Autor Tema: Brodić Lotlorien - plovidba jul 2011 BG - Djerdap1 - Bečej - Beograd  (Pročitano 12614 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Brodić Lotlorien - plovidba jul 2011 BG - Djerdap1 - Bečej - Beograd
« poslato: 01, 08, 2011, 17:15:58 posle podne »
Puno je priča je ispričano o ovovoj destinaciji i mnogima su slike ovih predela poznate, ono što je sigurno da ne postoji aparat koji bi mogao dočarati stvarni izgled ovog bespuća. Svako za sebe nešto doživi i preživi i utusci su razni i različiti. Cilj ove plovidbe je bila plovidba, nije nam bila ideja da se preterano zadržavamo u mestima, slogan je bio da motor pali ko se prvi probudi a vrlo često su motori radili i po 10 sati bez prestanka. Za 18 dana provedenih na reci  trudili smo se da se nigde ne zadržavamo pa smo tako po dva dana ostali samo na Sredbrnom jezeru - razlog je naravno vetar, u Tekiji smo proveli dva dana jer nam se baš svidela a i lepo smo se odmorili. Kasnije smo se od monotonosti Bačkog kanala dva dana odmorili u Titelu a i bili smo dve noći i  Slankamenu gde nam Mali Veseljak ima vikendicu i gde smo bili gosti kod njegovih roditelja. Sve ostalo je bila čista plovidba po raznim vremenskim uslovima mada smo uglavnom budno pratili vremensku prognozu i dobro planirali maršute imali smo i po koju nezgodu iz koje smo izašli živi i zdravi sa minimalnim oštećenjem broda i svakako puno iskusniji i pametniji za sledeći put. Kako god  za 18 dana preplovismo skoro 700 km, prođosmo prevodnicu na Đerdapu a zatim u povratku uđosmo u kanale kod Rama pa njime preko Zrenjanina uđosmo u Tisu kod Titela, odatle odosmo do Bečeja a odande lagano niz Tisu pa u Dunav do Zemuna.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Brodić Lotlorien - plovidba jul 2011 BG - Djerdap1 - Bečej - Beograd
« Odgovor #1 poslato: 01, 08, 2011, 17:18:56 posle podne »
Na ovom putu pređosmo dakle i tačno sedam prevodnica, upoznasmo neka nova lica ali i pomalo nas same i još jedan od bitnih utisaka sa ove plovidbe je ponovo značaj jedne ovakve zajednice bez obzira kom forumu pripadali, jednom ili drugom taboru na gotovo celom ovom putu sretali smo nekog odavde. Kod Kapetana sam bio u marini nekoliko dana pred početak putovanja a usput mi je čovek pripazio na auto koji sam bukvalno zaboravio na poljani ispred Šarka kada sam kretao, Aka mi je pre  samog kretanja pomogao i rešio iznenadni problem koji je nastao sa strujom a onda nas ispratio do Bele stene, Gremlina koga smo sreli u Gaju i sa kojim smo se susretali na ovom putu na Srebrnom Jezeru i kasnije na Vodenici dao je kontakt njegovog drugara koji me je sa guračem isčupao iz mulja kod Gradišta, U celu ovu akciju uključio se i Skiper a pomoć je ponudio i Dule koji je hteo da se sa Gaja spusti do Gradišta da me ujutru vadi, što nije nimalo mala kilometraža. Čuli smo se i sa kapetanom Bobanom koji obitava u Porečkoj reci ali nismo uspeli da organizujemo susret. Kasnije u Titelu konačno smo se upoznali sa kapetanom Ikom koji je takođe ponudio pomoć a usput u Tisi sretosmo i Dedu. Na Belegišu videsmo i Zokijev brodić ali on je bio kući. Dakle sretali smo ljude i sa jednog i sa drugog foruma ali i one koji su i na jednom i na drugom – svi su to ljudi sa vode i pravi drugari spremni da pomognu u nevolji i učine boravak na reci prijatniji, sigurniji i lepši. To je uspeh ova dva foruma. Jer i pored dobrih motora, plovila i opreme kao i u svemu da bi život bio lepši potrebni su kontakti.

Van mreže barbanesa

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 998
  • Pol: Muškarac
    • Lence
  • Brod tip: Metalni
  • Marina: Dsrv Karaburma
  • Veličina: 9,5m
Odg: Brodić Lotlorien - plovidba jul 2011 BG - Djerdap1 - Bečej - Beograd
« Odgovor #2 poslato: 01, 08, 2011, 17:20:12 posle podne »
Svaka cast majstore..Daj neku slicicu da uzivamo.. :good:
Blago onom ko mlad poludi ceo mu zivot u veselju prodje

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Brodić Lotlorien - plovidba jul 2011 BG - Djerdap1 - Bečej - Beograd
« Odgovor #3 poslato: 03, 08, 2011, 16:45:28 posle podne »
Tri puna dana trajale su pripreme za plovidbu, da bi sve ovo išlo brže u Subotu sam sa moje marine lađu prebacio u Višnjički rukavac u marinu Šark Ispraćaj sa Lida i lađa praktično kreće na prvu deonicu puta. Na šarku Lađa se polako punila gorivom i zalihama hrane, konačno su navodno rešeni problemi sa frižiderom i on je noć pre kretanaj upušten u rad – za sada pomalo hladi a više greje ali valjda će proraditi, obavljene su zamene ulja na motorima, instalirana nova navigaciona svetla, nabavljen snažniji reflektor, pored postojećeg sidra nabavljeno i još jedno od 14 kg i dokupljeno još jedno 50 tak metara kanapa. Kod Pere urađen updata mapa za GPS ali nabavljene i otštampane papirnate mape Dunava i DTD, kao i korisne informacije sa foruma koje bi mogle da zatrebaju usput. Noć pre samog kretanja unesena zadnja kantica dizela i određena količina piva. U nadi da nismo zaboravili puno stvari sa drugarima konačno u 23h sedamo na hladno pivo – noć provodimo u govnari marine Šark jer po dogovoru sa posadom Malog Veseljaka nalazimo se oko 5 i 30 kod Paradajz ostrva.

Na ovaj put samnom kreće i brodić Mali Vesaljak – i kod njih su pripreme u toku naravno u zadnji čas pa tako novokupljeni solarni panel i njegov nosač se vare oko 1 h ujutru samo nekoliko sati pre isplovljavanja.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Brodić Lotlorien - plovidba jul 2011 BG - Djerdap1 - Bečej - Beograd
« Odgovor #4 poslato: 03, 08, 2011, 16:48:24 posle podne »
Jutro je konačno osvanulo, startovanje motora otkriva da postoji neki problem sa strujom – do juče je sve bilo ok ali sada na intrument tabli volmetar pokazuje 7 volti i naravno sonar, GPS, muzika ne rade. Problemčić nije naivan posebno paranoiku od vatre – pokušavamo sami da utvrdimo o čemu je reč – nekako fali mase na istrument tabli, generalno instalacija je za isčupati i raditi sve ispočetka što me svakako čeka. Vraćamo se na Šark – moram da nađem nekog električara da vidi o čemu je reč usput Veseljacima crkava invertor ili frižider na radi kako treba pa su sada svi na telefonima pokušavajući u sredu u 8 ujutru da nađu majtora. Kako god odlazimo sa Šarka kod Ake na marinu i on nalazi najverovatniji uzrok problema i sada sve radi, konačno isplovljavamo iz Višnjice oko 13h  - uz pivce Aka nas prati do Bele stene a mi nastavljamo Malim vodama. Vreme toplo ali prijatno za plovidbu, vetrić čarlija. Uvezani smo i na 2/3 gasa brzina nam je oko 8 – 9 km/h. Ekipa uglavnom preumorna od priprema ali srećna i zadovoljna. Za prvi dan planirano je noćenje u Gaju. Prolazimo Vinču, Ritopek i Smederovo. Uplovljavamo u Gaj Raj. Tamo zatičemo Gremlina i sa njim pijemo pićence i razmenjujemo iskustva. Prvi dan je završen prešli smo 69,5 km
« Poslednja izmena: 05, 08, 2011, 15:52:57 posle podne broker975fx »

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Brodić Lotlorien - plovidba jul 2011 BG - Djerdap1 - Bečej - Beograd
« Odgovor #5 poslato: 04, 08, 2011, 01:29:02 pre podne »
Priča obećava...

Samo su mi slike nešto mutne.  :lol:
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Brodić Lotlorien - plovidba jul 2011 BG - Djerdap1 - Bečej - Beograd
« Odgovor #6 poslato: 05, 08, 2011, 12:53:49 posle podne »
Biće slika samo da rešim problem sa kontaminiranim flešom na kome se nalaze slike

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Brodić Lotlorien - plovidba jul 2011 BG - Djerdap1 - Bečej - Beograd
« Odgovor #7 poslato: 05, 08, 2011, 14:36:07 posle podne »
Biće slika samo da rešim problem sa kontaminiranim flešom na kome se nalaze slike

Ako i ne uspe "čišćenje" uvek možete ponovo da zaplovite istim putem.
Ma, važno je da ste vi uživali!

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Brodić Lotlorien - plovidba jul 2011 BG - Djerdap1 - Bečej - Beograd
« Odgovor #8 poslato: 05, 08, 2011, 15:56:17 posle podne »
Drugi dan započinjemo sa kaficom na Gremlinovom brodiću i posle  kasnog doručka sva tri brodića kreću put Srebrnog jezera oko 13h. Vetar pojačava i podiže solidne talase, vožnja vrlo truckava ali oko 18h ulazimo u zaliv na jezeru i vezujemo se za betonski zid nasipa, drugog dana smo prešli 37,5km. Meni je ovo prvo pristajanje na beton i nekako osećam nelagodnost zbog toga, pod pramac su podmetnute gume a sa krme je oboreno sidro koje ne bi trebalo da dozvoli prilaz zidu. Ovde počinju velike dnevne oscilacije vode pa na ovo treba obratiti posebno pažnju. Sutra dan vetar duva još više i odlučujemo da dan provedemo u poseti Gradištu. Vozićem odlazimo tamo, šetamo a Veseljaci nalaze majstora za frižider kome ne mogu nikako da objasne šta je problem. Na kraju kapetan Mare konstatuje da je problem u invertoru i od dva pokvarena sastavlja uz pomoć štapa i kanapa skalameriju koja radi, gole žice na sve strane ventilatori koji sve ovo hlade i sve to u kućištu od dvolitarskog soka. Frižider počinje sasvim lepo da radi dok naš plinski i dalje ne radi kako treba. Tih dana se naravno uglavnom jede meso 

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Brodić Lotlorien - plovidba jul 2011 BG - Djerdap1 - Bečej - Beograd
« Odgovor #9 poslato: 05, 08, 2011, 16:00:11 posle podne »
Četrvrtog dana islopvljavamo u sam cik zore oko 4 ujutru i dalje duva ali se ipak vreme pomalo smirilo – čeka nas ozbiljna ruta jer do Porečke reke ima preko 77 km. Kako se bližimo Golupcu voda se sve više i više usporava i deluje kao da nema toka, smenjuju se fenomenalni prizori krajolika kavih sam do sada viđao samo na fotografijama. Vetar se naravno pojačava i mi sada plovimo po talasima kakve ja na Dunavu nisam video a posebno deo oko Milanovca. Ulazimo u Porečku reku, sidrimo se i provodimo lepo veče u ambijentu koje podseća na more.


Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Brodić Lotlorien - plovidba jul 2011 BG - Djerdap1 - Bečej - Beograd
« Odgovor #10 poslato: 05, 08, 2011, 16:06:46 posle podne »
Sutradan krećemo prema Tekiji sa usputnim odmorom okačeni za Gremlina koji je juče put nastavio direktno za Vodenicu. Pored njega tu je i Miljan sa jedrilicom i još po koji kabinaš. Popodne nastavljamo za Tekiju i u smiraj dana uplavljavamo i vezujemo se u marinicu u Tekiji posle pređenih 35,2km. Ima trave ali nije strašno, dubina oko dva tri metra. Divan zalazak sunca i generalno meni najslađe mesto koje sam do sada video na ovom putu. Sutra dan ostajemo na plaži, isprobavamo lokalni specijalitet –Krofnu koja je stvarno dobra. Moram priznati da lično nisam stekao neki utisak o tom čuvenom Joci krofni kao čoveku ali hajde možda mu tih dana nisu bili dobri dani. Smuđa nigde nema a svi ga traže ali zato ima Soma, od ribara uzimamo jednog od 2 kg za 300 RSD. U marinicu dolazi i brodić Posejdon sa ekipom naoštrenih pecaroša (brodić iz višnjičkog rukavca)

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Brodić Lotlorien - plovidba jul 2011 BG - Djerdap1 - Bečej - Beograd
« Odgovor #11 poslato: 05, 08, 2011, 16:11:20 posle podne »
Sedmog dana napuštamo Tekiju i jurcamo do prevodnice kako bi stigli do 10h kada su nam rekli da dođemo. Malo kasnimo ali za divno čudo nas čekaju. Vrata otvorena i nas dva brodića lagano uplovljavamo u kolosalnu građevinu. Vezujemo se za pokretne bitve i čekamo šta će dalje biti. Vrata se zatvaraju i nije mi jasno kako to da smo sami. Nasluša se gomile priča o prevođenju i sem da traje dosta dugo neke nelagodnosti neosetismo. Doduše u povratku posada Malog Veseljaka se vezala za bitvu koja se nije pomerala-dobro su se snašli a posebno što su bili okruženi nervoznim tankerom Zemun i hr gruračem Siskom.  Otvarenje drugih vrata i mimoilaženje sa teretnim brodovima ponovno vezivanje za pokretnu bitvu i posle izvesnog vremena izlazimo iz prevodnice i krećemo prema Kladovu.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Brodić Lotlorien - plovidba jul 2011 BG - Djerdap1 - Bečej - Beograd
« Odgovor #12 poslato: 05, 08, 2011, 16:14:44 posle podne »
Dunav od prevodnice pa nadole prosto ključa koliko je brzi i uskoro shvatamo da ako nastavimo do Kladova ćemo ceo jedan dan izgubiti u povratku. Usput pada dogovor da osustajemo ovaj put od Kladova a u susret nam ide nekolko brodova koji se okupljaju i čekaju na prevođenje. Pristajemo uz lep Beogradski tanker pod imenom Lena da vidimo možemo li se zakačiti za njih do Rama. Pada dogovor sa kapetanom da ih presretnemo posle prevodnice ali nas čovek upozorava da su njegove brzine oko 11-12 km/h.

Kada smo prošli prevodnicu stisnuli smo motore koliko mogu da se dokopamo tankera koji nas je jedno kilometar dva čekao posle izlaza. Sledi prvo vezivanje, provera konopa i mi prosto polećemo. Kapetan odlučuje da malo stisne brodinu od 85 metara sa 1000 t benzina i u jednom momentu idemo neverovatnih 17,5km/h. Neprijatno gledati i slušati, brodić Lotlorijan bi se tako verovatno kretao sa jedno 200 ks. Mali gumenjak glisira iza broda. Moj brod ima tedenciju da zabija pramac u vodu a Markov veseljak kontra da potapa krmu. Srećom kapetan smanjuje brzinu i mi sa oko 10km/h odlazimo na sidrište preko puta Tekije na noćenje. Sledi druženje sa kapetanom Lene i posadom. Vrlo profesionalno osoblje a brod star ali dobro održavan, sve na svom mestu – čisto i uredno prosto milina videti.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Brodić Lotlorien - plovidba jul 2011 BG - Djerdap1 - Bečej - Beograd
« Odgovor #13 poslato: 05, 08, 2011, 16:20:41 posle podne »
Jutro oko 5h tanker Lena i mi pilići okačeni o njega krećemo. Ideja je da nas tegli do Rama gde planiramo da uđemo u kanale. Krećemo se prosečno oko 11-12km. Vezani smo sa strane gde nam talasi Belih lađa ne mogu ništa a kapetan nam obećava da će vodoti računa o nama – što zaista i jeste radio svo vreme. Tog dana po prognozi nestabilno vreme u popodnevnim satima ali računamo da će mo se dokopati kanala a i ako bude neka frka otkačićemo se na vreme pa ćemo bežati već kako bude. Iza Srebrnog jezera u roku od nekoliko minuta vreme se menja i počenje neverovatan vetar i talasi. Sve se dešava u roku od 2 minuta. Počinej neverovatno lupanje i propinjanje a čak i tanker počeinej da se ljulja i da ga zapljuskuju talasi. Meni puca krmeni kanapa, bokobrani bivaju izbijeni od talasa a na brodu počinje da se lomi sve što nije bilo na svom mestu. Hitno moramo da se odvežemo. Kapetan usporava i usmerava tanker ka obali i to tako da nas koliko toliko trupom štiti od udara talasa. Iza nas Malog Veseljaka odkačinju od broda a ja čekam da dođe red na mene u paranoji da ću bukvalno slomiti brod. To su momenti koje ću sigurno pamtiti ceo život. Talasi koji prelaze preko pramca udarci o korito broda i udari vode, lomljavu čaša tanjira. Mornar mi pokazuje nož što znači da će mi seći kanape, oni se po palubi tankera jedva kreću. Ja razmišljam šta će biti sa mojim konopima i nadam se da neće završiti u elisama. Otkačinjem se prima jedan bočni talas, nema predstavu gde sam, sa strane vidim tanker – obala je blizu. Odluka je pun gas oba motora na obalu – ne zna šta se dešava sa konopima, ne znam šta se dešava sa koritom, izlazak iz kabine je trenutno nemoguć. Uglibljujemo se na 15 m od obale među šumom panjeva, obaram krmeno sidro. Brod prima talase po krmi ali ne mogu nam ništa – sada smo bezbedni. Salauka kako je došla tako je nastavila svoj pir nizvodno. Podižemo patose da vidimo da li primamo negde vodu. Vode ima ali srećom ušla je kroz prozore i druge otvore. Korito je celo – nismo bušni brod je izdržao lupanje. Šteta je u vidu ogrebotina na koritu, pomalo pokrivljena tenda, iscepana zastava, izlomljene čaše i tanjiri. Ostdosno i bez 80 litara vode za tuširanje znači sve u svemu odlično smo prošli ali sada treba izaći odavde. Posle par sati ispucali smo ceo arsenal mogućih načina za izvčenje  jasno je da je potrebna surova snaga za dalje. Igrom slučaja sve se dešava prekoputa bagera Titan gde Gremlin ima kontakt od kapetana gurača koji tu radi. Dogovor pada i mi iznosimo 200 m duplog kanapa guraču koji bi me preneo i uz stepenice. Posle pucanja  businog kanapa  pretvaranja 200 m u zamšeni bunt brodić je konačno ponovo na vodi. Vezujemo se nekako za napušteni bager, motor nema hlađenje svi kanapi su u skoro ne upotrebljivom stanju. Mrtvi umorni ležemo u agoniji zvukova koji dopiru sa Titana ali umor čini svoje a sutra je novi dan.

Van mreže HOGAR

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1446
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Hogar Strasni
  • Brod tip: Djena ship ''Hrabri''
  • Marina: ''Nautek'' Zemun
  • Veličina: 11 m
Odg: Brodić Lotlorien - plovidba jul 2011 BG - Djerdap1 - Bečej - Beograd
« Odgovor #14 poslato: 05, 08, 2011, 20:06:55 posle podne »
Jadan Busa,opet ce da bude kriv  :lol: ,bez sale,dobro ste prosli  :friends: ,lepe fotke  :good:
Kolumbo ko ti dade ladju, j.... te radoznala