Autor Tema: Kako odrediti jačinu motora dovoljnu za brod?  (Pročitano 39426 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zica

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
Odg: Kako odrediti jačinu motora dovoljnu za brod?
« Odgovor #30 poslato: 23, 09, 2015, 09:44:24 pre podne »
 Danas je tolako štose mučite pozajmiš o drugara motor i probaš pa to radiš dok ne vidiš šta ti odgovara za tvoje korito ne znači ako uzmeš jači motor, da ćeš dobiti nešto više osim u potrošnji i skupljoj registraciji ,jedan naš kolega imao mislim 9,9 prodao brod koj je on pravio i rekao kupcu da za to korito ne treba jači motor jer korito je takvo ovaj kupio jači motor i nije dobio ništa više osim potrošnje.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Kako odrediti jačinu motora dovoljnu za brod?
« Odgovor #31 poslato: 23, 09, 2015, 09:55:40 pre podne »
Slažem se, doduše nismo ni videli neku sliku o kakvom se brodiću radi, ali po toj težini mislim da mu ništa jače ne treba.
Čak možda i 15-ak KS da radi posao.

Van mreže Srecko Sojic

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 331
    • Bela Ladja
  • Brod tip: Mistral
  • Marina: Rotterdam
  • Veličina: 7.0m
Odg: Kako odrediti jačinu motora dovoljnu za brod?
« Odgovor #32 poslato: 23, 09, 2015, 11:56:35 pre podne »
ljudi stvar je u tome sto u mojoj okolini niko nema ni ovih 28KS a kamo li sta vece

@zankiki imas sliku pored imena i od prilike radi se o istom krstasu kao sto je tvoj. e, jedino ne znam da li je kod tebe metal ili poliester. kod mene se radi o poliesteru
Oduvek sam sanjao Panticu da budem kapetan od belu ladju!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Kako odrediti jačinu motora dovoljnu za brod?
« Odgovor #33 poslato: 23, 09, 2015, 12:37:49 posle podne »
Na toj slici pored imena se vidi samo vrh broda i ništa više - ne vidimo korito i slično.
Takođe, spominjao si da imaš oko tone, dok ja imam skoro 3.
Pa opet, 40KS me gura sasvim lepo na pola gasa. Ne znam zašto misliš da ti treba jači motor i šta bi sa njime dobio?

Van mreže Srecko Sojic

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 331
    • Bela Ladja
  • Brod tip: Mistral
  • Marina: Rotterdam
  • Veličina: 7.0m
Odg: Kako odrediti jačinu motora dovoljnu za brod?
« Odgovor #34 poslato: 23, 09, 2015, 12:45:01 posle podne »
pa u tome i jeste fora, ne bih da puknem 3 soma evra a da dobijem samo vecu potrosnju. zato i pokusavam da saznam iskustva od ljudi koji vec imaju takve kombinacije.

mozda sam pogresno definisao pitanje. posto mi je ova yahama od 28ks veoma stara prvenstveno me zanima noviji i pouzdaniji motor pa kad vec kupujem nesto drugo pokusavam da iskalkulisem i najbolju kombinaciju sto se snage tice.

znaci 40KS je solidna varijanta. da li je tvoj brod metalni ili poliesterski?
Oduvek sam sanjao Panticu da budem kapetan od belu ladju!

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Kako odrediti jačinu motora dovoljnu za brod?
« Odgovor #35 poslato: 23, 09, 2015, 17:12:34 posle podne »
Srecko 0,5m duzi i 20 cm siri po boku moze da ima i duplo vecu bruto tezinu(znaci manji oko 1.5t a veci i 3-3,5t) iako su od istog materijala i moze to da nosi bez problema.Sve zavisi od samog podvodnog dela broda.Vidim da si marina Roterdam.Kod nas su registracija i osiguranje do 9,9ks znatno jeftiniji nego preko 9,9ks.Vidi kako je tamo pa se po tome organizuj.Takav camac kao tvoj ako neces da glisiras bilo sta sa oznakom high trust 9,9 slatko ce da tera.Meni licno favoriti sa 4t i 9.9 jesu tohatsu i suzuki (novi naravno)zato sto imaju oko 330-350ccm dok ostali 9.9 oko 215-230 ccm.Stabilni brodski motori(za deplasmance) imaju relativno veliku(cak i*3)kubikazu (nazalost i tezinu)u odnosu na vanbrodske.Proba je jedino merodavna al sad znas sta da probas.
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Kako odrediti jačinu motora dovoljnu za brod?
« Odgovor #36 poslato: 23, 09, 2015, 17:33:06 posle podne »
E ovo me uvek zanimalo
Zasto ljudi kad naprave kabinas od recimo 7-8 metara sa ravnim dnom uvek suze zadnji deo i naprave svans
Zar nije bolje da ostane ravno dno i ravnomerna sirina do kraja
Prosto mi nije jasno sto im treba to uranjnje u vodu....koja je to fora...ako izdigne njusku bolje ide...neka neko objasni
E ovo je bas pitanje koje mene muci.Nisam jos provalio kako da postavljam slike pa ce morati opisno dok ne naucim pa izbacim slike mog camcica sa kabinom.Elem,kupih ovih dana camac od 6x1,25x0.7 sa kabinom.Visina komandne kabine 1,95 a spavacu nisam merio.Sirina preko svega 2,0m.Posto ga uzeh jeftino,a jeftin je zbog radova koje treba obaviti.Znam i sam izreku da se camac uzima na vodi ali ovaj iz opravdanih razloga nije bio tamo.Nije imao ciradu i istrulio je na zadnjoj platformi.Najjeftinije mi je da promenim patos i deo gazne povrsine na tom delu ali mi se ne dopada bas ovo iz citata.Znaci suzen je u dipu na krmi sa 1,25 na 1,03 i svansovan solidno,nisam merio.Posto cu najvise vremena zbog ribolova provoditi na terasi i potrebna mi je veca stabilnost kao i prostor odlucih da odsecem celu platformu  duzine 1,5m i da napravim sve iznova,malo odstupim od mere duzine i produzim ga za oko 0,5m ali sa minimalno svansa ili bez i sa minimalno suzenja ili bez.Nabacio bih kasnije neku 8-cu i sve to polako gurao Savom na relativno kratkim relacijama.
E,sad me interesuju Vasa misljenja o ovome.Zaboravih da napomenem da je tabanas a i nos-pramac mu gleda u zvezde,slicno smederevcima samo po meni jos izrazenije.   help


Ti čamci sa švancom i suženjem su pokušaj u samogradnji da se imitira krma broda / jedrilice gde voda opstrujava oko korita koje tada ne vuče vodu.
Da to ne uspevaju ni ozbiljni brodograditelji vidiš svremena na vreme Dunavom prodje neki veliki brod, a talasa iza njega NEMA! E taj je pravio neko ko zna!

Daklem, to su brodovi tj čamci za MALE brzine, max 15km/h, a najčešće izmedju 6-11.
Samim tim velika snaga osim gore naveenog ne znači ništa osim veće registracije, troškova goriva i održavanja.

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Kako odrediti jačinu motora dovoljnu za brod?
« Odgovor #37 poslato: 23, 09, 2015, 17:37:18 posle podne »
Moj čamac koji me mrzi sad da kačim sliku, alu 5,5m širok 1.42cm u tabanu, ima blagi švanc i korito mu sa (70 ravno+2x36cm blago v) 142cm ima svoje pravilo ponašanja.
Kad ide u deplasmankom modu malim brzinama do 8km/h uopšte ne vuče vodu, sve posle vuče sve više i više, da bi kad izglisira hebiga bio van vode, ali i onda pravi malo veće talasa.
Sve u svemu svako korito je posebno i priča za sebe.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Kako odrediti jačinu motora dovoljnu za brod?
« Odgovor #38 poslato: 24, 09, 2015, 08:41:01 pre podne »
pa u tome i jeste fora, ne bih da puknem 3 soma evra a da dobijem samo vecu potrosnju. zato i pokusavam da saznam iskustva od ljudi koji vec imaju takve kombinacije.

mozda sam pogresno definisao pitanje. posto mi je ova yahama od 28ks veoma stara prvenstveno me zanima noviji i pouzdaniji motor pa kad vec kupujem nesto drugo pokusavam da iskalkulisem i najbolju kombinaciju sto se snage tice.

znaci 40KS je solidna varijanta. da li je tvoj brod metalni ili poliesterski?

Poliester. Ali kako reče kolega sve ti zavisi od podvodng dela broda. Ja sam širok skoro 3 metra, to nisi uzeo u obzir.
Ja bih na to tvoje, kao što reče kolega, 9,9 ili 15KS HighTrust. Mislim da bi mu bilo sasvim dovoljno.
Naravno, ako je korito takvo da nema mogućnost glisiranja, kao što rekoh, ne vidi se na slici.
Ako može da glisira i ako to želiš, onda je priča mnogo drugačija.

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Kako odrediti jačinu motora dovoljnu za brod?
« Odgovor #39 poslato: 24, 09, 2015, 09:00:58 pre podne »
 Ne postoji 15 KS HighTrust.Yamaha i Merkyri imaju teretne menjacke kutije sve ostalo sa teretnim elisama je zajebancija.  Za 3000e Mozes da uzmes novu Yamahu 9,9.  Zankiki ima osovinski vod i to nikako nije za poredjenje

Van mreže Srecko Sojic

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 331
    • Bela Ladja
  • Brod tip: Mistral
  • Marina: Rotterdam
  • Veličina: 7.0m
Odg: Kako odrediti jačinu motora dovoljnu za brod?
« Odgovor #40 poslato: 24, 09, 2015, 10:36:43 pre podne »
zoki i zankiki hvala jos jednom. shvatih da ne vrijedi da nagadjam nego da mjerim i probam. posto svakako planiram da reviziram tu staru yamahu od 28KS probacu sa njom prvo na Savi da vidim kako se ponasa ali prije toga krstas ide na vaganje pa da znam o cemu se tacno radi.

by the way...kako je najbolje mjeriti brzinu ako na plovilu ne postoji brzinomjer? oznakama plovnog puta ili....
Oduvek sam sanjao Panticu da budem kapetan od belu ladju!

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Kako odrediti jačinu motora dovoljnu za brod?
« Odgovor #41 poslato: 24, 09, 2015, 10:52:48 pre podne »
Najlakse je mobilnim, posto sad vecina ima telefone koji imaju GPS prijemnik, a aplikacija za tu svrhu ima mnogo i besplatne su. Ako nemas tu vrstu telefona, ili tablet, moze da posluzi i navigacija za auto.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kako odrediti jačinu motora dovoljnu za brod?
« Odgovor #42 poslato: 24, 09, 2015, 11:28:26 pre podne »
merenje brzine...

Izmeri na ISTOM MESTU na reci , brzinu koju postizes uzvodno i brzinu koju postizes nizvodno ... saberi te dve brzine, podeli sa dva i to ti je ...

Brzina koju meri GPS je tzv. brzina "SOG" ili Speed over ground (brzina preko kopna) ... a tebi treba brzina preko vode... zato meris dva puta

Namerno sam zapisao da pokusas da brzinu izmeris na istom mestu , pa i u metar istom ... jer brzina reke moze da se promeni na 10 metara,a samim time i tvoje ocitavanje iste ... idi sto dalje od obale kad budes merio

kapiram da znas, al ipak da napomenem... brzina se meri voznjom niz i uz tok .. a ne upravno na tok :)
« Poslednja izmena: 24, 09, 2015, 11:49:55 pre podne Kapetan »

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kako odrediti jačinu motora dovoljnu za brod?
« Odgovor #43 poslato: 24, 09, 2015, 11:30:58 pre podne »
ovde mozes da predvidis brzinu svog plovila prema duzini, obliku korita i motoru ....

http://www.psychosnail.com/boatspeedcalculator.aspx

ja sam uradio meni proracun i poklapa se...

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Kako odrediti jačinu motora dovoljnu za brod?
« Odgovor #44 poslato: 24, 09, 2015, 14:35:59 posle podne »
...a gledaj da ti i ostane novac da uzmeš i jedan manji da ti služi kao pomoćni...
I ovo stoji  hi
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek