Autor Tema: Reka Tisa od izvora pa na dalje ...  (Pročitano 20386 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže mosha

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 18
  • www.mojaladja.com
Reka Tisa od izvora pa na dalje ...
« poslato: 28, 08, 2011, 00:23:59 pre podne »
Pozdrav ljubiteljima Tise reke koja nikog nije ostavila ravnodusnim, ja sam jedan od ljudi koji je prosao ceo tok od Ukrajne izvora do Slankamena(25 dana u gumenom camcu) i verujte mi da bi se nesto uradilo po pitanju nautickog turizma treba oploviti Tisu u Madjarskoj od Tisabecha do Segedina i videti sta su ljudi odradili za nauticki turizam. Voleo bih da dodjem do knjige da uporedim svoja iskustva sa pisanjem u knjizi.Slike sa ovog putovanja cu postaviti samo da mi kolega slike smanji na format koji mogu da postavim ovde. Inace smo pre Tise oplovili Tamis od izvora u Rumuniji do usca u Pancevu to je bilo i na televiziji veliki pozdrav od panonskog mornara.

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Reka Tisa od izvora pa na dalje ...
« Odgovor #1 poslato: 28, 08, 2011, 01:00:17 pre podne »
Polako ali neprimetno mi panonski mornari prelazimo uakciju.Slike su u svakom slučaju dobrodošle.
Tek toliko da se vidi da ne postoji tisa samo od ušća do Bečeja :stop:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Reka Tisa od izvora pa na dalje ...
« Odgovor #2 poslato: 29, 08, 2011, 12:02:21 posle podne »
moso dobro dosao , moram da priznam da jedva cekam te slike  :good:

procitaj ovde temu bice ti mnogo jasnije kako da smanjis slike: http://www.mojaladja.com/forum/index.php?topic=35.0

Van mreže mosha

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 18
  • www.mojaladja.com
Odg: Reka Tisa od izvora pa na dalje ...
« Odgovor #3 poslato: 30, 08, 2011, 23:17:33 posle podne »
prve dve slike

Van mreže mosha

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 18
  • www.mojaladja.com
Odg: Reka Tisa od izvora pa na dalje ...
« Odgovor #4 poslato: 30, 08, 2011, 23:37:26 posle podne »
jos dve sa ekspedicije

Van mreže mosha

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 18
  • www.mojaladja.com
Odg: Reka Tisa od izvora pa na dalje ...
« Odgovor #5 poslato: 01, 09, 2011, 23:06:54 posle podne »
Drago mi je da je pokrenuta ova tema jer lepota reke Tise nemeri se do Becejske brane i od Becejske brane, ova lepotica zasluzuje mnogo vise paznje i ljubavi.

Posto sam na ovoj reci od  kad znam za sebe zivotni san bio mi je da je oplovim od njenog izvora do usca u Slankamen sto mi se ostvarilo 2002. godine. Ideju o ovakvim avanturama smo doneli ja i moj kum Radin Samir boraveci na obali Tise uz kotlic i dobru domacu rakijicu, ali posto nesto slicno nismo nikad radili razmisljali smo kako da pocnemo i odakle krenuti.

Posle dobre riblje corbe i rakijice odluka je pala da angazujemo dva mala brodica i krenemo put Djerdapa da nam to bude probni balon za nesto ekstremnije, nas prvenac smo krstili "OD BANATA DO DJERDAPA" polazna tacka je odmaraliste kod zabaljskog mosta.
Prionuli smo na posao skupljali smo sredstva, ljude koji vole avanturu, sve smo odradili kako treba samo su nam falile brodice za put, koga god da smo pitali problemi su se redjali neki od straha da idu na Dunav, motori nemogu taj put da izdrze, nemaju vremena, i jos sijaset izgovora jer im je brodica sluzila za voznju po Tisi par kilometara uzvodno i par kilometara nizvodno, strasno nismo mogli da se nacudimo takvim odgovorom.

Kada smo mislili da od puta nema nista javio nam se Pasa iz Beceja da bi on hteo da ide, i za divno cudo javio nam se i deda Tosa sa svojom brodicom ali mu je bio uslov da povede svoju devojku, sta je tu je prihvatamo sve uslove samo da se krene.

Datum je dogovoren 05.06. dan ekologije dogovoreno ucinjeno, put nam je trajao petnaest dana uz mnogo lepih smesnih, opasnih trenutaka put smo odradili. Na putu padaju novi dogovori, sta bi smo mogli da odradimo a da nije ovako luksuzno kao na ovim brodicama i da nije niko pre nas tako nesto vec odradio.
Posto nismo neki veliki moreplovci u stilu Panonskog mornara odluka je pala na Tamis, otici do izvora i celim tokom da se spustimo do Dunava u gumenom camcu i da Dunavom stignemo do Tise i onda do Zrenjanina Begejom.

Cvrsto reseni u tu ideju po povratku sa Dunava krecemo u ostvarivanje svog sna, ponovo jurimo sponzore trazimo gumeni camac koji bi nam odgovarao za put i pravomo spiskove ljudi koji bi nam odgovarali za jednu ovakvu avanturu.
Usput dok smo radili na ekspediciji mom kumu pade ideja da necim obelezimo svako nase putovanje na koje budemo isli, pitao sam ga sta bi to mogli da uradimo cime bi se ponosili i da nam to bude zastitni znak.

Ideju nam je izneo do u detalje, da nam poznati majstori duboreza Braca Bakic urade drveni krst koji bi bio velicine skoro dva metra a na postamentu da se napise "KRST NOSITI NAMA JE SUDJENO" i imena svih clanova ekspedicije i godina kada se predaje nekoj crkvi, tako je i uradjeno.

Dogovaramo vreme polaska, zna se 05.06. dan ekologije i buduce vreme svih nasih polazaka na ekspedicije. Okupljamo se u centru grada na Begeju sa svom opremom i velikim krstom koji je strcao i privlacio paznju zacudjenih prolaznika ko smo sta smo i sta trazimo na trgu sa svom opremom i vozilima koja treba da nas odnesu na izvor Tamisa u Rumuniju na Karpate.

Krenuli smo put nove avanture ocekujuci nove dozivljaje koje dosad nismo imali, jer sem pitome tise u ravnici nista drugacije nismo imali a ocekujemo brzake, bukove a sve to smo gledali samo na televiziji.

Prva destinacija nam je bila pravoslavna crkva u Temisvaru gde smo predali krst kao poklon zrenjaninskih vernika crkvi da obelezimo nase dobrosusedske odnose, a potom krecemo ka Volsbergu malom mestu na Karpatima gde izvire Tamis. Kada smo stigli nismo mogli da se nacudimo lepoti jezera "TREAPE" gde se po pricama slivaju tri vode.

Tu je namestena vestacka brana koja je formirala predivno jezero u kotlini okruzena sumom, iz tog jezera se preliva predivan slap ispod kojeg se formira potok i zvanicni pocetak reke Tamis. Putesestvije su trajale 18 dana do dolaska u Zrenjanin, normalno tokom tog puta sada vec porasli apetiti i iskustvo na brzim vodama dalo nam je ideju da treba da krenemo na izvor Tise.

Od ideje opet po starom trazenje sponzora pravljenje nove ekipe sabiranje sta sve imamo od opreme i normalno nezaobilazni Djordje Bakic koji je izradio jos jedan krst jos lepsi od predhodnog koji treba da ponesemo na nasu ekspediciju. Polazak po starom 05.06. svetski dan ekologije, sada sa puno samopouzdanja krecemo sa platoa gde su nas mnogi poznanici i rodbina isparcali na put ka dalekoj Ukraini gde izvire Tisa destinacija kojoj smo se pune tri godine nadali, trema uzbudjenje i radost nismo mogli da sakrijemo na nasem licu koje je bljestalo ozareno.

Dolazak u Ukrainu sa usputnim dogodovstinama je bio veoma naporan, odmor i polaznu tacku u nasem trezenju izvora Tise bilo je u mestu Rahiv, turisticko mesto u kome samo jedna ulicna lampa radi tokom cele noci u celom mestu, jezivo ali nama i te kako dobro doslo da se odmorimo. Vec sledeceg dana obilazimo mesto i trazeci nekog ko bi nas odveo na izvor Tise, mi pitamo a oni pitaju koji izvor Tise ima ih dva crne i bele Tise koji vam treba a posto smo mi lepo vaspitani skoro u glas povikasmo oba izvora hocemo da vidimo, tako da smo krenuli prvo ka beloj Tisi a vec sutradan ka crnoj Tisi usput su nam pokazali mesto gde se spajaju obe Tise i formiraju Tisu koju mi ovde u Srbiji poznajemo.

Pitali smo ih koja od ove dve Tise je glavna, bela ili crna rekli su da je crna Tisa glavni vodotok a bela Tisa je pritoka. Obisli smo oba izvora i videli smo neopisivu lepotu Karpata za koju ne postoje reci da se opisu samo jedno VAUUUU i sve muke oko pesacenja i penjanja do izvora su u trenu nestali i ostalo nam je u glavi "ZA OVU LEPOTU CENA NEPOSTOJI" .

Po nasem starom obicaju smo potrazili mesto sa kojeg bismo spustili camac i krenuli niz brake reke koja je nasla svoje mesto duboko urezano u nasim srcima. Tisa je svu svoju divljinu pokazala u Ukraini delom Rumunije sve do Madjarske gde su je vredni madjari ukrotili i pripitomili i uredili za svoje potrebe i potrebe turizma koji se ogledao na svakom kilometru Tise koja je svojom lepotom ocaravala.

Lepota i uzivanje su svakim danom odnosili umor od veslanja i boravka u gumenom camcu koji je trajao 25 dana do dolaska na nulti kilometar prekoputa od Slankamena. Ovo je samo delic price o mojim putesestvijima i reci Tisi koja je zauvek promenula moju sliku jedne ravnicarske reke koju mi svi poznajemo kao ovakvu. U narednom periodu ovo sto sam vam ispricao cu pokusati i fotografijama da ispricam da biste imali koliko toliko jasniju viziju jednog sna koji se ostvario.
« Poslednja izmena: 02, 09, 2011, 08:55:17 pre podne Kapetan »

Van mreže mosha

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 18
  • www.mojaladja.com
Odg: Reka Tisa od izvora pa na dalje ...
« Odgovor #6 poslato: 01, 09, 2011, 23:54:34 posle podne »
sam polazak sa trga u Zrenjaninu sa krstem koji smo predali crkvi u Rahivu na obali Tise

Van mreže mosha

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 18
  • www.mojaladja.com
Odg: Reka Tisa od izvora pa na dalje ...
« Odgovor #7 poslato: 02, 09, 2011, 00:04:15 pre podne »
sa puta ka nasem cilju, i hotel koji je od boljih u Rahivu strasno ali je nama dobro dosao

Van mreže mosha

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 18
  • www.mojaladja.com
Odg: Reka Tisa od izvora pa na dalje ...
« Odgovor #8 poslato: 02, 09, 2011, 00:16:24 pre podne »
U turistickoj agenciji Rahiva smo trazili pomoc za odlazak na izvor Tise "koje ima dva izvora bela i crna" pa smo uz put posetili muzej posvecen Tisi

Van mreže mosha

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 18
  • www.mojaladja.com
Odg: Reka Tisa od izvora pa na dalje ...
« Odgovor #9 poslato: 02, 09, 2011, 00:29:41 pre podne »
Nasli smo prevoz stari uaz i krenuli ka izvoru bele tise gde smo videli malu decu u  podkarpatskim selima i ekskurzije kako samo rusi mogu da organizuju kao skolu u prirodi

Van mreže mosha

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 18
  • www.mojaladja.com
Odg: Reka Tisa od izvora pa na dalje ...
« Odgovor #10 poslato: 02, 09, 2011, 00:40:25 pre podne »
lepota na koju smo nailazili usput ocenu cete vi dati

Van mreže mosha

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 18
  • www.mojaladja.com
Odg: Reka Tisa od izvora pa na dalje ...
« Odgovor #11 poslato: 02, 09, 2011, 00:41:31 pre podne »
sledecih dana ce biti jos slika ovo je samo delic

Van mreže Bucho

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 300
  • Pol: Muškarac
Odg: Reka Tisa od izvora pa na dalje ...
« Odgovor #12 poslato: 02, 09, 2011, 07:54:09 pre podne »
Ovo je super. Mozda bi bilo grom da si napravio pricu kao novinarsku reportazu. Recimo, prvi dan do detalja, pa drugi dan, pa treci i.t.d. Imali bi danima da se nasladjujemo pricom i lepotama. I mislim da sponzori koji su vam pomogli zasluzuju da ih pomenes javno. Na ovom forumu je to dozvoljeno a zasluzili su brate. :drinks:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Reka Tisa od izvora pa na dalje ...
« Odgovor #13 poslato: 02, 09, 2011, 08:58:43 pre podne »
mosho svaka cast ! pravo osvezenje za ove tople letenje dane , moram da priznam da vam zavidim na ovim avanturama !

naravno slobodno spomeni sve sponzore apsolutno je dozvoljeno i treba znati ko pomaze nase ljude koji vole reke , prirodu i ekologiju !

Van mreže mosha

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 18
  • www.mojaladja.com
Odg: Reka Tisa od izvora pa na dalje ...
« Odgovor #14 poslato: 04, 09, 2011, 22:14:32 posle podne »
Dragi Bucho, kompletna reportaza je vec bila ispisana u novinama Bistro, ali to me ne sprecava da se ponovim ne jedanput vec nebrojano puta jer ovo
sto smo uradili je vredno paznje i pomena i nebi trebalo nikad da se zaboravi.
Ovo sto pisem i pokazujem nije hvala vec podstrek za neke nove avanturiste da ucine isto tako
ako ne i vise jer voleti nesto,sanjati o tome i na kraju svoj san i ostvariti je vrhunac covekovih ostvarenja
kao sto bi planinari svoj san ostvarili osvajanjem najvisih planinskih vrhova.
Neko voli golubove, atletiku, fudbal, ja volim reku, i moj uspeh je biti na njoj znati sve onjoj i posvetiti se njoj,
samo tako ce nas biti vise jer zaljubljenici u reke sire veliku pozitivnu energiju koja moze svima samo
dobro da donese nista lose. O svemu ovom cu verovatno u hladnijim danima pisati jer cu tada imati vise vremena
i vise cu se posvetiti tome, danas sam se vratio sa obala Drine gde sam dva dana prikupljao pozitivnu energiju
 zajedno sa svojom porodicom, ali jedno kad se zavrsi planira se drugo dva dana na Tisi, lepo a ostvarljivo.
Momentalno sta radim jeste u vezi vode i svih ljudi koji vole vodu i zeleli bi da ostvare svoj san ali o tome cu vas naknadno
obavestiti da se povede nova tema. Sad ovih par slika posvecujem nasem zastitnom znaku koji su uradili Braca Bakic
veliki dobrotvori koji su znali sta radimo i poklonili nam svoj rad u obliku krsta koji smo nosili sa sobom i predavali crkvama na nasem putu.