Autor Tema: Samogradnja plovila od modela do fiberglasa potrebna pomoć saveti potrebni  (Pročitano 19191 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže borisav2000

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 7
  • www.mojaladja.com
Samogradnja plovila od modela do fiberglasa potrebna pomoć saveti potrebni
« poslato: 04, 09, 2011, 23:03:00 posle podne »
interesuje me dali je neko upoznat sa izgradnjom čamaca ,glisera od epoksidnih smola.
ja sam u procesu izgradnje polu zatvorenog čamca glisera,tj modela na osnovu kojeg bi se pravio kalup za epoksidne smole .gliser bi trebao da bude dužine 430cm -500cm
visine 120cm širine 200cm.
interesuje me dali bih neko mogao da me posavetuje oko dužine plovila i koje snage motor bi optimalno mogao da bude i oko dna koji je oblik je najbolji ,

model se pravi od prostih i svima dostupnih materijala ,do sada je završeno oko 60 posto modela pa bih se posavetovao sa nekim oko najboljih rešenja za dužinu itd
mene bi interesovalo koliko je potrebno novca ako neko zna da se pripremi  za ovakav model a da se napravi od epoksidnih smola.
ako je neko upoznat sa procesom rada sa epoksidnim smolama i sa otprilike količinom materijala koja bih trebalo da bude utrošena zbog finansijskog dela , voleo bih da me neko kontaktira ,na telefon 064/128-71-72 borisav
ako je neko zainteresovan za neki oblik saradnje otvoreni smo za predloge

Van mreže Darkobp

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 730
  • Pol: Muškarac
    • Silvery
  • Brod tip: Elan 495k malo modifikovan i produzen
  • Marina: Backa Palanka Tikvara
  • Veličina: 5.80m
Odg: Samogradnja plovila od modela do fiberglasa potrebna pomoć saveti potrebni
« Odgovor #1 poslato: 05, 09, 2011, 00:47:57 pre podne »
Po ovom tvom modelu za kalup vidim da je to neka obla forma korita,sto je moram ti priznati veoma redak oblik korita za glisere
drugo,zasto bas epoxi smola za izradu?? Nekoliko puta je skuplja od poliesterske smole,ne kazem da nije bolja epoxi, samo za pocetnicki ameterski rad je nebih odabrao!! Especi prvo zanat pa onda nadji neko dobro korito proverenih perfomansi za model pa onda tek udri da pravis dobra i skupa plovila,cisto da ne bit dobio katasrofalan gliser i po pitanju karakteristika i dizajna a skup kao djavo od epoxi-a

Razmisli jos jednom o svemu
 :drinks:

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Samogradnja plovila od modela do fiberglasa potrebna pomoć saveti potrebni
« Odgovor #2 poslato: 05, 09, 2011, 07:32:42 pre podne »
Ovo što Darko reče je živa istina. Epoxy je šteta trošiti na kalup.
Što se oblika korita tiče, najbolji gliseri imaju duboko V korito (ugao veći od 20 stepeni), pošto omogućavaju stabilnu i mirnu plovidbu velikim brzinama čak i po većim talasima, ali takva korita zahtevaju jake motore (za korito 5x2m verovatno najmanje 50-60 ks)
Ako planiraš da praviš glisere za naše tržište, za upotrebu na reci, onda je možda bolji izbor modularno korito, koje ima blagi V na krmi ( ugao 10-15 stepeni), koje će moći da lepo glisira i sa motorima od 25-30ks.

Za epoksidne smole i tehniku rada, kao i za proračun potrebne količine, najbolje je da se obratiš Peri Garminu, on će te već povezati sa pravim ljudima
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže Ignjat

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 52
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Samogradnja plovila od modela do fiberglasa potrebna pomoć saveti potrebni
« Odgovor #3 poslato: 05, 09, 2011, 12:10:49 posle podne »
Ovo da izglisira nece da moze.
Tebi kao pocetniku, rekao bih da to i jesi, preporucio bih za izradu gliserski trup tipa monohedron, hardchine oblik. Veoma lak za izradu i tu nema nesto mnogo da se pogresi. Takvih planova na netu u FREE formi ima na tone.
Sto se tice kalupa, ne postoji kalup namenski radjen za epoksi ili poli gotov proizvod. Kalup je kalup, a sta ce se i od cega u njemu praviti to je individualno. Preporuka, alatni gelcoti, dosta slojeva mata kao i metalna ojacanja, ucinice kalup trajnim sa konstantnim vrednostima.
Posto to sto pravis radis po prvi put, taj gliser prvo izradi u poliesteru, ispitaj na vodi pa ako se ponasa kako treba onda razmisljaj o epoxi-ju, karbonu i ostalim giga-mega materijalima.
Sto se potrosnje tice, kod rucnog tj wetup laminiranja je 33-35% masenog udela platna, jedino se kod drugih tehnika taj procenat povecava.
Znaci sto vise platna manje smole.

Van mreže borisav2000

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 7
  • www.mojaladja.com
Odg: Samogradnja plovila od modela do fiberglasa potrebna pomoć saveti potrebni
« Odgovor #4 poslato: 05, 09, 2011, 20:07:22 posle podne »
Ovo sto se vidi bi trebalo da bude kabina ,a moje mogucnosti su završetak modela za dalji proces .
Dao sam primer  epoksi smole nisam mislio izricito sa njima da se radi, zato i pitam koja bi varijanta bila najbolja poliesterske smole itd  to verovatno zna neko od vas koji imate više iskustva
 što se mene tiče ja tražim nešto jeftino ja sa sa svojim znanjem bih ga radio od betona ovo kažem više u šali al nikad se nezna.
borisav 064/128-71-72



Van mreže borisav2000

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 7
  • www.mojaladja.com
Odg: Samogradnja plovila od modela do fiberglasa potrebna pomoć saveti potrebni
« Odgovor #5 poslato: 05, 09, 2011, 20:26:10 posle podne »
 desni bok

Van mreže borisav2000

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 7
  • www.mojaladja.com
Odg: Samogradnja plovila od modela do fiberglasa potrebna pomoć saveti potrebni
« Odgovor #6 poslato: 05, 09, 2011, 20:29:51 posle podne »
treba da se produži do 5m
levi bok

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Samogradnja plovila od modela do fiberglasa potrebna pomoć saveti potrebni
« Odgovor #7 poslato: 05, 09, 2011, 22:14:31 posle podne »
hm meni nesto nije jasno ... ajd baci neku sliku ili crtez kako to na kraju treba da izgleda , ujedno dobro dosao !

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Samogradnja plovila od modela do fiberglasa potrebna pomoć saveti potrebni
« Odgovor #8 poslato: 05, 09, 2011, 23:56:05 posle podne »
i ne znam kako si zamislio kalup....kalup treba biti izvana....ili mislis preko ovog prvo kalup pa onda camac

Van mreže Darkobp

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 730
  • Pol: Muškarac
    • Silvery
  • Brod tip: Elan 495k malo modifikovan i produzen
  • Marina: Backa Palanka Tikvara
  • Veličina: 5.80m
Odg: Samogradnja plovila od modela do fiberglasa potrebna pomoć saveti potrebni
« Odgovor #9 poslato: 06, 09, 2011, 01:25:28 pre podne »
Daj malo detaljnije,vise slika... sa ovim slikama sad si nas sve zbunio,daj neki crtez,nacrt ili sta vec...

Nemoz' ovde covek da povhata sta je "dole a sta dole'' i sta ti je namera...

Ako je ti kabina sto si oznacio na slikama bice to jedan ''veoma interensantan'' gliser za nase podnevlje :blink:



Van mreže borisav2000

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 7
  • www.mojaladja.com
Odg: Samogradnja plovila od modela do fiberglasa potrebna pomoć saveti potrebni
« Odgovor #10 poslato: 06, 09, 2011, 18:45:58 posle podne »
Preko ovoga kalup pa onda camac

Van mreže borisav2000

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 7
  • www.mojaladja.com
Odg: Samogradnja plovila od modela do fiberglasa potrebna pomoć saveti potrebni
« Odgovor #11 poslato: 06, 09, 2011, 18:50:04 posle podne »
nisam jos našao najbolje rešenje možda ovako
ako neko ima neku ideju ....

Van mreže borisav2000

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 7
  • www.mojaladja.com
Odg: Samogradnja plovila od modela do fiberglasa potrebna pomoć saveti potrebni
« Odgovor #12 poslato: 06, 09, 2011, 18:54:06 posle podne »
možda ovako

Van mreže Darkobp

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 730
  • Pol: Muškarac
    • Silvery
  • Brod tip: Elan 495k malo modifikovan i produzen
  • Marina: Backa Palanka Tikvara
  • Veličina: 5.80m
Odg: Samogradnja plovila od modela do fiberglasa potrebna pomoć saveti potrebni
« Odgovor #13 poslato: 06, 09, 2011, 23:51:59 posle podne »
Sve je to super samo ides mi nekako kontra redosledom!!!!!!!
Prvo si trebao izliti korito pa onda iz drugog kalupa kabinu pa onda to spajati,a ne ovako prvo kabina a korito kako ispadne!!! Ipak je korito mnogo vaznije od kucice koja je na njemu!!!  Dzaba lepe kabine i dizajna ako je korito neplovno,nestabilno...

To gitovanje modela za kalup mora biti mnoooogo mnoooogo finije,jer svaka neravnina bice prenesena na kalup a sa tim i na odlivak

A nije mi jasno zasto nisi odmah pravio kalup po zeljenom obliku iz kog ce biti izliveno korito i kabina nego prvo model pa kalup?? Ovako samo poskupljujes proizvodnju

Lepo se zeljeni kalup moze napraviti od drveta i dobro do perfekcije ogitovati i izbegao si jednu stepenicu u radu
Ja bih tako recimo radio za kabinu,a korito bi bilo najbolje naci-pozajmiti neko dobro fabricko korito zeljenih  dimenzija okrenuti ga naopacke namazati odvajac preko njega i preci recimo sa dva sloja poliester smole i dobio si od cas posla odlican gotov proveren kalup

Van mreže ladjaVlajko

  • Administrator
  • Rečni Drekavac
  • *****
  • Poruke: 326
  • Pol: Muškarac
  • Veličina: 23cm
Odg: Samogradnja plovila od modela do fiberglasa potrebna pomoć saveti potrebni
« Odgovor #14 poslato: 07, 09, 2011, 10:15:25 pre podne »
... a korito bi bilo najbolje naci-pozajmiti neko dobro fabricko korito zeljenih  dimenzija okrenuti ga naopacke namazati odvajac preko njega i preci recimo sa dva sloja poliester smole i dobio si od cas posla odlican gotov proveren kalup

Pre će biti dva santimetra poliestera, plus metalna konstrukcija ulivena u kalup (naravno sa spoljne strane) kako se on ne bi deformisao.