Autor Tema: Perućac, Zaovine, Vrelo...  (Pročitano 8035 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže ivankoni

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
Perućac, Zaovine, Vrelo...
« poslato: 30, 04, 2009, 23:51:39 posle podne »
Inače sam veliki zaljubljenik u Dunav, ali Tara me je baš zadivila...

Ovo je RHE Bajina Bašta i jezero Perućac.

Nisam slikao iz aviona, a Boga mi ni iz helikoptera, već sa jednog prelepog vidikovca u neposrednoj blizini Mitrovca.

Van mreže batica78

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 54
Odg: Perućac, Zaovine, Vrelo...
« Odgovor #1 poslato: 30, 04, 2009, 23:59:33 posle podne »
e bas sutra idem na tu stranu u dvodnevni obilazak tog kraja ,svi kazu da je prelepo  :dance:
Sport 500  RIB  Mercury 50hp

Van mreže ivankoni

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
Odg: Perućac, Zaovine, Vrelo...
« Odgovor #2 poslato: 01, 05, 2009, 00:14:14 pre podne »
E sad, iznad Perućca na 900 m nadmorske visine imamo jezero! Ime mu je Zaovine, po istoimenom zaseoku u njegovoj blizini. U ovo jezero se prilikom niskih opterećenja energetske mreže pumpa voda "odozdo" iz jezera Perućac. A kad na leto zafali struje zbog mnogobrojnih klima uredjaja, a kako kažu "hidrološka situacija" je nepovoljna jer se kuvamo na vrućini, a nigde kiše (a TENT na remontu...) onda se iz ovog prelepog jezera voda ispušta kroz turbine nazad u Drinu i eto nama električne energije kad svi u "komšiluku" kubure sa njom...

Reverzibilna hidro-elektrana Bajina Bašta je po tome jedinstvena u Evropi, a jedna od retkih čak i u svetu....

A to jezero... pa šta reći? Evo neka slike govore...

@batica: Prelepo je mala reč, lično sam se u to uverio, Bio sam tamo prošlog leta sa porodicom i imali smo punih 7 dana šetnje i uživanja u prirodi... Moj predlog: neki lep vidikovac (recimo čuvena Kozja stena, ali nadji nekog da te tamo odvede, jer ga nije baš lako pronaći) i obavezno poseta jezeru Zaovine. Na Zaovinama inače nema baš šta da se radi (mada smo mi čak i plivali malko u jezeru) već samo da gledaš i uživaš.

Van mreže ivankoni

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
Odg: Perućac, Zaovine, Vrelo...
« Odgovor #3 poslato: 01, 05, 2009, 00:30:35 pre podne »
I još nešto što me je oduševilo: i pored turista i pored meštana koji tamo žive i rade, zaista nigde nisam uspeo da vidim neku gomilu smeća ili čuvenih plastičnih flaša! Ljudi koji tamo žive, očigledno cene to što im je Bog podario, a samim tim utiču i na turiste, rezultat - čista priroda bez smeća na koje sam na žalost navikao na mom lepom plavom Dunavu...

Za kraj: kroz selo Perućac (tik ispod brane) protiče, kako kažu, najkraća reka na svetu - reka Vrelo. Dugačka je 365m i možeš opušteno prošetati od njenog ušća u Drinu (lep vodopad i restorančić tik iznad vodopada!) sve do njenog izvora. Iskreno... dodjoh ja sa mojom ćerkicom do tog "izvora" ali mi je izvor malko čudno izgledao... :) više mi liči na neki kanal koji izlazi iz brdašca...

Na slici: reka Vrelo pre nego što se na svom kratkom toku obruši u Drinu.

Van mreže ПЕЦОВ

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 649
  • ај на ВОДУ
Odg: Perućac, Zaovine, Vrelo...
« Odgovor #4 poslato: 01, 05, 2009, 12:30:14 posle podne »
stvarno prelepo.no imam primedbu kao i uvek.naime koliko znam ni na jednoj brani kod nas nije projektovana staza  za migraciju riblje populacije.to je toliki gubitak  da se ne moze opisati,vazno da se struja pravi.jos jedan primer kako ukrocujemo prirodu prema bahatim potrebama ne misleci ni na sta osim licnog interesa,ako uopste mozetako da se kaze,jer nije svima interes da iz vode samo struju izvuku vec i da u njoj uzivaju.

Van mreže ivankoni

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
Odg: Perućac, Zaovine, Vrelo...
« Odgovor #5 poslato: 02, 05, 2009, 00:05:35 pre podne »
Da, u pravu si. Ova brana nema migracionu stazu za ribe.

Na našu žalost investitor je tada uštedeo koju paru, ne misleći da je reka "živa" voda. Danas, znam da odredjena ribarska gazdinstva poribljavaju Drinu nizvodno od Perućca, pokušavajući da na taj način bar malo poprave situaciju.

Pre 20 i kusur godina kada je brana projektovana i gradjena, reč ekologija koliko se sećam nije ni postojala, pa me i ne čudi takav stav.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Perućac, Zaovine, Vrelo...
« Odgovor #6 poslato: 02, 05, 2009, 00:53:15 pre podne »
odlicni prizori :) eto destinacije za familiju ovog leta :)

Van mreže drazeta

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
Odg: Perućac, Zaovine, Vrelo...
« Odgovor #7 poslato: 02, 05, 2009, 08:51:24 pre podne »
Moja porodica i ja smo po zavrsetku bombardovanja umesto na more bili na Zaovinama.Fenomaenalnih 15 dana.Nosili smo camac i obisli celo jezero.Uzitak neponovljiv,odmor za pamcenje.
ploviti se mora

Van mreže Outboard Master

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 506
  • caos
Odg: Perućac, Zaovine, Vrelo...
« Odgovor #8 poslato: 02, 05, 2009, 17:26:03 posle podne »
ima li tu na peruccu neki camp gde bi se moglo boraviti koji dan??? pri obali ili u blizini nesto...

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Perućac, Zaovine, Vrelo...
« Odgovor #9 poslato: 02, 05, 2009, 19:11:57 posle podne »
ima li tu na peruccu neki camp gde bi se moglo boraviti koji dan??? pri obali ili u blizini nesto...

Vec smo odgovorili na ovo pitanje (isto si ga ti postavio) na
http://www.mojaladja.com/forum/index.php?topic=299.0
Ovo je duplirana tema (samo drugi naziv a isti sadrzaj), tako da te to verovatno zbunilo.
Pozzzzzz

Van mreže Outboard Master

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 506
  • caos
Odg: Perućac, Zaovine, Vrelo...
« Odgovor #10 poslato: 02, 05, 2009, 20:29:19 posle podne »
ima li tu na peruccu neki camp gde bi se moglo boraviti koji dan??? pri obali ili u blizini nesto...

Vec smo odgovorili na ovo pitanje (isto si ga ti postavio) na
http://www.mojaladja.com/forum/index.php?topic=299.0
Ovo je duplirana tema (samo drugi naziv a isti sadrzaj), tako da te to verovatno zbunilo.
Pozzzzzz

 :taunt: :taunt: stvarno tako.. vidim ja da fale tolike slike i opet zapita istu stvar. sorry (lud i zbunjen)  :taunt: :taunt: :suicide:


pa kad smo vec kod te teme, da nastavimo..
- ima li tu neki broj telefona za camp zbog najave ili moze i bez najave???  struja ? neka informacija vise ?

pozdrav



Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Perućac, Zaovine, Vrelo...
« Odgovor #11 poslato: 02, 05, 2009, 21:08:04 posle podne »
Telefon ne znam ali potrazi na internetu Hotel "Vrelo" Perucac ili turisticku organizaciju Bajina basta i oni ce znati sigurno.To je mali kamp uz reku Vrelo i ima struju (prikljucak).Tu je i prodavnica, restoran... Nije lose.Pozzzzzzzz

Van mreže Outboard Master

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 506
  • caos
Odg: Perućac, Zaovine, Vrelo...
« Odgovor #12 poslato: 02, 05, 2009, 23:14:39 posle podne »
Telefon ne znam ali potrazi na internetu Hotel "Vrelo" Perucac ili turisticku organizaciju Bajina basta i oni ce znati sigurno.To je mali kamp uz reku Vrelo i ima struju (prikljucak).Tu je i prodavnica, restoran... Nije lose.Pozzzzzzzz

hvala zorter  :drinks:

Van mreže IBOGI

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
  • Beograd - Veliko Gradiste
Odg: Perućac, Zaovine, Vrelo...
« Odgovor #13 poslato: 05, 05, 2009, 23:56:22 posle podne »
Imam srecu da je moj posao vezan za obilaske reka i jezera. Vise puta sam boravio na Peruccu i uvek me odusevi. Nakon glisiranja od sat - dva svrati se na riblju corbu i soma na tanjiraci. Prelepo pripremaju rendzeri nacionalnog parka. Ukus soma je nesto posebno, nesto sto ne moze da se opise recima vec mora da se proba. Slican ukus necete naci na drugim rekama i jezerima. P R E L E P   K R A J, obavezno posetite.
Beograd - Veliko Gradiste, Dunav spaja, a ja izmedju

Van mreže rele

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 16
    • Pro Shine
Odg: Perućac, Zaovine, Vrelo...
« Odgovor #14 poslato: 06, 05, 2009, 21:46:15 posle podne »
Bio pre dve godine,selo Perućac  sa rekom od 365 dana(metara) je kao raj na zemlji,takodje i jezero i Tara i naravno manastir Rača sa sopstvenim ribnjakom(protočni) i proizvodnjom sira,vina i meda.