Autor Tema: Korita  (Pročitano 49227 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Korita
« Odgovor #75 poslato: 09, 04, 2014, 20:29:21 posle podne »
Ne, mislio sam da je to još jedna mana, ne da je povezano sa kobilicom. :)
Evo ovako:
Mana kod tabanaša je i što nema kobilicu pa ga moraš stalno ispravljati, a mana mu je i mala krajnja brzina.

Mada, moram da priznam da nisam razumeo šta hoćeš da kažeš u prvoj rečenici?

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Korita
« Odgovor #76 poslato: 10, 04, 2014, 11:23:29 pre podne »
Ne, mislio sam da je to još jedna mana, ne da je povezano sa kobilicom. :)
Evo ovako:
Mana kod tabanaša je i što nema kobilicu pa ga moraš stalno ispravljati, a mana mu je i mala krajnja brzina.

Mada, moram da priznam da nisam razumeo šta hoćeš da kažeš u prvoj rečenici?
Poenta prve recenice je:tabanas bez kobilice je kao fosna na vodi.Nema tu "ispravljanja",slazes se onako kako vetar i voda hoce.
Imas li objasnjenje kako/koliko veze ima krajnja brzina (mala) sa time sto je camac tabanas?

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Korita
« Odgovor #77 poslato: 10, 04, 2014, 13:14:57 posle podne »
A da li u praksi se stavljaju kobilice na takva ravna korita radi poboljsanja upravljivosti....a zankiki...kad bi stavio dovoljno jak vanbrodski motor...glisirao bi kao s čiklom... jh

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Korita
« Odgovor #78 poslato: 10, 04, 2014, 20:29:09 posle podne »
A da li u praksi se stavljaju kobilice na takva ravna korita radi poboljsanja upravljivosti....a zankiki...kad bi stavio dovoljno jak vanbrodski motor...glisirao bi kao s čiklom... jh
Ako imas dovoljno "srece" da ovakav/slican forum nadjes pre kupovine camca isti neces kupiti tek tako 6589
Praksa je prilicno cudna,dakle prodaju ljudi svasta nesto,a kada prosecan kupac vidi cenu za par stotki nizu od ostalih u ponudi kupuje i nece pitati za kobilicu(a sta je pa to),kada je camac lepo zafarban....

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Korita
« Odgovor #79 poslato: 11, 04, 2014, 08:29:43 pre podne »
Poenta prve recenice je:tabanas bez kobilice je kao fosna na vodi.Nema tu "ispravljanja",slazes se onako kako vetar i voda hoce.
Imas li objasnjenje kako/koliko veze ima krajnja brzina (mala) sa time sto je camac tabanas?

1. I gliseri kada plove u deplasmanskom režimu imaju isti problem, moraš stalno ispravljati brod i vraćati na kurs. Ne znam kako misliš nema tu ispravljanja, treba da pustim brod da ide gde hoće?

2. Imam. Ali mislim da i ti to vrlo dobro znaš, samo mi nije jasno zašto pitaš? Naravno, ne govorimo o slučaju kad tabanaš glisira, to je sasvim druga priča.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Korita
« Odgovor #80 poslato: 11, 04, 2014, 11:07:05 pre podne »
Poenta prve recenice je:tabanas bez kobilice je kao fosna na vodi.Nema tu "ispravljanja",slazes se onako kako vetar i voda hoce.
Imas li objasnjenje kako/koliko veze ima krajnja brzina (mala) sa time sto je camac tabanas?

1. I gliseri kada plove u deplasmanskom režimu imaju isti problem, moraš stalno ispravljati brod i vraćati na kurs. Ne znam kako misliš nema tu ispravljanja, treba da pustim brod da ide gde hoće?

2. Imam. Ali mislim da i ti to vrlo dobro znaš, samo mi nije jasno zašto pitaš? Naravno, ne govorimo o slučaju kad tabanaš glisira, to je sasvim druga priča.
Ovo je jedna od "onih" diskusija kada zaboravis kako je sve pocelo i o cemu je tacno rec.... sha
Nesto ili svasta si pobrkao(Zankiki):
1.Gliser i tabanas nisu isto-ideja glisera jeste da glisira.smanjivanjem broja obrtaja gubi se na brzini,upravljivosti,ali se smanjuje potrosnja pa je zato ovakav vid plovidbe("deplasmanski")omiljen u Srba.
Tacno tako,pustis brod da ide gde hoce,a kada se dohvatis obale cekas prvu priliku da napravis kobilicu kako bi plovidba imala vise smisla od jurcanja u cik-cak.
2.Pitam jer me zanima tvoje misljenje,zaista ne znam kako da shvatim-tabanas je spor zato sto je tabanas?I gde je uopste granica male/velike brzine?

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Korita
« Odgovor #81 poslato: 11, 04, 2014, 12:32:11 posle podne »

             Bas sam se navozao sa ribarskim camcima (tabanasima).Ajde nemojte da za-
majavate ljude.Tabanasem se lepo upravlja,pa on je i pravljen za male brzina i za lak
pristup obali.
              Strasno me nervira poredjenje glisera sa tabanasima.Zasto ne poredite ficu i
porse?Svaki camac je napravljen za pojedine potrebe.To sto bi hteli da ga koristimo za
svasta je problem u nama.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Korita
« Odgovor #82 poslato: 11, 04, 2014, 12:41:29 posle podne »
A ja gledam s svog stajalista...lakse mi napraviti brod kao tabanas ali nemam dovoljno iskustva u odnosu na tu upravljivost...vidim da se cesto spominje a vidim da u Srbiji 90 posto plovila su tabanasi....mada kod nas u Hr nema bas takav izbor majstora kao kod vas i kod nas su takva plovila relativno rijetka....na moru je vec neka druga priča....

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Korita
« Odgovor #83 poslato: 11, 04, 2014, 12:46:26 posle podne »
          To ti mislis da ih nema kod vas.Svrati u neku luku na dunavu,i pogledaj malo radne
ladje i ,pomocne ladje i izgled njihovih korita.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Korita
« Odgovor #84 poslato: 11, 04, 2014, 13:31:10 posle podne »
          To ti mislis da ih nema kod vas.Svrati u neku luku na dunavu,i pogledaj malo radne
ladje i ,pomocne ladje i izgled njihovih korita.
Valjda covek zna cega/koga ima u njegovoj okolini.
Sve te ladje su stare onoliko...

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Korita
« Odgovor #85 poslato: 11, 04, 2014, 14:02:35 posle podne »

         Gorance

         Ajde bilo ko ali ti iz te branse.Nisam ja rekao da ce videti novo.Cisto da pogleda
oblik korita,a sva ta korita su projektovana,i lepo plove.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Korita
« Odgovor #86 poslato: 11, 04, 2014, 14:22:38 posle podne »

         Gorance

         Ajde bilo ko ali ti iz te branse.Nisam ja rekao da ce videti novo.Cisto da pogleda
oblik korita,a sva ta korita su projektovana,i lepo plove.
Maverick je pominjao izbor majstora!!!
Plovila koja kaze da su retka(tabanasi) su izgleda retka sa razlogom,nema nikoga da ih napravi,tome u prilog govore njihove godine9prosek starosti).Mada,mozda je tako i bolje.Pogledajte nase "majstore",polu naklepane dereglije zovemo brodovima i uzivamo u tome...
Bransa/struka nema veze sa ovim,u pitanju je nesto drugo.

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Korita
« Odgovor #87 poslato: 11, 04, 2014, 15:18:17 posle podne »
N eznam zasto ali kod nas na Dravi imas svega mozda 5-6 brodova od čelika...na Dunavu oko Vukovara imas nesto više....kod vas je ta kompletna priča drukcija , em sto se tiče majstora em sto se tiče iskustva. Kod nas je brodogradnja jaka na moru ali opet je to daleko od nasih kontinetalnih mogucnosti i plovnih karakteristika....Ja sam tu...kao i velika vecina koji nemaju brod...masatju da svoj sadsnji camac, odnosno camce, jednomrazmjenim za neki veci...obiteljski smo majstori , imaju se i neke radione alati...i stosta...a posto je dobrih majstora...ni jedan...ako bude opcija lim...onda cu to praviti sam s pomocu majstora iz obitelji...a najvise bih zelio neku plastiku....jer se s tim bavim sam...ali kao i obicno zelej su jedno...mogucnosti su drugo...a u nekoj salveta izbedbi ravno korito je i najjednostavnije za izradu....
Mene samo brine zastita...vidim kod vas svako mjesto ima nekog tko pjeskari...kod nas je to misaona imenica da ti netko ispjeskari dvije stare kante a ne brod....

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Korita
« Odgovor #88 poslato: 11, 04, 2014, 16:10:34 posle podne »
               Izgleda da se ne razumemo ili ne zelimo.
               Ja sam shvatio da tamo kod njih nema tabanasa kabinasa,sto je on i potvrdio.
Na to mu ja kazem lepo da pogleda radne ladje,sve su to tabanaska korita,a nadograd-
nja je nesto drugo.E sad kada bi malo ukljucio mastu dok to gleda,a uzeo metar u ruke
mogao bi da skine mere,ali PROJEKTOVANOG korita,a ne salveta.Ali ajde necu vise o to-
me.Nas dvojica mozemo da raspravljamo na dalje samo uz pivo.
               Kad ti ide plastika od ruke,ni ovo nije lose.
http://www.amariner.net/design_kater_8m.html
http://www.bateau.com/proddetail.php?prod=GT27&cat=27#.U0f3uJzmf5M
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Korita
« Odgovor #89 poslato: 11, 04, 2014, 19:30:36 posle podne »
da ne jurim sad temu i gledam ko je izjavio "vecina tabanasa nema kobilicu"...
ova izjava nije bas tacna...

Iako tabanasi obicno nemaju klasicnu kobilicu , oni imaju nesto slicno...
Peskare se prave ili od kutija ili od L profila, a imaju slican (doduse manji ) uticaj na plovidbu kao i kobilica...

Ako deplasmanac ima 3 peskare... i recimo da su te kutije 3cm visoke... to mu dodje kao da ima kobilicu od 9 cm ... nije to bas kobilica ali nije ni za zanemarivanje...