odgovor #2 poslato: 12, 05, 2009, 15:18:57 posle podne »
Tu bolest kada čujem naježim, pošto mi je vučijak uginuo od jednog zlotvora. Za ljubimce je zaista pogubna a imao je i ogrlicu i onaj frontline.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Kako skinuti krpelja
« Odgovor #3 poslato: 12, 05, 2009, 16:48:10 posle podne »
Do sada sam imao nekoliko prilika da skidam krpelja sa tela zivotinje ili coveka. Najdelotvornije je bilo kad ga polijem naftom. Za nekoliko trenutaka se sam "otkaci" ili ako se skida, lagano se odvoji ceo od tela. Nikad nisam imao komplikacija tipa da je glava ostala u kozi a samo deo tela ostranjen.
Marke je mozda u pravu. Tako kazu medicinske knjige. Ali nasa praksa pokazuje da "narodni" lekovi ponekad bolje pomazu od konvecionalne medicine.
Nemojte me pogresno razumeti. Ne nagovaram nikog kako da radi u datoj situaciji, samo prenosim moja iskustva. A i ubuduce, ako budem imao potrebe, koristicu ovaj isti metod.
Veliki pozzzzzzzz

Van mreže ПЕЦОВ

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 649
  • ај на ВОДУ
Odg: Kako skinuti krpelja
« Odgovor #4 poslato: 12, 05, 2009, 19:15:20 posle podne »
do sad sam skinuo 2 krpelja.jednog pod pazuhom,drugog sa donjeg stomaka.prvog sam davio uljem tako sto sam isto sipao u rakijsku casicu i poklopio ga,drzao vise minuta,vise puta i nakon toga ga iscupao pincetom.drugog sam samo pincetom vadio i ostala mu je glavica u kozi.kasnije kad sam gledao priloge na tv,obicno svakog proleca ponavljaju,kazu da krpelje nikako ne treba mazati nikakvim sredstvima jer ako su zarazeni lajmskom bolescu ce u trenutku kad osete da su ugrozeni,domacina zaraziti.isto tako kazu da nije bitno na koju stranu cemo ga uvrtati

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Kako skinuti krpelja
« Odgovor #5 poslato: 12, 05, 2009, 20:10:27 posle podne »
Ovo su zvanicni saveti USA lekarske komore a i ja sam imao uspeha sa ovim najprostijim nacinom.  Uhvatim krpelja kaziprstom i palcem tako da nokti dodju izmedju koze i njega i polako ali polako ga zategnem tako da malo podigne kozu. Posle sekunde ili dve sam se pusti i ostane izmedju prstiju. Samo ne treba biti gadljiv pa zuriti cimati krpelja ili ga stiskati onda se pokida.  Kad e skine mora se dobro stisnuti da se samelje ili spaliti ga ako je naduven pun krvi i pukne obicno mu telo ostane celo a stomak mu zaraste i iako ima puno krvi (zrtvine) nije mrtav i opet ce nekog napasti.

Kazu u izvestaju da "folklorni" nacini da krpelja osamutite uljima ili naftom doduse mogu da daju neki rezultat ali posto se iznervira i izbaci nekoliko puta vise pljuvacke u vase telo a ta pljuvacka je prenosnik lajmske bolesti i jos par infekcija.

Za zastitu se za kozu preporucuju sredstva koja sadrze:
 DEET (N,N-diethyl-m-toluamide)
 Picaridin is KBR 3023, sometimes known as “Bayrepel” outside the US
 The active ingredient in oil of lemon eucalyptus is p-menthane 3,8-diol (PMD


 A product containing 23.8% DEET provided an average of 5 hours of protection from mosquito bites.
 A product containing 20% DEET provided almost 4 hours of protection
 A product with 6.65% DEET provided almost 2 hours of protection
 Products with 4.75% DEET were both able to provide roughly 1 and a half hour of protection.



A za odecu sredstva koja sadrze Permethrin koji ostaje na garderobi i posle nekoliko pranja.

A. Certain products which contain permethrin are recommended for use on clothing, shoes, bed nets, and camping gear, and are registered with EPA for this use. Permethrin is highly effective as an insecticide and as a repellent. Permethrin-treated clothing repels and kills ticks, mosquitoes, and other arthropods and retains this effect after repeated laundering. The permethrin insecticide should be reapplied following the label instructions. Some commercial products are available pretreated with permethrin.
 
« Poslednja izmena: 12, 05, 2009, 20:44:31 posle podne marke »
Marke

Van mreže Bane

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 422
  • Pol: Muškarac
Odg: Kako skinuti krpelja
« Odgovor #6 poslato: 13, 05, 2009, 18:16:19 posle podne »
Moja kerusa Dona je pretploslog vikenda zarazena bolescu koja se zove BABEZIJA, to je bolest krvi, a koju prenose krpelji domacim zivotinjama pa samim tim i psima. Nije preterano teska bolest ali je vrlo neprijatna i vazno je da se na vreme posumlja i reaguje pravovremeno. Paraziti koje ispusti krpelj u krv domacina utice na rad srca (usporava rad).
Simptomi su sledeci: posle nekoliko dana 5-6 pas prestaje da jede i postaje izuzetno letargican, gubi svako interesovanje za setnju i samo lezi, a kad hoda onda to cini izuzetno sporo i slab je posebno na zadnjim nogama. Mokraca je crvenkasta i ker dosta brzo postaje anemican, sto se utvrdjuje pregledom ociju.
Obavezno se vadi krv i tada se finalno utvrdjuje bolest.
Trebalo bi dati odmah inekciju (koja je dosta jaka, pas balavi i povraca posle davanja inekcije), nazalost nisam zapamtio ime injekcije ali veterinari verovatno znaju.

Ovo iskustvo prenosim, kako bi reagovali pravovremeno i posmatrali ljubimce posle nalazenja krpelja.
Duško Radović: Pametni i skromni ljudi neće ono što ne mogu. Zato se drugima čini da oni mogu sve što hoće.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kako skinuti krpelja
« Odgovor #7 poslato: 14, 05, 2009, 10:47:18 pre podne »
prebaceno :)

ujedno moj savet ako se krpelj zakaci na coveka obavezno otici do doktora... nikad se ne zna, a na prijemnom obicno ima da se nadje neka slatka sestra pa kad vas pita kako ste zaradili krpelja odgvorite:

"i tako se ja vozim na svojoj luksuznoj jahti ...."

ko zna dalje zna :yahoo: ko ne zna neka vadi krpelja i nek bega kuci :)

Van mreže ПЕЦОВ

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 649
  • ај на ВОДУ
Odg: Kako skinuti krpelja
« Odgovor #8 poslato: 14, 05, 2009, 13:05:29 posle podne »
ocito ti zena ne cita forum...inace :aikido: :aggressive:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kako skinuti krpelja
« Odgovor #9 poslato: 14, 05, 2009, 15:43:51 posle podne »
ocito ti zena ne cita forum...inace :aikido: :aggressive:

zena mi je medicinski radnik :)

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Kako skinuti krpelja
« Odgovor #10 poslato: 14, 05, 2009, 16:07:01 posle podne »
ocito ti zena ne cita forum...inace :aikido: :aggressive:

zena mi je medicinski radnik :)
    Mora da si je "smuvao" na luksuznu jahtu!!! :dance1:
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Kako skinuti krpelja
« Odgovor #11 poslato: 14, 05, 2009, 17:00:02 posle podne »
Zato ce sad da plati porez. :lol: :lol: :yahoo: :yahoo:

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Kako skinuti krpelja
« Odgovor #12 poslato: 14, 05, 2009, 17:15:20 posle podne »
Zato ce sad da plati porez. :lol: :lol: :yahoo: :yahoo:
       :dance1: :dance: :preved: :on_the_quiet:  Vise puta!!! :superstition:
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kako skinuti krpelja
« Odgovor #13 poslato: 14, 05, 2009, 19:43:58 posle podne »
  Vise puta!!!

placam porez topshopu, kozmetickoj industriji, kinezima, tehnomaniji ...  :scare:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Kako skinuti krpelja
« Odgovor #14 poslato: 14, 05, 2009, 22:24:27 posle podne »
A zeni ?  :lol: :dance1: :yahoo: