Autor Tema: Korita  (Pročitano 49237 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Korita
« Odgovor #15 poslato: 10, 03, 2009, 12:54:33 posle podne »
nista sam, vise puta sam se opekao nemam nameru ponovo  :)

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Korita
« Odgovor #17 poslato: 10, 03, 2009, 14:00:56 posle podne »
Nisu majstori losi, svi znaju da vare ali neznaju sta da vare. Zasto neko ocekuje da varioc bude brodograditelj? Camce i brodove prave velike firme ili specijalizovane radionice gde je obavezan bar jedan inzenjer.
Kod nas nacrtas plan, kupis gvozdje i kazes polukvalifikovanom variocu da ti napravi brod iz snova. E pa to ne ide tako.
Ti u lacarku... ima jedan njihov na sajmu, kod bicikl servisa, meni izgleda odlicno. Ako i ima propusta isplati se popraviti jer je cena korita oko 7000. Za te pare korito od 10 metara... Ali opet ostaje ono.. ko da dovrsi, uredi, ofarba...
     I ja bih voleo da vozim avion ali neznam!!Stvar je u tome sto se ljudi prihvataju posla koji neznaju da rade!Misle da je dovoljno znati da varis i sami sebe proglase za velemajstore.A pravljenje camaca zahteva znanje mnogo vece od pukog varenja! :nono:
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Korita
« Odgovor #18 poslato: 10, 03, 2009, 14:12:28 posle podne »
Gremline, mislim da nije problem da li majstor zna da vari, vec ono nase srpsko: "ne mora bas da bude super".Volimo mi da "ustedimo" (citaj ukrademo) gde god mozemo, pa ni var ne mora da bude ceo.Mora malo da se preskoci.
Znaci nije toliki problem u znanju koliko je u bezobrazluku.Ko ono rece malopre majstor pokusao da ukrade ni manje ni vise vec 2,5t celika.Nije to mala cifra.Svi bi da se obogate preko noci, pa sad izgubise musterije.Problem je u nama samima.To je nase prokletstvo.Zato nam niko ne veruje i niko nas ne voli kao narod, jer smo takvi kavi smo.Zalosno ali istinito. :wild: :suicide:

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Korita
« Odgovor #19 poslato: 10, 03, 2009, 14:45:07 posle podne »
Gremline, mislim da nije problem da li majstor zna da vari, vec ono nase srpsko: "ne mora bas da bude super".Volimo mi da "ustedimo" (citaj ukrademo) gde god mozemo, pa ni var ne mora da bude ceo.Mora malo da se preskoci.
Znaci nije toliki problem u znanju koliko je u bezobrazluku.Ko ono rece malopre majstor pokusao da ukrade ni manje ni vise vec 2,5t celika.Nije to mala cifra.Svi bi da se obogate preko noci, pa sad izgubise musterije.Problem je u nama samima.To je nase prokletstvo.Zato nam niko ne veruje i niko nas ne voli kao narod, jer smo takvi kavi smo.Zalosno ali istinito. :wild: :suicide:
  Evo klasicnog primera za to!!Kod mene u marini resio covek da napravi nesto mnogo lepo,brod koji ce da potseca na jedrenjake!!Korito metalno,kabina i sve ostalo drvo.Nije zalio para nizasta!Stigla gusarska ladja ali stoji na vodi kao Krivi Stojko!!!Majstor koji je radi korito,iako je znao kompletnu pricu,jednostavno je napravio korito nevodeci racuna o daljem opterecenju!On je izracunao da je sirina koju je on uradio dovoljna.Naknadno su uradjeni stabilizatori,kao krila,a to je naruzilo citavu ideju i usporilo camac. :nono:
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže stvlada

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 841
  • Pol: Muškarac
  • www.zavarivanje-stanimirovic.rs
  • Brod tip: sunbird corsair 198
  • Marina: ajk
  • Veličina: 6m
Odg: Korita
« Odgovor #20 poslato: 10, 03, 2009, 22:11:54 posle podne »
Danas sam bio u Lestanima da uzmem meru za ogradu na brodu koji je 10.5mx 3 i nesto,v koritona oko mnogo dobro odradjeni kostao je coveka oko 6000 e radjen je u Smederevu,licno mislim da to nije puno para za taj brod.

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Korita
« Odgovor #21 poslato: 10, 03, 2009, 22:20:02 posle podne »
Stvarno nije puno.To mu dodje 600e po duznom metru a koliko znam prosek je oko 800e! :smile:
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Korita
« Odgovor #22 poslato: 10, 03, 2009, 22:32:03 posle podne »
Stvarno nije puno.To mu dodje 600e po duznom metru a koliko znam prosek je oko 800e! :smile:

odlicna cena
dule jel imas kontakt tih smederevaca koji prave brusa robertsa?

Van mreže stvlada

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 841
  • Pol: Muškarac
  • www.zavarivanje-stanimirovic.rs
  • Brod tip: sunbird corsair 198
  • Marina: ajk
  • Veličina: 6m
Odg: Korita
« Odgovor #23 poslato: 10, 03, 2009, 22:54:14 posle podne »
Ukusi su razliciti,mada ovaj lik hoce standardnu ogradu i masu sitnica,rukohvati,rol-bar,merdevine za izlazak iz vode itd.

Van mreže odissej

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 109
Odg: Korita
« Odgovor #24 poslato: 10, 03, 2009, 23:23:30 posle podne »
Da li praviti celicni brod kod nas ili kupiti gotovi? Slazem se sa svima koji kazu da je to kod nas skoro nemoguca misija koja ce puno kostati para,ali i zivaca (sto je najgore) buduceg vlasnika.Ukoliko neko i resi da se upusti u tu avanturu,po mom misljenju mora da ima prethodno ispunjene SVE sledece preduslove:
- Zatvorenu finansijsku konstrukciju,
- Projekat broda koji mu u (skoro) svemu odgovara,i po kom je do sada izradjeno vise desetina primeraka(sto se moze proveriti).Obici i proveriti iskustva drugih vlasnika.
- Omogucenu nabavku projektom propisanih celicnih limova i ploca,ZAHTEVANOG kvaliteta,dimenzija i kolicine,
- Obezbedjeno secenje NA HLADNO (recimo vodom,nikako gasno) ploca i limova,
- Obezbedjeni obuceni i kvalifikovani bravari i  zavarivaci koji ce raditi postupkom ZAHTEVANIM projektom(ako se zahteva zavarivanje u zastitnoj atmosferi nekog gasa,onda ne moze to biti elektrolucno,na primer)
- Obavezno i dosledno pridrzavanje SVIH ZAHTEVANIH tehnoloskih parametara zavarivanja(tip vara, duzina vara, redosled zavarivanja...)
- Obavezna izrada i primena svih ZAHTEVANIH alata(pomocnih,kontrolnih...)
- Obavezna primena svih ZAHTEVANIH postupaka primarne,medjufazne i zavrsne zastite celika,u ZAHTEVANOM kvalitetu.

Sigurno ste primetili vrlo cesto upotrebljavanu rec"zahtevano".Tvrdoglava primena te reci ce biti vas najbolji zastitnik od pogubnog delovanja IMPROVIZACIJE! Zahtevajte secenje na hladno,a ne kod nas tako uobicajeno "gasno" jer zona reza vise nikad nece biti ravna,ma koliko je puta propustali kroz ravnalicu,a struktura celika u istoj zoni ce biti promenjena jer je dovedena do tacke topljenja.Redosled zavarivanja je od izuzetnog znacaja .Ako je projektom predvidjeno da se na primer prvo vare prvo,trece,pa peto rebro,onda ne moze da se vare prvo,drugo,trece i tako redom jer je majstoru tako zgodnije.Zavarivanje je proces koji stvara velike dilatacije u konstrukciji,pa je redosled vrlo bitan!
Odgovorno tvrdim da trenutno kod nas nije realno sprovesti i zavrsiti projekat uz ispunjenje svih gornji preduslova.
Tehnickim perfekcionistima niposto ne preporucujem upustanje u ovakav projekat u nasim uslovima,jer bi to sigurno bilo pogubno za njihovo zdravlje.Svim ostalim takodje ne preporucujem ovako nesto,jer na kraju ne bi bili zadovoljni u meri u kojoj su to ocekivali na pocetku.
Prema tome,kupite gotov brod koji cete videti,opipati i probati.Sretna vam kupovina!


Van mreže dzoni

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 164
  • Pol: Muškarac
    • imdb
Odg: Korita
« Odgovor #25 poslato: 11, 03, 2009, 00:56:34 pre podne »
vlado ti radis Rasin brod? :)

Van mreže stvlada

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 841
  • Pol: Muškarac
  • www.zavarivanje-stanimirovic.rs
  • Brod tip: sunbird corsair 198
  • Marina: ajk
  • Veličina: 6m
Odg: Korita
« Odgovor #26 poslato: 11, 03, 2009, 15:18:53 posle podne »
vlado ti radis Rasin brod? :)

da :)

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Korita
« Odgovor #27 poslato: 12, 03, 2009, 15:11:44 posle podne »
Admirale ,dali ovo moze od plastike?Ovo je od drveta,al lepota ziva!!! :dance:
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže Admiral

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
  • Moje Malo Brodogradilište....... 063/200-396
Odg: Korita
« Odgovor #28 poslato: 12, 03, 2009, 22:12:51 posle podne »
Apsolutno da moze.
Takav projekat pokusavam da odomacim, u plastici.
Medjutim ima malo razumevanja.
Gore je Aka lepo rekao, da je tesko naci narucioca sa jasnom koncepcijom.
Ovakav model je koncept mozda i bolji od svega do sada radjenog za svaciji ukus.

Pokusacu da prevedem to u brojeve, pa tvrdim da takav trup, do 7,5m ne sme da kosta vise od 7000e sa pregradama, prozorima od pleksiglasa, spreman za vodu, bez opreme i normalno bez motora.
Ako se opet vratimo na jedan od prethodnih tekstova, videcemo da metalni trup, za camac slicne duzine, kosta minimalno oko 800eu/duznom metru. Priznacete razlika ipak nije tako velika.

A oblik trupa je divan.


« Poslednja izmena: 12, 03, 2009, 22:58:29 posle podne Admiral »
Dobro došli u moje i Vaše Malo Brodogradilište

Van mreže odissej

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 109
Odg: Korita
« Odgovor #29 poslato: 12, 03, 2009, 22:37:16 posle podne »
Ljudi, nemojte se ljutiti,ali ovakva plovila su malo poveci zalogaj za nas. :stop:Na fotografiji je americki tip brodova "Lobster" u prevodu "jastog" kojeg su u proslosti koristili ribari na istocnoj obali (Nova Engleska) za lov na te rakove.Predstavljeni brod nije drveni iako bi se to reklo po oblozi krmenog zrcala.Iako ima retro-look,na njemu su primenjene najnovije tehnologije u izradi "plasticnih"brodova.Duzina broda na slici je oko 35 stopa i ne moze se kupiti u Americi ispod 250.000 $. Ajte da krenemo sa necim manjim i manje slozenim! :smile: