Autor Tema: nosivost pontona, molim za pomoć  (Pročitano 8187 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

bane_j

  • Gost
nosivost pontona, molim za pomoć
« poslato: 07, 05, 2009, 19:20:03 posle podne »
Pošto želim da u najskorije vreme izradim splav i postavim ga na Dunavu, odnosno na jednom od rukavaca, a pošto o tim stvarima takoreći ništa neznam to molim za pomoć u izvršenju ovog posla. Došao sam do saznanja da je najcelishodnije, bar za mene u ovom trenutku, da pontone pravim od lima. Pitam da li je dovoljno 16 pontona, potpuno zatvorena, u dva reda sa dodatkom kljunova napred i pozadi, veličine 900x600x1260mm, da bi nosili platformu 9x5,5 m sa kućicom 4x6 m. Metalna konstrukcija je od cevi 40x40mm, platforma od greda100x100x5500 mm i dasaka 2''. Želeo bih da znam način izračunavanja nosivosti pontona da ako ovo nije dovoljno da izračunam šta je.
                                                                         

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
Odg: nosivost pontona, molim za pomoć
« Odgovor #1 poslato: 08, 05, 2009, 00:25:47 pre podne »
Aka, sve si rekao...sta ostade za mene? :smile:
samo mi nije jasno sto 16 komada? Bolje i jeftinije praviti tri veca sa nepropusnim pregradama...pri tom, svaki ponton mora da ima revizioni otvor ili ako ima  pregrade onda toliko koliko ima pregrada...nece ga registrovati u suprotnom...
Aka je potpuno upravu za kutije i cevi, bilo bi dosta bolje koristiti "u" ili "I" profil ali je on skup...u svakom slucaju bolje kutije nego cevi (zbog cvrstine i porsine vara)...
pozz
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: nosivost pontona, molim za pomoć
« Odgovor #2 poslato: 05, 01, 2022, 12:14:16 posle podne »
Da ne otvaram novu temu..

Da li neko zna koliko burica od 200l treba za ponton 2x4.6 metara i gde ta burad postaviti. Ponton bi nosio oko 200kg a sluzio bi i za izlazak iz camca.

Mislio sam 8 komada i staviti ih na coskove, na svaki cosak po 2 komada. Jel bi to pilo vode?

Da ilustrujem, ovo su dve opcije pa ne znam koja je bolja.

« Poslednja izmena: 05, 01, 2022, 13:08:39 posle podne Drivee »

Van mreže George

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 353
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Calypso
  • Brod tip: Čelični tabanaš
  • Marina: Senta
  • Veličina: 8.5
Odg: nosivost pontona, molim za pomoć
« Odgovor #3 poslato: 05, 01, 2022, 13:34:57 posle podne »
Da ne otvaram novu temu..

Da li neko zna koliko burica od 200l treba za ponton 2x4.6 metara i gde ta burad postaviti. Ponton bi nosio oko 200kg a sluzio bi i za izlazak iz camca.

Mislio sam 8 komada i staviti ih na coskove, na svaki cosak po 2 komada. Jel bi to pilo vode?

Da ilustrujem, ovo su dve opcije pa ne znam koja je bolja.
Leti često vezujem brod za jedan mali ponton 2X3m sa 6 buradi, koji se baš ne može pohvaliti naročitom stabilnošću. Mislim da bi mu trebalo barem 8 komada da bude koliko toliko stabilan. Ja bih na ovaj tvoj ponton od 2X4.6 stavio 10 buradi po onoj prvoj skici u dva reda po 4 komada, i još po jedan na svaki kraj u sredinu. Mislim da je ta gornja varijanta bolji izbor, jer prilikom zamene burića imaš lakši pristup svakom od njih.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: nosivost pontona, molim za pomoć
« Odgovor #4 poslato: 05, 01, 2022, 14:40:03 posle podne »
Ovo je koncept sa slike 1. Koliko vidim, tako i prodaje covek, verovatno ne treba ta dva dodatna. Burad ce biti plastika pa nadam se da nece biti menjanja, bar neko duze vreme.


https://www.kupujemprodajem.com/plovni-objekti/splavovi/ponton/oglas/110083930?filter_id=1495171153

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: nosivost pontona, molim za pomoć
« Odgovor #5 poslato: 06, 01, 2022, 08:46:43 pre podne »
Napravio sam nekoliko pontona, radim ih u dimenzijama 2 x 4 metra. Burad (8) postavljam slicno drugoj slici samo ih ipak malo razmaknem. Ta veličina je laka za manevar kad voda raste i opada ili kad voda nanese neki panj ili slično...Stabilni su koliko to moze biti...Stabilnost se da povecati tako da svako bure napunis s par kilograma pijeska  koji se na valovima ravnomjeno rasporedi i cijeli pnton uroni malo vise u vodu i bude stabilniji

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: nosivost pontona, molim za pomoć
« Odgovor #6 poslato: 06, 01, 2022, 12:57:13 posle podne »
Odlicna ideja! Mozda jos bolje neki metal da stavim unutra?

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: nosivost pontona, molim za pomoć
« Odgovor #7 poslato: 07, 01, 2022, 21:28:01 posle podne »
Zaboravih napisati da u taj pijesak ulijemo i koju litru rabljenog ulja...pogotovo kad su burad metalna...bude jos stabilniji...ulja ide tek toliko da ovlazi taj pujesak ali da ne bude prerijedak da se mucka kao da je cista tekucina

Van mreže Dutchman

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 16
  • www.mojaladja.com
    • Italboat 490
  • Brod tip: Italboat RIB
  • Veličina: 4.9
Odg: nosivost pontona, molim za pomoć
« Odgovor #8 poslato: 09, 03, 2022, 11:40:16 pre podne »
Ja bih preporucio da ako se odlucis za dasku uzmes impregniranu (zelenkaste boje) , ja sam radio splav prosle godine oko 40e je bio kvadrat ali garancija 30godina na dasku ... osvezavas samo gornju stranu da ne bi pucalo na suncu ali teoretski nemoze da istruli od vode itd ... mislim da se isplati u startu uloziti malo vise nego svakih 10tak god menjati daske da ne propadnes ...

e da obavezno moraju da se malo prosuse daske posle impregnacije , ako narucujes po meri urade to za 10dana ali budu mokre , jer se u autoklavu vakumski impregnira dubinski daska pa zavisnosti od strukture daske moze da upije mnogo ili malo vode sa tim solima koje je impregniraju ...

ja sam montirao mokro pa se susilo na splavu ali posle 3 nedelje sam provalio da se prosusilo jedno tona vode iz dasaki koliko je iskocila platforma od 70kvm iz vode

alternativa je plasticni pod ali nisam ni proveravao cenu , PIMI ga radi , a one kucice u jakovu su tako odradjene evo 15tak godina sve stoji kao prvog dana i to bez odrzavanja ...

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: nosivost pontona, molim za pomoć
« Odgovor #9 poslato: 09, 03, 2022, 12:38:46 posle podne »
Ko nudi takve daske i sa tom garancijom?

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: nosivost pontona, molim za pomoć
« Odgovor #10 poslato: 18, 03, 2022, 16:28:11 posle podne »
Можда ћете мој коментар сматрати потпуно непотребним али можда није лоше да се ипак каже и ово.

Изградња понтона је регулисана и законом.
По тренутно важећим прописима, пловни, плутајући објекти, не могу се правити коришћењем металних буради. Законом је прописано да то могу бити металне цистерне које су направљене од лима минималне дебљине 4 мм.
Уместо њих, могу се користити пластичне бачве и пловци, које производе сертификовани произвођачи од сертификованог материјала.
Градња је дозвољена тек по одобрењу пројекта израђеног од овлашћене институције. Оверу пројекта раде у Управи за бродове у Београду.

Све ово важи за тзв. пловне објекте за привредне сврхе. Ту се одмах поставља питање а шта је са понтонима који нису намењени привредним корисницима? Шта ако неко жели да направи понтон за  личне потребе? И ту улазимо у сиву зону. У Управи за бродове кажу да то решавамо са надлежним капетанијама, у капетанијама кажу да они више немају право овере таквих пројеката и не врше регистрацију...

Тренутно, дуж наших обала постављено је много понтона који су на металним бурадима или на некаквим цистернама од лима мање дебљине од прописане. Повремено прођу неке инспекцијске службе, неки власници тих понтона добију решење да плате казну, неки буду опоменути...

Мислим да ће још дуже време бити тако (не)регулисано стање и то није добро али тако је.