Kanu & Kajak > Događaji, Okupljanja, Regate

Gružansko jezero iz veslačkog ugla

(1/3) > >>

dule_sumadinac:
pozdrav svima,

Ovog leta je bilo veslanja i na Gružanskom jezeru. Prvo malo podataka:
Gružansko jezero je akumulaciono jezero koje Kragujevac napaja pijaćom vodom. Širina jezera iznosi od 300 do 2800 metara, a dužina 10 km. Površina jezera je skoro 900 hektara, a prosečna dubina između 3 i 30 metra.

Kapacitet jezera 64,5 milona metara kubnih, a obim 42 km.

Zahvaljujući svom polozaju, prostranstvu i pitomim obalama Gružansko jezero pruža izuzetne uslove za sportski ribolov, ali i veslanje uz prelepe poglede na Ješevac, Rudnik, Kotlenik, Gledićke planine i posebnu čar: Borački krš.

Ja imam običaj da kažem da Gružansko jezero nije samo prirodni, več i sociološki fenomen jer je godinama cilj sezonskih migracija ribolovaca iz centralne Srbije. E u poslednjih nekoliko godina neki su malo preterali tako da sam primetio dosta izgrađenih vikendica, ali i par primeraka onih koji su betonirali stepenice do same vode. Sve to ne bi bilo čudno, da jezero nije vodozahvat, a naša Srbija je takva država kakva jeste i ne može da izađe na kraj za bahatošču kojekakvih pigmeja. Interesantan detalj jezera je ostrvo na kome čak i postoji koliba ribočuvarske službe. Uostalom fotografije govore za sebe:

Jezero iz perspektive kragujevačkog foto maga Marcca:

 
By dukisat at 2011-08-30

Jedan avionski snimak južnog dela jezera:


By dukisat at 2011-08-30


By dukisat at 2011-08-30

zato ga zovu šumadijsko more:


By dukisat at 2011-08-30


By dukisat at 2011-08-30


By dukisat at 2011-08-30


By dukisat at 2011-08-30


By dukisat at 2011-08-30


By dukisat at 2011-08-30


By dukisat at 2011-08-30

pozdrav

Профа:
Одлично. :good:

Kapetan:
malo malo pa se iznenadim ovako nekom reportazom i predelima za koje nisam imao pojma da postoje  :good:

bugi:
Eeeeee koliko sam samo puta bio na tom jezeru sa mojim kumom
Nema lepseg jezera na svetu
Ribe ima da to nije normalno ali je jako tesko uloviti
Somovi preko dva metra su normala a smudjevu kao panjevi
Stuke kada krenu da jedu moze covek sit da se napeca
Sada Jagodinci cuvaju jezero i dozvolili su pecanje iz camca
Zabranjeno je cuveno razvlacenje...hvatanje somova na kedere od kilo vezane za plasticne flase koje su kao bove bile pobodene po jezeru
Cverglan se nakotio u zadnje dve godine i sada je postao prava napast.
Babuskara ima iz cele Srbije a mnogi su se prebacili na pecanje smudja filetima...sreca pa sad cverglan pravi problem pa ce malo smudjevi da odmore
Ima muljevitih terena,plitkih kamenjara,naglih odseka,potopljenih stabala...za svakog po nesto a moj savet je da bez iskusnog pecarosa iz tog kraja ne idete jer dzabe cete se nakidati udica

taxi:
super je na gruzanskom jezeru prolazim cesto tuda a interesuje me jel dozvoljena voznja camcem na struju ili samo na vesla i koliki camci su dozvoljeni

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju