Autor Tema: Pomor u Savi!  (Pročitano 14249 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Moja Lađa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1750
  • www.mojaladja.com
Pomor u Savi!
« poslato: 26, 07, 2011, 07:35:42 pre podne »
Čukarički rukavac prepun mrtve ribe i divljih pataka, građani u šoku, plaše se ekološke katastrofe.



BEOGRAD - Tuga!
Koliko nam je voda zagađena kada su i patke počele da umiru u njoj!? U celoj Srbiji vlada opšti pomor ribe, ali da od zagađene vode umiru i patke, još nismo čuli.
U marini na Adi Ciganliji građani su bili šokirani kada su u vodi videli veliki broj uginulih riba i pataka.

Koliko je ribica uginulo, teško je reći, ali ljudi koji imaju splavove u marini kažu da je uginulo oko petnaest divljih pataka koje su doskoro krasile Čukarički rukavac i marinu.
- Gledao sam ih kako se jedva kreću ošamućene, doplutale bi do obale i tu klonule. Kao da su se otrovale. Duša me boli što životinje ni krive ni dužne stradaju - priča nam gotovo u jednom dahu M. L, vlasnik jednog splava.

Pomor riba dešavao se i ranije, ali sada su po prvi put primećeni i leševi pataka.
Kada je nevreme, gomila đubreta se spusti u rukavac Topčiderske reke. Ipak, ne verujem da je baš to đubre uzrok današnje slike marine. Sumnjamo da ovde postoji kanalizacioni ispust, jer se s vremena na vreme oseti neopisiv smrad - objašnjava Vuk Ratković i dodaje da sva sumnja pada na obližnju fabriku.

Prema njegovoj priči, voda koja izlazi iz tog ispusta koji se ne vidi na površini pravi mehure i penu.

- Kao da je u vodi neka opasna kiselina, a i tamnija je u tom delu - uverava nas. Do zaključenja ovog broja, inspekcija nije utvrdila šta je uzrok pomora ribe i pataka u rukavcu.


Nisu videli patke?!

U Sekretarijatu za komunalne i stambene poslove kažu da su konstatovali uginuće riblje mlađi,  ali da nisu videli patke koje je naša ekipa slikala.
- Voda je uzokovala, a rezultati hemijskih analiza pokazaće da li je prisutno zagađenje u rukavcu.

Riba strada u celoj Srbiji

Nažalost, pomor ribe se poslednjih nekoliko dana desio i u reci Crnica u Paraćinu, gde je, prema priči meštana, uginulo više od 200 riba (krekuša, mrena, pastrmka i klen), kao i u Svrljiškom Timoku.

Republička inspekcija za zaštitu životne sredine utvrdila je vanrednim inspekcijskim nadzorom da je u Svrljiškom Timoku došlo do uginuća ribe, neposredno ispod ispusta gradske kanalizacione mreže Svrljiga. Mrtve ribe zatekli su i nizvodno tri do četiri kilometara.


Izvor: www.kurir-info.rs
prvo Dunav a drugo sloboda...sve je moje...i nebo i voda...

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Pomor u Savi!
« Odgovor #1 poslato: 26, 07, 2011, 09:45:38 pre podne »
Значи почело је. Све на шта смо указивали надлежнима и објављивали на форуму, полако почиње да узима данак и међу живим светом рукавца. Али кога то занима? Након извршених анализа, изаћи ће са неодређеним саопштењем и , што кажу, "појео вук магарца".  Када мисле да адекватно реагују? Можда када би почели да проналазе власнике чамаца и сплавова у води, надутих стомака, "угинулих" на неутврђен начин.  Ваљда би тада схватили да се ради о еколошком аксиденту.
Ево, поклањам чамац надлежном градском челнику, који је довољно спреман и храбар (да не кажем луд) да се окупа у Чукаричком рукавцу у зони ушћа Топчидерке. Наравно, ту активност предузима на сопствени ризик.   :suicide:  :skull:  :sorry:  :diablo:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Pomor u Savi!
« Odgovor #2 poslato: 27, 07, 2011, 08:40:42 pre podne »
braco mila usidrite se na plovnom putu ima jako brzo da rese problem ...

e sad ako uspete da izadjete iz marine ...

Van mreže HOGAR

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1444
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Hogar Strasni
  • Brod tip: Djena ship ''Hrabri''
  • Marina: ''Nautek'' Zemun
  • Veličina: 11 m
Odg: Pomor u Savi!
« Odgovor #3 poslato: 27, 07, 2011, 09:36:57 pre podne »
Juce je Sava donela jednu patku vise mrtvu nego zivu,pored marine.Posto sam je izvadio imao sam sta da vidim.Krila na vrhovima pojedena,verovatno od neke zesce hemije,jedno oko oteceno i zatvoreno,drugo oko jedva,ne moze da drzi glavu,a noge kao da nema,nema osecaj nikakav.Stavio sam je na platformu i isprao oci svezom vodom i napojio je,ali slaba vajda.Ne moze da mrdne,a glavu pomera sa vremena na vreme.Mozete misliti koja je koncetracija kiseline ili baze bila u vodi Cukarickog,jebenog,rukavca da napravi ovako nesto.Nema nama spasa,vidim ja,kad ladjari iz marine i na ovo nisu reagovali,cast malobrojnim izuzecima.Ne bi im dao da izadju iz marine uopste,neka im izgore od hemije i motori i camci.Imam dosta drugara tamo,ali neka.Dogorelo im je do nokata jos pre 2-3 meseca,oni i dalje u vecini cute.Ako se,nekim slucajem,dogovore i pozovu nas ostale na protest,ja odo medju prvima,ali,oni prvi moraju da potegnu.U civilizovanim zemljama za ovu STRAVICNU EKOLOSKU KATASTROFU BI ODGOVORNI ZAGLAVILI ZATVOR,A NADLEZNI MINISTAR SUT IZ VLADE   SRAMOOOTAAAA,NJIH A JOS VISE NAS .     P.S.Lepo je vojvoda Djujic pocinjao govore narodu   BRACO SRBI,STOKO JEDNA,danas smo se okupili da .....
Kolumbo ko ti dade ladju, j.... te radoznala

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Pomor u Savi!
« Odgovor #4 poslato: 19, 10, 2016, 13:53:58 posle podne »
Negde sam na forumi i ove godine pisao o ponovnom pomoru ribe u čukaričkom rukavcu. Postavio sam i slike a sada ne mogu da nadjem baš taj moj tekst. Rekao sam da sam tada poslao mnoge poruke raznim institucijama, pa i predsedniku vlade, od retkih sam dobio odgovor pored ostalih i iz kabineta Vlade Republike Srbije, e sad voleo bih da to nije kuroazan odgovr već da će se stvarno nešto uraditi po tom pitanju. Pismo, tj. mail prenosim u celosti.

+Poštovani gospodine Stamatović,
U vezi Vašeg dopisa upućenog predsedniku Vlade Republike Srbije,  a u vezi uginuća riba u Čukaričkom rukavcu, obaveštavam Vas:
Dana 09.09.2016.godine, nakon dobijanja informacije o uginuću ribe u Čukaričkom  rukavcu, republička inspekcija za ribarstvo, Sektora inspekcije za zaštitu životne sredine, je sa ribočuvarskom službom korisnika RP ”Beograd” JP “Srbijašume”, izašla na teren. Na terenu je konstatovano uginuće sitnijih jedinki riba koncentrisanih uz levu obalu rukavca, u pojasu dužine od 150 do 200 metara od mesta uliva Topčiderske reke u Čukarički  rukavac . O zatečenom stanju, obavešteni su  vodoprivredni inspektor,  gradski inspektor za zaštitu životne sredine, Agencija za zaštitu životne sredine,  kao i veterinarska inspekcija.
Ribočuvarska služba JP “Srbijašume” sakupila je ukupno 80 kg uginule ribe.
Uginula riba je večernjim satima odvezena  i neškodljivo uklonjena u skladu sa upustvom veterinarskog inspektora.
Agencija za zaštitu životne sredine je, po nalogu vodnog inspektora  Sekretarijata za inspekcijske poslove Grada Beograda,  izvršila uzorkovanje vode. Rezultati analiza uzetih uzoraka vode iz Čukaričkog rukavca i Topčiderske reke, objavljeni su na internet stranici Agencije za zaštitu životne sredine.
Prema gorepomenutim rezultatima analiza, uzrok uginuća riba je izlivanje neprečišćenih otpadnih voda iz velikog broja kanalizacionih izliva i spiranje sa zemljišta u priobalju na kome postoji veliki broj smetlišta.
Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine vrši i vršiće i dalje poslove u okviru svojih nadležnosti.
S poštovanjem,
Jasmina Jović
   
 
 
Jasmina Jovic
Načelnik odeljenja
Odeljenje za ribarstvo
Sektor inspekcije za zaštitu životne sredine+

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Pomor u Savi!
« Odgovor #5 poslato: 19, 10, 2016, 14:23:23 posle podne »
Е мој Милета...

Е нећу како сам хтео. Прво ћу нешто друго.

Дакле, лепо је што је неко у кабинету (гђа Јовић) нашла за сходно да пошаље одговор. То показује колико толико поштовања према подносиоцу пријаве.
И ту се завршава оно што у вези с тим одговором могу да похвалим.

А сад оно што сам хтео прво.

Овај одговор показује силно ангажовање читавог државног апарата надлежног за овакву проблематику:
- Републичка инспекција за рибарство,
- Рибочуварска служба,
- Водопривредни инспектор,
- Градски инспектор за заштиту животне средине,
- Агенција за заштиту животне средине,
- Ветеринарска инспекција
- Министарство пољопривреде и заштите животне средине...

Ваљда нисам неког заборавио у овом набрајању?
Великим словом сам писао из поштовања према институцијама које су набројане али да ли су оне све заједно заслужиле то поштовање?

Рекао бих - нису.

Јер шта је резултат толиког ангажмана?

Ништа!
Констатација да је дошло до загађења због изливања непречишћених вода из великог броја канализационих излива и спирања са земљишта у приобаљу!

Те непречишћене воде сливају се и спирају свакодневно, годинама, а помори риба дешавају се повремено.
Дакле, сви ови органи заједно, или само неки од њих, требало је да утврде шта се тог конкретног дана догодило.
Ко је то у канализациони систем пустио нешто што је довело до загађења природне средине и помора рибе?
Шта је то пуштено?

Шта је држава предузела против починиоца?
А нису га ни идентификовали.

Шта је то држава урадила да спречи да се такав инцидент не понови у скоријој или даљој будућности?
У одговору стоји да ће један од актера и даље вршити послове у оквиру својих надлежности... Такво вршење послова није спречило овај случај. Да ли ће спречити неки следећи? Или ће опет сви ти органи бити ангажовани и опет с иситм резултатом?

Ако ће тако бити, ево, ја молим све наутичаре - немојте више писати пријаве било ком државном органу од свих које сам излистао у овом одговору! Немојте, молим вас!
Нас, пореске обвезнике, ти органи коштају веома много. Њихов рад је веома скуп. Али не даје никакав резултат!

Зато, кад опет видите угинулу рибу како плива површином реке, окрените главу, правите се да ништа нисте видели и не пријављујте! Јер ови ће опет закључити оно што смо и ми знали пре њиховог ангажовања, да је нека нечистоћа изазвала помор.
Да је среће, да држава одлучи да затвори све те и такве институције које постоје и плаћене су за јалов посао...

Ух... морао сам ово да напишем.
Милета, не замери. Знам да си се обрадовао одговору. Али тај одговор је увреда интелигенције. Још једном нам је држава пљунула у око.

На крају да додам и ово: Милета, ако желиш, слободно пошаљи мој коментар гђи Јасмини Јовић, уз навођење мог пуног имена и презимена које стављам испод овог текста.

Лазар Ђ. Станојевић

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Pomor u Savi!
« Odgovor #6 poslato: 19, 10, 2016, 14:24:53 posle podne »
Eto resili su i problem zagadjenja topciderke i rukavca.kojom brzinom resavaju sve probleme cudo jedno.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Pomor u Savi!
« Odgovor #7 poslato: 19, 10, 2016, 20:06:06 posle podne »
Ja sam im samo zahvalio što su bar imali sluha da odgovore na mail. Ali da to nama ništa ne znači ako se to ponovi. Iz prošlosti znamo da hoće, nažalost.
Poslao tvoje pismo sa naznakom da je to samo revolt jednog od mnogih pravih nautičara i ljubitelja prirode
« Poslednja izmena: 19, 10, 2016, 20:30:32 posle podne da se čovek pita »

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pomor u Savi!
« Odgovor #8 poslato: 19, 10, 2016, 20:50:33 posle podne »
Ja "mislim",da se covek pita,da su oni tebe provalili da si ti iz batajnice pa ti slozili mailom ovakav tekst..Prema gorepomenutim rezultatima analiza, uzrok uginuća riba je izlivanje neprečišćenih otpadnih voda iz velikog broja kanalizacionih izliva i spiranje sa zemljišta u priobalju na kome postoji veliki broj smetlišta...u topciderci ne postoji ni jedan kanalizacioni izliv (cak se ni kisa ne sliva u reku) nema apsolutno nikakvog smetlista ni blizu(jedino ako nije mislila na dedinje,senjak,topcider itd)...ako vec neznaju kud ide topciderka bar da su koristili google earth ne bi pisali gluposti...

Ps...nema veze s ovim ali su vec poceli da kite i ukrasavaju grad za novu godinu sha...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Pomor u Savi!
« Odgovor #9 poslato: 19, 10, 2016, 21:12:25 posle podne »
Ja sam im samo zahvalio što su bar imali sluha da odgovore na mail. Ali da to nama ništa ne znači ako se to ponovi. Iz prošlosti znamo da hoće, nažalost.
Poslao tvoje pismo sa naznakom da je to samo revolt jednog od mnogih pravih nautičara i ljubitelja prirode
Ако си послао. Камо лепе среће кад би мој коментар било шта променио. Али колико ја видим - неће. А штета.
Наша земља је лепа, а ми не знамо да је ценимо и чувамо.
Држава је створила неке назови агенције, службе и шта тија знам како се све зову места за ухлебљење партијских пријатеља, људи који често и не знају што су баш њих тамо поставили.
Али... Да ја не кварим тему. Моје незадовољство је оправдано и туга велика што смо такви, немарни према благу које нам је поверено а не чувамо га.

Sent from my P9000 using Tapatalk


Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Pomor u Savi!
« Odgovor #10 poslato: 19, 10, 2016, 22:16:47 posle podne »
Naravno slažem se sa svima vama, poslao sam ja još par mejlova na par drugih adresa, čisto iz revolta, i njihovog nemara. Da mogu zatrpao bi ih porukama pismima toliko da im se dosadi i jednog dana stvarno nešto urade na tom planu. Ako im se na taj način može uopšte dosaditi,

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Pomor u Savi!
« Odgovor #11 poslato: 20, 10, 2016, 08:13:27 pre podne »
Do sada X puta dokazano u praksi da niko tu nece mrdnuti...

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Pomor u Savi!
« Odgovor #12 poslato: 27, 10, 2020, 09:00:04 pre podne »

Van mreže BataVoja

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • DREEM BOAT
  • Brod tip: GREENLINE 33
  • Marina: Marina YACHTING KLUB
  • Veličina: 10 m
Odg: Pomor u Savi!
« Odgovor #13 poslato: 27, 10, 2020, 13:11:51 posle podne »
Ja mislim kad sklone tramvajski most na Savi da će se sve rešiti, jer to je prioritet ove vlasti. Kakvo zagađenje, pomor riba. Pa i ljudi polako umiru sa zagađenjem vazduha, pre dva dana smo bili treći u svetu, "Pa Šta", što bi rekao jedan čovek.

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: Pomor u Savi!
« Odgovor #14 poslato: 27, 10, 2020, 15:08:56 posle podne »
Izvor trovanja mogao bi se naci za pola sata ...kada bi komunalni inspektori posli uz Topciderku ( samo da otsrafe one plekane skenere na krovovima svojih mocnih  4x4 azdaja anglo saxonskog porekla i topciderka trophy mogao bi da pocne) a i nije tesko utvrditi koja je materija u pitanju.
Realno ekipi na vlasti to sada po prioritetima ne postoji kao problem ...cak sta vise smatraju to win win kombinacijom jel leeepo je to zemljiste pa kad rese da otmu hipodrom ,Cukaricki rukavac i prostor do secerane bice to jos jedna akcija SrEDjiVaNJa priobalja jer tu su i onako bili samo pacovi zmije i narkomani.( Sava Mala RIP)...Kanalizacija ce samo dobiti novu lepsu i vecu cevku da ide dalje niz Savku....hemiski sastav ostaje nepromenjen..... Komunalna policija i onako ima pune ruke posla treba poapsiti onolike ulicne dilere futoskog kupusa i ivanjickog krompira....jer to jevropa bas insistira ....
nikad kravata nikad stalni posao