Autor Tema: Grejanje na brodu-resenja  (Pročitano 69377 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Grejanje na brodu-resenja
« Odgovor #225 poslato: 31, 08, 2018, 11:50:07 pre podne »
Zavisi od toga da li konverter stoji u kabini ili napolju  sajkaca

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Grejanje na brodu-resenja
« Odgovor #226 poslato: 31, 08, 2018, 17:13:57 posle podne »
Jel moguce da toliko povuce jer na specifikaciji kaze 24v 35w ato mu dodje nekih 3A na 12v?
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Grejanje na brodu-resenja
« Odgovor #227 poslato: 31, 08, 2018, 18:46:49 posle podne »
o da.

manual za model 1,8kW kaže čak  d1l model 12V na startu vuče 260W a na 24V 500W!
to traje minut dva.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Grejanje na brodu-resenja
« Odgovor #228 poslato: 31, 12, 2023, 15:13:51 posle podne »
Drage moje i dragi moji , evo meneka posle duže pauze ali sam uglavnom živko i zdravko ali sirotinjski. Konačno sam u fazi kupovine plovila pa da se selim u GR. Našao sam nešto 0d 13,5m x4,25m ali mu je jedna mana što je gvozdenjak a oni su zimi malo zeznutiji za zagrevanje , pošto ja planiram da cele godine boravim na brodu a ne da zimi plaćam sobu , a bio bih  ukotvljen lili na Rodosu ili na Kritu a tamo su zime veoma blage pa se nadam da bih za malo para mogao da se zagrejem . Grejao bih samo pramčanu kabinu i to samo noću i to da mi bude temperatura između 10-15 stepeni, pošto ne podnosim toplo u krevetu, Video sam na jednoj jedrilici čova je namestio uređaj pored vrata pramčane kabine i direktno gore izvukao izduvnu cev. Pošto sam postruci auto mehaničar mislim da ne bi trebalo da bude problema oko instalacije. Ja sam se u kući dogrevao na onu plinsku grejalicu što se kači na bocu i bilo je sasvim ok , samo me interesuje kako bi mi bilo jevtinije ili webasto ili plin. Moliću za dobronamerne sugestije. Dobro more čika Charlie

Van mreže zica

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
Odg: Grejanje na brodu-resenja
« Odgovor #229 poslato: 11, 01, 2024, 12:34:18 posle podne »
Prvi put čujem da neko ne voli da u krevetu ima toplo. ha dodo

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Grejanje na brodu-resenja
« Odgovor #230 poslato: 12, 01, 2024, 14:51:15 posle podne »
Izduvnu cev kroz spavaću sobu. 🫣

Desi se neka rupica i samo se ujutro ne probudiš. Namotaj neku bakarnu cevku 10m, malu pumpu i napravi redovan vodeni ili uljani radijator. Em toplo em sigurnije. Ima rešenja i sa toplim vazduhom. Ali ja cevku od auspuha nebi nikad direkt u sobu.

Sent from my SM-S911B using Tapatalk


Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Grejanje na brodu-resenja
« Odgovor #231 poslato: 17, 01, 2024, 22:11:08 posle podne »
Umesto radijatora dovoljno je pustiti toplu vodu iz vebasta kroz neki hladnjak iz kola moze i za grejanje kabine ili hladnjak za ulje uz mali 12v ventilator iz kompa i kabina zacas topla.
Marke

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Grejanje na brodu-resenja
« Odgovor #232 poslato: 07, 03, 2024, 16:27:20 posle podne »
Pozdrav ljudi :)
Imam dilemu, sa brodićem je stigao  Trumatic 4000 koji je ispravan, sve radi. Skinuo sam ga kad sam počeo ono metanisanje sa preradom brodića da ne liči na sebe. Sad je došlo vrme da se vrati grajanje a dilema se  sastoji od sledećeg, staviti neko polovno vebasto, kupiti novo kinesko za tepsiju ribe ili vratiti Trumatic nazad.
Razlog premišljanja je da imam dizela u neograničenim količinama (za grejanje) pa bi se prišljamčio na postojeći rezervoar ili da dodam jednu bocu viška  pa na plin kao sav pošten svet :)

Šta je predlog?

Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Grejanje na brodu-resenja
« Odgovor #233 poslato: 11, 03, 2024, 11:37:58 pre podne »
Taj Trumatic 4000 je plinska peć ili grejač vazduha nešto kao "webasto" samo na propan-butan? Ne uspevam da nađem sliku na netu...

Preneću ti moje iskustvo sa Trumatic 3000 koji imam već 4. godinu.

Peć je potpuno analogna, tj nema ventilatore, termostate ni bilo šta na struju. Za paljenje koristi klasičan piezo upaljač.
Greje zaista odlično pa je samo u startu stavim na polovinu snage a kasnije na minimum ili malo iznad minimuma ako je napolju sneg. Ne stvara kondenz već naprotiv, isušuje vazduh kao klasična peć. Maksimum nikad ne koristim jer baš prži, a inače dok radi apsolutno ništa se ne oseća jer sav produkt sagorevanja izlazi napolje.

Ono što mene najviše oduševljava je smešna potrošnja gasa, a pritom je koristim sa malom bocom od 3kg jer mi je zgodno da je nosim i punim. Mislim da na minimumu troši možda oko 60-70g na sat, a na maksimumu piše da troši 270g/h i daje 3kw toplote. Sve što pišem je vezano za korišćenje preko dana, nekad i ceo dan od ujutru do uveče ali je nikad nisam koristio preko noći najviše zbog toga što nemam detektore ugljen monoksida i propana pa mi se ne igra sa životom(možda preterujem).


Što se tiče webasta nemam to iskustvo ali vidim da ga, nebitno čije proizvodnje, ljudi koriste i dan i noć po potrebi.
Ako ti je u planu da provodiš dane i noći na brodu u hladnije periodu, možda i jeste zgodnije rešenje nabaviti webasto i koristiti tu prednost što i glavni motor koristi dizel. Ja bih i u toj varijanti dodao par detektora ugljen monoksida i dima za ne daj bože, ako se već spava na brodu dok radi grejanje.


Ako ipak u hladnijem periodu godine brod koristiš za dnevne varijante, Truma će ti biti više nego dovoljna. Za nju ti ne trebaju ni skupi akumulatori ni jaki solarni paneli preko zime kad ti grejanje najviše treba, a sunca nigde....ona traži samo malo gasa, može i sa divlje pumpe, ne bira sajkaca


Ovako izgleda moja Truma:

Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Grejanje na brodu-resenja
« Odgovor #234 poslato: 11, 03, 2024, 22:24:31 posle podne »
https://www.ebay.co.uk/itm/115788462772
Isto je kao vebasto ili ti kinezi, mislim na princip rada... Ima "peć" za sagorevanje i ventilator koji preko cevi duva topao vazduh u kabinu. Jedna cev koja ima unutar sebe drugu cev služi da uvlači vazduh za sagorevanje  i da izbacuje izduvne gasove tako da ne troši kiseonik iz prostorije za sagorevanje a usput hladi izduvnu cev koja je unutrašnja. Dosta je popularan na zapadu a i skup bogami...

Ta kutija je recimo duplo veća od ovih dizel varijanti ali to mi nije problem pošto ima baš dosta prostora po budžacima za smeštaj... Isto se montira negde u ćošak pošto duva vazduh kroz cevi tamo gde ih namestiš...
Meni lično je samo dilema zbog goriva, sa dizelom imam  dostupno gorivo u jakim količinama :) Za plin je brodić došao sa dve boce na krmenoj platformi koju sam ja preradio pa sam mislio da izbacim jednu bocu za grejanje i ostanem na ovoj za kuvanje, mada može razdelnikom da jedna boca radi sve...

Što se tiče otrovnosti, sva sagorevanja ugljovodonika mogu napraviti CO pa i plin (Butan) ovi kućni (metan) još i gore tako da je jednako opasan ili nije kao i dizel ili benzin svejedno, bitno je da ima dovoljno kiseonika za sagorevanje i neće biti CO. Sam gas nije otrovan ali ga ipak nije dobro udisati ali to nije sad tema :)
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže calypso2

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 393
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Grejanje na brodu-resenja
« Odgovor #235 poslato: 12, 03, 2024, 07:10:26 pre podne »
Zovi Stipa iz Slavonskog Broda, doneće ti kamionski repariran webasto koji god hoćeš (do npr. Zmajeva pumpa ispred Beograda-kao meni) za smešne pare. Ne moraš za HR kod njega, a čovek je od poverenja i dogovorišse telefonom sve. Ja sam mu dao svoj pokvaren Webasto (ovde sam poludeo oko pokušaja  popravke svog pogrešno montiranog NOVOG Wegasta, i svi su bili "pametni" a cene išle u nebo, a garancija u zaborav...) on mi je doneo isti takav repariran-kao nov, razmenili se, ja sitno doplatio i služio me je besprekorono na ladji Bavaria 37 sport. Čak mi je doneo i neke prateće stvari gratis koje nisam ni tražio.
 Stipe
+38535270300
+385915009002
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Grejanje na brodu-resenja
« Odgovor #236 poslato: 13, 03, 2024, 15:17:29 posle podne »
Hvala :)
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...