Autor Tema: Izbor elise??  (Pročitano 5280 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže ducamatron

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 4
  • www.mojaladja.com
Izbor elise??
« poslato: 30, 09, 2011, 23:56:43 posle podne »
Polomio sam elisu 14x16 sa stiftom (kazu kao kod DJonsona), probaosam da je varim ali je sada u disbalansu pa nemoze da se vozi.
Inace korito glisersko mi je SHETLAND 570 tezine 1500kg sa zet kopcom OMC 100 do 120 ks.
Motor je mazdin 626 od 118 ks i do sada je  taj sklop funkcionisao izvanredno vise godina.
Dali neko zna gde mogu da nabavim pomenutu ili drugu odgovarajucu elisu.
Napominjem da sada vozim sa elisom 16x20 ali sa njom nemogu da izglisiram.
Bio bi zahvalan da ukoliko neko zna mi objasni sta znace oznake na elisi recimo 14x16 3/4.

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Izbor elise??
« Odgovor #1 poslato: 01, 10, 2011, 00:09:54 pre podne »
Prvi broj na elisi označava prečnik elise, a drugi broj označava "korak" elise, ili količinu vode koju elisa izgura svjim jednim okretom (laički rečeno)
Što je manji korak, to je elisa sposobnija da gura veću težinu, ali postiže manju brzinu. Kao niža brzina u autu.
Veći korak omogućuje veću brzinu, ali treba i veliku snagu, kao auto u nekoj višoj brzini.

Elisa koju sada imaš je prevelika za tu snagu motora, tj. ponaša se kao da pokušavaš da ubrzavaš od 0km/h u 5. brzini.
Elisa 14x16 3/4 znači da je elisa malo "brža" od tvoje originalne, tj. ima malo duži prenos.
Povećanje koraka za 3/4 neće značajno promeniti ponašanje čamca, postizaćeš malo veću max. brzinu ili ćeš imati istu brzinu na nešto nižem broju obrtaja. Kod izglisiravanja skoro da nećeš primetiti razliku.

Koliko znam, na Adi postoji majstor koji sređuje i balansira elise. Možda se i tvoja još može spasiti.
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže ducamatron

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 4
  • www.mojaladja.com
Odg: Izbor elise??
« Odgovor #2 poslato: 01, 10, 2011, 00:15:22 pre podne »
Elisa sa kojom sam ja leopo isao je ustvari bila 14x16 samo takvu oznaku je imala. Nasao sam neke elise 13x13 neznam dali mi odgovaraju.

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Izbor elise??
« Odgovor #3 poslato: 01, 10, 2011, 00:34:51 pre podne »
Pa odgovaraju, ali biće ti dosta sporiji čamac. Ako ti je 14x16 odgovarala, traži nešto najpribližnije tome.
Ja imam elisu 14x13 od Evinrudea, ali mislim da ne odgovara na tu čizmu.
Moraš da utvrdiš promer osovine i broj zuba na osovini. (kod OMC-a uglavnom 13 ili 14 zuba)
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže ducamatron

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 4
  • www.mojaladja.com
Odg: Izbor elise??
« Odgovor #4 poslato: 01, 10, 2011, 12:47:31 posle podne »
Nisam napomenuo moja elisa je sa stiftom ne sa nutovima

Van mreže Barba

  • Moderator
  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • *****
  • Poruke: 903
Odg: Izbor elise??
« Odgovor #5 poslato: 02, 10, 2011, 10:56:47 pre podne »
Ovo sto ti je Sale napisao je vezano za drugu oznaku na elisi (korak) i to je tako. 

Ali elisa koju si pominjao 13x13 ima i manji precnik (prva oznaka), a to znaci da ce i sila na elisi biti manja i pitanje je koliko ce ta elisa biti u stanju da gura tvoj camac. Definitivno ce doci do povecanja klizanja elise, sto za posledicu ima dodatno smanjenje brzine.

U sve se to uplice i broj obrtaja motora koji ce skociti i delimicno ili potpuno nadoknaditi gubitke, ali po cenu motora. To jeste japanac i moze da trpi mnogo, ali i ja se slazem da trazis elisu sto priblizniju onoj sa kojom si bio zadovoljan. Ima tu i taj stos sa smanjenjem precnika i povecanjem koraka, mogao bi da probas sa 13x18, ako postoji i ako moze da se nadje. To kaze teorija, ali nismo je potvrdili u praksi (nismo ni probali).

Moze da se desi da udjes u zatvoren krug metode vise uzaludnih pokusaja. Moj je savet da se drzis proverene elise. 
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.